Smrtelné stroje

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Thriller

Nový Zéland / USA, 2018, 128 min

• drake31

Napriek gigantickým rozmerom a veľkolepému dizajnu, Mortal Engines absolútne zlyhal vo vytvorení akéhokoľvek vzrušujúceho momentu naprieč dvoma hodinami. Úprimne, cítil som každú jednu sekundu tohoto filmu, ktorý nie je zlý, len keď je tak neskutočne nudný - čo v mnohých prípadoch je v mojich očiach ten najväčší filmový hriech. Škoda, že Netflix nekúpil aj tento film, mohol som popri ňom robiť aspoň dačo užitočné a zábavnejšie.(8.12.2018)

Keď sa dávnejšie objavila správa, že sa Jackson púšťa do Mortal Engines a prečítal som si, o čom by to malo byť, tešil som sa ako malé decko. Keď som sa dozvedel, že to režírovať nebude a nakoniec keď som videl trailery, tak mi bolo všetko okolo tohto projektu úplne jedno. Chvalabohu. Nemusel som v kine prežívať sklamanie a svojim spôsobom som si ho tak mohol aj užiť. Film našťastie celkom šľape, rúti sa vpred ako Londýn, ale v podstate nič okrem tempa v ňom nefunguje. Nefungujú vzťahy, nefunguje prepracovanie fikčného sveta, nefungujú ani tie akčné scény a príbeh už vôbec. Tá Jacksonovská majestátnosť tu vystrkuje rôžky iba pri pohľadoch na okolité veľhory. Jednoducho je až priveľmi cítiť, aká to mohla byť vizuálna žranica, ak by si to aj sám "producent a scenárista" nakrútil. Nenechajte sa opiť rožkom hlodom "od tvorcov LOTR a Hobita", je to najmä film nejakého Riversa, ktorý toho ešte stále dosť nezvláda...No a keď sa tu stále porovnáva, tak pre mňa je to mix Vodného sveta a Matrix Revolutions.(6.12.2018)

• atomn

kdyby to byla počítačová hra, tak si užiju engine /haha/, grafiku a skvěle zpracovanej setting. bohužel je to ale film s šílenym narativem, šílenejma postavama a stovkou klišé, který plácá pána prstenů, matrix, wild wild west, cloud atlas, terminátora... a vlastně si to částečně půjčuje i jejich hudební témata. palec za nemrtvýho scarface robo-tatu, kterej má jedinej nějakou substanci a alespoň trochu zajímavou backstory. věštim hodně drahej průšvih, v příštim díle chci místo fajtky londýna se zdí skandovat u boxu brno versus kuřim.(5.12.2018)

"Mortal Engines" bude ďalším filmom, ktorý poputuje do mojej filmovej zbierky sklamaní za rok 2018. Nemôžem povedať, že by očakávania boli na nejakej super vysokej úrovni, no aj tak to nakoniec výsledne neponúka to, čo som dúfal, že dostanem. Hoci na úvod to tak ani nepôsobilo. Napriek problémom som bol relatívne chytený filmom. Efekty boli okey, postavy boli okey, vizuálne spracovanie Londýna bolo zaujímavé a aj som mal pocit, že film sa niekam posúva. Zoznamujeme sa s postavami, svetom a jeho mytológiou a pôsobilo to, že by to reálne aj mohlo niekam reálne dospieť. Mal som akurát pocit, že niektoré postavy by si zaslúžili viac času než iné, no bolo to pozerateľné, zaujímavé a chcel som vedieť kam to dospeje. V momente ako sa dostávame k finále filmu sa to pre mňa začalo rozsypávať. Záverečné finále je pre mňa absolútne otrasné. Výsledne dostávame všetko, čo sme videli v prvej trilógii "Star Wars", Final Fantasy: Spirits Within a "Avatar". Vieme, kto prežije, vieme kto umrie, vieme od začiatku do konca ako to všetko dopadne a keď nemáme dobrého padoucha tak je to viac otravné, než je potreba. Pre mňa to film skutočne poslalo do zlých vôd a zrazu som sa strašne nudil a bolo to pre mňa otravné. Lebo som mal pocit, že s tým ako všetko ostatné relatívne film schopne zvládol, tak zrazu mu došli nápady a začal len strieľať na plátno všetko, čo sme už videli a je staré. Ako celok je to pre mňa okey, no film rozhodne mal na viac. Hodnotenie: C+(9.12.2018)

Průměrná akční jednohubka s výbornými počítačovými efekty, ale nudným a milionkrát provařeným příběhem. V podstatě pokud se podíváte na sci-fi Vodní svět, tak máte krásný obrázek o tom o čem tento příběh je. Tedy o nějakých jedincích bojujících proti někomu, kdo chce vést svět jinak než si to oni představují a tento dotyčný zlosyn též postrádá morálku. Na cestě k vytyčeným cílům se hlavním postavám dějí různá příkoří a komplikace, které ale vždy naposlední chvíli vyřeší. A mezi hlavními aktéry též zprvu panuje rivalita a nedůvěřivost, což musí vzájemně překonat, jinak prohrají. Velké, táhlé zííííív a velice mírný palec nahoru za zpracování. Není to zlý film, ale to o čem je jsme již viděli mnohokrát jinak a dokonce i lépe. 65%(9.12.2018)

• - Smrtelné stroje patří k vysněným projektům Petera Jacksona, režiséra trilogie Pán prstenů a Hobit. Právě komplikované natáčení Hobita mohlo za to, že Peter Jackson přenechal režii Smrtelných strojů svému mnohaletému spolupracovníkovi Christianu Riversovi a „spokojil“ se jen s rolí producenta. Hobití stopa se nese napříč mnoha dalšími profesemi, Smrtelné stroje mají s Tolkienovými adaptacemi společné scenáristky Fran Walsh a Philippu Boyens a o efekty se znovu postarali oscaroví kouzelníci z Weta Digital. (Zdroj: CinemArt)

• - Celosvětová premiéra proběhla 27. listopadu 2018 v Londýně. (Varan)