Černá komedie režiséra Bong Joon-hoa (SnowpiercerOkja) sleduje chudou, ale mazanou čtyřčlennou rodinu, která se rozhodne infiltrovat do bohaté domácnosti byznysmena Parka. Co se může stát, když se setkají dva tak odlišné světy? Originální dílo mistrovsky pracuje s prvky thrilleru, dramatu i satiry a přináší vtipný a nepředvídatelný divácký zážitek. Parazit byl oceněný Zlatou palmou a podle mnohých ohlasů se tak stal nejzábavnějším vítězem festivalu v Cannes od dob Pulp Fiction. (Aerofilms)

blackJag

Z formálního hlediska čistá filmařská práce. Trochu poladit i obsah a víc domyslet některé dějové linky to by byla panečku dokonalost. I přes mírné výhrady asi nejlepší film, který jsem v roce 2019 viděl v kině. 90% ()

Autogram

Respect! Toto sa kórejčanom vydarilo. Aj keď to najskôr vyzerá ako primitívna báchorka, veci sa skomplikujú, a nielen pre postavy, ale aj pre diváka. Nemá chybu to rozdelenie na bohatých, chudobných a tých tretích. Kde chudobní nezameniteľne smrdia a bohatí sú nesmierne naivní. Asi ako záver, ale aj tak je výborný. –––– Dnes sme sa tu zišli, aby sme oslávili zmŕtvychvstanie našich telefónov a oživenie našej báječnej wifiny. –––– Najlepšie je odporúčanie od dôveryhodných ľudí. Ako to nazvať? Ohnivká dôvery? –––– Kde nie je plán, tam sa nemôže nič pokaziť. ()

Glowski

Stále je to výborné - skvěle napsané, přesně načasované, vynalézavé a do jisté míry nepředvídatelné. Nemůžu se ale ubránit dojmu, že Bongovy (nebo teď už Ponovy) filmy z minulé dekády dokázaly být zrádnější, ostřejší nebo celkově otevřenější (Vzpomínky na vraha). Parazit je při své dokonalé výstavbě trochu zavinutý sám do sebe, a i přes mnohovrstevnatou alegorii (postavenou na velké nadsázce, kterou je nutné přijmout) jím nabízenou, ho během posledních patnácti minut předběhnete a budete přesně vědět, co přijde. Všechno do sebe dokonale zapadne, moment překvapení zmizí. Zbyde skvělý, „bongovsky" namíchaný koktejl, kterým je ale možná až příliš snadné se opít. ()

jefff

Drsný film, který se pozvolně překlopuje z komedie, přes drama až syrovému thrilleru. Konec je podle mě už trochu přetažený a někdy jsem měl problém chápat smýšlení postav, díky čemuž sem si k nim nevytvořil dostatečný vztah. Ale řemeslně skvělá podívaná. ()

Hollohlaway

Moje subjektivně tři hvězdy. Ten konec se mi prostě nelíbil. První půlka mne bavila mnohem víc a závěrečný narativní twist mi to dost zkazil. Jinak herecky, humorem, hudbou a kamerou to je těžký nadstandard. ()

blackkocour

Stejně mi nedá spát ta nevyvážená logika. Rodince hodně film nadržuje, protože spoléhá jen na to, že si ničeho blbá bohatá rodinka nevšimne, a všechno spadá do plánů zlé chudé rodince, ale neotočí se nad černým panterem v podobě tlusté hospodyňky. Kdyby Ping Pong měl v úmyslu nahrabat další money, z kapes uměleckých milovníků a veganů, určitě by ji mohl obsadit do dvojky, a udělat z ní nezastavitelnou mašinu na zabíjení! Herecké výkony nestojí aspoň až tak za pendrek, jak z asijskýho porna. Vlastně jak film začne, tak tím i skončí. S rafinovaností a vychcálkovstvím nikam nedojdeš. Ty vole, mohl bych dělat duševního guru, viděli jste ještě někoho s tolika životníma moudrama? ()

Bernhardiner

Bong se opět vydal na cestu boje proti všežravému kapitalizmu a vyslal do světa rodinku norníků. Ti s grácií sobě vlastní se radují i z takových maličkostí jako objevení bezplatné wifiny. A co teprve, když se naskytne příležitost v podobě řádně zdegenrovaných elitářů,kteří jsou ochotni zaplatit si i za arteterapii! Přestože laciné kalhotky před splaškovou pohromou zachránit nedokážou, do "vyšší společnosti" se jim dveře otevírají téměř samy. Vše je velice zábavné do té doby, než se na scéně objeví krvelačný krtek a promění celý závěr filmu v kečupovou hostinu. Jsem upřímně přesvědčen, že Bong se svojí fantazií by dokázal najít méně násilnou cestu, jak tento příběh zakončit. Aspoň že je Bong originální v výběru postav, které nechá odejít na onen svět, nicméně tímto stylem celý film o třídu srazil. Člověk tedy musí být rád, že krtčí doupě nezůstalo dlouho ležet ladem. Kapitalizmus tedy opět zcela nezvítězil a já se těším, s čím na mě pan režisér vyrukuje příště. A doufám, že svou chybu nezopakuje. 80% ()

Dakken

Ak sa má vo filme preliať krv, treba to dávkovať geniálne. Treba lišiacky vedieť, kedy a kde ju preliať, prečo k tomu došlo a tým prinútiť diváka aby ten dôvod pochopil tiež. Je to silný film, ktorý sa obsahom dotýka klasických tém umenia. Tragikomédia o láske, živote a smrti. Režisér proti sebe stavia chudobnú a bohatú rodinu a moment, kedy sa ich cesty spoja je začiatkom a aj koncom príbehu. Prvá polovica filmu je pomalšia, zoznamovacia. Pričom tá druhá je prekvapivá a nepredvídateľná. Scenár je vynikajúci, príbeh mrazivo realistický a herci hrajú ako hodinky. Film, ako je tento, snažiaci sa po príbehovej a aj po tematickej stránke by sa mohol veľmi ľahko rozpadnúť, no našťastie sa tak nestalo a Pong má svoje dielo pevne v rukách ako úd. Brilantná temná satira a silný filmový zážitok. ()

Reanimated

Obří pecka, ve které Bong Joon-ho předvádí, že je mistr míchání žánrů a sociální kritiky. Přesto u mě vede Pečeť vraha. Po druhém zkouknutí zvedám na 5*. Film roku. ()

Soweek

Velmi skvělě zvládnuté drama s prvky černého humoru, o kterém je snad nejlepší si předem nic nečíst. 4,5* ()

Maynard.

A povedzte mi Kefalín, čo si predstavujete pod takým pojmem absurdní? Jo, to je přesně to přízvisko pro tenhle lehce prdlej film. Jako tušil sem, že to bude něco podobnýho, ale že až takle, to sem nečekal. Ten konec, jako kdyby se za kamerou na chvíli objevil sám Tarantíno :o). Jako byl sem od začátku pořádně napjatej, jako ta struna. A to šlo při tom uplně o prd. Obrázky celkem pěkný, kamera též. A děj tak trošku přeplácanej a těžko uvěřitelnej. Hlavně teda paní domácí a její přehnaná důvěřivost. No, mám odškrtnutej novej přírůstek v top 200 filmů a sem v klidu :o) ()

herr_carter

Konec, který je už lehce překombinovaný a díky kterému se celá originalita filmu ztrácí, trošku ubližuje jinak výbornému filmu. Korejští neokoukaní herci to zase ukázali celému západu, jak že se to točí napínavý film, který dokáže v rychlém sledu a na přeskáčku kombinovat prvky komedie, thrilleru a dramatu....................moje hodnocení = 8 z 10. ()

Autenticita

Smíšené pocity. Film je povedený, dobrá hudba, moc pěkná kamera, má to i vtip, ale míra zneužití důvěry, kterou to zobrazuje, je příšerná. Nemám takovou podvodnickou manipulaci ráda, natož abych to ocenila. Délka přes dvě hodiny - no, podle mého to mohlo být kratší, první dvě třetiny byly poutavé, poslední třetina už se mi vlekla. Násilnická scéna to trochu oživila, ale stejně už to bylo moc dlouho "na jedno brdo". I proto jsem původně chtěla dát jen 3 hvězdy, ale nakonec jsem se rozhodla, že si to ty 4 zaslouží. Zlatou palmu taky. ()

Firebug

Mám v hledáčku režiséra tohoto filmu, Džun-ho Pon již delší dobu a vždy byl pro mě synonymem originální a nevšední divácké podívané. Parasite je jeho prozatímním vrcholem! Krásně hravý, divácky přívětivý snímek, plný humoru a napětí zároveň. Technicky je to pastva pro oči i uši. Krása! Kvůli filmům jako je tento, miluji filmy! Doufám jen, že v další tvorbě nezabředne do civilnější tématiky. Mám rád, když se filmy nebojí "být divné".... (mrkněte na Okja :-) ()

Sdoom

Už už to vypadalo, že za rok 2019 nebude jediný film, který by mě vyloženě nadchnul a byl za plný počet hvězd. Změnila to až tahle geniální korejská skoro-tarantinovka se sociálním podtextem. Skvěle napsané, zrežírované i zahrané, v podstatě tomu filmu není co vytknout a za mě je to jeden z nejoriginálnějších filmů historie. (HD, orig.) ()

Ivi06

V momentě, kdy upustíme od pokusu žánrového škatulkování, které ani není možné, protože Parazit má od všeho něco, je tento film hlavně důkazem toho, že je v dnešní době stále možné natočit naprosto neotřelou, nepředvídatelnou, zábavnou, dojemnou, ale chvílemi i mrazivou a šokující podívanou. Stručně řečeno: emocionální horská dráha. Příběh pozvolně graduje a naservíruje takové zvraty, že Vám nad nimi zůstane rozum stát, a netroufnete si ani domýšlet do jakého finále vás dovede- za mě je hořko-sladký. ()

sedm.1

Přestože musím Parazita považovat za, dle mého názoru, dost přeceňovanou podívanou, zároveň jedním dechem musím dodat, že se jedná o vážně ojedinělý a zajímavý filmový zážitek, který si zaslouží všeobecnou diváckou pozornost. Mě osobně tedy ani trochu nesedla závěrečná čtvrthodinka, která se žánrově změnila v takovou až absurdní násilnost, kdy bych si dokázal představit desítky jiných vyústění, než právě toto, ale tvůrci prostě chtěli diváka zřejmě především v závěru šokovat, tak se uchýlili k této pointě, ale já musím zopakovat, mně se to sem nehodilo a mému výslednému dojmu to poměrně ublížilo. Do té doby ale film disponuje docela záživnou zápletkou, kdy především postupná infiltrace členů chudé rodiny do domácnosti boháčů mě vyloženě nadchla, a to svou originálností a nápaditostí, a velmi zábavná a napínavá pak byla i pasáž s vykrádáním se z domu při nečekaném návratu majitelů z dovolené. Sklepní překvapení jinak považuji za takový menší kotrmelec, nicméně jsem ho ale pobral pořád daleko lépe než zmiňovaný závěr. Co mě jinak hodně mile překvapilo, bylo obsazení, kdy sice mám asijské filmy poměrně v oblibě, ale ta jejich herecká kultura a styl mi moc nesedí, ovšem zde většina zúčastněných jednoduše perlila, svými výkony mě bavili a kupodivu ani trochu neiritovali. Co se pak například humoru týče, většinou fungoval, ovšem spíš šlo o takový ten typ poklidnějšího úsměvu, než trhání bránice, emoce ale zas až tak neklapli, spád filmu bych vyloženě nekritizoval, i když několika výkyvům se tvůrci nevyhnuli a atmosféru, či napětí jsem tu též jaksi očekával ve výraznějším měřítku, takže zkrátka Parazit se pro mě nestal až takovým fenoménem, jako pro zbytek filmového světa, ovšem znovu musím zopakovat, v podstatě se jedná o natolik výjimečnou podívanou, že nedat jí šanci, by byla také velká chyba. ()

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

20.01.2022

Jihokorejský režisér a scenárista Džun-ho Pong (Pečeť vraha, Ledová archa), jenž se svým posledním snímkem Parazit před dvěma lety ve velkém zabodoval na předávání Oscarů, chystá svůj další projekt u… (více)

Na západní frontě klid v nové adaptaci

Na západní frontě klid v nové adaptaci

15.02.2020

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

12.02.2020

Parazit zaznamenal na Oscarech bezprecedentní úspěch, když jako první cizojazyčný film vyhrál nejlepší film roku. Ještě předtím však bylo jasné, že se producenti pokusí oceňovaný film přiblížit taky… (více)

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů