Sedmnáctiletý student Milan se chce zbavit svého chorobného strachu z much, který vznikl někdy v dětství. Teprve potom se bude cítit dospělý a zodpovědný za sebe a své činy... Vykonstruovaný příběh sotva někoho přesvědčí. I zkušení tvůrci mají své nevydařené opusy. (oficiální text distributora)

javlapippi

"Berete nám ideály, máme jich stejně málo a proto je budeme bránit!" Tesne neplnoletý fotograf/stalker/idealista zo sídliskového balkóna šmíruje, fotí a vzdoruje materialistickému rodičovstvu, venujúcemu sa dobovej chatárskej kratochvíli. Popri tom trpí pri pohľade na adorovanú spolužiačku užívajúcu si spoločnosť iných, ignoruje psie oči samotnej Arabely druhej alias Borůvky a príjma nielen vinylové pozornosti milfky od susedov. Aby to nestačilo, rieši sa aj ochrana prírody, ktorej ničenie sa v tej dobe prezentovalo pupkáčmi v trenírkach šampónujúcich embéčko v potoku. A k tomu tie muchy. Bizarná kombinácia normalizačného mládežníckeho filmu s novovlnými postupmi, naivnou ekoagitkou, kachyňovskými ťahmi a liškovskou hudbou my chytila viac než by som čakal. "Copak za to můžu, že je mě sedmnáct?" ()

krokodlak

Moc nechápu negativní postoje k tomuto snímku, který se mi jevil být dosti svěžím dílem pro mládež, i když asi jako Kladeňák jsem vzhledem k lokaci filmu trochu předpojatý. Scénáristicky to sice opravdu není úplně zázrak, ale Kachyňa se s lehce obskurním příběhem poněkud voyeurského sedmnáctiletého fotografa s fobií z much vypořádal díky velmi kvalitnímu hereckému obsazení a Kučerově jako vždy vynikající kameře, jakož i kreativní práci se střihem, se ctí. Jestliže některé sedmdesátkové počiny Zdeňka Lišky nemile překvapí svým rutinérstvím, zde naopak nadšeně reflektoval nejnovější trendy a dodával snímku spoustu potřebné energie. Navzdory rozšířené představě o prorežimnosti Kachyňovy tvorby 70. let je tu navíc celkem silný ekologický osten, přičemž některé cynicky rezignované reakce (Somr vůbec v roli hrdinova otce předvedl mnoho mrazivě zábavných etud) na snahu mládeže o zlepšení životní prostředí nám dnes zní velmi povědomě a potěšilo mě i demaskování postavy gymnaziálního profesora v mile ustrašeném Satoranského podání, jehož naléhavě performovaná starost o ekologii končí tam, kde začínají zájmy stranického funkcionáře (autentický Haničinec), který si rád myje auto v potoce. ()

ALchemik

Pan Kachyňa opět nezklamal se svojí intuicí na výběr "dětských" herců a dokázal svojí citlivostí zrežírovat krásný film se zajímavou kamerou i hudbou. ()

Dvojirakri

Asi nejpodivnější Kachyňův snímek který jsem zatím shlédl. Kluk šmíruje a tajně fotografuje svoji spolužačku do který je zamilovaný, ale ona je to docela nestálá rajda(podobně jako v Podivném výletě a kdo ví kde ještě...), žádostivost jiné spolužačky nevnímá... To se ještě dá chápat. Ekologicky naladěný učitel, ano, tehdy se tohle myšlení velmi probouzelo, viz o pár let později Olympik a Prázdniny na Zemi. Že je fotřík nevrlý z toho že mu synátor dospívá, to je klasika, tehdy byl asi divnej každej kdo se nenervoval. Ale ten konec... Rozumím metafoře s mouchou, ale to finále jak k tomu dospěje je přitažené za vlasy Josefa Somra. Když na té dvanácsetrosce ještě vidím nápis "MASO" tak se kroutící moment mého krku blíží fyzickým limitům... Pořád to nemůžu rozdejchat, možná je na vině to že do scénáře kafrali hned čtyři lidé a tak to překombinovali že nám tu nehodu museli, podržte mně, dokonce graficky znázornit elektronickou tužkou! Za pozornost stojí kamera a samotné fotografické snímky použité ve filmu, a střih umně provázaný s hudbou, i když génius Liška asi tentokrát načerpal ze studnice s mírně zakalenou vodou. Výsledek? Těžký průměr, na Kachyňu podprůměr. Přidávám velkou hvězdu za krásky Šafránkovou, Krausovou, Dvorskou a v jediném kratičkém záběru i nádherné oči Moniky Hálové. Krom scénky s talismany se ve třídě už neukázala. A já se tolik těšil... ()

evangelik

Nic moc. Nejtrapnější je čtení těch studentských vizí "...až já budu velká..." Ovšem ta "erotická scéna" se potom už navždy zařadila do nesmazatelného seznamu mých erotických fantazií, jak to asi mohlo probíhat..... ()

raininface

Chudák Kachyňa, od Naděje v 60. letech se dopracoval k takové normalizační kravině. Tohle nemělo s životem mládeže v 70kách vůbec nic společného. A nejvíc nás tenkrát fascinovalo, jakou hudbu si mládež v těchhle filmech pouštěla na magičích. Taková se nevyskytovala snad nikde kromě tehdejšího Barrandova. ()

Scott67

Takový film ze života. S hlavním hrdinou jsem se sice ztotožnit nemohl, byť jsem byl v podstatě v jeho věku, protože jsem mohl fotit leda tak s Corinou za 120 korun, Ale některé scény se vryly. Například paní sousedka Mileny Dvorské (i u nás v domě byly sousedky). A pak taky nehoda motocyklisty se zapadeným jazykem. Tady film fungoval jako skvělá zdravotnická osvěta, neboť mnoho z nás motorkářů ani nevědělo, že by takový banální zákrok mohl být někdy nutný. Možná zbytečně moc hvězdiček, ale na mě ten film opravdu zapůsobil. Dal bych rozhodně čtyři hvězdy, ale musel jsem přidat pátou za motocykl, použitý při natáčení. Je to velmi vzácný typ ČZ 250/988, který se doma prakticky neprodával a drtivá většina produkce šla do USA. A toto je jediný film, ve kterém jej lze vidět v akci. ()