Smrtelné stroje

Smrteľné stroje

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Thriller

Nový Zéland / USA, 2018, 128 min

Vidím, že ostatných to moc nechytilo takže bude plávať proti prúdu, ale čo už. Mne sa to páčilo. Verím, že v Jacksonových rukách by to bolo oveľa lepšie žrádlo, pretože nováčik Christian Rivers to natočil presne podla šablóny. Chýbalo mi tam niečo prekvapujúce, nejaká lepšia akcia, lepší dych berúci záber čo ma posadí na zadok ale hold, doteraz Rivers len pomáhal točiť druhý štáb v Jacksových filmoch. Tak či tak sa mi to ľúbilo. Bavil ma príbeh, bavili ma postavy, bavila ma Junkieho dunivá hudba a hlavne stroje a svet, ktorý tu platne ešte nebol. Nie je to tak velkolepe ako to mohlo byť, ale funguje to, dokáže to upútať a aj menej známe mena (Hera Hilmar) potiahnu film dopredu. Škoda, že je s toho prepadak, rad by som si pozrel dvojku, každopádne za skromnejší rozpočet tvorcovia ponúkli celkom vymakaný a neokukaný svet strojov. 75% - 4*(14.4.2019)

Postapokalyptický rodinný film s přístupností pro děti, ve kterém ryzí dobro bojuje proti ryzímu zlu a neukápne u toho ani kapka krve, ačkoliv akce je ve filmu požehnaně. Scénáristé přišli s celkem originálními nápady, které nechají velmi ojediněle připomenout nedávného Mad Maxe (možná i díky hudbě od Junkie XL), od nějž se ale zásadně liší tím, že tohle je na rozdíl od ultimativních pouštních soubojů s Tatrami až příliš dětské a asi žádný stroj z filmu by v reálném světě nefungoval, takže je to ještě k tomu čistokrevné fantasy - naštěstí bez nadpřirozených schopností postav. Pokud ale má divák rozpoložení nálady na jednoduchý a odsejpající výplach, akceptuje ten umělý svět, přístupnost pro děcka (krom pár flashbacků ve filmu kupodivu žádné nejsou), dokáže přehlédnout určitá klišé a především nerealističnost, pobavit to rozhodně umí. Za rok si na tento film nikdo ani nevzpomene, ale jako instantní zábava k nenáročnému odpoledni to funguje. Rozhodně sympatičtější počin než libovolná bezpohlavní teen dystopie, která si žánr uzurpovala v posledních letech. 68 %(1.2.2019)

• Slartibarkfast

Steampunk je už nějakou dobu v kurzu, tak si nejspíš Péťa Klakson řekl, že je na čase zas vydělat nějaké ty lowe, natočit hustěkrutopřísnou pohádku a provětrat peněženky a prasátka pubescentnímu potěru. Jelikož však zjistil, že zajímavý bude nejspíš jen název, protože kniha je zřejmě jen tupá slátanina, jal se naházet do jednoho kotlíku vše, co táhlo k obrazovkám v kasovních trhácích. Například hvězda smrti ze Star Wars byla až příliš okatá. Nebudu vás napínat, postapo filmy s Kevinem Kostnerem máte jistě také nakoukány, ačkoliv autor čerpal ještě na mnohých místech. Nejvíc mne však udivuje, jak se dokázal u tak tupého filmu, který je prakticky o ničem, dostat přes dvě hodiny a divákovi nenabídnout ani holou prdel Hugo Weavinga. Pokud totiž nemáte IQ pod padesát a nevzrušuje vás modrá barva, nenabídne vám film žádný děj ani smysluplnou zápletku. Spousta vzdušných soubojů, hromada líbivých barev a výbuchů, nesympatičtí hlavní hrdinové v čele s ohyzdnou šikmookou mužatkou, kterou snad vytáhli z klipu Lost on you. Děs. Štěstí, že mě to nic nestálo, jinak bych ještě hvězdu ubral. Střeste se této blbosti a pokud už to nutně musíte vidět, počkejte si na premiéru v televizi.. 40%(11.12.2018)

Nevím proč ale ja tam viděl stíny pana prstenů, no ale to je už jedno protože se mi to líbilo a hodně. Napád skvěly sice hodně promě zamotaný šroubek ale byla to akční podívana, hodně dobře natočeno. Určitě jsem našel pár drobnosti ale tyhle pojízdne města zase zachranily jiné věci. No když to dám cele do kupy, herci bomba, soundtrack bomba a celkový monstrum pohled povedený takže spokojenost je velká.(5.3.2019)

Mě to přišlo nemastné neslané. Na jednu stranu pěkné efekty a zajímavě vymyšlené stroje. Na druhou stranu nezáživný děj, který místy nudí a většina herců o ničem. Akce zde nějaká je, ale celkově mě ani nezajímalo, jak to dopadne. Čekal jsem od tohoto filmu o hodně víc než průměrnou podívanou. Za mě 50% :((6.2.2019)

• Jihae

• - Smrtelné stroje patří k vysněným projektům Petera Jacksona, režiséra trilogie Pán prstenů a Hobit. Právě komplikované natáčení Hobita mohlo za to, že Peter Jackson přenechal režii Smrtelných strojů svému mnohaletému spolupracovníkovi Christianu Riversovi a „spokojil“ se jen s rolí producenta. Hobití stopa se nese napříč mnoha dalšími profesemi, Smrtelné stroje mají s Tolkienovými adaptacemi společné scenáristky Fran Walsh a Philippu Boyens a o efekty se znovu postarali oscaroví kouzelníci z Weta Digital. (Zdroj: CinemArt)

• - Celosvětová premiéra proběhla 27. listopadu 2018 v Londýně. (Varan)

• - Podle stejnojmenné knižní předlohy měla mít hlavní hrdinka Hester Shaw (Hera Hilmar) chybějící jedno oko a z větší části nos. Filmaři však pro film zvolili pouze jizvu přes obličej. (zbyshek)