Nebeská stvoření

• Nový Zéland Heavenly Creatures (více)

Film byl inspirován skutečnou událostí, ke které došlo na Novém Zélandu v padesátých letech 20.st.: dvě dívky zavraždily matku jedné z nich. Jackson s Walshovou se detailně zabývali okolnostmi případu a snažili se být věrní skutečnosti - jenže to v případě tohoto filmu znamená něco jiného než obvykle. Tou skutečností, kterou film nabízí, není objektivní pohled vycházející z policejních záznamů, ale pohled jedné z dívek, která si vedla podrobný deník. Film vznikl především na základě tohoto deníku, a tak nabízí svět viděný očima šestnáctileté Pauline Parkerové, vražedkyně vlastní matky. Díky tomu jsou součástí filmu i scény čtvrtého světa, výplodu jejich fantazie, do kterého unikají před nudným a otravným světem všedních spolužaček a nápadníků, prudících učitelek a zrazujících a nechápajících rodičů. Jak Jackson prohlašuje v jednom rozhovoru, právě nespoutaná fantazie dívek ho nejvíc zajímala a vyvolávala v něm pocit sympatií a spřízněnosti. Schopnost vizualizovat tento čtvrtý svět v BOŽSKÝCH STVOŘENÍCH byla tak jakousi malou zkouškou na Tolkiena a naznačuje jeho zájem o vysněné, fantazijní světy, který uplatnil u PÁNA PRSTENŮ. (oficiální text distributora)

Pavlínka9

Kate Winslet svoji filmovou kariéru začala velice dobře, jelikož v tomto filmu je úžasná :) A to byl teprve její začátek :) Dvojice dívek, která je skvěle různorodá, ale obě mají stejnou představu o životě a lásku, kterou k sobě cítí chtějí samozřejmě náramně a naplno prožít :) Útěk od reality v podobě psaní dopisů, představ a konverzačních témat, která jim zaberou celé dny - je to lepší než sezení doma na zadku :) Je to krásné, ale od začátku jsem měla z filmu hodně zvláštní až stísněný pocit...bylo to pro mě celé takové ponuré a negativní...Přesně to jsem z toho již od začátku cítila...V určitou chvíli, jsem si říkala, že bych dala filmu 5*, ale nebylo tam to obrovské wau či zastavení se a vytřeštění očí, které většinou nastane, abych věděla, že těch pět si zaslouží oprávněně. Ale i tak je to hodně zajímavý film, který by mohl být natočen zcela stroze a stručně, ale Jackson si s ním dost vyhrál...A jsem ráda, že jsem teprve až po shlédnutí filmu zjistila, že to natočil on a nebyla jsem předpojatá ;) ()

venison

Mistr Peter Jackson perfektně umí fantastické dobrodružné výpravy a buduje celé nové světy.. Snímek "Nebeská stvoření" z jeho počátků kariéry se dle mého názoru zrovna dvakrát nevyvedl.. Těšila jsem se na ranou práci hereckého dua - Kate Winslet a Melanie Lynskey (šílené role jí koukám šly už před seriálem "Dva a půl chlapa" - ale k prožitku Peter Jackson nedal divákovi příliš prostoru.. Místo, by se zabýval psychologického přerodu křehkých duší v chladnokrevné zabijáky, zmateně se komíhá mezi několika rádoby uměleckými prvky (snové představy a hysterický běh hlavních představitelek).. Peter Jackson může být zdatný režisér na poli fantasy, ale dívčí duši by se měl vyhnout obloukem.. Film "Nebeská stvoření" mi absolutně nic nedal, připravil mě pouze o téměř dvě hodiny života, které ani jindy úchvatná Kate Winslet nezachránila.. ()

Brain-D

Bohužel jsem film viděl s uječeným dabingem a nemohl jsem si vychutnat film v oreginálu. Film má plno kvalit a rukopis Peter Jacksona, ale u mě je to slabý film se silným koncem. Určitě u mě dojde k rekapitulaci, protože Peťan je u mě nejlepší rejža. ()

pinguinka

Děsivě humorný příběh, ze kterého mi vždycky běhá mráz po zádech. Peter Jackson je opravdu skvělý režisér a vytváření snových světů je pro něj přímo určeno. Vždy jsem ohromena tím, co zde dokázaly Kate Winslet a Melanie Lynskey - je to neuvěřitelné právě v tom, jak je to věrohodné a šokující; např. když Paulina vyslovuje otázky „Why could not mother die? Dozens of people are dying all the time, thousands, so why not mother?“ Božským stvořením je pro mě i tento film. ()

lewwin

Asi jsem od tohoto filmu očekával něco víc (nebo něco jiného), přesto celkem neotřepaně zrežírované a vlastně i provokující... ()

Bobek15

Prvý Jacksonov film so serióznym príbehom. Zobrazuje dve sfanatizované kamarátky, uteikajúce sa do sveta poviedok a románov, ktoré sú iba výplodom ich fantázie. Pritom sú ochotné za záchranu ich priateľstva dopustiť sa ohavného činu. Výborný námet, ešte lepšie spracovanie. Krásne postupné budovanie vzťahu hlavných hrdiniek, podrobný rozbor ich charakterov, výborne zvládnuté surrealistické scény "štvrtého sveta" a skvelé obsadenie. Zaujal ma najmä nesmierne presvedčivý výkon mladej, vtedy ešte len 17-ročnej, Melanie Lynskey. Záver bol taktiež natočený fantasticky a s použitou hudbou priam až dychberúci. Takže po predchádzajúcich Jecksonových splatteroch, ktoré boli nepochybne zaujímavé, ale skôr pobavia, ako prinesú umelecký zážitok, tak Nebeské stvorenia sú, naopak, umelecky veľmi hodnotným dielom. ()

xaver

Dávám dvě hvězdičky, a to jenom kvůli výborné Kate Winslet. Nemohu pochopit sympatie autora vůči vražedkyni, navíc zřejmě pošahané vražedkyni. Nevím, co by mohlo omluvit vraždu vlasntí matky, nyvíc dopředu naplánované. ()

Wally

Moc mne to nebavilo....dvě psychoušské puberťačky, jejichž představy je doženou až k realizaci vraždy. K. Winslet mi přišla, že trošku přehrávala...možná to byl úmysl, ale mne to nezaujalo. ()

bari68

O tejto udalosti, ktorá ma zaujala a o ktorej bol natočený aj prítomný film som sa už z archívov niečo dozvedel. A Peterovi Jacksonovi patrí veľký klobúk dole, ktorý aj z tejto akoby (ne)obyčajnej zápletky vedel spraviť, pomocou jeho typických mimodimenzních sekvencií, film, ktorý má o jeden level naviac. Nezaoberá sa len onou vraždou a nesúdi ich, ale pozerá sa na protagonistky osobitne a skúma jej psychológiu. ---Videná rozšírená verzia--- ()

wosho

Skoro dokonalý mix žánrů o dvou roztomilých bestií, kterých bude každému líto. Tímto filmem jasně všem ukázal, že má i na jiné filmy, že se obejde bez brutalního násilí. Dokázal, jakou má bezbřehou fantasii. Každý normální filmař, by tuto skutečnost přetvořil do normálního dramatu. Jackson však pochopil, že pokud chce, aby diváci pochopili konání obou hrdinek, musí je přenést do jejich vědomí, do jejich fantasií a životů. A to se mu podařilo na 100% a navíc měl obří štěstí v obou herečkách, ke každé z nich se jejich postava hodila tak dokonale, až se mě tomu nechce věřit. ()

cab

Drama podle skutecne udalosti, kdy dve mlade divky zavrazdi matku jedne z nich. Pout na zaklade deniku jedne z vrazedkyn nabizi pohled do jeji mysle a deni kolem ni z jejiho uhlu vnimani, coz je neco jineho nez obycejny divak ceka od podobneho pribehu. Navic v hlavni roli se objevuje mladinka budouci hvezda (Kate Winslet). 65% ()

Piggsy

Peter Jackson se měl raději dál věnovat svým megazábavným hororovým komediím. Na tuto lesbickou slátaninu se téměř nehodilo dívat. Já chci zpátky Dereka a Lionela! ;-( ()

Mantis

P. Jacksona mám podvědomě zapsaného jako režiséra B-hororů. Film nepatří do tohoto žánru, avšak některé momenty dávají tušit, že si režisér vypěstoval "béčkovou manýru". Některé scény jsou půvabné, ale jako celek mne to nepřišlo jednolité. Postavy vražedkyň postrádají realističtější rozměr, který by dostatečně připravil, poněkud drsný závěr filmu. ()

Landauer

Vynikající drama, které pro mě bylo doslova objevem. Dvě dívky si sní své fantazie a všechno je víceméně v pohodě, dokud jednu ze svých fantazií nepřenesou do reálného světa. Právě závěr, který je na rozdíl od fantaskního, místy až bezstarostně naivního zbytku filmu neuvěřitelně naturalistický, patří mezi nejsilnější filmové momenty. Obsazení výborné, triky Jacksonovsky vynalézavé, scénář nadprůměrný. Krom toho v době uvedení filmu do kin obě ženy ztvárněné Kate Winsletovou a Melanií Lynskeyovou ještě žily. ()

dormouse

Úžasný film, i přes pochmurnou tématiku. Jacksonovi se podařilo vykreslit svět dvou šestnáctiletých dívek, v němž jsou čistota a nevinnost na jedné straně a brutalita a sebestřednost na druhé, jen dvěma stranami téže mince. Herecké výkony Kate Winslet i Melanie Lynskey jsou vynikající. Zvláště u Melanie Lynsky v jejích 17 letech a s (v té době) nulovými hereckými zkušenostmi je to skoro neuvěřitelné. ()

Rozjimatel

Dosť podivný film, hoci nápaditosť mu uprieť nemôžem. Originalita snímky spočíva hlavne v tom, že príbeh mladučkej vrahyne podáva jej optikou, čo uľahčil jej denník. Dramatická realita sa tak prelína s fantazijnými výletmi dievčaťa. Ak mám byť kritický, tak dramaticky to bolo vystavané veľmi dobre, len tie výlety do fantázie mi prišli slabšie (vôbec tým nemyslím špeciálne efekty), ale hlavne ako celok to na mňa pôsobilo dosť nesúrodo. Ako mierne rušivú som vnímal tú štylistickú nadsádzku a všade prítomnú ukričanosť a preafektovanosť (čo bol samozrejme zámer). Čo ale môžem iba chváliť, sú herecké výkony, najmä oboch skvelých dievčat: Kate Winslet vo svojej prvej role (tými scénami v triede pripomína Hermionu) a hlavne Melanie Lynskey, v ktorej tvári sa zráči utrpenie, ale aj hrozivá nenávisť, stupňovaná nepochopením rodičov. ()

Oralfabet

Uf. Pamatuju si doby, kdy jsem ještě Petera Jacksona vnímal, jako toho týpka, co natočil Pána Prstenů, King Konga a pár nějakých dalších filmů, co mě nezajímaly. Později jsem se dozvěděl o jeho nízkorozpočtových splatter počátcích. No a teď jsem viděl Nebeská Stvoření, což je zas něco úplně jinýho. Vlastně asi v mnoha směrech úplně jinýho, než cokoli, co jsem doposud viděl. Ta kombinace dětské fantazie a čiré nenávisti... Tak nějak ani úplně nevím, jak vyjádřit své pocity, tak místo toho vyjádřím své pohoršení nad počtem jmen, kterými jsou hlavní hrdinky oslovovány, bylo to dost matoucí. Juliet, Pauline, Gina, Yvonne, Deborah, kdo se v tom má vyznat? A kdybych byl hajzl, mohl bych počítat i Antoinette... Nejvíc mě asi znepokojilo zjištění, že úryvky z deníku byly skutečnými úryvky z deníku. "I felt very excited and The-Night-Before-Christmas-ish last night." Brrr. 9/10 ()