Maska démona

(festivalový název)
  • Itálie La maschera del demonio (více)

Úvod filmu - jednoho z nejcitovanějších hororů všech dob - představuje rafinovanou hru režiséra s divákem. Pomocí kamery se nás tvůrce snaží přesvědčit, že jsme to právě my, koho zavádí na popravčí hranici ve středověkém městečku v Moldávii. Skupinka vesničanů v čele s hrozivým inkvizitorem se pokouší upálit mladou čarodějnici. V okamžiku, kdy hranici začne stravovat oheň, nebe se zatáhne a déšť uhasí plameny. Divák uvězněný pod titulním mučícím nástrojem, originální to masky, může pokračovat dál. Totéž místo v současnosti: Doktor Choma Kruvajan a jeho asistent Andrej Gorobek přijíždějí navštívit princeznu Katiu. V kraji stále přetrvává legenda o takzvané Černé neděli, kdy „Satan chodí volně po zemi". V tento den se čarodějnice mstí svým pronásledovatelům. V podzemní kryptě se probouzí dávná oběť. (Letní filmová škola)

J*A*S*M

Zdrcující atmosféra tohoto kultovního starého hororu Mario Bavy je neoddiskutovatelná. Ono to má i po padesáti letech od natočení své kouzlo - všechny ty staré zámky, rozpadlé hrobky, probouzející se čarodějnice, tajné vchody - ale naivita příběhu a chování postav, které se strašně liší od dnešních standardů filmové logiky, mi prostě nedovolují, abych se do toho filmu nechal vctáhnout. Oceňuju tu atmosféru a vůbec všechno, ale nedokážu být z těchto "gotických" hororů opravdu nadšený, narozdíl třeba od realističtějších hororových thrillerů téhož stáří... Horror movie of the Year ()

Mariin

Klasický gotický horor, v němž bylo snad vše, co k němu patří, včetně naivity a předvidatelnosti děje- až se mi to chvílemi zdálo nudné. Možná se mýlím, ale nějak mi tu chybělo i tempo. Jinak to ostatní je třeba hodnotit s ohledem na ranou dobu vzniku filmu. Nejlepší je pasáž úvodního rozjezdu, když dva lékaři jedou dostavníkem přes Moldávii do Moskvy. Naopak samý začátek s likvidací čarodějnic byl drastický, a celkem zbytečný. Jsem přesvědčen, že těmi lepšími prvky (cesta dostavníkem, vystrašený kočí, brunetka hrající na piano, podzemní prostory a bizarní sochy interiérů aj.) se inspiroval Harald Reinl ve své Hadí jámě a kyvadlo a skvěle slepil eklektický kousek, osvěžený humorem, který celkově všechny ostatní horory 60. let předčí. ()

obitus

Slavny horror Maria Bavy v hlavni roli s nadhernou Barbarou Steele. Pribeh o carodejnici a upirech je mozna dnes trochu usmevnej, ale zpracovani je naprosto uchvatne. Nadherna prace s kamerou (sam Bava) a temne, pochmurne ladeni kazdeho zaberu dela z tohohle filmu opravdovou lahudku. Pokud mate radi stare Poeovske filmy Rogera Cormana nebo Hammer, tohle je naprosta povinnost, je to totiz jeste lepsi. Vecne se valici mlha, cernobily obraz, nadra Barbary Steele.....lahudka pro fajnsmekry. ()

pornogrind

Mario Bava a jeho temný gotický horor.Příběh o čarodějnictví,upálení,zmrtvýchvstání a následné pomstě pomocí pána temnot Satana.Od začátku nás snímek vtáhne svojí neopakovatelnou hutnou atmosférou,skvěle zvoleným hudebním doprovodem a skvostnou kamerou,kdy při některých scénách doslova běhá mráz po zádech.Vizuál je prostě dechberoucí.Jediný co musím filmu vytknout-je postupné vytrácení atmosféry a pro mě slabší konec.Ale i tak je to kousek,který rozhodně stojí za vidění.Pro milovníky gotických hororů povinnost. ()

eraserhead666

Pro těch několik neskutečně působivých scén bych hrozně rád šel do plna, ale budu kulturní barbar a nepůjdu, protože z celkového hlediska mě to překvapivě zrovna moc nevzalo. Až na ty scény, které mi přišly jako poslední záchvaty před smrtí, plně nekonzistetntní se suchým a neatmosférickým zbytkem, mi to přišlo takové nijaké, nezajímavé. Nekokázalo mě to chytnout, herci mi svou teatrálností přišli hrozně směšní (a to i s nádhernou Barbarbou v čele). Ten film má dobrou kameru, skvěle zpracované umělé exteriéry (to se mi vždycky líbí) a nárazově silné a působicé scény, ale nanesštěstí pro mě to věchno propojuje a vyplňuje nezáživnost a až vzájemně nekonzistentní střídání atmosféričnosti a naprosté neatmosféričnosti. 3.5* ()

• Mladé dievča, ktoré je v noci poslané podojiť kravu, zatiaľ čo z neďalekého hrobu vstáva Javuto (Arturo Dominici), bola v skutočnosti hercova dcéra - Germana Dominici.
    (misterz)
  • Film byl od počátku promítání považován za příliš hrůzostrašný a ve Velké Británii se až do roku 1968 nesměl promítat. (Chatterer)
  • Barbara Steele dopředu neviděla scénář. Všechny repliky se učila během natáčení. (Chatterer)