Reklama

Reklama

VOD (1)

Jejich život by sám o sobě vydal na román. Britské životopisné drama, sledující počátky literární tvorby sester Brontëových... Televizní film britské režisérky Sally Wainwrightové popisuje klíčové období v životě sester Brontëových, jejichž dílo dnes patří do zlatého fondu světové literatury. Nebylo tomu tak ale vždy. Píše se rok 1845 a sestry Charlotte (* 1816), Emily (*1818) a Anne (* 1820) žijí na faře v yorkshirském Haworthu společně se stárnoucím otcem, ztrácejícím zrak a nezodpovědným, věčně opilým bratrem Branwellem. Bystré a vzdělané mladé ženy ve volném čase a pro vlastní potěchu píší básně a krátké povídky, literatura je ale stále považována za povolání zcela nevhodné pro ženu. Neutěšená situace rodiny však sestry přiměje k odvážnému rozhodnutí pokusit se, společenským předsudkům navzdory, v literárním světě prorazit, i kdyby měly zůstat očím veřejnosti skryté. Hlavní role ve filmu přesvědčivým způsobem ztvárnily Finn Atkinsová, Chloe Pirrieová a Charlie Murphyová, v roli otce Patricka Brontëho vystupuje uznávaný Jonathan Pryce (Brazil, Dobrodružství Barona Prášila, Zítřek nikdy neumírá). (Česká televize)

(více)

Recenze (17)

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Nadmíru poutavý příběh v nevlídných dobových kulisách. Disponuje lehce pošmournou atmosférou, odpovídající meteorologickým podmínkám i dějové linii. Nachází inspiraci v osudech tří sester Brönteových - Charlotte, Emily a Anne, které jakoby žily a tvořily spoutané neviditelnými okovy ... ve společnosti, která přála mužům. Je tak ironií osudu, že jejich bratr Branwell nedokázal ani zdaleka využít možností, které mu svět nabízel - a visel rodině na krku jako těžký balvan - zatímco sestry prokázaly jak talent a píli, tak i nezdolnost ... především díky Charlotte, nejprůbojnější z nich. Před několika lety jsem měla možnost vidět francouzský snímek "Sestry Brönteovy" (1979). Bohužel už si na něj vzpomínám jen mlhavě, přesto mám neodbytný pocit, že Branwell je v něm vylíčený s větším důrazem na jeho kladné stránky - na jeho obrazotvornost, na jeho básnické a malířské nadání ... i když kráčely ruku v ruce s jeho démony a vleklými zdravotními problémy, díky nimž se ve výsledku prezentuje jako slaboch, propadlý alkoholu ... a opiu. Buď jak buď, život se nemazlil s žádným z dětí kaplana Patricka Brönteho ... kdoví, zda by jejich dílo bylo TAK nespoutané, ryzí a podmanivé, kdyby tomu tak nebylo. ()

solisoli 

všechny recenze uživatele

Tento sympatický príbeh nemusí osloviť každého, pretože rozpráva o jednej kapitole života sestier Brontëových v rokoch 1846 až 1848. Bolo to najvýznamnejšie a najkrajšie obdobie Charlotte, Anny a Elizabeth, ktoré sa stali právom nesmrteľné, ako spisovateľky za romány, ktoré číta celý svet. Dej sa odohráva v dedinke Haworth, kde v harmonickom súžití aj napriek bratovi Branwellovi, závislom na alkohole a ópiach, žijú harmonicky a súdržne. Príbeh krásne a citlivo vystihuje kompaktnosť, akou sa herecké postavy prezentovali v osobách pod kvalitnou réžiou a scenárom. Veľmi pôsobivý medailón o veľkosti týchto sestier a ich krátkeho života, ale o to významného pre ľudstvo, ktorému zanechali nesmrteľné romány, ako bezpochyby je Jana Eirová a Búrlivé výšiny, ktoré by nemal vynechať, každý milovník románov. ()

Reklama

Amonasr 

všechny recenze uživatele

Solidně zpracovaný výsek ze života sester Brontëových s typicky anglickým espritem - počínaje navozením příslušné atmosféry, exteriéry, interiéry, kostýmy a dalšími reáliemi snad ještě věrnějšími než mohla být sama dobová skutečnost, tedy téměř až na hranici kýče, nikoliv však za ní. Typicky ženský režijní i scénáristický rukopis je v tomto případě příhodný, když šlo o tři hlavní hrdinky z doby, kdy pojem feminismus ještě nejspíš ani neexistoval. Těžko říct, jak dalece je příběh přibarvený, tak jako například úchvatné záběry krajiny, ale realistické ztvárnění alkoholismu bratra Branwella to vcelku dostatečně vyvažuje, aby to snad nespadlo do škatulky "červená knihovna" nebo "propagační selanka". A divák se alespoň něco dozví o klasické anglické literatuře a něco si z ní třeba i následně přečte. ()

angel74 

všechny recenze uživatele

Třikrát jsem si tenhle film pustila a vždy přibližně po půl hodině usnula. Naštěstí jsem to nevzdala a dnes jsem se dívala počtvrté. Předtím jsem asi musela být hodně unavená, protože nyní mě vyprávění o pohnutých osudech sester Brontëových velmi upoutalo a v závěru i dojalo. Chtěla bych vyzdvihnout skvělé herecké výkony většiny zúčastněných a naprosto věrohodné podání dobových reálií včetně kostýmů. (75%) ()

Ephemeris 

všechny recenze uživatele

Dokonalé spracovanie. Dobové reálie vypiplané do najmenších detailov. Interiéry, kostýmy a rekvizity už ani nemohli byť autentickejšie. Čo však udivuje najviac, bol dokonalý výber hercov. Hoci Charlotte, Emily a Anne boli sestry, vyzerali každá úplne inak. Veľmi dobre to odzrkadľuje portrét, ktorý namaľoval práve ich nešťastný brat Branwell a z ktorého sa sám následne vymazal. Súrodenecké kvarteto akoby akousi časovou slučkou preskočilo do roku 2016. No a chlad z priľahlého vresoviska doslova zalieza za nechty. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (8)

  • Žiaci zo základnej školy v Haworthe na sponzorovanej charitatívnej prechádzke prešli počas nakrúcania kulisou, čo spôsobilo dočasné zastavenie produkcie z dôvodu chichotania a šepotu, ktoré zachytili mikrofóny. (Arsenal83)
  • Název dramatu pochází z dopisu, který Charlotte Brontëová napsala svému vydavateli. Psala o setkání s mužem, který netušil, že je Currer Bell (její pseudonym), což ji vyhovovalo, jak je patrno z věty v dopisu: „What author would be without the advantage of being able to walk invisible?“ („Který autor by byl bez výhod, když může chodit neviditelný.“) (AduskaV)

Reklama

Reklama