Pračlověk

• Nový Zéland

• Austrálie

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Velká Británie, 2018, 88 min

Režisér za sebou může mít klidně desítky kvalitních filmů, ale jeho talent, jeho skutečná velikost se pozná podle toho, že dokáže natočit zábavný film o fotbalu. A Nick Park to s Pračlověkem dokázal, i když s výhradami. Jak všichni dobře víme mimo jiné díky knize Fotbal, zábavná stará hra od Kevina Keegana, neexistuje na světě nudnější sport než právě kopaná. Pračlověk se naštěstí nebojí si z ní mile utahovat, takže tu dojde na vtípky spojené jak s hráči, mnohdy pořádnými primadonami (svým vzhledem/chováním mají zřejmě do určité míry čerpat z reálných fotbalistů, ale nepoznal jsem pochopitelně nikoho), tak i s fotbalovými nešvary, jako je například simulování. Kromě toho se divák samozřejmě dočká i tradiční dávky britského humoru, který se však v českém dabingu (jinak mimořádně vydařeném) občas nepříjemně vytrácí. Naštěstí ale naše verze poskytuje dostatečnou náhradu v podobě kreativních vtípků na místech, kde se původně zřejmě vůbec nevyskytovaly nebo se dost lišily. Ale to si ověřím až při další projekci v původním znění, protože ačkoli Pračlověk nemá tolik památných momentů ani takový tah na branku jako Nickovy starší filmy, i díky řadě drobných fórků v druhém plánu obrazu a nápadité obrazové kompozici stojí za to vidět ho víckrát. 75%(7.2.2018)

• Hovado

Miluju Parkovi filmy, seriály i skeče. Zcela obdivuju celkovou pracnost u této animace a modelace. Na Slepičí úlet koukáme s neteří snad každý měsíc... Ale Pračlověk se dle mého nepovedl... Tvůrcům se vůbec nepovedlo vytěžit maximum vtípků z doby kamenné. To už Doba ledová měla více vtipu. Tady jsou vtipy velmi pomalé, pomalu polopaticky podávané. Chybí hudba, podkres, něco charakteristického. Na můj vkus se tam i strašně moc mluvilo a filozofovalo a někdy se teze za sebou zbytečně opakovali. Někdy to vypadá jako moc velký bizár i na Parka. Šílený kačer nebo město bronzové vypadající jako Mordor? No nevím, jsem velice zklamaný. Možná až to uvidím v originále tak nějaké hvězdy přihodím, protože se nejspíš mrtě kouzla ztratilo v dabingu, ale i tak tam bylo i v tak krátké stopáži mrtě hlušiny. Byl jsem v kině na dětské neděli a tolik znuděných dětí a rodičů jsem dlouho neviděl. Smíchu bylo minimum. Vše zahraňoval jen kanec a to bohužel samo o sobě nestačí. A přitom si tak pěkně hráli se stereotypy fotbalu. Tady u dabingu mě mrzí, že na komentátory neobsadili třeba někoho z ČT, Bosák atd... Mělo by to efekt i trademark... Škoda, Pračlověk je velké zklamání, minimálně pro mě... Ta hvězda je za tu obrovskou dřinu při výrobě filmu, zbytek velké zklamání.(19.2.2018)

Totální óda na fotbal, kde místo doby kamenné můžete dosadit třeba Leicester a za dobu bronzovou Manchester City, nebo San sebastian kdysi a Real Madrid, anebo nemusíte dosazovat vůbec nic a jen sedět v hledišti a užít si celý to kouzlo kopaný, který se už věky nemění...(18.2.2018)

• zuzam

Ze všech animáků za poslední dobu mi tento přišel nejslabší. Je spíš pro nejmladší děti a humor je prakticky postaven jen na tom, že někdo upadne, něco na něj upadne neb někdo někomu podrazí nohu. Za štěkající prase dávám z milosti 2 hvězdy, ale ve skutečnosti to bylo na jednu a půl. Snad milovníci fotbalu můžou dát víc.(22.2.2018)

Pračlověk je zábavnou komedií, která nenudí. Humor je netradiční a skutečně vtipný, zároveň se však příběh odehrává v rychlém tempu. Nevím, zda se některé vtipy neztratí v dabingu. Francouzský přízvuk postaviček z doby bronzové (obvzlášť Lord Nooth - Hiddleston) je výborný a stojí za to. Dokonce i králík, který plní čistě humornou vložku, nepůsobí kýčovitě. Postavičky jsou krásně tvarované z hlíny a člověk si za vším představí to obrovské množství práce.(8.2.2018)