Pračlověk

• Austrálie

• Nový Zéland

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Velká Británie, 2018, 88 min

Plastelínová britská dílna se mnohokrát vyšvihla, pobavila, dojala i přišla s „hlubším“ sdělením. Loutkový stop-motion animovaný film v záplavě počítačové animace furt baví, hračičky ze studia Aardman totiž neumí zklamat. Až dosud. Pračlověk nebaví, nedojímá, je špatně odvyprávěný. Postavy jsou nezajímavé, trestuhodně se s nimi pracovalo. Náš kmen se nedrží pravěkého života, ale nechává se vtlačit do kolektivního sportu, ve kterém se outsideři snaží prosadit proti šampionům ze vzkvétající doby bronzové. Nevyužíváme ani střet zaostalých neandrtálců s vyspělejšími sousedy. Mravenčí práci tvůrců tak chybí nápady, dílčí pointy, nehrají si s detaily tolik jako dřív. Podružné vtipy fungují, ale je jich zoufale málo – fotbalové narážky nebo postava uloveného zajíce. Jinak je to bída. Nenápaditá a ve srovnání se staršími snímky velmi smutná. Dvě až tři hvězdy.(26.10.2018)

Myslím si, že keby si "Early Man" zvolí trošku iný koncept, tak by to mohlo byť lepšie. Lebo reálne mám pocit, že príbehovo je to staré a známe, no súčasne sú tam aj veci, ktoré ma bavia. Minimálne vizuálny humor filmu je skvelý a veľakrát som sa pristihol ako sa na niektorých scénkach smejem. Áno, pripomínalo to miestami Flinstonovcov, ale nerušilo ma to. Futbalový zápas na záver je super a má pár dobrých momentiek, no povedzme si pravdu, vieme presne ako to nakoniec dopadne. Videli sme to veľakrát a moc nového to neprináša. Príbeh je dobre odhadnuteľný. Ale postavy sú podľa mňa na tom o dosť lepšie. Sú zapamätateľné, sú vtipné, sú celkom dobre napísané a hoci sú tu niektoré klasické typy, tak ma to vôbec neotravovalo. Najmä z titulu, že ma vedeli dobre pobaviť a srdce filmu je na správnom mieste. Animácie sú podľa mňa super. Aardmani sú v tomto smere veľmi talentovaní a vždy sa rád pozerám na filmy z ich dielne. A tento je opäť skvelo vyzerajúci. Možno nie najlepšie vyzerajúci, no stále dosť dobré animácie. Pre fanúšikov Aardmana je to povinnosť a myslím si, že aj fanúšikovia animovaných filmov si tu môžu prísť na svoje. Záleží len na tom, čo od filmu reálne očakávate. Nemám pocit, že by ma to nejako výrazne sklamalo. Ako celok to vypálilo podľa mňa dosť dobre. Hodnotenie: B+(11.5.2018)

Určitě zde bylo dost skrytých detailů a hlášek, které by vás mohly nalákat k tomu, abyste se na film podívali. Na druhou stranu to byl ten nejlacinější a nejhloupější námět ve spojení s pračlověkem. A s tím pak byly spojené právě i ty laciné hlášky a narážky, které zde teda zrovna nefungovaly. Se strašnějším námětem jsem asi fakt ještě nesetkal, ty (slabší) 3* jsou vážně hlavně za ty vtipné úseky děje...(15.9.2018)

Parka infikoval nějaký zombie z Disney. Pračlověk se scénářem totiž tak podobá disneyovkám (pokud nepočítáte za změnu to, že jako klasický roztomilý zvířecí sidekick je tu pro pro tentokrát roztomilé prase), že si člověk říká, že ten obrkačer je asi předek Donalda. Pár solidních fórků se najde, ale jinak průměr ve všech ohledech.(8.9.2018)

Možná to bylo víc o fotbalu, než o pravěku... Ale humor a míra ztřeštěnosti dobrá - snímek originální a zábavný - možná ne dle vkusu každého... Ale ty ojedinělé jednohvězdy a odpady prostě nechápu - chtěl bych vidět všechny ty zdejší učence, kdyby měli napsat vtipný scénář na hodinu a půl tak, aby film byl zábavný a neotřelý.... Za mne původně čtyři hvězdy, ale dal jsem pět, abych to hodnocení trochu zvýšil....(4.3.2018)

• - Režisér Nick Park udělal Tomu Hiddlestonovi masáž, aby se podařilo získat dokonalý hlas pro Lorda Nootha. (EmilHS)

• - Celosvětová premiéra proběhla 14. ledna v BFI IMAX v Londýně. (BMW12)

• - Režisér Nick Park také sám propůjčil svůj hlas jedné z postav - Hognobovi. (Stoka)