Parazit

• Jižní Korea Gisaengchung (více)

Černá komedie režiséra Bong Joon-hoa (SnowpiercerOkja) sleduje chudou, ale mazanou čtyřčlennou rodinu, která se rozhodne infiltrovat do bohaté domácnosti byznysmena Parka. Co se může stát, když se setkají dva tak odlišné světy? Originální dílo mistrovsky pracuje s prvky thrilleru, dramatu i satiry a přináší vtipný a nepředvídatelný divácký zážitek. Parazit byl oceněný Zlatou palmou a podle mnohých ohlasů se tak stal nejzábavnějším vítězem festivalu v Cannes od dob Pulp Fiction. (Aerofilms)

JADIM

Chudobní Kórejci si to vedia pekne zariadiť a kórejský filmári to vedia pekne natočiť. Stále nechápem, ako môže vyše dvojhodinová stopáž baviť aj vtedy, keď v podstate všetko zaujímavé ukáže do hodiny a potom to už vyzerá iba ako jednoduché naťahovanie, ale v skutočnosti to je celkom pútavé naťahovanie. Zo zadnlivo jednoduchých situácií dokázali spraviť výbornú Drámu, Thriller a občas došlo aj na Komédiu a ešte k tomu v takom estetickom dome. Aj keď ten záverečný zvratík som celkom nepobral. 8/10 (Videné 21.2.2021, Originálne znenie) ()

klukluka

Nesdílím všeobecné nadšení (září 2019- 86%). Vnímám, jak je to originální, nepředvídatelné a novátorské, ale místo toho, aby mě to pobavilo, tak mě to spíš rozesmutnilo. A to by mi ještě tolik nevadilo. Neuspokojil mě ale ten vývoj. Půl filmu se kozlové stávají zahradníky, a než něco stihnou pořádně pokazit, tak to sklouzne k úplně jinému příběhu. Volám asi po něčem, co by tomu na originalitě naopak ubralo, protože tento filmový postup by byl běžný a předvídatelný, ale skýtal by prostor pro vznik humorných situací. Místo nich se dostavily jiné humorné (?) situace, ale už jsem předestřel, že mi ta černota založená na utrpení bídných lidí nesedla. Ani poselství, že chudí jsou schopní naprosto všeho, Parazita v mých očích nečiní lepším. Opak je pravdou. ()

adam9

Parazit v sobě mísí černou zábavu i vážnost poctivého sociálního dramatu, které vybízí k naprosto relevantním otázkám mířícím na současnou společnost. Na nerovnost mezi třídami poukazuje Džun-ho jak komediálně, tak i tragicky. Bohaté postavy, nečekané chvilky napětí, chytré zápletky, plynulé tempo a unikátnost scénáře v podobě neuvěřitelně dobře sladěného žánrového koktejlu dělají z filmu neskutečně komplexní kousek, jenž je už od své květnové premiéry v Cannes právem oslavován. Více v ext. recenzi. ()

zencitizen

Je mi líto, ale toto je slabší Bong Joon-Hoo (novou transkripci odmítám). Nevyrovná se podvratné hře Vzpomínek, Hosta a nakonec ani Snowpiercera. Je to pop-podobenství pro děcka. Je mi to líto. ()

Kienast

Černá komedie do které se postupně vsune sociální drama a po twistu solidní thriller .. tohle si nechám líbit. Originální nápad. 9/10 ()

Autenticita

Smíšené pocity. Film je povedený, dobrá hudba, moc pěkná kamera, má to i vtip, ale míra zneužití důvěry, kterou to zobrazuje, je příšerná. Nemám takovou podvodnickou manipulaci ráda, natož abych to ocenila. Délka přes dvě hodiny - no, podle mého to mohlo být kratší, první dvě třetiny byly poutavé, poslední třetina už se mi vlekla. Násilnická scéna to trochu oživila, ale stejně už to bylo moc dlouho "na jedno brdo". I proto jsem původně chtěla dát jen 3 hvězdy, ale nakonec jsem se rozhodla, že si to ty 4 zaslouží. Zlatou palmu taky. ()

Chmur

Asi jsem po superlativech, která se na mě valila ze všech stran, přeci jen čekal trochu víc. Po většinu filmu jsem cítil k jednání hlavních hrdinů odpor. Ti ostatní mi přišli jen hloupí. Ve filmu nebyl nikdo, s kým bych se mohl aspoň náznakem ztotožnit nebo mu fandit. Odnesl jsem si ale moudro jednoho z hlavních hrdinů - "Nejlepší plán je žádný plán." ()

666Carnage

Co říct k tomuto snímku? Hodně povedený a zatraceně poutavý film. Džun-ho Pon je dobrý režisér mě si získal už filmem Snowpiercer a pak následovala Okja. Tohle je ale film ,který není založený na žádné utopii a na něčem víc než jen na příběhu obyčejných lidí co jsou dost mazaný na to aby si obmotali zbohatlíky. Ten film má svoje tempo ale baví Vás sledovat kam se děj posouvá. Rozhodně je to film, který byste za rok 2019 neměli minout. 85% ()

M.Niccals

Tady mě to všeobecné nadšení nějak minulo. Je to komedie? Je to drama? Na konci by se snad dal hádat i béčkový thriller... Ano je to korejské, je to zajímavé a nevšední ale ve výsledku mi to moc nedávalo smysl. No prostě všeho všudy lehký nadprůměr. ()

purekritik

Řemeslně na jedničku. Neokoukaná korejská kultura potažmo temperament, originální scénář, herci vpoho, cool. Bohužel z toho (zejména z poslední třetiny) cejtim kalkul, snahu se zalíbit a dostat na širokej trh, vydělat prachyy. Dokážu si představit, že se ten děj zvrtne (kor u jihokorejský tvorby), ale bez toho patosu a nesmyslů, takhe se z toho stala poměrně konformní záležitost. Jak psalo pár lidí v komentářích, byl bych dal 4*, ale nechce se mi. ()

bari68

Od tohto filmu som toho čakal toľko, až samozrejme zavládlo mierne sklamanie. Nie je to toho, že by film bol zlý, ale proste , že očakávanie z toľkých schválospevov z každej strany bolo až príliš veľké. Parazit v sebe dejovo skvelo kombinuje, resp. nadväzuje thriller, drámu i komédiu. Z tohto pohľadu, výborná práca, krásne zábery. Ale čo naplat nemohol som sa dostať na chápanie a humor Kórejcov. Dávam palec hore za kritiku spoločnosti od tohto filmu. .... Na akademikov na Oscarov mám svoj názor a v tomto ma opäť utvrdili. Skôr sa film viacej hodí na artovky na MFF KV. ()

Zagros

Parazit je černá komedie, přejde přes škatulku sociální drama až do žánru akční kriminálky či thrilleru. Čert vem ale členění na žánry a škatulky. Především je to skvělý film. Vyzdvihl bych výtečnou kameru, která napomáhá ve spoustě scén k přímo dech beroucí atmosféře. Příběh je téměř neodhadnutelný, zhruba od poloviny velmi překvapivý a závěr se úplně zvrtne, jak se občas v asijské tvorbě stává. Vše zmíněně patří k plusům filmu. Jediným mínusem je ústřední vychcaná (to se snad ani nedá říct jinak) rodinka. Ta se jen snaží vytřískat ze všeho, co jde a to bez ohledu na okolí. Přes vhodné obsazení a jinak sympatické herce mě ta rodinka celou dobu štvala. Nevím, zda si Parazit jako první zahraniční film zaslouží hlavního Oscara, nicméně čtyři hvězdy a doporučení si zaslouží určitě. Sám si jej ještě někdy v budoucnu zopakuji. ()

Loki_Six

"Veríte predsa na duchov, nie? Keď bol Tasong prvák, videl v tomto dome ducha." Masakrálny film. Tento scenár dať dokopy, klobúk dole. ()

duddek

V té rovině komedie jsem se dobře bavil. Pak se to trochu zvrhlo a závěr s morseovkou už mi připadal příliš nastavovaný. Každopádně je to velmi výrazný film. :) ()

aquiver

Oscar za nejlepší film považuji zatím za největší úlet, který na Ceně Akademie kdy byl. Dlouze jsem přemýšlel, jak může taková magořina uspět, svět se zkrátka mění a mainstreamoví diváci mají bohužel raději hnusné filmy a násilí. Parazit je jen šílená překombinovanost, která s uvěřitelností nemá zhola nic společného a ve které skutečně není komu fandit - není to vtipné ani hezké, vůči postavám osobně pociťuji oprávněnou nenávist. Džun-ho Pong má na svém kontě už mimořádně tupé snímky jako Mutant nebo Ledová archa a Parazit k nim jednoznačně patří - zkrátka magořina, nejvíce mi jde proti srsti pochopitelně to vyústění - explicitní brutální násilí podložené vážnou uměleckou hudbou a nepochopitelným motivem... ani nemohu souhlasit s přeceňovanými hereckými výkony a režií v komentářích - trpí na nepřirozenost. Je to celé stejně přihlouplé, podprůměrné a nevěrohodné jako většina tuctových popcornových komedií na jedno použití... 35 % ()

Sayko

Po zhlédnutí tohoto snímku se celkem stydím za mou absenci v jihokorejských filmech. Přes to, že asijské produkci moc neholduji a všechny tváře postav mi přišly stejné, tak jsem si Parazita neskutečně užil. Bylo to hudbou? Bože, jak já se zamiloval do soundtracku v některých chvílích připomínajícího Beethovena či Mozarta. Nebo snad vtipem? I sebemenší joke na mne zapůsobil a rozesmál mě. Že by snad scénografie ba žánrová různorodost? Jak thriller, tak komedie nebo slaďárna, našel jsem všechno. No prostě a jednoduše pecka.. ()

HonzysKISS

„Tlačítko odeslat zprávu je něco jako odpálit atomovku“ Moc korejských dramat jsem sice neviděl, ale tohle bude určitě jeden z nejlepších. Nasmál jsem se u něj, byl jsem napjatý a v jednom místě už to byl skoro horor. Scénář se fakt povedl. Celou dobu jsem si říkal, jako kdyby se to už někde reálně stalo. Udělat z boháčů blbečky, to chce jednou zkusit každý. Vůbec mi nevadila délka, téměř jsem ani nemrkl. Jediné, co je tady trochu špatně, tak má film plnou fůru nelogických věcí. To by mi ani nevadilo, u komedií to neřeším a tady to jde lehce prominout. Jenomže ten úplný závěr byl už hodně přehnaný. ()

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

20.01.2022

Jihokorejský režisér a scenárista Džun-ho Pong (Pečeť vraha, Ledová archa), jenž se svým posledním snímkem Parazit před dvěma lety ve velkém zabodoval na předávání Oscarů, chystá svůj další projekt u… (více)

Na západní frontě klid v nové adaptaci

Na západní frontě klid v nové adaptaci

15.02.2020

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

12.02.2020

Parazit zaznamenal na Oscarech bezprecedentní úspěch, když jako první cizojazyčný film vyhrál nejlepší film roku. Ještě předtím však bylo jasné, že se producenti pokusí oceňovaný film přiblížit taky… (více)

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů