Bob Hoskins a Cathy Tysonová v zajetí neúprosných zákonů londýnského podsvětí. Příběh exkluzivní černé prostitutky Simony, lapené do pasti jejího povolání, z níž není úniku, a prostomyslného podvodníka s dobrým srdcem George. Setkají se po Georgeově propuštění z vězení, když je George svými bývalými zaměstnavateli odměněn za odsezené roky místem Simonina šoféra a ochránce. Po počáteční vzájemné averzi se mezi nimi postupně vyvine zvláštní citové pouto, jejich vztah je však v nemilosrdném prostředí londýnského podsvětí předurčen k tragickému konci.
Neil Jordan se nechal inspirovat textem stejnojmenného evergreenu Nat King Colea – za maskou ženina úsměvu se skrývá příliš mnoho prožité bolesti a nenaplněné lásky. Tvůrci filmu se záměrně nesoustředili na lineární vyprávění vlastního příběhu, ale akcentovali melancholickou, ponurou atmosféru Londýna s jeho nočními kluby, vykořisťovanými šlapkami, bezohlednými pasáky, pornoobchody v postranních uličkách i s dobře situovanými pány s podivnými choutkami. Bob Hoskins byl za tuto roli nominován na Oscara a získal za ni Cenu za nejlepší mužský herecký výkon na 39. MFF v Cannes, Zlatý glóbus a řadu dalších cen. (Česká televize)

Devadesát Dva

Zápletky jako tyhle mám rád, to, jak se pomalu rozjíždí, prohlubují a gradují. Bob Hoskins byl v tomhle případě geniální volba do hlavní role, fyzicky i mentálně, nedokážu si představit herce, který by to odehrál lépe. Žral jsem ho, v závěru víc a víc. Jen škoda, že ten konec neutnuli v té negativní gradaci (George kráčící po pláži) a museli nastolit ten klišé optimistickej finální závěr. To v mých očích film v závěru poněkud pohřbilo. ()

Madsbender

Nebudem tu rozoberať fundovanosť Neila Jordana pri exkurze do sveta resocializovaných väzňov, pasákov a prostitútok, nad ktorého teoretickou pravdivosťou mi šklbe úsmevom a vystačím si s tým, že sa na jeho staršie filmy príliš nechytám. Zaradenie do cyklu postarších kúskov s Bobom Hoskinsom na Cinemaxe je chvályhodné a som rád za takúto osvetu (byť The Long Good Friday bol neporovnateľne lepší), ale je to nevyrovnané a čím ďalej stále citeľnejšie rozvláčne, ku koncu už hraničiace s vzťahovou fikciou ako z treťotriedneho romantického románu pani Pilcherovej. Zachraňuje to Cathy Tyson a prítulný Robbie "Hagrid" Coltrane. 70% s odretými ušami. ()

troufalka

Jsem moc ráda, že jsem si nepřečetla OTD, který nám všechno napráská a vyzradí celou pointu. Fim mě překvapil. Nic sjem nečekala, vlastně se ani enchtěla dívat, jen zůstala puštěná televize po předchozím plánovaném snímku. Napřed jsem jen po očku mrkla a něco si vrtala na počítači, ale pak mě to chytlo!! Na plnou palbu to pro mě nebylo, ale snímek má své nepochybné kvality. Je to příběh, který není tuctový, má svou logiku a hlavně spád. A nekončí happyendem. Bob Hoskins je prostě drahoušek! Pokud máte tu správnou náladu a nehledáte zrovna romantickou komedii, je to správná volba. ()

curunir

,,ODKIAĽ VÁS VYHRABALI?" ,,SPOD LOPÚCHA." __ O filmovej ,,Mona Lise" som sa dozvedel niekedy v prvej polovici predchádzajúcej dekády - čo je už hodne liet - kde mi bola predstavená v akomsi dokumentárnom seriály o filmovej hudbe jej titulná melódia, ktorej tóny sa mi odvtedy vryli do makovice a boli tým hlavným, prečo som ju chcel vidieť. Kamenova hudba bola pritom pre mňa prekvapivo striedma, ústredná melódia sa objavovala väčšinu času iba v náznakoch a viacej sa ukázala až počas Hoskinsovej návštevy kúpeľov. Ku väčšej príťažlivosti pomáhajú zápletke špinavé londýnske lokácie a viaceré herecké výkony. Michael Caine sa tu veľmi neukazuje, preto sa dianie na obrazovke podriaďuje dobre vybratej Cathy Tyson a Bobovi Hoskinsovi, ako stvorenému do úloh životom bitých kriminálnikov a primitívov bez štipku vychovania a vkusu. Medzi zvlášť vyhrotené a divácky náročné patria scény z kostola a záver na móle s následným surovým dôvetkom, ktorý naznačí zvyšok príbehu bez toho, aby bol ukázaný. A musím dodať, že ma absolútne zvalcoval Robbie Coltrane a jeho spôsob života. Sám sa zatiaľ o taký márne pokúšam... (375. hodnotenie, 26. komentár k filmu) ()

Anderton

Neil Jordan málokedy sklame, vlastne vôbec nikdy, a výnimkou nie sú ani jeho začiatky. Prekvapivo drsný náhľad do anglického podsvetia plného zapľuvaných putík a odporných živlov. Že aj prostitútky pôsobia oproti nim ako poľutovaniahodné bytosti. A Jordan sa práve na ich tragické životné osudy zameriava a ukazuje, že každá žena, ak sa k nej muži chovajú slušne, je dáma. Hoskins vo svojej úlohe podsaditého, svojim spôsobom smiešneho, ale rázneho a správneho chlapíka maximálne exceluje, ťažko si na jeho mieste predstaviť niekoho iného. Jeden z tých malých veľkých filmov, ktoré nikto nepozná a je to škoda. ()

• Prostitútky, ktoré sa objavia vo filme, nie sú herečky ani komparzistky, ale skutočné prostitútky. (m.a.t.o.)
  • Postava Georga bola ponúknutá Seanovi Connerymu. Hoci obdivoval prácu Neila Jordana a chcel s ním spolupracovať, úlohu odmietol, pretože sa mu nepáčila. (m.a.t.o.)