Společenství vlků

• Velká Británie The Company of Wolves (více)

Společenství vlků působí povědomě až do okamžiku, kdy si hrdinka obleče červenou kápi, vydá se přes hustý les za babičkou a musí si dávat pozor na vlky. Pak pochyby zmizí a lze si tuto svéráznou variaci na Červenou Karkulku vychutnal se vším všudy. Vztah mladé dívky Rosaleen s její babičkou dalece přesahuje hranice vytyčené pohádkou, stejně jako mluvící vlk není jen místní kuriozitou. Podmanivý film Neila Jordana (Hra na pláč, Snídaně na Plutu) nabízí otevřeně psychoanalytickou hru s jednoduchým pohádkovým příběhem, v níž je všechno podřízeno propracované vizuální stylizaci, netradičnímu vyprávění a především důmyslným dialogům. (oficiální text distributora)

kleopatra

"Milá děvčátka, zapamatujte si navždy: nikdy se cestou nezastavujte, nikdy neveřte neznámému, nikdo neví, jak to skončí. Vlci se mohou skrývat za různý vzhled, nejsladší zvuk se skrývá za ostrým zubem". Parádní horůrek o Karkulce, která nebyla už tak malá, babičce, která nebyla tak bezbranná, a ......vlku za humny. ()

Malarkey

Na obálce mi z huby ňáký holky vylejzal vlk, a tak jsem si řek, že do tohohle se musím pustit co nejdřív, jenže ejhle, hnedka na začátku jsem seděl u televize přiraženej jak kolík a divil se, jak na mě film samotný působí hodně divným a neobvyklým dojmem. Společenství vlků je rádoby adaptace červený karkulky, ale trošičku se to zkomplikuje a děj směřuje trošičku jinam, než bych čekal. Popravdě, atmosféra podobná Poltergeistu na mě nedokázala udělat dojem, možná to bylo až moc vyumělkovaný, protože z tohohle je hodně těžký mít dobrý pocit, nebo teda u mě to tak vyznělo. Prostě jsem se u toho dobře nebavil, ať si čoklové jdou štěkat na někoho jinýho, u mě moc nepochodili. ()

Isherwood

Výtvarně podmanivý exces jenž zprvu připoutá překvapené divákovo oko, bohužel posléze začne působit přeplácaným dojmem. A ani formální postup při vyprávění příběhu o zlých vlcích, jenž vlastně ani tak nemají hlad jako chuť, není tím nejlépe zvoleným prostředkem. Snové výjevy mladé dívky, mísící se s dalšími a dalšími příběhy, jenž se o sebe zákonitě začnou tříštit, posouvají divákovu zmatenost do maxima. Navíc nestřídmě zvolené tempo vyprávění, v němž dialogy, jež mají posunovat děj dopředu, jsou úsečně ustřiženy, aby se mohlo pokračovat ve vyprávění pomocí kulis, jimž by nepohrdl ani kdejaký film Terryho Gilliama, trochu schizofrenně mate nejen diváka, ale vlastně i sebe. Zmatená vypravěčská hříčka, jenž si žádá hlubšího proniknutí, vyvolá poněkud rozporuplné dojmy u těch, kterým se přemýšlet nechce. Já osobně se i na hlavu stavěl ()

Lima

Snový příběh třináctileté dívky v pohádkovém světě s vlkodlaky, jehož lehce hororová skvostná atmosféra si vnímavého diváka omotá kolem prstu. Někomu nemusí vyhovovat pozvolné tempo, ale jedno se nedá tomuto filmu upřít – tak vizuálně vytříbených a originálních snímků na světe mnoho není. Dle mého jeden z nejzajímavějších filmů 80.let, kterým dal Neil Jordan o sobě hodně vědět. ()

POMO

Uhraničivá fantasmagória, ktorá súčasne nadchýňa majstrovskou pocitovou réžiou Neila Jordana i ubíja panenskou nevinnosťou svojho príbehu, protichodne zamotanou do otravného spletenca troch vzájomne sa prelínajúcich dejových línií. Úžasný a boľavý zážitok v jednom, a určite film, akých už veľa neuvidíte. Krásna výprava, sympatické cameo Terenca Stampa. ()

• Předlohou pro film je sbírka povídek nazvaná Krvavá komora (poprvé publikována 1979) od spisovatelky Angely Carter. (mahler)
  • Autorka knižní předlohy Angela Carter spolupracovala s režisérem Neilem Jordanem na scénáři. (mahler)
  • Ze sbírky Krvavá komora vybrali tvůrci pro film tři povídky - ("The Company of Wolves", "Wolf-Alice" and "The Werewolf") - které jsou vesměs trochu brutálnější variací na červenou karkulku. (mahler)