poster

Mrtvý muž

 • USA

  Dead Man

 • Německo

  Dead Man

 • Slovensko

  Mŕtvy muž

 • Kanada

  Dead Man

 • Nový Zéland

  Dead Man

 • Austrálie

  Dead Man

 • Velká Británie

  Dead Man

Western / Drama / Fantasy

USA / Německo / Japonsko, 1995, 121 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • PinokKio
  *****

  Nikdo .. se mne neptejte, čím mne tenhle film uhranul. Outsiderem Williamem Blakem? Jeho dost potrhlým anti-indiánským společníkem Nobodym? Dost pošahaným lovcem odměn v podání Lance Henriksena? Spoustou růží z papíru, které to možná i zapříčinily? Vším! Přece jen neotřelý nápad Jima Jarmusche vyprávět western trochu jinak společně s výbornými kytarovými rify Neila Younga se neomrzí a já mohu být rád, že doba VHS je už pryč, protože kazetu s tímhle filmem jsem častým sledováním úplně ošoupal. Zlatá éra DVD, kdy si můžu opětovně vychutnat nášup fazolí od dosti zženštilého Iggyho Popa :)(13.7.2008)

 • RHK
  ****

  Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Zvláštní, podivný film - western, kterému možná už při druhém shlédnutí přijdete na chuť. "Obchodní osada bledých tváří. Indiáni tu dostávají nemoci." Byl to vůbec western? Černá komedie (blízká např. Coenům)? Historické krimi? Psychodrama? Gore horor?? Nebo černý šibeniční humor černobílého snímku se spoustou drsných záběrů vytvořil neznámý subžánr s totálně antiwesternovým hrdinou (excelentní Johnny Depp), tedy s vyděšeným účetním měnícím se pod tlakem okolností postupně v drsného pistoléra? Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=07xKQakj1hM(17.6.2010)

 • CheGuevara
  ****

  Já vychovaný klasickými westerny se s Jarmuschovým viděním tohoto fascinujícího světa moc nesešel. Mrtvý muž je zajisté pozoruhodné dílo, ale pro mě až příliš. Pokud měl ve mě vyvolat nějaké emoce, tak jich bylo opravdu poskrovnu, ovšem i tak je těžké cokoliv tomuto snímku vytknout. Ovšem já se mnohem raději podívám na Tenkrát na Západě nebo Velkou zemi, než na tento podivínský filozofický western.(18.10.2006)

 • Gilmour93
  *****

  Orel ztratil nejvíc času, když se učil od vrány.. Jarmusch se pustil na neoranou půdu existenciálního westernu a vznikl z toho takřka astrální zážitek podněcovaný rušivými kytarovými grify Neila Younga. Postřelený účetní Blake a vyobcovaný indián Nobody si totiž mají na své desperátní cestě prokládané poezii i černohumornými hláškami hodně co nabídnout (pochopitelně kromě tabáku). Na Henriksenově teorii o náhle zhaslém slunci něco bude..(29.8.2008)

 • Javert
  ****

  Není to western. Jasně, je to zasazeno do prostředí Divokého západu bla bla bla...ale tohle je téměř dokonalá depresivní pouť Johnnyho Deppa, kde Divoký západ slouží pouze jako kulisa. Jarmusch nejen parádně zrežíroval, ale snad ještě lépe napsal. Velice mě potěšili cameo roličky známých herců - pro mě byl nejlepší drsňák Mitchum nebo prodavač tabáku Molina. Musím ale přiznat, že ona elektrická kytara, jenž tvořila podstatnou část filmové hudby, se mi do filmu častokrát nehodila. Byl bych radši pro tradičnější hudební pojetí. 8/10.(11.1.2009)

 • - Gary Farmer si svoji roli Nobodyho (Nikoho) zopakoval v pozdějším Jarmuschově filmu, Ghost Dog - Cesta samuraje (1999). (džanik)

 • - Hudba obvykle nastupuje chvíli před změnou záběru, provází ji a opět utichá. Jen nejvypjatější scény jsou hudebně podbarveny celé. (džanik)

 • - Text scénáře "Every night and every morn / Some to misery are born / Every morn and every night / Some are born to sweet delight" (Je každou noc a každý den / Někdo k bídě narozen / Je každý den a každé noci / Někdo zrozen k slasti žhnoucí) je textem básně Williama Blakea "Auguries of Innocence". (džanik)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace