Mrtvý muž

Dead Man

Mŕtvy muž

Western / Drama / Fantasy

USA / Německo / Japonsko, 1995, 121 min

„Znáte mou poezii?" Parádně divný western o proměně kafkovského úředníčka v neohroženého desperáta. Skvělý Johnny Depp cestuje až na konečnou, kde přijde o práci, kterou nikdy neměl a – sám neví jak – zastřelí manžela pohledné (lehké) děvy. S kulkou blízkou srdce a s třemi neohroženými lovci lidí blízko zadku, prchá neznámo kam, kde potká nikoho. Pardon, Nikoho. Na Mrtvého muže jsem po celé dvě hodiny zíral jako už dlouho na žádný film. Dějí se v něm věci nevídané a přitom se v něm neděje vůbec nic. Stejně jako ostatní Jarmuschovy filmy, má i tento nepopsatelnou atmosféru, kdy tápáte, do jakého žánru jej zařadit. -„Fuck you!“ -„Fuck me? Fuck you!“. 85% Zajímavé komentáře: Marigold, Eodeon, Radek99, genetique, Cruchot, Clariss, Romadoor(2.2.2008)

Takhle nějak si představuju film z „Divokého Západu“. Famózní je už samotný příjezd vykuleného naivky v parádním kostkovaném oblečku, který se „shodou nešťastných náhod“ promění v nemilosrdného zabijáka, střílícího po všem, co se pohne. Jeho pronásledovatelé ovšem v bizarnosti nezůstávají pozadu, pistolník, který spí s plyšovým medvědem a zdá se mu o mamince, neměl chybu, stejně jako zachránce a společník hlavního hrdiny - sečtělý a zcestovalý indián jménem Nikdo. Poslední čtvrtina filmu už se trošku táhla, ale nakonec dopadlo všechno tak, jak ve správném westernu dopadnout má – všichni se postřílí navzájem... Takže uspokojena dávám 4 hvězdy a jdu se poohlédnout po nějakém díle Williama Blakea.(2.5.2010)

(1001) Už se těším, až mi do hlavy voperují Newtonův mozek. Protože potom bude všechno vypadat takhle a ještě si v takovém světe budu moct dělat co chci, třeba šplhat po stromech nebo skákat do kaluží. Záporáci mě nebavili. Před druhou projekcí jsem si poslechla dlouhou promluvu pana Dufka, který tento film ctí, a hned se zážitek úplně proměnil. Někdy je to o tom zasvěceném úvodu pravda. -"Do you know my poetry?"(15.4.2010)

Melancholicky pomalá povídka o Billy Blakeovi, muži, který se narodil pro věčnou tmu, fyzicky balancujicí mezi životem a smrtí, duševně je více mrtvý než živý. Dead Man je symbolistický film o naprosté zbytečnosti životní existence, má krásný černobílý obraz zachycený kamerou, který by velice dobře posloužil i pro zachycení fotografických momentek. [9,5/10] (12 Gauge, JVC, Miramax, Newmarket, Pandora) (Čb. /// Produkce: Demetra J. MacBride /// Scénář: Jim Jarmusch /// Kamera: Robby Müller /// Hudba: Neil Young) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](21.6.2009)

• Kaka

Černobílá kamera a rádoby intelektuální dialogy ještě nutně nemusí dělat kvalitní a osobitou podívanou a přesně tak tomu je u Mrtvého muže, kterého se nebojím označit za těžce nezáživnou a naprosto odpudivou nudu. Řeči o tom, že se musí film "procítit" jsou mimo. Tady jednoduše není moc co prociťovat. Děj je naprosto banální, herecké výkony tak nějak mdlé (Depp snad jediný ucházející) a nějaká pointa ? Vůbec nic. Jarmusch jednoduše hodí diváka do rybníka a nechá ho se v něm plácat až po uši aniž by mu jakkoli pomohl, či alespoň naznačil. Bohužel si neuvědomuje, že voda v onom rybníku je relativně dost špinavá a vyhrabat se z něj není vůbec jednoduchá věc. Jediná vyjímka by platila v případě, že by to tvůrci zamýšleli jako čistokrevnou komedii, ale to mi zde jaksi moc nesedí. Útrpné dvě hodiny před televizní obrazovkou.(13.11.2007)

• - Text scénáře "Every night and every morn / Some to misery are born / Every morn and every night / Some are born to sweet delight" (Je každou noc a každý den / Někdo k bídě narozen / Je každý den a každé noci / Někdo zrozen k slasti žhnoucí) je textem básně Williama Blakea "Auguries of Innocence". (džanik)

• - Jména dvou šerifů, které Blake (Johnny Depp) zastřelí, jsou Lee a Marvin. Jde o vzdání holdu americkému herci Lee Marvinovi, držiteli Oscara z roku 1966. (Had6)

• - Jméno hlavní postavy je William Blake, jmenoval se tak anglický malíř a básník (1757 – 1827), který měl už od dětství vizionářské stavy a ve zralém věku usiloval vytvořit vlastní mystickou filosofii, navazující na J. Böhma, Paracelsa a E. Sweneborga. Zabýval se problémem zla a stal se manicheistou. (džanik)