Společenství vlků

George Fenton

Rodney Holland

Scénografie:

Anton Furst

Prazvláštní variace na pohádku o červené Karkulce. Ze začátku je to poněkud nepřehledné a člověk neví kdy se to vlastně odehrává naštěstí se tu ovjeví auto ,tak že jasno. Vše je to pouhá forma snu. zemře dívka ,kterou rozsápají vlci její mladší sestra se sní loučí u rakve (divný je ,že na dívce není ani škrábnutí na to ,že jí vlci museli pěkně upravit vizáš). Babka vypráví Karkulce nákou pohádku při níž jsme svědky nádherné proměny člověka ve vlka. A v obdobném duchu ce nese celý film. Několik zajímavých proměn . Chlapec co chce mladou určitě nezletilou Karkulku naučit to co neumí...., je mu se to ,ale nepovede , tak nastoupí jiný chlápek, který ale není člověk. Jak to dopadne je poměrně jasné , přesto film má zvláštní atmosféru.(22.1.2009)

Moooc se režisér snažil... Opravdu hodně, některé scény jsou naprosto úžasné, kulisy jsou pohádkové... Bohužel se to celé jaksi minulo účinkem, děj a obsah filmu je na pohádku moc hororový a na horor moc pohádkový... Jistou hodnotu by mohl mít film po stránce psychologické, ale dle mého názoru ani tu nemá.. Bohužel musím říct, že u filmu jsem se nudil.. Atmosféra pracně podařenějšími scénami nastolená byla pak jinými naprosto nezdařilými scénami zničena. Film je nevyrovnaný a místy až vyloženě slabý...(7.2.2009)

Společenství vlků má podmanivou temně pohádkovou atmosféru. Jordan to s vlky (stejně jako s upíry) umí. Tedy dokud jsou v lidské podobě. Když se začnou měnit (nebo morfovat :-), je zoufale vidět, že technologie tenkrát na takovéhle triky nestačila. Film je hodně rozvleklý, ale to není divu, když měl Jordan k dispozici vlastně jen dvě původní povídky (o vlčím novomanželovi a variaci na Karkulku). Když to vezmu v úvahu, tak vlastně musím před scénářem smeknout. Škoda je ale té korektnosti (psala se přeci 80. léta), v původních textech Carterové totiž návrat vlčího manžela k jeho nevěstě skončí v tratolišti dětské krve a Rosaleen a její "vlk"... řekněme, že si spolu celou noc jen nepovídali.(22.1.2009)

,,A babičko proč máš tak velké oči?"-,,Protože jsem skoro slepá a musím nosit silné brýle." Tradiční pohádku o tom, jak červený plášť zmizel ve vlčích útrobách pojal Neil Jordan hodně po svém a vykouzlil tak vizuální skvost, který mě svojí obrazovou a hudební krásou úplně okouzlil. Škoda jen, že po obsahové stránce mi přišel film trochu prázdný. Sice je babiččina chaloupka přeplněná až po střechu různými symboly, ale Neil Jordan přechází ze snových představ do vyprávění a zase zpět, bez nějakých znatelných přechodů a tak mi toto bloudění ze snu do snu dalo trochu zabrat, protože jsem film sledoval v pozdních hodinách a tak jsem měl občas větší starost o to udržet víčka nahoře než sledovat jestli se pohybujeme pořád na úrovni snu, ale za již zmíněnou vizualitu, originální pojetí a půvabnou hrdinku, která navíc svůj part zahrála velmi dobře musím dát 4*(15.8.2008)

• AlistairMir

Když pominu fakt, že jsem se díky filmu dozvěděl několik zajímavostí, jako třeba že Karkulka arachnofobií rozhodně netrpěla, v lese kam chodívala rostly metrové houby, měla mizernej vkus na chlapy i na vlky, vyprávěla nudné pohádky a její babička byla doslova holka z porcelánu, tak zůstane slátanina a za mě hodně nepovedená variace na klasickou pohádku, kde když se měnil první vlkodlak, tak jsem nejdříve myslel, že to má být nějakej sup bo co (jasné je to starej film, ale ne zas tak starej, aby člověk začal hádat, že místo vlka bude sup) . Karkulka je sice pěkná holka, buchtu má v košíčku a v ruce pořádnej nůž, ale to na horor nestačí. Tuhle chlupatinu si už podruhé nepustím a i ta hodina a půl se táhla až moc.(20.10.2014)

• - Autorka knižní předlohy Angela Carter spolupracovala s režisérem Neilem Jordanem na scénáři. (mahler)

• - Ze sbírky Krvavá komora vybrali tvůrci pro film tři povídky - ("The Company of Wolves", "Wolf-Alice" and "The Werewolf") - které jsou vesměs trochu brutálnější variací na červenou karkulku. (mahler)

• - Předlohou pro film je sbírka povídek nazvaná Krvavá komora (poprvé publikována 1979) od spisovatelky Angely Carter. (mahler)