Krotká

Drama / Mysteriózní

Francie / Nizozemsko / Německo / Lotyšsko / Rusko / Ukrajina, 2017, 143 min

Sergej Loznica

Předloha:

Fjodor Michajlovič Dostojevskij (povídka)

Sergej Loznica

Oleg Mutu

Marianne Slot

Scénografie:

Kirill Šuvalov

Kostýmy:

Dorota Roqueplo
  • blondboss

Moderná verzia Dostojevského predlohy zasadená do ruského prostredia, ktoré autor zobrazuje mrazivo realistickým spôsobom, ktorý človeka len utvrdí v tom, že z Ruska ozaj nič dobré okrem vodky asi nemôže prísť. Každopádne ale natočené nudným a príliš pre diváka neatraktívnym spôsobom s maximálne prehnanou minutážou. 40 %(28.7.2019)

Road movie skrz mordyrske historky mesta, kde je vezeni ohraniceno ostnatym dratem, protoze na zbytek mesta uz nevyzbyl. Zejmena sceny z neziskovky jsou mrazive. Loznica rezirovat umi a film ma opet velmi precizni rytmus. Skoda jen zaverecne zastarale a zbytecne popisne alegorie, mohl to byt opravdu skvost.(11.10.2017)

• Daddko

Tak toto je riadny ПИЗДЕЦ... блядь. Hollywood mal v obľube produkovať anti German filmy (napr. Smrtonostná pasca kde US patrioti likvidujú nemeckých modrookých, blond teroristov Hans Gruber & Co), teraz sa to otáča na anti Ruské filmy. Loznica je Bielorus, študoval v Kieve a je to ukrajinský režisér žijúci dlhodobo v Nemecku.V Rusku sa neukázal od roku 2014.Kde to tak asi natáčal v roku 2017? Žeby na Ukrajine? Na filme sa podielalo 5 krajín anti Ruskej ligy. Nie je mi jasné ako sa podieľalo samotné Rusko, asi len druhotriednymi hercam, šéfkou castingu a pod. Nebyť toho že film je v ruštine a autá majú ruské ŠPZ sedel by úplne na film o Ukrajinských pomeroch, možno ešte horších. Krym je Ruský, na juhovýchode Ukrajiny je Novorusko, UA druhý najchudobnejší štát v Európe, cesta do EU a NATO v nekonečne, za ropu a plyn treba platiť svetové ceny a kradnúť sa už nedá, tak si treba aspoň takto kopnúť. Nič kladné, degenerovaní ľudia, alkoholici, prostitútky, korupcia atď. Na konci asi aj Loznicovi hrablo v bedne a preradil na halicinácie v hlave hlavnej hrdinky. A s Dostojevskeho dielom to nemá nič spoločné, asi len vylepšenie image pre Európske anti Ruské publikum.Spájať meno Dostojevského s týmto odpadom je nechutné.(22.9.2018)

Skvelý, pravdivý a práve preto veľmi bolestný metaforický film o tom, čo je to povestná "široká ruská duša" zobrazuje Rusko ako zakliatu totalitnú krajinu, kde ľudský život nemá cenu a ľudské práva - ale ani česť, spravodlivosť a dôstojnosť - neexistujú ani nikdy neexistovali. Kto má v ruke zbraň, môže všetko. Humanitárne organizácie tretieho sektora sú "fašisti". Bezuzdné násilie a nemožnosť dovolať sa spravodlivosti sú tu normou. Rezignovaní obyvatelia nemajú inú možnosť, len sa otupovať alkoholom. Pravdaže, fanatickým putinofilom neotvorí oči žiadny film. My ostatní by sme mali robiť všetko pre to, aby nás veľký ruský medveď už nikdy viac neobjal vo svojom mocnom objatí...(20.2.2019)

Loznicova filmařina působí zastarale, navzdory precizně zrežírované mizanscéně a úsporné Mutuově kameře. Stejně zastarale ale působí i metaforické pozadí Krotké, které je výtahem z klasické ruské literatury, k němuž autor nepřidává nic naléhavě současného. Jeho drastické ruské vězení tak stojí na chatrných základech. V Mém štěstí si vedl podstatně méně didakticky a s podstatně působivějším výsledkem.(27.5.2017)