Fimfárum Jana Wericha

Celovečerné animované pásmo na motívy rovnomennej knihy Jana Wericha. Vtipné i poučné rozprávanie o veciach rozprávkových i každodenných, o čertoch, zázrakoch, ale aj o úplne obyčajných ľudských slabostiach a chytráctvach. Výtvarné poňatie bábkových príbehov presne vystihuje humor a atmosféru rozprávok "Fimfárum", "Až opadá listí z dubu", "Franta Nebojsa", "Splněný sen" a "Lakomá Barka", ktoré Jan Werich narozprával na gramofónovú platňu v šesťdesiatych rokoch a knižne vydal pod titulom Fimfárum. (oficiální text distributora)

keyzar

Fimfárum jsem vždycky měl velmi rád. Jako úplně malý jsem jako každý poslouchal jednu pohádku za druhou a už tenkrát bylo na Fimfáru něco zvláštního. Všechny obyčejné pohádky byly o princích a princeznách, o nadpřirozených bytostech, šťastných koncích apod., ale Fimfárum se od nich velmi lišilo. I když jeho výjimečnost tkvěla spíš v perfektním hlasu Jana Wericha. Ovšem kdybych poslouchal Fimfárum až nyní, nikdy by mě nenapadlo, že se někdy mohlo zfilmovat. Nicméně se zfilmovalo, dokonce přišel na svět i druhý díl, a z toho všeho si myslím, že nebýt převzatého Werichova hlasu z audio nahrávek, nevím, nevím, kam by to až mohlo dospět. Na těchto nahrávkách mluvila i Stela Zázvorková, kterou jsem si spojil především s příběhem o Lakomé Barce, ale Jan Werich k těmto příběhům prostě patří neodmyslitelně. Fimfárum tedy nějak dopadlo, a to celkem přijatelně. S loutkovou podobou jsem měl do té doby, než jsem Fimfárum viděl poprvé, zkušenosti akorát ze starých večerníčků, ale až do nynějška mi pořád není jasné, jak tento typ animace vlastně funguje. Nicméně má své určité kouzlo, které už se také stalo neodmyslitelnou částí filmu. K originálním příběhům zkrátka nyní patří i tento druh zpracování. Jen si představte film s dokonalými postavami s animací využitou třeba ve Shrekovi nebo v podobných pixarovských nebo disneyovských 3D filmech. Děj všech pěti příběhů by najednou vypadal úplně jinak. Tato podoba má sice trochu depresivní účinky, připadáte si kapánek jako ve večerníčku, a někdy máte i trochu strach, ale v jiné podobě by se nedal použít legendární Werichův hlas ke všem postavám, a ztratilo by se veškeré kouzlo. Takhle vám ani nevadilo, že postavy neotvírají při mluvení ústa. Jinak tyto příběhy v sobě mají úplně všechno jak pro starší i mladší. Mají nadpřirozené postavy v přijatelném měřítku, velmi originální humor, originalitu i v dalších směrech, někdy i malé ponaučení a hlavně se alespoň mně všechny líbily. Fimfárum je snad nejlepší soubor pohádek, co existuje. Sice ve filmu lehce prokouknete imitující hlas druhého vypravěče, ale to je to nejmenší. ()

Nikolas__

Rozeberu všechny 3 filmy z této české trilogie - Tento, první je kvalitou mírně nad 80%. Máme tu několik příběhů: Až opadá listí z dubu, je solidní a fajn, v rámci filmu 5/5. Lakomá Barka je asi nejlepší z těchto takže 5*. Dále "Franta" má ode mě ta nějak 3,5*. Splněný sen je skvělý a tak si zaslouží 4*. Následně příběh "Fimfárum" je bezpochyby nejslabší z filmu, 2*. _____ Fimfárum 2 (2006) je neskutečnej shit, všechny příběhy zde uvedené, za moc nestojí. 1*. _______ Fimfárum: Do třetice všeho dobrého 3D - Třetí dávka příběhů, jich má logicky tři. První, o obrech z Moravy, je možná tím nejlepším ze série, má solidní atmosféru a je vážně skvělý 5*. Druhý o automobilech, je také hodně kvalitní 4*. Třetí je bohužel nejslabší, ale i tak se v něm najde dost super chvil 3,5*. ()

gédé

Hodnocení bude trochu nespravedlivé, protože Lakomá Barka a Až opadá listí z dubu jsou úžasné, ohromně vtipné pohádky a zaslouží si pět hvězd. Novější díly pentalogie jsou trochu slabší, ale výsledek i tak skvěle pobaví všechny bez rozdílu věku. ()

dinho_

Poklona. Fimfárum mě úplně vtáhlo do svých nápaditých a vtipných příběhů a já si to s otevřenou pusou užíval. ()

rigby

Laskavý inteligentní humor pohádek Jana Wericha můžu s přibývajícími roky čím dál víc. On je snad ani nepsal pro děti. A ta krásná čeština, ta se dnes už hned tak neslyší. Mám velikou radost, že se pracuje na jejich vizuální podobě, protože aspoň tak se toto dílo neztratí v zapomenutí a dostane se k mladým lidem, kteří dávají přednost filmu před knihou. Netuší, o co přicházejí, ale třeba to některé z nich k původní předloze přivede. ()

Desmi

Mě to docela bavilo. Werichův pohled na svět se mi vždycky líbil a jeho pohádky jsou neotřelé a vystihnutí lidských vlastností je jednoduše výborné.. Hlas vypravěče byl zvolen také velmi citlivě, nevím co bych vytkl.. =) ()

Merenre

Tohle je dílo, se kterým se opravdu můžeme pochlubit a trochu reprezentovat, což je u současné české filmové tvorby nanejvýš vzácné. ()

jjjerry

Těžké hodnocení. Za Wericha 5*, ale tady jde o hodnocení filmu jakko takového a ten mě zklamal. Například Franta Nebojsa, opravdu nuda "kostlivci", ale oceňuji atmosféru na začátku v hospodě večer, bouřka a do toho ty rozpálený kamínka. Bohužel celek nesourodý a loutky mě neoslovily. Oceňuji tvůrčí nápad převést to na plátno a přiblížit divákům. ()

LencaN

Zase takový trhák to nebyl, ale byla to změna a pokud vezmu na vědomí fakt, že jde o český výtvor, tak je to úspěšný počin. Není to klasická pohádka. Sem tam je to hodně morbidní, genitálie mužské i ženské je tady vidno až příliš často na takový žánr, ale což. Je to svým způsobem specifické, zábavné rozhodně taky, místy napínavé až hororové. Werichův humor, průpovídky a postřehy ze života jsou dobře identifikovatelné a mají něco do sebe. Hra s různými druhy animací (loutky, kreslené, moc to nepoznám, co přesně to bylo za techniky) byla zajímavá. ()

Teachman

Námět a zápletka: 6/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 7/10 ... Didaktický potenciál: 6/10 ... Celkový dojem: 6/10. ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011