Bill Blake přijíždí na Divoký západ, aby nastoupil na místo účetního, proti své vůli se stává legendárním zabijákem. Svérázná westernová parodie. Všechny cesty vedou někam, nejdůležitější je často ta, která dává směr a význam našemu jednání. Mladý účetní Bill Blake po smrti svých rodičů přijíždí z rodného Clevelandu na daleký Západ, aby nastoupil na nové místo. Nezíská přislíbenou práci a ocitne se bez peněz v cizím městě. Když v sebeobraně zabije syna bohatého majitele místních železáren, musí prchat před najatými vrahy. Jeho průvodcem i ochráncem se stává osamělý Indián Nikdo. Podle něho je Bill totožný se svým jmenovcem, anglickým lyrickým básníkem Williamem Blakem, kterého si zamiloval při nedobrovolném pobytu v Británii. A tak ošetří těžce zraněného mladíka jen proto, aby ho připravil v duchu své svérázné filozofie na mystický odchod z tohoto světa... Významný tvůrce amerického nezávislého filmu, scenárista a režisér Jim Jarmusch použil rámec westernu pro sebeparodicky laděnou výpověď o pocitu vykořeněnosti a ztrátě tradičních hodnot. V příběhu mísí nejasné události s podivnými figurami westmanů, černobílou kamerou a jímavou hudbou známého rockového muzikanta, skladatele a kytaristy Neila Younga. Hlavní postavu ztvárnil Johnny Depp. (Česká televize)

adako

Ten štýl - krátke, takmer statické obrazy s veľmi osobitými hudobnými prechodmi ma úplne pohltili a prednastavili náladu, - asi 10 minút. V 41. minúte som sa prvý krát pozrel v koľkej som minúte, a celkom sa prekvapil že už 41 minút sa v podstate nič nestalo. V tej chvíli na mňa naplno zaútočila nuda a ako William Blake chradol fyzicky tak som ja chradol psychicky. Cez tú mizériu čo vo mne film vyvolal, mi vôbec neprišiel vtipný, dramatický a ani s presahom. Postavy nemali nemali žiadnu charizmu, alebo čokoľvek cez čo by sa dalo do nich vcítiť. Hudobné prechody Niela Younga (ktorého mám inak rád) zo začiatku vyvolávali zimomriavky, v polke filmu sa to preklopilo a začali ma srať (keď každú minútu zahrá to isté, za 121 minút to musí začať srať). Toto fakt nie je moja šálka kávy. ()

KeskarM

Takže westernová Jarmuschova road movie.... Je skvělé vidět Johnyho po všech těch "burtonovinách" v trochu jiné poloze. Westernové prostředí snímku mne utvrzuje v tom, že k vytvoření ikonografie provinčního městečka opravdu stačí jen železnice, saloon, trocha pistolníků, děvky a pálenka. Tragikomedie o muži, který zabíjet vlastně nechtěl a pak prostě musel. Krásně vypointovaná linie tří "lovců hlav" s kanibalským komentářem v závěru. William Blake se vrací do světa na druhé straně zrcadla, snad tam potká i svého jmenovce, básníka. "Do you know my poetry?" Krásný magický realismus snímku, jehož hrdina je mrtvým už v první čtvrtině příběhu samotného. "Did you kill the white man who killed you?" - "I'm not dead. Am I?" Pro hudbu Neila Younga skoro uvažuji o 5 hvězdách, jak dokonale dotváří náladu i psychologický přesah. ()

rime

Znovu jsem film viděl asi po 15 letech a musím říct, že je to nadčasové dílo. Možná je dokonce působivější tím jak stárnu. William Blake má kliku, přestože je mrtvej muž, tak má možnost poznat před koncem spoustu důležitých věcí. Jarmusch má smysl pro ironii. Film ukazuje mnoho lidských zvráceností naprosto uchvacujícím způsobem. ()

Bogrant

Western naruby. Jarmusch namiesto kochania sa stádom bizónov, ho rovno zastrelí, namiesto prikrášlenia deja pôvabnou ženou, ju za krátky čas..., namiesto náramne sa rozplývajúcej hudby a lá John Barry ponúkne elektronickú gitaru asi v každej druhej scéne, namiesto fajčenia fajok asi sto vypytovačiek sa po tabaku, namiesto súboja medzi hlavným "hrdinom" a zlosynmi si všetci to svoje poriešia po svojom a vlastne namiesto akejkoľvek serióznosti tú máme jemne melancholicko-patetickú skôr zábavku, ktorá balancuje niekde medzi 3-4 hviezdičkami. Prekvapivo to všetko ale, napriek viacerým pochybnostiam, funguje a dopomáha tomu aj tá jednofarebnosť, bez ktorej by niektoré scény boli len ťažko zvládnuteľné pre oči. Neľahko hodnotiteľný zástupca obľúbeného žánru. ()

pekarekoto

Jim Jarmusch ponúka skutočnú alternatívu. Nepúšta sa do nejakych umeleckých abstrakcií a všetko je tak nejak z normálneho sveta. Ale jeho štýl a celý priebeh deja je skutočne osobitý. Mne by väčší úlet z reality nevadil a rozhodne by neuškodilo vyššie tempo a viac akcie. Ale za originalitu dávam ****. ()

SunWu

Syrový film s výbornou kamerou, vše je lemováno jednoduchou melodií kytary. Skvělý Johnny Depp a výborný kanibal Lance Henriksen. Ale jinak je ten film tak nějak divný, že ani nevím, co si mám o něm myslet...a hlavně nevím, o CO vlastně v něm šlo. Nějak se z tvorby Jarmusche nerozplývám, počínaje Mrtvým mužem přes Ghost Dog a konče filmem Kafe a cigára..ale musím uznat, že Dead man je mi mi z filmů Jarmusche, co jsem viděl, asi nejsympatičtějšíprozatím... ()

tekedozai

Dalsi z filmov zo zlatej ery Johnnyho Deppa... no padal som prdel, taketo podanie westernu som este nevidel. Ziadny nalesteny john wayne, ziadne dobro vs. zlo, proste tvrda a kruta realita.. ()

Vráťa

Bojím se, že jsem ten film, až na několik vtipů, nepochopil. Will Blake mi od začátku připadal jako Alenka v říši divů a já s ním. Možná není co chápat, spíš jde jenom o to, vnímat atmosféru a poetišnost, ruku v ruce se sarkasmem a absurditou. OK, to beru, v tom je ten film určitě silnej, ale i tak mi tomu celému chybí o hodně lepší pointa. Pak by to byl geniální snímek pro obyčejný lidi jako jsem já ;o). ()

vincbenet

No u mě je to mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami.Film jsem viděl rozkouskovaně, což mě mrzí,protože to asi na mně němělo takovej dopad jako kdybych to viděl v jednom kuse .Přesto, i tak to byl zážitek. Tenhle film je totiž hodně originální a jedinečnej. Stojí absolutně stranou od všech jinejch filmů, co jsem viděl. Jarmusch zkrátka točí zvláštní , ale moc dobrý filmy a jde si svojí vlastní cestou a to je super.Skvělý byl hudební doprovod od mého oblíbence Neila Younga, který přesně zapadal do příběhu.Scény jsou správně ujetý a Johnny odvádí svůj vysoký standart.Jen tak dál Jime =) ()

corax8

Film, který jsem potřeboval vdět víckrát, abych ho plně docenil. Pro mne atmosférický film, tedy film s obří atmosférou. Vtipné poučné a pěkné ()

Ljud#4

Tenhle film je divnej a myslím to spíš tím negativním způsobem. Nechci říct, že by byl špatný, ale nevyvolal ve mě ani tu nejmenší emoci, celé to nějak tak jenom bezdůvodně plyne. Začátek je při tom slibný. Cesta vlakem a vyobrazení prohnilého města je zachyceno zajímavě, ale od setkání s Nikým jsem marně čekal co se začne dít. Bloudění divočinou a pro mě záhadná proměna Johnyho Deppa v...vlastně ani nevím v co a hlavně proč mě prostě neoslovila. Pár docela humorných scén, ale jinak nuda a šeď. Promiň Jime, ale tohle je na mě moc... 6 z 10 za hezké obrazy z přírody. ()

Turtle

Velmi silný film. Úžasná kytara umocňuje prožitek. Jenom škoda stopáže, filmu y pomohlo ještě tak 30 minut navíc. ()

UjoLenin

V záplave kladných hodnotení a nadšených výkrikov sa cítim mierne nesvoj. Videl som každý jeden Jarmuschov film, no práve Dead Man mi príde ako čistý priemer. Áno, nechýba úžasná hudba či atmosféra, ktorá by sa dala krájať, no chýba niečo, čo by tieto dve chutné ingrediencie spojilo. Ale nechcem haniť, jednoducho sa to netrafilo do môjho vkusu. A keď už som tu, nemáte niekto tabak? ()

Molerat

Tak tuhle úžasnou podívanou bych chtěl vykřičet do světa.Nadmíru vydařená zápletka a zrod pistolníka.Opravdu mocně jsem se zasmál když Cole rozšlápl hlavu šerifa :D.Dokonalá černobílá podívaná s hudbou pronikající do všech krevních zákoutí, Deppův výkon je na Nobelovu cenu snad a Nikdo vlastně taky :) ()

Hvězdně obsazená zombie komedie

28.01.2017

Pistolníci kulatého stolu

Pistolníci kulatého stolu

21.07.2008

John Woo byl odjakživa fanouškem westernů, zejména Peckinpahovy Divoké bandy a Leoneho dolarové trilogie. Proto se už od své emigrace do Hollywoodu pokoušel o nějakou pořádnou střílečku z Divokého… (více)