Je léto a čtrnáctiletá Blaženka Borová (M. Šafránková) tráví s několika kamarádkami bezstarostné prázdniny na táboře, když je její pobyt nečekaně ukončen. Tatínek (P. Kostka), který si pro ni přijel, nese radostnou novinu – narodil se jí bráška Petřík. Jenže vzápětí se Bláža dovídá, že maminka bohužel zaplatila cenu nejvyšší. Život jde i přes nesmírný zármutek dál: Petřík zatím zůstává v kojeneckém ústavu, táta pokračuje ve své profesi taxikáře a náhle dospělá Blaženka přebírá maminčinu roli v domácnosti. Učí se vařit, prát, nakupovat. Najednou jí připadá spousta věcí neznámá, nepřátelská, a tak si vytvoří svůj imaginární svět osamělého Robinsona Crusoa, který jí pomáhá tyto překážky zdolat. A vedle chápavého taťky je tady i hodná a milá sousedka Tonička (J. Obermaierová), která jí podá pomocnou ruku a pomáhá jí v domácnosti. I spolužák Jarda (V. Dlouhý) si všimne, jak to Blažence sluší, a velmi rád ji učí jezdit na kole, které se teď stává dívčiným toužebným, ale nedostupným přáním. Měsíce ubíhají a je tu předvánoční čas, první bez maminky. Blaženka navíc velmi onemocní. Nakonec se ale vše v dobré obrátí… (Česká televize)

Paity

Tak trochu jsem měl pocit, že byla Miroslava Šafránková nastrčena do pozice, ve které tak úplně nechtěla být a je to pak ve filmu hodně znát. ()

EKLEKTIK

"Ty týdny marné práce, v kterých jsem byla často, na pokraji zoufalství." Jak jsem psal už v komentáři k černobílé verzi z roku 1956, režiséra Pleskota, Tvrzníková i Šafránková nepřirozeně přehrávají a tato verze působí, oproti té starší, hektickým až nevyrovnaným dojmem. Možná měl pan Kachyňa s natáčením počkat čtyři roky a do role Bláži, obsadit Ditu Kaplanovou, které by v té době bylo třináct let a která by se na tuto roli, hodila víc. ()

prezdivaka

Film, který trpí jen tím, že jeho předlohou je povinná četba té komunistické novinářky a spisovatelky. Scénář je ovšem skvělý a Hofman vystihuje jak je mladičká dívka vržená do světa dospělých a při konfrontaci s ním utíká do světa svého, vytvořeného z postav oblíbených literárních hrdinů. Na konci, když za nemocnou Blážou přijdou na návštěvu spolužačky, vidíme, že ona je už tím co prožila, dál a dospělejší. Ze samotné knihy je vybráno to podstatné a líbí se mi i konec, který tak trochu otevřený a přitom nadějný. Kachyňa je také kameraman a proto v jeho filmech hraje tak významnou roli. Tady je velmi krásná. Často je nápaditě propojena s hudbou Pavla Lišky. V té době bylo celosvětově velmi módní používání transfokátoru a tak je i tady docela nadužíván. Je to ale výtvarné a poetické. Režisér zanedlouho použije stejnou herečku a podobné postupy prolínání a ztvárnění snových výjevů do pohádky Malá mořská víla. ()

Tominecek

Námět Marie Majerová, scénář Ota Hofman. Hlavní cena v kategorii dramatických pořadů - festival pro děti a mládež Cena Dunaje Bratislava 1975. ()

Jeremiah

To kvůli TOBĚ, pro tvé krásné oči a šibalský úsměv Mirko - ode mě 4 hvězdičky. Byla jsi má první platonická filmová láska. ()

kacaabba

Stále ještě se o ní učí ve škole. Tak jsem jí přečetl. Filmová podoba od Kachyni mne velmi příjemně překvapila, protože oproti knize mi přišla o 100 % šťavnatější. ><><>< Promítnuto 7. ročníkům ZŠ. Akceptováno ;-) ()

tranquill

Tohle Kachyňovo drama je místy opravdu působivé a skvěle zahrané, ale ta robinsonská podobenství mne poněkud míjela. ()

kluzo

Kvalitní předloha i kvalitní film. Nemám ho ale moc rád pro tu ponurou tragiku. Člověk si u něj aspoň začne vážit toho, co má. Těžko si v té těžké životní roli představit dnešní rozmazlené a sebestředné puberťáky. :-/ ()

Adiemus

Sociální téma je proti knížce ještě zdůrazněné, ale sakra, jak vypadají současné české filmy pro mládež? Ovšem vydávat Staré Město za Dejvice je přece jen zu moc. ()

Dzony

Vynikající drama, které vždy vyvolá depresivní náladu. Nemohu se na toto dílko dívati cíleně a opakovaně, neb nejsem sadomacho....Perfektní dramaturgie. Hudba sedí jako prdelka na hrnečku. Nechápu nízké hodnocení. Román jsem nečetl, tak nesrovnávám. ()

ostravak30

Je to pravda, dnes už toto dílo opravdu těžko zaujme. Zvláště, když holky mají v současnosti mnoho možností. Třeba si koupuit jídla v prášku anebo hotovky. Muži jsou dnes v domácnosti také mnnohem obratnější, i když výjimky se najdou. Miroslava Šafránková mě sama o sobě nikdy o hereckém talentu nepřesvědčila. Takže ani tentokrát to nebylo špatné. Buď přehrávala nebo to nebylo moc věrohodné, těžko říct. Celý příběh se navíc točí čistě okolo toho, jak se malá Bláža nejprve vyrovnává se smrtí matky, kde bych čekal tklivější a delší čas tomu věnovaný. A pak právě kolem domácnosti. A víc nic. Hudba mi přišla podobná seriálu Příběhy kocoura Modroočka a není divu, když se na ní podílel stejný chlap. A pobyt na trhu, kde dívka kupovala zeleninu a střídaly se obrazy jednotlých druhů zase připomínal reklamu na zelinářství. Jinak asi zaujme jen mlaďounký Vladimír Dlouhý. ()

sirrgulo

Na film jsme koukali v rámci hodiny českého jazyka. No o tyhle hodiny jsme koukali i na horší filmy. Robinsonka je docela zajímavý snímek. Možná bych si přečetl i předlohu od Marie Majerové, kdyby se mi dostala do ruky. Celou dobu jsem si říkal, že ten mladík na kole musí být Vladimír Dlouhý no a on je to opravdu on. ()