Přízrak

• USA A Ghost Story (více)

Držitel Ceny Akademie Casey Affleck a Rooney Mara září v rolích mladého páru, který poté, co je rozdělen smrtí jednoho z nich, objevuje věčné spojení a lásku, jež je nekonečná. Snímek Přízrak, nezapomenutelné přemítání o lásce a zármutku, nabízí výjimečně působivý a snový zážitek, který v divákovi přetrvá ještě dlouho po závěrečných titulcích. (Magic Box)

Cinematrix

Asi jsem divnej, ale příběh o extrémně pomalu se šourajícím prostěradle mne opravdu neoslovil, přestože by mi měl být blízkej, jelikož v mateřské školce jsem jednou pod bílym prostěradlem hrál tající sníh, jelikož paní učitelka už se nemohla dívat na můj znuděný obličej. Podobný výraz jsem měl i u tohoto skvostu, když jsem kupříkladu nekoneně dlouhou dobu pozoroval nehybný záběr na lampu; kdyby k tomu alespoň hrála hudba, ale ono nic! Tento nic neříkající záběr naštěstí po chvíli vystřídal další nic neříkající záběr na pohovku, na kterou po chvíli dosedla nenalíčená Rooney Mara, která před chvílí vyblila koláč. A tak to pokračovalo stále dokola. To se mohu podobně zdlouhavě rozhlížet po vlastním bytě a dá mi to podobný zážitek. Ještě že se tam alespoň párkrát šouravým tempem prošlo to prostěradlo. Navíc je to celé v 4:3 formátu, což také na kráse nepřidá. Divim se, že to ještě ke všemu nebylo natočený černobíle. Jednu hvězdičku dávám z čirého zoufalství, že jsem to s pomocí rychlopřetáčení dokoukal až do konce, kterej jsem mimochodem vůbec nepochopil. (To, že jsem blb, snad neni žádnej spoiler :-D) ()

Torgal

Hmm, ťažký film na hodnotenie. Priam modelová festivalovka a nezávislárna (aspoň ja si ich predstavujem takto, chýbali už len teplí kovboji a puding). Obrazový formát 4:3, superdlhé zábery na Rooney Mara večerajúcu koláč, minimum dialógov a vlastne aj deja ako takého. V podstate len Casey Affeleck s plachtou na hlave pozerá na veci a ľudí okolo seba. Ale atmosféra kupodivu funguje a film ňou na mňa svojím spôsobom dosť zapôsobil. V hlave mi každopádne ostane dlhšie ako x-té pokračovanie mnohej blokbustrovej série. 5+/10 ()

Charlie84

Čistý nezávislý ART s jedním monologem o smyslu života a další hodinou a půl naditou prostěradly různých tvarů a velikostí. Nedozvíte se, jací duchové ve filmu vystupují, proč tam jsou, dokonce se ani nedozvíte, proč tam následně nejsou, protože duch zmizí, když si přečte papírek s textem, který neukáže do kamery. Můžete si tedy hodinu a půl zadumaně mručet nad náhodně seskládanými záběry, ve kterých nechybí ani scéna z dobývání divokého západu. Vzbudil jsem teď Váš zájem? Tak to se upřímně omlouvám. Pasáže, ve kterých se některá z postav dívá z okna/do zdi/snídá/sprchuje se déle než půl minuty nepřerušovaného záběru jsem přeskakoval. Zhlédnutí filmu mi tedy zabralo něco málo přes půl hodiny. Abych zde mohl napsat tento komentář, musel jsem tedy Ghost Story věnovat o půl hodiny více pozornosti, než si zaslouží. Ale vy se díky němu můžete z mých chyb poučit a jít místo toho třeba žehlit. Nebyl to tedy ztracený čas. PS: pokud nyní někdo doufá, že film obsahuje i více než půlminutový záběr na sprchující se Rooney Maru, neobsahuje. Ten jsem si vymyslel a kdyby tam byl, pochopitelně bych jej nepřeskakoval. Jedna hvězda ze ten existenciální monolog v druhé polovině. Není ničím objevný, ale protože se jedná o jednu z mála scén, v níž se mluví, doslova mne nadchla. Na zbytek stopáže už ale zase nastoupila mlčenlivá pochodující prostěradla, takže nic. Nic. Nic. Nic…nic. ()

NotLikeThis

Tenhle skvost má do jakékoliv duchařiny tak daleko že to není možný. Z prvního pohledu dává klamný dojem, že se jedná o nějaký průměrný horror no, ale naprostý opak je pravdou. Film je spíše “poetické” prezentování naprosté zbytečnosti života a že každý člověk si v podstatě sám vybere svůj smysl/úděl (prezentováno papírkem). Vskutku se mi líbily, mnohdy téměř nekončící, zdlouhavé záběry, které dávaly věcem dosti emotivní nádech (téměř 5-ti minutový záběr jezení koláče krásně prezentuje, jak je hlavní protagonistka naprosto emocionálně na dně, bez jakéhokoliv slova). Celkové zpracování filmu je úžasné, pohrávání si s “linearitou” času mne velmi mile překvapilo a řekl bych, že to bylo jedno z těch nejlepších. 95% ()

misbos

Balada o prostěradle - aneb - toho bagru jsem se fakt lekl! Tohle chtělo domyslet, je to polovičatý. A je to škoda, nakročeno je dobře. Nicméně - všichni, který byli vys.aný z McAvoyovy herecký přípravky v Split a Glass, by se měli podívat, jak v tomhle filmu jí Rooney Mara koláč, protože to je ta pravá liga! Silný tři. ()

NorseSword24

Chcete natočiť "artoví" film v dnešnej dobe? Natočte záber so stabilnou kamerou vo formáte 4:3 a nech trvá aspoň 5 minút. Toto som si hovoril v hlave prvú polhodinu. Potom som sa začal chytať. Nepopieram že aj v tej prvej polhodine tie zábery vyzerajú fakt skvelo, ale mohli by byť omnoho kratšie. Lenže potom by film trval len 50minút a nemal by tu svojskú atmosféru. Myšlienky, ktoré sa tam časom začali objavovať boli zaujímavé. Poeticky až snový filmový zážitok, ktorý som si chcel pozrieť už dlho ma najskôr začal sklamávať ale potom to bolo fantastické. ()

Likan7

Přízrak je bohužel krásným příkladem toho, jak během druhé půlky filmu zničit nesmírně zajímavou a artovou první půli. Neříkám, že těch úvodních 45 minut je něco dokonalého, ale rozhodně mě to svou jinakostí doslova hypnotizovalo. V tomhle směru je nejsilnější 5-minutovka v kuchyni s koláčem, tahle scéna je svou délkou a snímáním opravdu tísnivá. Do této chvíle bych dal Přízraku 5*, jenže pak to jde pomalu ale jistě do kytek. Od odchodu z domu film pomalu upadá a můj zájem s ním. Je to škoda, přijde mi, že David Lowery vystřílel všechny svoje nápady na první polovinu a nevěděl, jakým způsobem by se měl film ubírat a jak to zakončit. Mrzí mě to, zvlášť kvůli perfektní Rooney s Casyem, kterým bych dal klidně nominaci :-) ()

Maximilianus

Príbeh domu a jeho ducha. Páčil sa mi formát videa, dlhé zábery, aj keď som veľakrát nevedel, či sa tam niečo deje alebo sa mi zasekol počítač a atmosféra osamelosti. Zo začiatku ma nepresvedčil príbeh, pretože mi neprišlo, že by sa hlavný pár nejako miloval, ale potom som pochopil, že je to film o niečom trochu inom. Taktiež dospelý muž s plachtou na sebe ako mávajú deti keď sú za duchov, bol zo začiatku trochu smiešny, avšak lepšie sa to asi nedalo zobraziť a malo to vďaka tomu také umeleckejšie vyznenie. Koniec nie extra uspokojivý, ale nevadil mi. 7,1/10. ()

Dave Lister

Pomalu ubíhající a netradičně laděný duchařský příběh, A Ghost story je velmi zvláštní film. Casey Affleck a Rooney Mara, v existencionálním hypnotickém snímku o lásce a to nejen za hrob, ale lásce i věrnosti, až navěky věků. Zvláštní romance a zároveň duchařský příběh, který je jiný než všechny ostatní. Moc se tam toho nenamluvi, ale to není ani potřeba, protože je v něm řečeno úplně vše. Nechápal jsem takto nízké hodnocení snímku, ale po tom, co jsem tuto krásnou záležitost viděl, tak je mi vše jasné. Tento film je jiný a jeho pojetí není opravdu pro každého. Mě příběh osamělé duše a také životní lásky dojal a donutil se zamyslet nad smyslem toho proč jsme vlastně tady. Jedinou odpovědi je pravděpodobně láska, protože vše ostatní je pomíjivé a obrátí se v prach. ()

samkko

Jakožto fanoušek ARTových filmů jsem byl mile překvapen i trochu zklamán. Nejsem totiž velký zastánce artů směřovaných na domácí prostředí, tudíž mě všechny dlouhé záběry a scény v domě lehce nudily (spíše uspávaly). Za to ale všechny záběry a scény mimo dům byly na špičkové úrovni. Třeba scéna kdy se "duch" prochází po poli ze začátku filmu je naprosto úžasná a mohla bez problému trvat tak o 2 minuty déle. A ke konci je takových scén podstatně víc. Co se ale filmu povedlo? Povedlo se mu držet mě v pěkně depresivně úzkostné atmosféře, ze které bije pocit samoty? Ano. Ano to povedlo a tím splnil svůj hlavní účel. Film trvá cca 1h 30min, a celkový děj by se na pohodu vlezl do první půlhodiny. A zbytek (teda 1h) tvoří už jen podlouhlé záběry. Takže to berte i jako varováni, protože pro vás film může poté působit jako ukolébavka. A i když, i mě to sem tam zavíralo oči, místy mě to dokázalo držet v naprostém napětí a zvědavosti. Konec společné s doprovodnou hudbou po celou dobu snímku je velmi úctyhodný. (A na závěr by mě zajímalo, co mu napsala na ten lísteček, že se z toho sesypal :). Hodnocení: PROPERLY RATED 7/10 ()

pekl

Pokud nejste Verbalem (a přežijete 25. až 31. minutu filmu, kde hlavní ženská postava ve statickém záběru jí vidličkou koláč), dostaví se na konci překvapivý pocit, že nešlo o promarněný čas... ()

elimS

45% - komentář 20ti slovy: Jako na houpačce! OTRAVNĚ vleklé a ubíjející, přesto to ve mě něco zanechalo, ikdyž pointa moc nepochopena. Nutno přehrávát dvojnásobnou rychlostí!!! ()

iz67

Taková hloupost, která se to nakonec snaží zachránit něčím hluboce existenciálním, ale rozhodně o poselství po konci filmu neuvažujte. Teda leda, že byste chtěli přijít na to, proč se tomu chlápkovi tak sviní prostěradlo. Já jsem při 10 minutovém požívání koláče málem vrhnul dřív než protagonista (I když vím, že trpěla) . ()

ervina

Afflecku, do čeho jsi to vlezl? Protrpěla jsem to až do konce při čekání na nějakou pointu. No, nějaké jsem se teda dočkala. Na mě asi až moc umělecké. ()

Ikedar

Výborný film o strate, čase a smrti nielen ľudí, ale všetkého, čo poznáme. Veľmi poetické s nádhernou hudbou. Dlhé zábery mi osobne veľmi sadli, pretože mám podobné formáty jednoducho rád. Režijne je to zvládnuté na jedničku a som rád, že niekto dokáže originálne posunúť myšlienku smútku nielen cez slzy (dlhé jedenie koláča, ktoré sa s týmto filmom pri rozhovoroch asi často spája). Avšak, zapamätateľných momentov je oveľa viac a sú krásne nakrútené. ()

Sedliak

Nedostal som, čo som chcel. Casey, schovaný pod plachtou väčšinu príbehu, sa očividne snaží dotiahnuť svoj minimalistický prednes do dokonalosti. Počas filmu som myslel na to, kam až bude ochotný vo svojej honbe zájsť. Predstavoval som si, ako hraje strom v parku. Nie chodiaceho Enta z Pána prsteňov, ale normálny strom. Pri tom strome sa budú odohrávať príbehy ľudí a Casey bude pod vrstvou kôry načúvať. Na konci filmu zašepká nejakú báseň. Strih. Začne hrať song od Yeah Yeah Yeahs a do toho záverečné titulky. Na Ghost Story som sa nevedel vôbec koncentrovať, bohužiaľ dej išiel mimo mňa a druhú šancu tomu asi nedám. Ale ja milujem indie! Tak prečo? Alibistické 3* ()

boombang

Nejnestrašidelnější film o strašidle... aspoň pro mne. Bylo to takové intimní a domácké, včetné té, zde koldokola omílané, konzumace koláče. Sice mne po shlédnutí napadla ještě lepší zápletka/pointa, ale i takto je třeba originalitu, atmosféru a humor celkově ocenit pěti body. ()

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů