Mrtvý muž

• Austrálie

• Kanada

Western / Drama / Fantasy

USA / Německo / Japonsko, 1995, 121 min

J.Depp ešte v dobe, keď jeho meno nebolo také slávne. Ale,úlohy si vedel vyberať. A vyberal dobre.Tento netypický, čiernobiely western je strašne atmosferický a hypnotický filmík. Málo slov, o to viac poteší oči a uši. Obrovskou mierou sa pod výsledný dojem podpísala bombastická, pomalá gitarová hudba. Film Mrtvý muž vďaka svojej kvalite a nadčasovosti len tak skoro mŕtvy nebude. Dá sa pozerať opakovane, sám som ho videl už niekoľkokrát. Dlho sme na dvd čakali, ale dočkali sme sa. Ďakujeme distribútorovi Levné knihy, že si spomenul.100%.(22.2.2009)

• petaspur

Jim Jarmusch se mi pokusil vyprávět "westernový" příběh, ale použil přitom takové vyjadřovací prostředky, na které mé ubohé vnímací schopnosti nestačí. Statečně jsem se s snímkem bojoval a dokonce jsem si vracel scény, u kterých jsem předtím usnul. Tímto způsobem jsem s dvouhodinovým filmem ztratil přibližně dva dny života. Vždy toho budu litovat.(6.12.2008)

Toto je poprvé, co se mi nedostává slov. NÁDHERNÝ poetický snímek Jima Jarmushe za FANTASTICKÉHO doprovodu hudby Neila Younga a brilantní Müllerovi kamery. To, že je snímek černobílý ho posouvá ještě o úroveň výš. Johnny Depp jako William Blake naprosto ODZBROJUJÍCÍ. Přesně ten typ snímku, u kterého je mi už teď jasné, že s každým dalším jeho shlédnutím v něm budu objevovat stále nové a nové věci a zamilovávat se do něj více a více. Dlouhou dobu jsem shlédnutí tohoto snímku odkládal, hledajíce odvahu a tu správnou náladu a jsem moc rád, že jsem si s ním dával tak načas a počkal si na ten " správný okamžik " , kdy se u mě sešlo " vše potřebné. " Bez nejmenšího přemýšlení, po delší odmlce, " sahám " do své TOP - ky. p.s. nepamatuji se, kdy naposledy jsem byl takto spokojený se zakončením snímku, přestože jsem se neubránil pocitu smutku, že je již KONEC. A tak jediné co vyčítám tomuto snímku je " bolení hlavy " způsobené rozhodováním, který snímek z mé TOP-ky to " odnese "......(9.10.2009)

Hodně silnou stránkou filmu je jeho geniální kytarový doprovod. Hudební motiv tak snadno rozpoznatelný a zanechávající mi spolu se syrovějším dějem z prostředí Divokého Západu emotivní stopu v srdci. Z ušlápnutého, neprůbojného, účetnického ucha se rychlostí warpového pohonu stal štvanec. Johnny byl sám v té době ještě ucho (sexy ucho, pozn. aut.), takže docela slušný výkon. Jako dítě jsem hltala westernovky knižní i filmové a jako maturantka se na Mrtvého muže vydala do kina a byla přikována k sedadlu, protože nic z toho, co jsem do té doby vstřebala, se Mrtvému muži ani vzdáleně nepodobalo. A ani po letech se na tom nic nezměnilo.(12.6.2018)

Tak tohle byl fakt divnej film. Jarmusch bud ma nakoukany mraky westernu a natocil to uplne jinak a nebo zadnej western nevidel a natocil to po svym. A z nejakyho duvodu, ani nevim presne proc, se mi tenhle film desne libil. Nejvetsi podil na tom ma asi hudba. Vcelku jedoducha, casto se opakuji, ale naprosto genialni, ze i tem nejklidnejsim scenam dokazala dat potrebnej naboj. K tomu tu mame slusnej pribeh, skvelyho Hurta, Molinu, Henriksena (toho obzvlast), Byrnea a Thorntona ve vedlejsich rolich a naprosto famozniho Deppa, jehoz zabijak je naprosto dokonala postava. Akorat sem nejak nepochopil, kde se najednou naucil tak strilet. I kdyz ma film pekelne pomaly tempo a prestrelek tu je jen par, tak me proste film naprosto zaujal po celou dobu.(16.1.2008)

• - Gary Farmer si svoji roli Nobodyho (Nikoho) zopakoval v pozdějším Jarmuschově filmu, Ghost Dog - Cesta samuraje (1999). (džanik)

• - Postava, kterou hraje Billy Bob Thornton, se jmenuje Big George Drakoulious. George Drakoulias je hudební producent (The Black Crowes, Tom Petty & The Heartbreakers). Postava, kterou hraje Jared Harris, se jmenuje Benmont Tench a Benmont Tench je zase klávesistou kapely Tom Petty & The Heartbreakers. (džanik)

• - Postava prodavačky květin, Thel, pochází z básně Williama Blakea nazvané "The Book of Thel“ (Kniha Thel). (džanik)