Ján Kadár a Elmar Klos spolu natočili celkem osm filmů. Trojice těch nejoceňovanějších vznikla v šedesátých letech. Po dramatizaci románu Ladislava Mňačka Smrt si říká Engelchen (1963), ohlížejícím se bez idealizace za činností slovenských partyzánů za druhé světové války, se vrátili do přítomnosti se soudním dramatem Obžalovaný. Adaptace novely spisovatelky Lenky Haškové se odehrává v soudní síni a vyprávění je z velké části tvořeno svědeckými výpověďmi. Titulním obžalovaným je ředitel elektrárny Kudrna, obviněný na základě pomluv ze zpronevěry. Svou vinu zpočátku odmítá. Postupně mu ale dochází, že ne všechny jeho kroky byly tak čestné, jak si namlouval. Příběh o vině, trestu, osobní zodpovědnosti a varovném propojení vládnoucí strany se soudní mocí na více úrovních odkazoval k politickým procesům z padesátých let. To byl také jeden z důvodů, proč film v roce 1969 skončil v trezoru. V hlavní roli se objevil tehdy nepříliš známý slovenský herec Vlado Müller, Kudrnova obhájce si zahrál režisér Jiří Menzel. Již Obžalovaný sklidil převážně pochvalné ohlasy a obdržel řadu ocenění (mj. cenu Trilobit), vrcholem spolupráce Kadára a Klose se nicméně o rok později stane oscarové drama Obchod na korze (1965). (NFA)

honzic

Na svou dobu hodně silný psychologický film s nečekaným závěrem. Müller s výrazným hlasem zde poprvé snad hrál významnou hlavní roli. Hodnocení: 70 % ()

Fin_429

Může vám to připadat komicky nasnímané, jako z nějaké parodie, ovšem i přes to, ve vás snímek drží jakousi tenzi, která v místech byť zeslabuje, avšak silně ukazuje, co vše s ní umí. Je to tak paradoxní, jako celý případ. Jako socialismus. Nejzajímavější je ale to, jak krásně nejednoznačně snímek skončil. Mistrovsky nám nechal dveře otevřené, ale i kdybychom chtěli, nic už se vymyslet nedá. ()

ALchemik

Vlado Müller jako rytíř čistého srdce. Jeho vynikající výkon tento film vystřelil na plných pět a Liškova dramatická hudba to potvrdila. ()

brasek

Mám rád duo Kádár & Klos. Drámy zo súdneho prostredia sú vďačná téma, možno pre niekoho je tento snímok svojský, pritiahnutý miestami za uši priamo úmerne svojej dobe, ale nijako zvlášť neuráža. Na druhej strane teší iba to, že Vladimír Müller nedostal vysoký trest. ()

zigy

A pak že se nemohly točit kritické filmy vůči komoušům......tohle překvapí! velice působivé soudní drama o jednom nespravedlivě nařčeném muži, které odkrývá prohnilost systému. Vlado Muller. zamlada. ()

hony23

Je to k neuvěření, ale i 33 let po revoluci se občas objeví dobrý trezorový film, který je pro většinu veřejnosti neznámým. Soudní drama je o řediteli stavby elektrárny, který dle obžaloby nezákonně přiděloval odměny dělníkům, aby stihli stavbu dokončit v šibeničním termínu. ()

gizi

Film, který v době socialismu ukazuje jeho nesmyslnost, a to velmi dobře díky režisérskému podání, ale i hereckému. 85%, 2.3.2014. ()

Mordor

Vlado Müller jako kolos, který se snaží očistit se. Miroslav Macháček ve své krásné, jízlivé poloze prokurátora, Jiří Menzel jako plachý advokát. To jsou výkony, kvůli kterým stojí za to, aby člověk tento film viděl. Jistě - všechno stárne, všechno v sobě nese svoji dobu vzniku, ale to ještě neznamená, že je vše špatné. Byl jsem příjemně překvapený, soudní drama mám rád - dynamická kamera, práce se zvukem v rámci psychologického vykreslení pocitu Kudrny - pěkné. Pro ty, kterým se tento film zdá starý - zkuste ho porovnat s takovou "perlou" jako je "Tobě zvonit hrana nebude". ()

Widlicka4

Paradoxní je, že nejvíc pozitivních sympatií nakonec vzbuzuje jeden z lidových soudců, který pochopil podstatu procesu: odsoudíme-li Kudrnu, může pak být odsouzen kdykoliv kdokoliv z nás. Na svou dobu velmi odvážné dílo, jehož normalizační umístění do trezoru nepřekvapí. Soudce a prokurátor dostali k procesu notičky zeshora, obhájcem je právě dostudovaný naivní ucho, který se bojí mluvit nahlas, a hlavní postava je až do poslední sekundy přesvědčena o své nevině a pod tíhou utahující se smyčky kolem jeho krku střídá hysterii s kolapsy. Aneb vrcholná padesátá léta v československé justici. Z pohledu dnešní doby téma možná anachronické, ale přesto dodnes mimořádně zásadní. Povinný film pro všechny voliče komunistické strany. I když ti by si zřejmě dokázali zdůvodnit, že všechno musí mít svůj řád... ()

pleva

výborně zahraná hlavní role. Střih i dialogy bezchybné. I dnes takový film natočíte za hubičku, jenže kde vzít tak skvělý tým?. Tady je Vlado Müller rovnocenný těm nejlepším hercům ze soudních dramat všech dob. Soudce také bezchybný, stejně jako karieristický prokurátor M.Macháčka. Ani konec mi dojem nezkazil. A páni režiséři jsou vpravdě geniální, stejně jako zbytek týmu (hudba, kamera). Málo filmů z té doby snese pohled diváka bez úsměšku i dnes a tady bych si byl jistý. I když rok 64 byl plodný celosvětově. Kdo neviděl, určitě shlédněte (Klos a Kádár byli zjevením) ()

RadekV

Politické krytí je nutné mít v každé době. Kdo ho nemá může skončit v kriminále a to jak v socialismu, tak v kapitalismu. To je vedle naivity a přes přilišné pracovní zaneprázdněnosti hlavní problém hrdiny tohoto dilmu. Soudci z lidu hájící zájmy “pracujících” byli opravdovou oporou minulého režimu. ()

A_Shearer

Krásná věc. Jelikož jsem spíš člověk obsahu, než formy, věci byť z jedné místnotsti (12 rozhněvaných mužů) mě velmi baví. Je fascinující uvědomit si, že tenhle film vznikl pouhých 10 let od těch největších stalinistických procesů. Až budete chtít pochopit famózní šedesátá léta a zároveň pobrat, proč 30 let po revoluci stojí český film tak strašně za hovno, odpověď je právě tady. Jak to, že natočit tak kritický film k aktuální době, dokázali lépe za "hluboké totality" než to jde za reálného kapitalismu? ()

Petbrab

Úplně nechápu, proč film skončil v trezoru. Soud byl totiž znázorněn tak, že dal obžalovanému, který se cítil nevinen,  možnost se plně hájit. Byl ukázán jako nestranný, že chce skutečně spravedlivě posoudit vinu. O vině zbylých dvou obžalovaných nebylo pochyb. U hlavního hrdiny byla vina z titulu funkce, navíc měl stranický úkol postavit v termínu elektrárnu, tak musel přimhouřit oko. Cítil se nevinen, tak odmítl i šalamounsky trest. Výborný byl i Macháček v roli prokurátora pro navenek nesmlouvavost, ale v zákulisí ukázal lidskou tvář. Zajímavá byla i role obhájce v podání Menzela. Každopádně solidní psychologická hra od všech. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr

16.10.2022

Zemřel herec Martin Štěpánek

Zemřel herec Martin Štěpánek

16.09.2010

Narodil se jako nejstarší syn z druhého manželství herce Zdeňka Štěpánka. V mládí k herectví neinklinoval a v nultém ročníku se připravoval na studium medicíny. Odtud ale nakonec přešel na DAMU. Od… (více)