Co se nepromíjí

James Hill

Russell Lloyd

Kostýmy:

Dorothy Jeakins

NEZNIČITELNÍ patří k těm filmům, které na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století prolamovaly konvence stále přežívající rasistické i sociální segregace v tehdejší americké společnosti. Před zatracujícími odsudky by měla odrazovat již jména čelných tvůrců tohoto velmi nekonvenčního westernu, který na druhé straně s lékárnickou úzkostlivostí dodržuje všechny znaky tohoto drobrodružného žánru. Příběh o lidské svobodě a jejích mezích, fanatismu i malosti, konfrontace civilizací (Kiowové nejsou jen v tomto případě spíše prérijními Indiány, ale ztělesňují také kulturu pasteveckých etnik nového kontinentu) nedávají jednoznačné trumfy do rukou ani jedné, ani druhé straně. Nejvíce zaráží zabedněná bigotnost nepočetného bílého obyvatelstva, které po vtrhnutí do indiánských území je při obhajobě dobytých pozemků odkázáno beze zbytků na vzájemnou pomoc. Dívka, která k těmto ožehavým, nejednoznačným situacím přišla doslova jako slepá k houslím, je asi nejvíce zranitelnou součástí toho všeho. Oslava rodinné soudržnosti lidí, kteří nejsou bez chyb, ale za všech okolností stojí při sobě a houževnatě vzdorují nepřízni osudu, je jímavá a lidsky plnohodnotná. Audrey Hepburnová, legendární evropská herečka, která suverénně dobyla hollywoodskou továrnu na sny, nezklamala, stále ještě mladá, ani zde. Její kreace si zachovává kuráž a nebojácnost dívky a ženy vyrůstající mezi muži. Přesvědčivě je pojata i Lancasterova postava. Síla a nezdolnost jsou prvky, které oba hlavní hrdiny nezadržitelně pudí k sobě. Typický je i jiný moment: matčina mlčenlivá smrt. Divoký západ kraváků - tak zní doslovný český překlad slova cowboy - lidi nelítostně prosíval. Asi tak jako NEZNIČITELNÍ své diváky hodnotitele a posuzovatele.(26.9.2011)

Oproti mnohým zdejším uživatelům jsem se nejspíš asi díval na jiný film. Mě osobně se Nesmiřitelní jako film velmi líbili a byl jsem dokonce překvapen, že mě tolik zaujal žánr westernu. Tento snímek jsem si vyhledal hlavně proto, že v něm hraje moje oblíbenkyně Audrey Hepburn, kterou však zde svým hereckým výkonem lehce zastínila Lilian Gish. Jinak si mi také líbila hudba a samotný námět příběhu, který se hodně opíral o otázku ohledně rasismu. Zkrátka milé překvapení, které by si určitě zasloužilo o něco vyšší hodnocení.(12.11.2011)

Režisér bol dobrý. Obsadenie bolo dobré. Námet bol dobrý. Čo tomu chýbalo? Dobrý scenár. S lepšími dialógmi to mohol byť skvelý film. Nadčasová, skôr psychologická dráma westernom šmrncnutá ako klasický western samotný, zobrazujúca vtedajšiu skutočnosť. Väčšina filmu, okrem záverečnej časti, sa ťahala ako sopeľ, ako týždeň pred výplatou, ako... proste to bolo dlhé. Audrey zvykne spraviť z podpriemeru niečo oveľa viac. Tu jej to síce vyšlo najmenej, ale vyšlo. 65%(23.2.2013)

TV/// Obsazení 6/10 Děj 7/10 Hudba 5/10 Efekty 5/10/// +slušný Burt Lancaster a pěkná Andrey Hepburn, poutavý a zvláštní příběh -méně akce a pomalí rozjezd/// Řekl bych, trošku jiný western, než na jaký jsem zvyklí. Ovšem celkem se to dalo, určitě jsem se nenudil a hlavně ta atmosféra postupně houstla. Přesto že se zde nejedná o klasiku a ani nijak zapamatovatelný film, byl jsem celkem spokojen./// Celkem 60%///(26.4.2007)

Ze začátku to vypadalo spíše na takový trochu drsnější romanťák pouze odehrávající se na divokém západu. Ale postupem času zvážněl, výrazně přitvrdil a ke konci už to byl slušný western se vším všudy. Nesmiřitelní nepatří mezi obyčejné žánrovky, film překvapivě klade důraz na rasovou nesnášenlivost, na rozlišování svého a "svého", upozorňuje na úskalí slepé víry, a to ho z klasického westernu vyčleňuje. Taky je zajímavé, že divákovi je zprvu představen jediný záporák a pak už je na něm, jaké další si během sledování dosadí (či odebere). Herci nejsou špatní (a třeba právě Lancesterovi rozhodně charisma nechybí), ale samozřejmě mezi nimi září hlavně Audrey. Prohánějící koně, poznávající krutou pravdu, řešící otázku obětování a odevzdání se, střílící z pušky a koltu. Před zhlédnutím snímku jsem moc nevěřil ve více než průměrnou podívanou, ale nakonec se mi dostalo solidního 4* filmového zážitku.(5.7.2012)

• - Audrey Hepburn byla v průběhu natáčení těhotná. (Peti_Zu)

• - Po uvedení byl film hojně kritizován. Sám režisér o něm prohlásil: "Na některých mých filmech mi nezáleží. Nezničitelní je můj jediný film, který opravdu nemám rád." (Zdroj: Audrey Hepburn - Barry Paris) (Mirokukii)

• - Jedná se o jediný snímek, kde Audrey Hepburnová nehraje dívku nebo ženu bílé pleti, neboť zde vystupuje jako dívka indiánského původu z kmene Kiowů. (SeanBean)