Jan Werich a Vlastimil Brodský v magické pohádce o tom, co bylo i nebylo, ale zejména o tom, co by mělo být. Dnes již legendární český film Až přijde kocour režiséra Vojtěcha Jasného z roku 1963, v němž hlavní dvojroli nenapodobitelným způsobem ztvárnil Jan Werich, je moderní pohádkou pro dospělé. Její děj se odehrává v malém městečku, které jakoby samo bylo z pohádkové říše. Přijíždí sem kouzelník s krásnou dívkou Dianou a kouzelným kocourem. Kocour má na očích brýle a když mu je někdo sejme, lidé se pod jeho pohledem zbarví podle svých charakterů a skutků. Lháři a farizejové zfialovějí, zloději zešedivějí, nevěrnice a nevěrníci zežloutnou – a zamilovaní zčervenají jako vlčí mák. Je jasné, že kocoura mají rádi jen ti poslední. A samozřejmě – děti...
Jan Werich měl v šedesátých letech žalostně málo hereckých příležitostí. O to s větší chutí si v „Kocourovi" zahrál role kouzelníka i vypravěče. Společně s Vojtěchem Jasným se podílel i na dialozích. Film byl oceněn mimo jiné Zvláštní cenou poroty na MFF v Cannes. Vojtěch Jasný dostal také v roce 1963 Trilobit za režii, Jaroslav Kučera za kameru a Svatopluk Havelka za hudbu. (Česká televize)

Puss

Nechápu to hodnocení, to jde asi mimo mě. Věřím, že tento film má svou cenu, ale pro mě to je jeden z nejdepresivnějších snímků co znám.......... ()

conery1

Báječný Werich, krásna Milka a kocour, ktorý otvára oči. Vyzeralo to na plný počet, ale potom sa to kdesi stratilo škoda. ()

mira007

Skvěle obsazený film nové vlny šedesátých let, který komouši poslali rovnou do trezoru, protože se jim nelíbilo, že tam je kocour s brýlemi přes které vidí skutečné barvy charakterů lidí - nevěrníci žlutí, lháři fialoví, zloději šediví, zamilovaní červení. Poetické podobenství, z kterého si pamatuji Wericha a hlavně krásku Emílii Vašáryovou ( jsem netušil, že současná ikona slovenského filmu někdy hrála krásku ). Taky se mi líbí historka, že Vojtěch Jasný na tomto filmu vydělal solidní tantiémy ikdyž šel do trezoru, protože v té době se filmy vyměňovaly mezi východem a západem a tento film byl vyměněn za Vinnetoua - čili tantiémy pro Jasného kapku výživnější. ()

jilda

Jak by to bylo snadné, každý by měl barvu podle povahy.........dost nedoceněný film, opravdu originální. ()

Gagner

Ted nevím jestli plný počet, jestli čtyři a nebo nakonec za průměr, ne to vážně ne. První polovina vynikající, dala nám cejch zvědavosti a rozdělila sympatie. Druhá polovina již pomalejší a ne tak úžasná, spíše mi to připadlo jak dětská detektivka. Co mě z'talo byl krásný poetický románek, který mě okouzlil natolik, že při běhu za vozem jsem nikomu ve filmu ještě nikdy tak nefandil. Fakt se mi zastavil dech. Nečekal jsem, že vyplodím takový komentář u takové, dá se říci pohádky tak trochu pro děti a tak trochu pro dospělé. Dávám za pět (za ten běh musím), fakt mě to moc bavilo a velmi překvapilo. Kolik takových ukrytých filmů má ještě česká kinematografie schovaných ? ()

kubyno

Film se občas vleče (Brodský s Vašáryovou spolu pobýhají) a občas je na můj vkus až moc abstraktní. Řemeslně opravdu brilantní (jak je u Jasného zvykem), ovšem ne vždy až tak poutavé. Nicméně 3* si Jasný nezaslouží, jelikož tohle je opravdové umění. Tohle je klenot. ()

Vesecký

Slabší čtyři hvězdičky. Nápad na tohle podobenství o špatných lidských vlastnostech na téma "jak jsme se vybarvili" vznikl v době počátku politického uvolnění v 60. letech a je jedním z prvních filmů nové vlny. Natáčel se v překrásné scenérii Telč a jeho okolí v létě 1963 a tenkrát okouzlil diváky i odborníky. Pohádka o kocourovu, jehož oči prosvítí každou lidskou špatnost, je ovšem nadčasová a neplatila jen za našeho režimu, ale platí i dnes. Nepřipomínala snad povaha ředitele školy jednoho z našich bývalých ministrů financí? Mně moc. Skvělý a moudrý Jan Werich, překrásná Milka Vašáryová a plejáda skvělých herců vytvořila satiru, kterou by se dnes nikdo neodvážil natočil, protože dnešní liberálové se dívají na lidské charaktery docela jinak. A přesto sy myslím, že by dnes kocourovým očím neunikl takřka nikdo... Film byl však moderní ve své době, kdy slávu prožívalo Černé divadlo Jiřího Srnce, Laterna magika, moderní baletní umění, a to všechno jsou věci, které dnešnímu divákovi mnoho neříkají. Toho baletu i pantomimy je tam skutečně trochu příliš. ()

IBBY

...ono se to s těmi alegoriemi...jinotaji...experimenty a poselstvími nesmí moc přehánět...zvlášť když se jedná o morálku...výsledek se tak lehce může minout účinkem...nebo se ztratit v záplavě byť originálních nápadů...přesto vysoké hodnocení...za odvahu experimentovat...za vizuální počin a morální poselství v neposlední řadě... ()

Jeremiah

Přivést kocoura na naši politickou scénu, to by byl mazec. I když možná že ani nebyl, vždyť oni se dobře navzájem znají. ()

Danqo

Nádherná rozprávka, ktorá je skôr realitou ako rozprávkou. Farby šesťdesiatok a stop-motion, ako by éra Meliésa nikdy neskončila. Werich hviezdi svojim krásnym láskyplným humorom i úsmevom. Mnoho odkazov a alegórií. „Lidičky, vždyť je to chameleon!“ Zážitok pre oči, pre dušu, estetický, romantický, ba i politický. A širokouhlý! A krásna Milka V., za ktorou nezaostávajú ani mladé Jiřiny a Stelly. Aj mužské herecké obsadenie je briliantné! „Tak se mi zdá, jako by se mi ohýbala páteř,“ povedal v jednej scéne Brodský. Pre mňa asi jeden z vrcholov ranej čs. tvorby v 60s. ()

mh.mail

80% — Krásná pohádka pro dospělé s dokonalou vizuální a i hudební stránkou. Kocourova představení jsou úchvatná a vždy mi bylo líto, že už jim byl konec. Když jsem film viděl poprvé, byl pro mě překvapením. Do absolutoria něco chybí, ale rozhodně se nejedná o tuctový film. Spolu s Všichni dobří rodáci nejvydařenější filmy režiséra Vojtěcha Jasného. ()

zdeny99

Hodně rozporuplný film, ve kterém hraje Jan Werich snad prvního českého stalkera ve filmu. Ano, stalkera! Celé dny pozoruje z věže lidi, jak chodí po náměstí a také jim kouká do oken. Jiří Sovák na tom není o moc líp. Ten zase na náměstí střílí z pušky po čápech. Kdo by to do nich řekl, takoví dva velikáni čsl. filmu. Tím ale tak všechna sranda končí. Zábavu střídá prazvláštní pokus o moderní umění ve stylu Andyho Warhola. To když do města zamíří kouzelník se svým kocourem, který svým zrakem ukáže, jací lidé doopravdy jsou. Každý se vybarví tak, jakým doopravdy je. A tak někdo je celý fialový, jiný zase červený atd. Opravdu, jak z obrazů Andyho Warhola. Sytá barva jejich těl je tak ostrá, že nemusí ani nic hrát, a tak jejich pohyby vypadají jak z grotesek typu Laurel a Hardy. Mě se tohle fakt nelíbilo, ačkoliv možná nějaký umělecký prvek v tom byl, ale zábava žádná. Před těmi necelými 60 lety to možná zábava byla, ale dneska je to jen ukázkový nostalgický film, ve kterém vidíme to, co dneska už neuvidíme. Kočky a slepice se prohání po náměstí okresního města, nikde není žádné auto, lidé si užívají v seně... [4711. hodnocení, 189. komentář, 73%] ()

totalySICK

Když si představím, co se dalo vytěžit z takto zajímavé zápletky... a ve výsledku to byla nuda. Obzvláště scény s barevnými tančícími lidmi mě neskutečně obtěžovaly, navíc trvaly na můj vkus přehnaně dlouho. Ovšem bod musím udělit za skvěle propracovanou postavu pana učitele, co se morální stránky týče. ()

Pat_rick_fan

Cinefil vo mne pradie blahom. Na prvú šupu ma síce ohúrilo výtvarne krásne experimentátorstvo, ale jemne iritoval ten naivný a prihlúply simplicizmus rozdelenia ľudí. Ale je to rozprávka s infantilnou dušou v tom najlepšom slova zmysle, takže kašlať na to. Formalizmom, scénami a všeobecne snovou emocionalitou mi to pripomínalo filmy Wesa Andersona, až mám podozrenie, že tu sa neraz čerpala inšpirácia. A Emília Vášaryová je definitívne najcharizmatickejšia československá herečka. Tak, ako v sebe spája aristokratický šarm, inteligenciu a romantickú krásu, to nedokázala asi žiadna iná pred ňou ani po nej. Jaj, kebyže sa tá narodí v USA alebo Francúzsku. Ale dobre tak ako je. KLASIKA. ()

Denny

Samozřejmě, že je to kvalitní film,ale mám dojem, že mnoho diváků po jeho zhlédnutí bude na rozpacích-je to nějak odtrženo od "lidství". ()

Dimo

Krásný film s nádherně prožitými hereckými rolemi. Mírný sci-fi nádech filmu velice sluší, takže jako celek vás teto příjemně plynoucí film pohladí. Silné čtyři hvězdy. Doporučuji. Viděno v kině. Taktéž doporučuji. ()

Zemřel režisér a scenárista Vojtěch Jasný

Zemřel režisér a scenárista Vojtěch Jasný

16.11.2019

Ve věku 93 zemřel český režisér a scenárista Vojtěch Jasný. Mezi jeho nejznámější díla patří snímky Všichni dobří rodáci s Radoslavem Brzobohatým nebo Až přijde kocour s Janem Werichem. Jasný… (více)

Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015

Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015