Pračlověk

• Nový Zéland

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Velká Británie, 2018, 88 min

• vteco

Pračlověk je nepovedený náhled do fotbalového prostředí a první minela velezkušeného britského režiséra, která postrádá originalitu a větší kadenci gagů mířených na různé věkové kategorie. Hodnocení ale zvyšuje opět kvalitně odvedená vizuální práce, způsob jakým nahlíží na fotbal jako na týmový sport, přičemž úspěšně odhaluje jeho současné neduhy a také zmiňuje londýnský Arsenal, což je pro mne, jakožto zatvrzelého fanouška, velké plus. Suma sumárum vnímám hodnotím nejnovější počin studia Aardman jako ten nejslabší, nepříliš hravý a v mnoha pasáž trestuhodně nudný, a to jako fanoušek jejich tvorby vnímám s velkým zklamáním. Je možné, že při verzi s originálním dabingem se hodnocení díky uchovaným narážkám a slovním obratům zvýší. [45%] | Kino ... Celá recenze(25.2.2018)

Režisér za sebou může mít klidně desítky kvalitních filmů, ale jeho talent, jeho skutečná velikost se pozná podle toho, že dokáže natočit zábavný film o fotbalu. A Nick Park to s Pračlověkem dokázal, i když s výhradami. Jak všichni dobře víme mimo jiné díky knize Fotbal, zábavná stará hra od Kevina Keegana, neexistuje na světě nudnější sport než právě kopaná. Pračlověk se naštěstí nebojí si z ní mile utahovat, takže tu dojde na vtípky spojené jak s hráči, mnohdy pořádnými primadonami (svým vzhledem/chováním mají zřejmě do určité míry čerpat z reálných fotbalistů, ale nepoznal jsem pochopitelně nikoho), tak i s fotbalovými nešvary, jako je například simulování. Kromě toho se divák samozřejmě dočká i tradiční dávky britského humoru, který se však v českém dabingu (jinak mimořádně vydařeném) občas nepříjemně vytrácí. Naštěstí ale naše verze poskytuje dostatečnou náhradu v podobě kreativních vtípků na místech, kde se původně zřejmě vůbec nevyskytovaly nebo se dost lišily. Ale to si ověřím až při další projekci v původním znění, protože ačkoli Pračlověk nemá tolik památných momentů ani takový tah na branku jako Nickovy starší filmy, i díky řadě drobných fórků v druhém plánu obrazu a nápadité obrazové kompozici stojí za to vidět ho víckrát. 75%(7.2.2018)

Z pohľadu najmenších by to ani nebolo zlé. Ale starších divákov to moc nenadchne. Príbeh taký priemerný podľa starej známej klasiky - máme tu lúzrov, ktorí dajú hlavy dokopy a spoločnými silami porazia na prvý pohľad neporaziteľných. Niektoré scénky ma pobavili (hlavne scénka s diviakom a tá jeho masáž), ale väčšina vtipov je tu žiaľ iba na základe pádov a vzájomných kolízií. Priemer. 60/100(27.2.2018)

Když už nic, alespoň jsem se dozvěděl, jak vznikl fotbal a co že to tam na těch skorojeskynních malbách loví. Pračlověk vtipný je, žel většinu vtipů vystřílí hned v úvodu a další přidá až při závěrečném zápase. Příběh je prostě příliš jednoduchý na to, aby byl zábavný po celou stopáž. Ani se zábavností postav to není kdovíjak výborné, vlastně prakticky jediná opravdu zábavná postava byl poštovní holub, vlastně více než poštovní holub. Tentokrát Nick Park příliš nezaujal, navíc těch filmů a seriálů tam bylo vidět až příliš, třeba i takové pro mnohé kultovní RRRrrrr!!! 55%(8.4.2018)

Horko těžko za tři. Měl jsem verzi s titulky, takže to mělo alespoň švih, komentář zápasu například. Jinak je to zoufale prázdné, abych čekal na jednotlivé gagy takovou dobu, na to nejsem u Aardmanů zvyklý. Vtipu je prostě málo, což nezachrání ani tradičně dobrá animace. A nebýt závěrečného fotbalového zápasu, kde se přeci jen něco děje, bylo by to ještě smutnější zklamání.(15.5.2018)