Člen Irské republikánské armády Fergus se podílí na zajetí britského černošského vojáka Jodyho. Během tří dnů se s ním sblíží. Přesto je však svolný rukojmího zastřelit. Jenže vojáka při pokusu o útěk přejede britský obrněný vůz. Fergus vyhledá v Londýně Jodyho dívku Dil a zamiluje se do ní. IRA ho znovu vyhledá a on přijme účast na chystaném atentátu. Zároveň se snaží uchránit Dil před spolubojovníky...

Neil Jordan suverénně splétá několik motivů do svrchovaně filmového tvaru. Po působivém prologu na klasické téma vztahu vězně a jeho strážce, odhalujícího zrůdnost politického násilí, se příběh přenáší do roviny intimního erotického poměru, ozvláštněného sexuální odchylkou (irský katolík je náhle postaven do neřešitelného dilematu). Na konci splynou obě roviny do poněkud bizarní historky z černé kroniky, a smírný epilog uzavírá zvláštní "vymyšlené" drama, jež vůbec nemusí být vzdálené realitě. Režisér dokáže mistrně navodit atmosféru, mnohdy i pomocí překrásných dobových písní. (oficiální text distributora)

John80

Dráma týpka, ktorý bol spoluúčastníkom na zajati britského vojáka, ktorý tragicky nešťastnou náhodou zomrie a tak sa rozhodne nájsť vojakovu priateľkua časom vyjde pravda na povrch , kto je tajomná priateľka Dil? 3* ()

Bartoloměj

Asi jen shoda okolností, ale zase film, který se otírá (nejen) o téma IRA a zas jeden film, který si budu vždycky pamatovat a často na něj myslet, aniž bych ho viděl 10-20krát. Ten druhý je ve jménu otce... Tak tomuhle já říkám umění. ()

Tanner

Tak mě zase jednou film s vysokým hodnocením zcela minul.. Přišel mi totiž dost nekonzistentní a za celou dobu mě nedokázal 'chytit'. Ač samy o sobě zajímavé, dohromady mi různé motivy zkombinované prapodivně dohromady neseděly. ()

Rodin

Vše už bylo asi řečeno, takže jen stručně. Jde naštěstí o evropský film, se vším všudy, proto to také není trapná historka okresního formátu prošpikovaná prvoplánovou citovkou, jak by se tomu stalo na druhé straně Atlantiku zcela jistě. A z hereckých výkonů jsem zůstal sedět s otevřenou hubou, až do okamžiku, než jsem musel chytat zbloudilou slinu. Velmi zvláštní zážitek, velmi zvláštní režijní vedení, velmi zvláštní kamera, velmi případná hudba - prostě lahůdka pro fajnšmekry. ()

BrianStorker

Naprosto skvělý film o hrůze ozbrojených konfliktů, lásce a přátelství. Famózní herecké výkony a nezapomenutelná píseň Boy George The Crying Game. ()

celticek

O IRA jsem toho viděl celkem dost, tento film se ale vymyká. Super námět a skladby. "Nesežral" jsem akorát sbližování britského vojáka s jedním z únosců. Zvláštní to dílko. ()

pepino

Vynikající film o jednom únosu, návratu do života, jedné zvláštní lásce a (ne)povedeném atentátu. A pozor!! Každý nemusí být takový jakým se zdá na první pohled.....Jedna hvězdička navíc pro skvělého Foresta Whitakera ()

jafuska

příjemně se na to dalo dívat, ani to nebylo moc dlouhé, ani nevadilo, že to byl už starý film, je hezké se dívat, že i když je to ve skutečnosti muž, může se z ní stát žena, která si přesto najde svou lásku která je hodně komplikovaná, i nebezpečná, IRA docela velký průšvih, nerozumím jejich zbytečné nenávisti, Doporučuji, pěkný film ()

blacktomas

Realisticky natočené drama o svědomí, výčitkách, hanbě, ale také o uvědomění sebe sama. S perfektní režií a hereckým obsazením. Zvláštní film se svou zvláštní atmosférou. ()

Mykhaluu

Při prvním shlédnutí někdy v době brzy po vzniku filmu - šok! Pozitivní. V roce 2011 shlédnutí podruhé a zjištění, že je to tak trochu divné a film nějak krutě zestárl. Některé scény fungují dobře, jiné skřípou. ()

Jack.Pott

Hra na pláč má pozoruhodně kompaktní dějovou architekturu. Zdánlivě okrajové výroky a dějové momenty do sebe postupně zapadají, jako by se neodvratně naplňoval osud sympaťáka Ferguse, jehož prvním a životním průšvihem bylo dobrovolnické angažmá v Irské republikánské armádě. Dobrosrdečný introvert i v omezeném manévrovacím prostoru uplatní svou svobodu, když nakonec před geopolitickými nacionalistickými hrátkami upřednostní blaho jediného bližního svého; přesto je ovšem jeho volba v klíčové – intimní zápletce takřka znemožněna. Podobně jako ve filmu M. Butterfly Jeremy Irons, i ve Hře na pláč se ústřední muž zamiluje do okouzlující postavy, a je připraven dát jí cokoli. Náhle ale vyjde najevo, že identita jeho lásky je poněkud jiná, než se na první pohled zdálo. Její duše i city jsou stále stejně čisté, její činy jsou pořád obdivuhodně ušlechtilé. Přesto Fergus najednou v milence vidí úplně jiného člověka. Nabízí se otázka, nakolik je genderový status při sociálních interakcích determinující; zda se jeho proměnou dokonce i životní partner může stát úplným cizincem. ()

garry

Velmi zvláštní film s neobvyklou atmosférou. "Už jsi si někdy sbíral vyražené zuby zlámanými prsty?" Otázka bývalého příslušníka IRA drzému stavbyvedoucímu. ()

Doctord

Tak nevím,zda jsem štíř nebo žába?! Nevím, zda je rychlejší kriket či irský podzemní hokej?! Ale co vím určitě, že mne tento film uchvátil....škoda,že nebyla více propracovaná i tématika IRA. Ale láska v podaní tohoto filmu , to byla do slova platonická láska:-)SBOHEm:( ()

emilkac

tak to bol po dlhšej dobe dalši vynikajuci film...skvely zamotany príbeh ktorý spája drsnu temu IRA s citlivou láskou...režisér Neil Jordan a predstaviteľ hlavnej úlohy Stephen Rea vedú tento film profesionálnymi krokmi...najväčší dojem na mňa ale urobila prvá polhodina rozhovoru teroristu s vojakom...Mala rola Forresta Whitakera je ako ušita tomu hercovi na telo...dokáže perfektne stvárniť drsňaka a citlivú dušu...za zmienku stojí aj Jaye Davidson.. ()

klapqua

V podstate som to chcela vidieť len skrz Jayea, ktorý má nenormálne uchvátil najskôr v Hviezdnej bráne. Tento androgýnne krásny chlap má čosi do seba... A musím uznať, že film bol skvelý aj keď som to "malé" tajomstvo vedela dopredu:)... Každopádne, Jaye je rozhodne krajšia ženská ako mnoho pravých a toto je jeden z naj filmov aké som kedy videla a rada s a k nemu stále vraciam. ()