Reklama

Reklama

Krotká

  • Francie Une femme douce (více)
Trailer 3
Drama / Mysteriózní
Francie / Nizozemsko / Německo / Lotyšsko / Rusko / Ukrajina, 2017, 143 min

Obsahy(1)

Jednoho dne se ruské ženě, která žije v zapadlé vesničce, vrátí balíček, jejž poslala svému uvězněnému manželovi. Vystrašená a plná obav se vydává na pitoreskní cestu do odlehlé části země, kde stojí vězení, které je pro mnohé spíš nedobytnou pevností. Čeká jí byrokratická absurdita, věrolomné charaktery ze společenské spodiny, ústrky, násilí i poznání, že žalář nekončí zdmi a ostnatými dráty, ale pokračuje daleko za jejich hranice. (Film Europe)

(více)

Videa (3)

Trailer 3

Recenze (18)

blondboss 

všechny recenze uživatele

Moderná verzia Dostojevského predlohy zasadená do ruského prostredia, ktoré autor zobrazuje mrazivo realistickým spôsobom, ktorý človeka len utvrdí v tom, že z Ruska ozaj nič dobré okrem vodky asi nemôže prísť. Každopádne ale natočené nudným a príliš pre diváka neatraktívnym spôsobom s maximálne prehnanou minutážou. 40 % ()

kaliakra 

všechny recenze uživatele

Skvelý, pravdivý a práve preto veľmi bolestný metaforický film o tom, čo je to povestná "široká ruská duša" zobrazuje Rusko ako zakliatu totalitnú krajinu, kde ľudský život nemá cenu a ľudské práva - ale ani česť, spravodlivosť a dôstojnosť - neexistujú ani nikdy neexistovali. Kto má v ruke zbraň, môže všetko. Humanitárne organizácie tretieho sektora sú "fašisti". Bezuzdné násilie a nemožnosť dovolať sa spravodlivosti sú tu normou. Rezignovaní obyvatelia nemajú inú možnosť, len sa otupovať alkoholom. Pravdaže, fanatickým putinofilom neotvorí oči žiadny film. My ostatní by sme mali robiť všetko pre to, aby nás veľký ruský medveď už nikdy viac neobjal vo svojom mocnom objatí... ()

Reklama

Hrabovo 

všechny recenze uživatele

Je to působivé a nechápu pobouření některých komentujících zde, totalitní režimy vytvářejí stejné podhoubí, ve kterém se dějí podobné věci kdekoliv na světě. Povídku Dostojevského jsem nečetla, ale předpokládám, že její děj věrně vystihla nedostižná slovenská verze Něžné, a tak nechápu, k čemu se Loznica odvolává. ()

Faustka 

všechny recenze uživatele

Co mi z filmu utkvělo. Společnost prolezlá bídou, buranstvím a alkoholismem. Mozky vymyté propagandou a samohonkou, kyselé okurky v obří sklenici, hraní flašky a ožralé ruské matróny v kombiné válející se po stejně ožralých chlapech v ušmudlaných nátělnících, hrdinné písně znějící z úst bývalých vojáků sovětských armád. V závěru film sklouznul do nabubřelé alegorie. A uťápnutá ženuška s nedoručitelným balíkem pro svého uvězněného manžela jen tak proplouvá dějem a udiveným, nic nechápajícím pohledem kráčí vstříc svému osudu. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Kafkoidní svět s napůl šílenými otupělými lidmi předvádí zoufalé zmrzačelé duše. Silná depka. 1)  Hlavní postava je prototypem prostého Rusa, resp. Rusky, zmítané podivnými okolnostmi a poměry, které nemůže ovlivnit a které vlastně ani nechápe. Ani divákovi zběhlém v sovětské i postsovětské iracionalitě není snadné dobrat se toho, o co jde. Z pohledu sofistikované kulturní Evropy ženino chování postrádá logiku, ale co my víme o kafkovském světě kdesi na Sibiři?_____ 2)  Detailní scény ze života stejně jako způsob uvažování běžných Rusů se podařilo vystihnout dokonale. Jistěže tak neuvažují všichni, ale obávám se, že většina víceméně ano._____ 3)  Hlavní část filmu byla natočena v pevnosti Daugavpils v Lotyšsku._____ 4)  Konec filmu, myslím, neuhodnete._____ 5)  53letý scenárista a režisér Bělorus Sergej Loznica vyrůstal a studoval v Kyjevě, kde ve 23 letech promoval na Kyjevském polytechnickém institutu jako matematik. Čtyři roky pak pracoval v Institutu kybernetiky a současně jako tlumočník z japonštiny. Poté nastoupil na Gerasimovův institut kinematografie, který o šest let úspěšně zakončil. V roce 2001 pak emigroval do Německa. Je především tvůrce dokumentárních snímků a je to vidět (v dobrém) i na jeho filmové tvorbě._____ 6)  Poznámka ke komentátorovi Daddkovi (hodnotil odpad): Nevím, jak moc znáš Rusy, zvláště ty z nižších vrstev, o nichž je tento film. Ze své vlastní zkušenosti mohu prohlásit, že to, jak film prezentuje jejich uvažování, je autentické a přesné. Ano, takhle oni přemýšleli už za Sovětského svazu a nemám žádný důvod domnívat se, že se to nyní nějak změnilo. Rovněž detaily přesně sedí - zejména chování lidí navzájem (pošta, příjemce balíčků ve vězení). Ano, je to propaganda, ale není lživá._____ 7)  Dostojevského jsem ve filmu nějak nenašel, možná proto, že ho málo znám. ()

Galerie (52)

Reklama

Reklama