Nebeská stvoření

• Nový Zéland Heavenly Creatures (více)

Film byl inspirován skutečnou událostí, ke které došlo na Novém Zélandu v padesátých letech 20.st.: dvě dívky zavraždily matku jedné z nich. Jackson s Walshovou se detailně zabývali okolnostmi případu a snažili se být věrní skutečnosti - jenže to v případě tohoto filmu znamená něco jiného než obvykle. Tou skutečností, kterou film nabízí, není objektivní pohled vycházející z policejních záznamů, ale pohled jedné z dívek, která si vedla podrobný deník. Film vznikl především na základě tohoto deníku, a tak nabízí svět viděný očima šestnáctileté Pauline Parkerové, vražedkyně vlastní matky. Díky tomu jsou součástí filmu i scény čtvrtého světa, výplodu jejich fantazie, do kterého unikají před nudným a otravným světem všedních spolužaček a nápadníků, prudících učitelek a zrazujících a nechápajících rodičů. Jak Jackson prohlašuje v jednom rozhovoru, právě nespoutaná fantazie dívek ho nejvíc zajímala a vyvolávala v něm pocit sympatií a spřízněnosti. Schopnost vizualizovat tento čtvrtý svět v BOŽSKÝCH STVOŘENÍCH byla tak jakousi malou zkouškou na Tolkiena a naznačuje jeho zájem o vysněné, fantazijní světy, který uplatnil u PÁNA PRSTENŮ. (oficiální text distributora)

decouble

Deník, dopisy, společný fantazijní ("Čtvrtý") svět, sdílená subjektivita hlavních hrdinek. Divák ten rozdíl mezi imaginativním a reálným pozná. Tyhle dvě holky nikoliv. Jejich propojená fantazie je totiž natolik intenzivní až přeroste ve zdánlivě nezničitelné pouto, které je zároveň oddělí od okolního světa, jehož hlavní struktury (rodina, škola) vnímají s nezdravým odporem. Film tento svět ale až na pár okamžiků zas tak zle nepopisuje, podobné problémy (neporozumění s rodiči, pocit nedocenění vlastní výjimečnosti) mohlo v tu dobu zažívat mnoho jiných teenagerů. Hlavní hrdinky jsou ale od reality odtržené natolik, že se uchýlí k brutálnímu skutku, od kterého naivně očekávají vysvobození. Jejich čin je působivý sám o sobě, jako akt čiré agrese, ale nikoliv jako vyústění něčeho, co by většina diváků mohla odsouhlasit nebo snad s čím by se mohla ztotožnit. Díky tomu jak je nám ale opakovaně překládána intenzita jejich společného fantazijního světa se ta motivace ale dá alespoň pochopit... O gradování nenávisti tu tedy podle mě rozhodně nejde. ()

balba

Je to poutavé , inteligentní a svým způsobem fascinující psychologické drama , které by vám nemělo uniknout.Jacksonova režie je vynikající. ()

Morloth

Překvapivé nápaditostí, vizuální stránkou, hereckými výkony obou mladých představitelek, hravou atmosférou, která však z příjemného džusu zhoustne v nenamazatelná povidla. Tento film jasně ukazuje co dokáže s divákem udělat gradace. Abych se přiznal, nakonec jsem se modlil, aby se nestalo to co se stát asi muselo. Hodně zábavný a zajímavý film. Jen pro mne trochu nestravitelný. ()

Martin741

Keby to natocil nejaky menej znamy a menej zrucny reziser, slo by o nezazivnu nudu. Poznat je ale talentovanu reziu, atmosferu a vybornu Kate Winslet : 70 % ()

honajz2

Mít to víc propracované postavy a byl by to majstrštyk. A taky kdyby to nemělo tak uspěchaný konec. Takhle je to "jenom" hodně dobré, ale i to mi ke spokojenost samozřejmě bohatě stačí, protože ten film má co nabídnout snad po všech stránkách, ale jestli mě na něm něco překvapilo nejvíc, tak to byl fakt, že jsem po pár minutách zjistil, že já už to vlastně znám. Mě se vždycky líbila už jen ta parodie na to (ve které samozřejmě není žádný drsný závěr), tak jsem rád, že teď konečně vím, že ta epizoda má předlohu a že i ta mě dokázala stejně oslovit, i když samozřejmě v úplně jiném slova smyslu. Jinak vím, že se s tím opakuji už snad u každého staršího Jacksonova filmu, ale nedá mi to nezmínit i tady - fakt mě mrzí, že se pak dal na dráhu tolkienovek a už nikdy nic nenatočil v tom stylu, který měl dřív, protože tady je vidět, že by z něj mohl být takový druhý Tim Burton, vzhledem k tomu, že tu je tolik kreativních filmařských nápadů při zobrazování toho fikčního světa, do kterého obě hlavní postavy sem tam unikají před realitou. Nebyl by doslova Burton, ale měl tehdy dost rozsáhlou kreativitu jako on a co je nejdůležitější, měl svou, odlišnou a přesto pořád nesmírně zajímavou. Pak se dal na Pány prstenů a tam se sice mohl vizuálně vyjádřit, ale značně omezeně... Ne, já už se v tom nebudu pitvat, nemá to smysl. Natočené to má Jackson skvěle a s dost poutavou atmosférou, která v každé chvíli donutí diváka cítit přesně to, co cítit má, jen je opravdu škoda, že charaktery skoro všech víc nerozpracoval, protože dostatečně vykreslená mi přišla jen Pauline a u ostatních (včetně Juliet) jsem občas jejich jednání úplně nechápal. Jinak to ale má všechno, včetně velice zručně podaného neutrálního rozjezdu, kdy vám postupně začne stále jasněji docházet, v kom a hlavně v čem tu bude hlavní problém. Něco špatné v jejich psychice bylo už od začátku, jen se to víc probralo při dospívání a vygradovalo tak drsně, jak vygradovalo... 4* ()

Rocky88

Opět se potvrdilo, že Peter Jackson by dokázal zfilmovat i ceník rybího tuku...A co teprve dokáže s knižní předlohou, či v tomto případě se skutečnou událostí! Tato - v této době šokující událost - se na Novém Zélandu opravdu stala a tenkrát to otřáslo celou novozélandskou společností. Jackson k tomu dokázal sestavit "tip ťop" scénář a také ho dokázal zfilmovat. Pomáhá si i rafinovanými odkazy na kinenematografické ikony jako Orson Welles a na poetiku 50. let. To, jak dokázal převést na filmové plátno vztah obou 14-letých rozcapených děvčat, jejich fantazii (opravdu bujnou) a vůbec celý jejich svět, je naprosto brilantní. Vyzdvihl bych i herecké výkony obou děvčat a jejich matek. Místy mi sice připadalo, že Winslet trochu přehrávala a její přízvuk mi lezl na nervy, přesto ale v těch důležitých chvílích (a že jich bylo) excelovala. Díky Jacksonovi se tak dostala do podvědomí všech jako talentovaná herečka a nebýt Nebeských stvoření, neznali bychom filmy jako Titanic či Hledání Země Nezemě takové, jaké jsou teď. Ještě bych se vyjádřil k učitelce cizího jazyka na tamní škole. Byla to stará známá matka Lionela z Braindeadů, takže jsem každou chvíli čekal, že jí upadne ucho :-))) PS: Všimli jste si Mistra? Byl to ten vágus, do kterýho vrazila Winslet, když spolu holky poletovaly po městě. Že se ale do tý role hodil co? :-))))) ()

MCZ

Stejně jako při prvém spatření Bad Taste i teď mě Pater Jackson naprosto zaskočil, tentokrát však zcela odlišným způsobem. Heavenly Creatures je nádherný film vyprávějící příběh (dle skutečných událostí) o až příliš blízkém přátelství dvou dívek, pro které doba (50. léta) a ani rodina neměly pochopení, čímž je dovedly k zoufalému řešení... Začátek působí skoro jako pohádka, ovšem atmosféra pomalu potemňuje a v posledních minutách děj velice intenzivně graduje, až z toho mrazí v zádech. Film rovněž vyniká svou vizuální stránkou, kdy především pasáže odehrávající se mimo realitu působí opravdu nádherně a co se týče herců, nejvíce určitě zaujme fantastická Kate Winslet, potlesk. 9/10 ()

Caym

Lynskey jednou nahodila výraz (a Jackson kamerové snímání), který pak do-rozchodí Frodo v Pánovi Prstenů, až ho Milášek začne požírat zaživa. Jacksone, ty jsi úchyl! Kdyby to nebylo podle pravdy, měla bych teď méně mrazivý pocit v zádech, a taky by mi to přišlo asi méně šílené, protože "přece fikce". Over the top, absurdně nechutné, nechutně absurdní, nechutně usměvavé, usměvavě nechutné. Takové malé guilty pleasure pro odrostlejší. ()

C0r0ner

Nevím, na co koukali ostatní, ale já sledoval dvě nány, které se 90 minut potácejí od ničeho k ničemu a nakonec sejmou mámu jedné z nich (nejspíš proto, že byla tak tlustá, že když vylezla ven v podpatcích, tak se vrátila v sandálech). Nulové napětí, nulová zábava, nulové vlastně všechno kromě nudy. Ta byla nekonečnou výplní celého filmu. Jackson by se měl držet věcí typu LOTR, v tom je nepřekonatelný. Tohle je děs. 15% ()

Wormboy

Velmi posobivy film, tak po obsahovej ako aj po formalnej stranke. Vidiet tu uz zarodky krasnych exterierov Noveho Zelandu,ktore Jackson neskor pouzije aj v inych filmoch:) Okrem ineho je zaujimava predovsetkym mimoriadne svojsky ponata vizualna stranka a Orson Welles :) ()

Juto

To, čo Jacksonov film fascinuje a desí, je spôsob, akým ukazuje tieto dve nešťastné dievčatá a vytvára tak bezpečný a atraktívny alternatívny svet, pre ktorý si mysleli, že stojí za to zabiť. 6/10 ()

AGO

Peter Jackson a psychologická dráma podľa skutočných udalostí? Nie náhodou ten Jackson, ktorý má na svojom konte splatter movies Braindead a Bad Taste? Ano ten a je až neuveriteľné ako sa dokázal preorientovať a pri tom si latku kvality neposunúť ani o milimeter!! Krásna réžia a excelentné herecké výkony oboch hlavných predstaviteliek znamenajú zážitok, na ktorý sa nezabúda. Bohužial je to jeden z filmov, ktorého kvality sú nesporné, ale nepotrebujem ho pozerať stále dookola a jedno zhliadnutie mi úplne stačilo. ()

okkac

Po Braindeadu udělal Jackson velikánskou otočku a natočil mírně nadpřirozené drama o dvou dívkách, jejíchž přátelství je dovede až k vraždě matky jedné z nich. Zde předvedl svůj um i pro lidi, kteří nemuseli jeho předchozí úchylárny a upozornil ve světě na prakticky neznámou novozélandskou kinematografii. ()

moviefilm

Celkom príjemná dráma, ktorá dokáže byť zaujímavá a nenudí vás i ked sa vo filme skoro nič neudeje. Ale práve v tom spočíva genialita scenára, ktorý bol právom nominovaný na OSCARa. A tiež skvelá Kate Winslet a nenápadné Jacksonovo cameo. Jednoducho pohodový film ako sa patrí... ()

dr.fish

Tenhle film je bezesporu kvalitní. Ale to téma je běs. Sledovat všechny ty pubertální stavy je velmi únavné. Ještě, že to režisér zpestřil těmi formeláky, jinak by to asi na tu stopáž opravdu natáhnout nešlo. Je to z úplně jiného světa, zjevně ne pro kluky. Kdyby mi to téma bylo blíž, určitě bych dal víc než 70 %. ()

Šuplík

Pozeral som to s istou pani doktorkou a druhá hviezda je za jej sprievodný komentár o lesbičkách. Každopádne, Petrova cameo rolička bola skvostná. ()

SniperG1

Průměrný film, který mě moc nebavil! Nemá to šťávu! Posledních 20 minut je to nejlepší z celého filmu. Škoda, Jackson z toho mohl vyždímat určitě více... 50% ()

plechulka

Tenhle film je jako krasohled - roztříštěný na spoutu malých sklíček a faset - některé se blýskají a třpytí jako sny pubertálních dívek a oslňují i diváka, některé zas podivně vyčnívají a nesedí jako realita, do níž je bohužel třeba se vždy vrátit, Jako matka dcer mám radost, že radikální řešení, které zvolily hrdinky filmu, není příliš využíváno... ()

Kaferano

Poutavě ztvárněné fanatazie dvou dívek, z nichž jedna si píše deník, v kterém je zazanamenáno jejich vzájemné pouto a narůstající odpor ke světu svých rodičů. Tuto skutečnost ve filmu je třeba přijmout jako fakt, který vedl obě dívky k tragickému činu. Líbil se mi nápad sledovat celou událost očima dívek, divák má tak možnost posoudit, zda byl jejich čin adekvátní událostem nebo jestli byly obě opravdu narušené. Z mého pohledu jsou obě dívky dost infantilní a naivní. Nedokážu si představit, že bych si ve čtrnácti takhle připitoměle hrála a obě holky mi přišly dost na palici. Možná tomu pocitu pomohl příliš afektovaný herecký výkon Kate Winslet, ale pravděpodobně to po ní režie vyžadovala. Melanie Lynskey byla přirozenější a jejím emocím se dalo věřit. Představa, že obě ženy ještě žijí a nesou tíhu svého činu je docela děsivá a dodává celému filmu váhu. ()

elle

Tento film byl pro mě velkým příslibem pro Pána prstenů, protože prozrazuje tvůrce, který se vůbec nebojí odvážných témat a přitom má cit pro fantazii i poezii. Scény fantazijních, romantických, kýčovitých představ z pomatených myslí dívek byl úchvatný a na 100% využitý prvek. Těším se proto a doufám,že mu stejně dobře jako toto vyjde Lovely bones, což by mohla být dost podobná krevní skupina jako toto. ()