Italské námluvy

Láska na úteku

Len teba

Komedie / Romantický

USA, 1994, 115 min

V poslednej dobe som si vsimol, ze filmy Normana Jewisona ma bavia a aj preto som si chcel znovu zreprizovat tuto sladku romanticku "rozpravku" akurat uzivatelke Madison sa nepacila povaha Marisy Tomei, ktora za kazdu cenu chcela iba nejakeho Damona Bradleyho. Mne to bolo volakedy jedno, hlavne ma bavil ten jednoduchy pribeh, ktory mi tak trosku pripomenul inu romanticku komediu od tohto rezisera POD VPLYVOM SPLNU (1987) so Cher a nic sa nezmenilo, aj teraz sa mi to pacilo rovnako, takze zostavam pri styroch hviezdickach. Jewison natocil este napr. V ZARU NOCI (1967), PRIPAD THOMAS CROWNA (1968), SUMAR NA STRESE (1971), JESUS CHRIST SUPERSTAR (1973), ...A SPRAVEDLNOST PRO VSECHNY (1979) alebo aj HURIKAN V RINGU (1999). ________ Marisa Tomei - (Faith Corvatch) +++ Robert Downey Jr. - (Peter Wright) +++ Bonnie Hunt - (Kate) +++ Joaquim de Almeida - (Giovanni) +++ Fisher Stevens - (Larry) +++ Billy Zane - (Nepravý Damon Bradley) +++ John Benjamin Hickey - (Dwayne) +++ Produkcia: Norman Jewison +++(7.2.2011)

Jako dítě jsem měl tuhle komedii moc rád, ale když jsem se na ni podíval poprvé jako dospělý, bohužel jsem si velmi brzo uvědomil, že hlavní hrdinka je káča, od které by měl každý rozumný chlap uhánět mílovými kroky. Bohužel je to fakt, který se jen těžko při sledování překousne. *** za dětské okouzlení.(19.1.2017)

Mohla to byt uzasna romanticka komedia, keby netrpela vlastnostou, ktorou trpi vacsina tuzemskych prispevkov do tohto zanru. Vsetky postavy su uplne sebecke hovada. Vdaka super hercom a rozpravkovej atmosfere vsak team klasikov (Jewinson, Nykvist, Portmanova) tento boj vyhral. Takze vo vysledku je to velmi prijemna zabava. 7/10(21.1.2019)

• Malarkey

Tyhle Italský námluvy vůbec nemají úroveň hodnou kvalitního romantického filmu. Robert Downey Jr. tady ještě vypadá jak vykulenej junák, kterej kokain znal asi jenom z doslechu a Marisa Tomei dokazuje, že herečky, co byly mladý v letech kolem roku 1994 vypadaly po miléniu líp. Plus ani film samotný není ničím zvláštní. Spíš naopak. Jeden z těch, které jsou totálně poplatné době.(22.1.2017)

• sackrebleu

Nedokážem pochopiť, prečo má tento film tak vysoké hodnotenie. Romantická komédia, čo vlastne vôbec nie je komédiou, ale len nudným, otravným a príliš dlho sa tiahnúcim filmom. Hlavnú hrdinku má človek po väčšinu filmu chuť ovaliť niečím ťažkým po hlave dúfajúc, že sa možno potom uvedomí a začne aspoň trochu jednať a rozhodovať sa ako normálny človek a nie ako niekto s nejakou bližšie nešpecifikovanou psychickou poruchou. (Však kto po náhodnom telefonáte od človeka, ktorého nikdy nevidel neodletí cez polku sveta, pretože sú si s ním súdení, že.) Rovnako je na tom človek i pri postave hlavného hrdinu, ktorý sa celý film z mne neznámeho dôvodu snaží presvedčiť absolútne nerozmýšľajúcu, tvrdohlavú a neuveriteľne otravnú hlavnú hrdinku, že ju miluje a že patria k sebe. Toto celé je nakoniec zabité scénou s objednávkou „fľaše červeného" v lepšej talianskej reštaurácii a až nechutne prehnaným záverom so zastavovaním lietadla personálom letiska, pretože láska. Zabijácke combo dotvára záverečná obligátna bozkávacia scéna v lietadle za potlesku nadšených spolucestujúcich, ktorí sú určite radi, že neodleteli načas. Na konci filmu má teda človek chuť ovaliť niečím po hlave všetkých, ktorí sa na filme podieľali a vypýtať si od Downeyho Jr. matroš, ktorý bral pri upísaní sa tomuto skvostu.(27.2.2014)

• - Robert Downey Jr. sa po prvýkrát objaví až v 45. minúte. (hudy78)

• - Vo filme sa objaví zmienka o Prázdninách v Ríme. Okrem iného, Marisa Tomei sleduje muža, ktorého jej pridelil "osud" a volá sa Damon Bradley. Gregory Peck sa v Prázdninách v Ríme volá Bradley. (hudy78)