Oči bez tváře (festivalový název)

• Francie

House of Dr. Rasanoff

The Horror Chamber of Dr. Faustus

Drama / Horor / Mysteriózní / Thriller

Francie / Itálie, 1960, 88 min

Kritici určite považujú Oči bez tváre za podobenstvo nacistických zverstiev, páchaných v mene pokroku vedy na bezbranných obetiach, dnešný divák bude vidieť paralely zase s plastickou chirurgiou, umožňujúcou doviesť túžbu po dokonalom vzhľade do absurdných rozmerov. Pre mňa je tento film hlavne príbehom vzťahu otca a dcéry, ktorý nie je jednoznačný. Ide profesorovi skutočne iba o záchranu milovanej dcéry, pre ktorú by urobil čokoľvek a o jeho výčitky svedomia, s ktorými sa nedokáže zmieriť, alebo je to viac fanatik, ktorý ju používa ako pokusného králika v mene vedy a za túžbou po vlastnej "nesmrteľnosti" na tomto poli? Nevie to ani on sám, ani divák a hranica, ktorá tieto dva postoje preklenuje, je nejdnoznačná. Aj z pohľadu čistej rodičovskej lásky je film spoločensky nekorektný, pretože hlavní hrdinovia nie sú vykrelsení divákovi antipaticky a každá smrť mladého dievčaťa prinesie jej rodičom podobnú bolesť, ako profesorovi. Znamená snáď jeho rodina v spoločnosti niečo viac? Doporučujem priaznivcom trilerov typu Les Diaboliques.(16.1.2013)

Poctivá hororová klasika o doktorovi, ktorí sa snaží preoperovať tvár svojej znetvorenej dcéry pomocou roztomilej metódy nedobrovoľného vyrezávania tváre mladých dievčat. Snímka zapôsobila na mňa najmä svojou hutnou atmosférou. Slušné herecké výkony Pierra Brasseura a najmä až démonický zjav Edith Scob s patričným tragikomickým rozmerom a doktorova pomocníčka Alida Valli pôsobiaca ako z talianskej giallo vlny konca 70-rokov, patria takisto k plusom filmu. Ale tú štrvtú hviezdičku filmu vyrobilo finále, na ktorom si zmlsne každý hororový fanúšik (vo verzii čo som mal možnosť vidieť film obsahuje inak minimálne gore scén, ale tá záverečná je pôsobivá) a jednoznačne zaraďuje film do zlatého fondu žánru. Film spočiatku pripomína kriminálku (úvodná scéna pripomína trochu auto scénu zo Psycha, aj čo sa hudobného podfarbenia týka, ale film je o rok starší). Po pomalšom rozbehu ponúka zase frankensteinovský príbeh až dôjde k spomínanému finišu. Celkovo teda ide slušný nadpriemer (pre žánristov určite viac) so sympatickou stopážou, ktorý osloví najmä horroristov (myslím, že taký Obitus by si na takomto kúsku zmlsol :-)).(16.6.2005)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $58,565Tržby Celosvetovo $-║ Asi som čakal viac ale už ako je zvykom u podobne ladených filmov z Európskej horrorovej produkcie(hlavne Taliansko myslím), opäť tu citeľne chýba lepšie vykonštruovaný príbeh, dej sa snaží ťažiť len z nechutných pytvačiek, rozmazaných obrázkov a domýšľania diváka, dobrého napätia len minimum, dlhých naťahovaných záberov dosť ale aj tak utečie to rýchlo ako voda a po filme ani neviete aká podstata tohto diela mala byť, nič konzistenčné a ucelené to fakt nedá. /videl v kine: 50%/ (videl na festivale Art Film Fest 2010)(20.6.2010)

Nic ve zlém, ale tohle není horor ani náhodou. Oči bez tváře mají pomalé tempo vyprávění, lehce předvídatelný děj a zde EdaSem vzpomínaná transplantace obličeje na mě působila lehce úsměvně. Atmosféru, kameru a hudbu to má ale výbornou, postavy šíleného vědce a jeho znetvořené dcery nejsou nikterak démonizované a závěr je skvělý. Jen o ten strach tu moc nejde. 3,5*(28.11.2008)

Skvělý námět pro psychologický hororový thriller, ale je to bohužel dost ospale odvyprávěné. Režisér formátu Alfreda Hitchcocka by z toho nepochybně udělal skvostnou žánrovou legendu ála Psycho... Jeden z těch mála vzácných případů, kdy bych si docela přál remake (samozřejmě pouze v rukách schopného tvůrce). 60 %(26.2.2018)

• Edith Scob

• - Na filmovom festivale v Edinburghu v roku 1960 omdlelo počas premietania, kedy sa na plátne objavila scéna operácie, sedem divákov. Režisér Georges Franju to okomentoval slovami: „Teraz už viem, prečo Škóti nosia sukne." (ambron)