Společenství vlků

George Fenton

Rodney Holland

Scénografie:

Anton Furst

Společenství vlků má podmanivou temně pohádkovou atmosféru. Jordan to s vlky (stejně jako s upíry) umí. Tedy dokud jsou v lidské podobě. Když se začnou měnit (nebo morfovat :-), je zoufale vidět, že technologie tenkrát na takovéhle triky nestačila. Film je hodně rozvleklý, ale to není divu, když měl Jordan k dispozici vlastně jen dvě původní povídky (o vlčím novomanželovi a variaci na Karkulku). Když to vezmu v úvahu, tak vlastně musím před scénářem smeknout. Škoda je ale té korektnosti (psala se přeci 80. léta), v původních textech Carterové totiž návrat vlčího manžela k jeho nevěstě skončí v tratolišti dětské krve a Rosaleen a její "vlk"... řekněme, že si spolu celou noc jen nepovídali.(22.1.2009)

Prazvláštní variace na pohádku o červené Karkulce. Ze začátku je to poněkud nepřehledné a člověk neví kdy se to vlastně odehrává naštěstí se tu ovjeví auto ,tak že jasno. Vše je to pouhá forma snu. zemře dívka ,kterou rozsápají vlci její mladší sestra se sní loučí u rakve (divný je ,že na dívce není ani škrábnutí na to ,že jí vlci museli pěkně upravit vizáš). Babka vypráví Karkulce nákou pohádku při níž jsme svědky nádherné proměny člověka ve vlka. A v obdobném duchu ce nese celý film. Několik zajímavých proměn . Chlapec co chce mladou určitě nezletilou Karkulku naučit to co neumí...., je mu se to ,ale nepovede , tak nastoupí jiný chlápek, který ale není člověk. Jak to dopadne je poměrně jasné , přesto film má zvláštní atmosféru.(22.1.2009)

Snový příběh třináctileté dívky v pohádkovém světě s vlkodlaky, jehož lehce hororová skvostná atmosféra si vnímavého diváka omotá kolem prstu. Někomu nemusí vyhovovat pozvolné tempo, ale jedno se nedá tomuto filmu upřít – tak vizuálně vytříbených a originálních snímků na světe mnoho není. Dle mého jeden z nejzajímavějších filmů 80.let, kterým dal Neil Jordan o sobě hodně vědět.(25.5.2002)

70 %. Neil Jordan rozebral, o čem ve skutečnosti je pohádka o Červené Karkulce. Totiž o ne už tak malých děvčatech, sexu a "vlcích". Což jsou shodou okolností oblíbená témata také autorky předlohy Angely Carterové. Film by ale potřeboval výraznější dramatický oblouk, a tak divákovi v paměti nejvíc zůstane naprosto odzbrojující Angela Lansburyová a flirtování Rosaleen s vlkodlakem. Příběh by se navíc obešel bez zarámování snem a možná by bylo ještě zajímavější natočit ho dnes.(21.1.2009)

• sud

Čekal jsem hororovou verzi Červené Karkulky, nebo trochu drsnější pohádku. Ovšem výsledek je takový, že se Neil Jordan po celou dobu nedokáže rozhodnout, kterou z těchto dvou variant použít. Na horor málo propracované, naivní a nedotažené, na pohádku až moc hororové. Herci jsou zcela nevyužití, Angela Lansbury a ani můj oblíbenec David Warner nemají co hrát. Neil Jordan umí mnohem víc. Za slušnou atmosféru temného lesa (i když papundeklového) a několik gore přeměn (které stejně hodně dávají vzpomenout na Carpenterovu "Věc"), no, dejme tomu, 40%.(23.1.2009)

• - Autorka knižní předlohy Angela Carter spolupracovala s režisérem Neilem Jordanem na scénáři. (mahler)

• - Většina vlků, kteří se ve filmu objeví jsou Belgičťí ovčáci s natřenou srstí. Režisér Jordan prohlásil že na to bylo jednak kvůli omezenému rozpočtu a také kvůli bezpečnosti herců. (mahler)

• - Odhadovaný rozpočet filmu byl jen 2 mil. dolarů a velká část padla na dekorace - produkční návrhář (Anton Furst který mimo jiné vytvořil Gotham City pro Burtonova Batmana) si stěžoval, že musel postavit pohádkový les ze dvanácti stromů. (mahler)