Společenství vlků

George Fenton

Rodney Holland

Scénografie:

Anton Furst

Moooc se režisér snažil... Opravdu hodně, některé scény jsou naprosto úžasné, kulisy jsou pohádkové... Bohužel se to celé jaksi minulo účinkem, děj a obsah filmu je na pohádku moc hororový a na horor moc pohádkový... Jistou hodnotu by mohl mít film po stránce psychologické, ale dle mého názoru ani tu nemá.. Bohužel musím říct, že u filmu jsem se nudil.. Atmosféra pracně podařenějšími scénami nastolená byla pak jinými naprosto nezdařilými scénami zničena. Film je nevyrovnaný a místy až vyloženě slabý...(7.2.2009)

„To je vražda, napsala“ se zhoupnula v křesle, poposunula si brýle na nose a přísně se zadívala na vnučku: „Ti muži, ti muži...“ Cynická pohádková babička pak holčičku začala strašit srostlým obočím, které jí prozradí vlka ukrytého v muži. Vyprávěla jí o plachých, přesto však krvelačných šelmách, majících podezřele velké nejen uši, ruce a zuby, ale vlastně úplně všechno. „A proč máš tak velký ocas?“ diví se každá nezkušená Karkulka, když vidí vlka poprvé v akci. „To abych tě lépe...“ A hups na ni! (Pardon :-). Slovy Faidry : „My o vlku a za humny je... Neil Jordan!“ A já jen dodávám: Se svým temně erotickým, značně poučným a lehce hororovým příběhem o tom, co vlastně ti vlci chtějí od Červených Karkulek. Plus o tom kam to vede, když nějaký vlk místo prostého "Ošustit, sežrat a opustit" propadne krásné a nevinné tvářičce, své kořisti, a ten vztah začne brát vážně. Ostatní vlci z jeho smečky ho opustí a on zůstane sám. Vystrašený vlček se zlomenou tlapou, motající se po třech nohách nebezpečně blízko plamenů rodinného krbu, až mu jiskry lítají do kožichu a místností se šíří puch pálících se chlupů (a zbytků paruky po sežrané babičce čmoudících na kraji ohniště). Z lesa je slyšet vytí vzdalující se smečky, která už je zase na lovu, ale vše přehlušuje vrzání houpacího křesla, ve kterém se kolébá vlkova Karkulka, dnes už babka se stříbrnými vlasy a třemi bradami. A další malé nevinné děvčátko s očima navrch hlavy poslouchá její strašidelný příběh o vlcích, ukrývajících se v mužích a o tom, kam to vede, když... Když si muž nedá pozor na kočkovitou šelmu, ukrývající se ve všech dívenkách. Ve všech, nejen v dívkách se srostlým obočím! :-)(28.3.2014)

Spíše než horor, bych neváhal pojmenovat snímek jako psychadelickou pohádku. Hlavní hrdinka, jak vidíme na začátku spí a sní. A celý sníměk skutečně připomíná sen o Karkulce, jež je však narušován jinými motivy, které tomuto námětu dodávají další rozměr. Karkulka získává porstřednictvím dalších vnořených příběhů představu o vlčích stvořeních a místo strachu v ní tyto šelmy vzbuzují zvědavost až chtíč. Fantatzii se zde rozhodně meze nekladou, až může být pro někoho obtížné se orientovat. Já tento inovativní přístup hodnotím kladně. Karkulka v bad tripu je zajímavá. Bohužel se však režisérovi nedaří vytvářet a stupňovat napětí, což je velká škoda.(15.1.2009)

Červená Karkulka v horrorovém pojetí? Inu proč ne, i dospělí občas potřebují osvěžit pohádky z dětství, které jim s radostí vyprávěla babička před spaním. V tomto filmu si babičku zahrála herečka Angela Lanbury známá především ze seriálu "To je vražda, napsala". Moje babička mně s oblibou čítávala básničky z "Kytice" a strašívala mě "Polednicí", nikoliv hrůznými příběhy o vlkodlacích, což byla škoda:) Vlků zde bylo přehršel, vklodlaků už o něco méně, mimochodem úplně první přeměna vlkodlaka byla docela dobrá, tedy na tu dobu:) Byl to velmi zvláštní film balancující na hranici filmů buď pro děti nebo pro dospělé, tudíž si myslím, že ani jedna strana nemůže být úplně spokojená, i když dle červeného hodnocení se asi mýlím a je to čistě jen můj subjektivní dojem:)(26.3.2009)

• sud

Čekal jsem hororovou verzi Červené Karkulky, nebo trochu drsnější pohádku. Ovšem výsledek je takový, že se Neil Jordan po celou dobu nedokáže rozhodnout, kterou z těchto dvou variant použít. Na horor málo propracované, naivní a nedotažené, na pohádku až moc hororové. Herci jsou zcela nevyužití, Angela Lansbury a ani můj oblíbenec David Warner nemají co hrát. Neil Jordan umí mnohem víc. Za slušnou atmosféru temného lesa (i když papundeklového) a několik gore přeměn (které stejně hodně dávají vzpomenout na Carpenterovu "Věc"), no, dejme tomu, 40%.(23.1.2009)

• - Odhadovaný rozpočet filmu byl jen 2 mil. dolarů a velká část padla na dekorace - produkční návrhář (Anton Furst který mimo jiné vytvořil Gotham City pro Burtonova Batmana) si stěžoval, že musel postavit pohádkový les ze dvanácti stromů. (mahler)

• - Většina vlků, kteří se ve filmu objeví jsou Belgičťí ovčáci s natřenou srstí. Režisér Jordan prohlásil že na to bylo jednak kvůli omezenému rozpočtu a také kvůli bezpečnosti herců. (mahler)

• - Předlohou pro film je sbírka povídek nazvaná Krvavá komora (poprvé publikována 1979) od spisovatelky Angely Carter. (mahler)