Ta dramatická, společensko-kritická část Džentlmanské dohody je znamenitá, snad jen mohla jít trochu více do hloubky (co však chtít po čtyřicátých letech, že?). Například na úkor romantické linie, která mi tentokrát příliš nesedla (především ten krátký moment náznaku trojúhelníku je zcela zbytečný - a tím pádem i jedna z postav). Gregory Peck znamenitý (ostatně jako většinou). "To je ten problém. Nikdy nic neděláme."(24.10.2013)

Ono to není ani tak o antisemitismu - dosaďte si za to slůvko třeba xenofobii nebo rasismus a film pak bude fungovat i v dnešní době. Jde spíš o to, jaký má celý ten pokus vliv na lidi, kteří ho absolvují a o zjištění, že lidé ve vašem okolí jsou pouze pokrytci maskující své pohrdání milými slůvky a obratným vytáčením. Ještě víc mě snad ale zaujala práce Elii Kazana. Tenhle režisér si totiž s herci rozuměl jako nikdo jiný před ním ani po něm. A to platí nejenom tady, ale i pro jeho pozdější filmy 50. let (Tramvaj do stanice Touha, V přístavu,...). I když vás jeho filmy nezaujmou, jednu věc mu nemůžete upřít - totální nasazení, přirozenost a společnou chemii mezi všemi herci. Je čirou radostí sledovat naprosto realistické výkony bez přehrávání nebo šmíry. Zatím nejlepší Kazan.(27.11.2010)

Kariéra Gregoryho Pecka ( môj obľúbenec ) mala veľmi rýchly nástup, netreba sa čomu diviť, jeho talent bol očividný. V tomto príbehu mu dopomohol legendárny režisér Elia Kazan k skvelému výkonu novinára a spisovateľa, ktorý má napísať sériu článkov o antisemitizme. Sprvu sa nevie čoho chytiť, napokon nápad, že sa pár týždňov bude vydávať za Žida, aby spoznal americkú spoločnosť, bol veľmi účinný. Podhubie, ktoré objavil, prekvapilo všetkých zainteresovaných... Film si zakladá na precíznom scenári, kde dominujú dobre napísané dialógy.(9.9.2011)

NFR 2017, Oscar 3 : Nejlepší film, Režie, Herečka VR - Celeste Holm + 5 nominací: Herec HR - Gregory Peck, Herečka HR - Dorothy McGuire, Herečka VR - Anne Revere, Střih, Scénář . . . . . . . . . . Zlatý Lev - výběr. . . . . . Novinář Gregory Peck se vydává za Žida, aby odhalil skrytý antisemitismus. Dosti přesvědčivé.(16.1.2003)

Prišlo mi to celé strašne prepísknuté. O situácii ohľadom židov v USA po 2. svetovej vojne však neviem absolútne nič, takže tu je chyba možno vo mne. Ale problém som mal hlavne v tom, že vo filme nie sú žiadne životné postavy, iba nositelia rôznych ideí. Nikomu som sa nedostal pod kožu a všetky tie vynikajúco zahrané a zrežírované scény boli pre mňa etudami na podobnú tému a nie zaujímavým príbehom. Od držiteľa oscara za najlepší film režírovaný Elia Kazanom som asi naivne očakával viac. Capra tieto veci zvládal oveľa lepšie 7/10(9.8.2015)

• - Roli Anne Dettrey si měla zahrát herečka Constance Bennett, ale odmítla. (Terva)

• - Ve chvíli, kdy se právě natáčela líbací scéna mezi Philipem (Gregory Peck) a Kathy (Dorothy McGuire), byla do ateliéru pozvána na prohlídku indická herečka Shobhna Samarth. Morálně se pohoršila, ztropila skandál a řekla, že se už nikdy na žádný americký film nepodívá. Scéna se musela natáčet ještě jednou. (lucascus)

• - Rádio Lux Theater vysílalo hodinovou verzi rozhlasového filmu 15. března 1954. Dorothy McGuire a Gregory Peck si své role zopakovali. (Terva)