Smrtelné stroje

Smrteľné stroje

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Thriller

Nový Zéland / USA, 2018, 128 min

Vražedné stroje jsou jako famfrpál - nikdo to nechápe, ale každý by se na to chtěl podívat. Řekněme si narovinu - koho neuchvátí Londýn na kolesech s katedrálou sv. Pavla tyčící se do výšky 111 metrů?! Koho neuchvátí požírání menších městysů a současně pohled na vskutku nebeské města s výbornou ristorante?! 83% Celosvětový příjem k 4. 2. 2019: $81,651,040, což je 0,82 násobek rozpočtu(4.2.2019)

• drake31

Napriek gigantickým rozmerom a veľkolepému dizajnu, Mortal Engines absolútne zlyhal vo vytvorení akéhokoľvek vzrušujúceho momentu naprieč dvoma hodinami. Úprimne, cítil som každú jednu sekundu tohoto filmu, ktorý nie je zlý, len keď je tak neskutočne nudný - čo v mnohých prípadoch je v mojich očiach ten najväčší filmový hriech. Škoda, že Netflix nekúpil aj tento film, mohol som popri ňom robiť aspoň dačo užitočné a zábavnejšie.(8.12.2018)

Mortal Engines určite nie sú najhorším filmom Petera Jacksona, to ani zďaleka. Pre všetkých budúcich divákov však odporúčam prečítať si niečo o filme/knižnej predlohe dopredu, pretože mnohé súvislosti vysvetlia vo filme príliš rýchlo a tým pádom prídete o niektoré zážitky. Začnime teda s hlavnou hrdinkou. Hester by mala byť tak zohavená jazvou, že by malo byť na ňu ťažké sa pozerať, nieto ju ešte považovať za atraktívnu „badass“. Keď som videla prvé fotky Hery Hilmar (nemienim písať jej skutočné priezvisko), bola som mierne sklamaná. Taká malá jazva, predsa nie je ničím odstrašujúca. Potom som sa ale hlbšie zamyslela pre aké publikum bol film určený, a je pravda že polovica ľudí by sa na ohavnú jazvu asi nevydržala pozerať skoro 2 hodiny v kuse. Takže Hesterino stvárnenie nebolo vôbec zlé. Troška som ale zaujatá voči jej charakteru, ktorý mal byť naozaj bezcitný a tvrdý, avšak, pre film bola postava o niekoľko stupňov zjemnená a nadnesená, okrem toho počas kníh Hester nikdy nestratí svoju agresivitu a hnev, vo filme však oň prišla príliš skoro. Opäť ale musím podotknúť, že film je určený pre istú skupinu divákov a úprimne nemôžeme očakávať natočenie pokračovania, preto takému rýchlemu prerodu rozumiem. Z ostatnými postavami som žiadny problém nemala, síce sa film naozaj prekonáva v počte klišé momentov, avšak, ide o fantasy, takže klišé neočakávať je až hlúposť. Film je krásna steampunková záležitosť, plná dobrej hudby, priemerných hereckých výkonov. Keď sa proste opustíte, je to naozaj zábava. 70%(13.12.2018)

Keď sa dávnejšie objavila správa, že sa Jackson púšťa do Mortal Engines a prečítal som si, o čom by to malo byť, tešil som sa ako malé decko. Keď som sa dozvedel, že to režírovať nebude a nakoniec keď som videl trailery, tak mi bolo všetko okolo tohto projektu úplne jedno. Chvalabohu. Nemusel som v kine prežívať sklamanie a svojim spôsobom som si ho tak mohol aj užiť. Film našťastie celkom šľape, rúti sa vpred ako Londýn, ale v podstate nič okrem tempa v ňom nefunguje. Nefungujú vzťahy, nefunguje prepracovanie fikčného sveta, nefungujú ani tie akčné scény a príbeh už vôbec. Tá Jacksonovská majestátnosť tu vystrkuje rôžky iba pri pohľadoch na okolité veľhory. Jednoducho je až priveľmi cítiť, aká to mohla byť vizuálna žranica, ak by si to aj sám "producent a scenárista" nakrútil. Nenechajte sa opiť rožkom hlodom "od tvorcov LOTR a Hobita", je to najmä film nejakého Riversa, ktorý toho ešte stále dosť nezvláda...No a keď sa tu stále porovnáva, tak pre mňa je to mix Vodného sveta a Matrix Revolutions.(6.12.2018)

Nevím proč ale ja tam viděl stíny pana prstenů, no ale to je už jedno protože se mi to líbilo a hodně. Napád skvěly sice hodně promě zamotaný šroubek ale byla to akční podívana, hodně dobře natočeno. Určitě jsem našel pár drobnosti ale tyhle pojízdne města zase zachranily jiné věci. No když to dám cele do kupy, herci bomba, soundtrack bomba a celkový monstrum pohled povedený takže spokojenost je velká.(5.3.2019)

• - Natáčelo se od dubna do července 2017 na Novém Zélandu (hlavně Wellington). (Varan)

• - Smrtelné stroje patří k vysněným projektům Petera Jacksona, režiséra trilogie Pán prstenů a Hobit. Právě komplikované natáčení Hobita mohlo za to, že Peter Jackson přenechal režii Smrtelných strojů svému mnohaletému spolupracovníkovi Christianu Riversovi a „spokojil“ se jen s rolí producenta. Hobití stopa se nese napříč mnoha dalšími profesemi, Smrtelné stroje mají s Tolkienovými adaptacemi společné scenáristky Fran Walsh a Philippu Boyens a o efekty se znovu postarali oscaroví kouzelníci z Weta Digital. (Zdroj: CinemArt)

• - Celosvětová premiéra proběhla 27. listopadu 2018 v Londýně. (Varan)