Mrtvý muž

• Kanada

• Nizozemsko

Western / Drama / Fantasy

USA / Německo / Japonsko, 1995, 121 min

Toto je poprvé, co se mi nedostává slov. NÁDHERNÝ poetický snímek Jima Jarmushe za FANTASTICKÉHO doprovodu hudby Neila Younga a brilantní Müllerovi kamery. To, že je snímek černobílý ho posouvá ještě o úroveň výš. Johnny Depp jako William Blake naprosto ODZBROJUJÍCÍ. Přesně ten typ snímku, u kterého je mi už teď jasné, že s každým dalším jeho shlédnutím v něm budu objevovat stále nové a nové věci a zamilovávat se do něj více a více. Dlouhou dobu jsem shlédnutí tohoto snímku odkládal, hledajíce odvahu a tu správnou náladu a jsem moc rád, že jsem si s ním dával tak načas a počkal si na ten " správný okamžik " , kdy se u mě sešlo " vše potřebné. " Bez nejmenšího přemýšlení, po delší odmlce, " sahám " do své TOP - ky. p.s. nepamatuji se, kdy naposledy jsem byl takto spokojený se zakončením snímku, přestože jsem se neubránil pocitu smutku, že je již KONEC. A tak jediné co vyčítám tomuto snímku je " bolení hlavy " způsobené rozhodováním, který snímek z mé TOP-ky to " odnese "......(9.10.2009)

Hodně silnou stránkou filmu je jeho geniální kytarový doprovod. Hudební motiv tak snadno rozpoznatelný a zanechávající mi spolu se syrovějším dějem z prostředí Divokého Západu emotivní stopu v srdci. Z ušlápnutého, neprůbojného, účetnického ucha se rychlostí warpového pohonu stal štvanec. Johnny byl sám v té době ještě ucho (sexy ucho, pozn. aut.), takže docela slušný výkon. Jako dítě jsem hltala westernovky knižní i filmové a jako maturantka se na Mrtvého muže vydala do kina a byla přikována k sedadlu, protože nic z toho, co jsem do té doby vstřebala, se Mrtvému muži ani vzdáleně nepodobalo. A ani po letech se na tom nic nezměnilo.(12.6.2018)

William Blake má jméno básníka a je stíhán jako vrah. Přitom básním vůbec nerozumí a s bouchačkou je na tom zpočátku ještě hůř. Ale čím víc lidí si dělá zálusk na jeho život, tím přesnější má mušku a počet jím usmrcených lidí roste. Tato parodie na westerny nemá nijak rychlý děj, ale tím více do něj vtáhne. Pro mě je to klasický film na pomezí 4* a 5*. Pro nižší hodnocení se nakonec s těžkým srdcem rozhodnu kvůli absenci elementu nadšení. Ale vřele doporučuji!(10.5.2009)

• viperblade

Tenhle film jsem měl na HDD už třetím rokem a pořád jsem se k němu nemohl dostat, vždy jsem měl něco, co jsem si pustil raději. A ani nevím proč. Neslyšel jsem totiž o tomto filmu nic, natož nějaké negativa. Takže po téměř třech letech, kdy jsem si konečně tento film pustil, jsem jen zíral, co se to vlastně děje a o čem že tenhle film je. Tenhle snímek je pomalý, ale to tak, že ukrutně. Mám rád poetické filmy (koneckonců Jarmuschův film Broken Flowers se mi dost líbil) ale tohle mě prostě nevtáhlo do děje. No a pak to jde vše z kopce, když u filmu, kde není akce, či nějaký ucelený příběh, vám je jedno, co ty postavy, které prakticky neslezou z plátna, zažívají a o čem si povídají. Tenhle film mě minul velkým obloukem a dávám ještě hodně mírné hodnocení 40 %, za začátek, který vypadal ještě nadějně a za Johnnyho Deppa, který se tak nějak snažil tento film zachránit.(8.7.2014)

Není to western. Jasně, je to zasazeno do prostředí Divokého západu bla bla bla...ale tohle je téměř dokonalá depresivní pouť Johnnyho Deppa, kde Divoký západ slouží pouze jako kulisa. Jarmusch nejen parádně zrežíroval, ale snad ještě lépe napsal. Velice mě potěšili cameo roličky známých herců - pro mě byl nejlepší drsňák Mitchum nebo prodavač tabáku Molina. Musím ale přiznat, že ona elektrická kytara, jenž tvořila podstatnou část filmové hudby, se mi do filmu častokrát nehodila. Byl bych radši pro tradičnější hudební pojetí. 8/10.(11.1.2009)

• - Text scénáře "Every night and every morn / Some to misery are born / Every morn and every night / Some are born to sweet delight" (Je každou noc a každý den / Někdo k bídě narozen / Je každý den a každé noci / Někdo zrozen k slasti žhnoucí) je textem básně Williama Blakea "Auguries of Innocence". (džanik)

• - Jména dvou šerifů, které Blake (Johnny Depp) zastřelí, jsou Lee a Marvin. Jde o vzdání holdu americkému herci Lee Marvinovi, držiteli Oscara z roku 1966. (Had6)

• - Postava prodavačky květin, Thel, pochází z básně Williama Blakea nazvané "The Book of Thel“ (Kniha Thel). (džanik)