Zacina to sice nezvykle nudne a tvari se to tezce moralisticky, ale s blizicim se koncem to zacne dostavat cim dal vetsi smysl a ve finale si uvedomite, ze je to vlastne velmi dobra story zabyvajici se antisemitismem. S tema Oscarama bych to nevidel tak zhave, ale tak uz to holt chodi. Krome tradicne sympatickeho Gregory Pecka me potesil Dean Stockwell, ktereho znam jako uchylneho strejdu z nekolika Lynchovek, ktery zde jeste o 40 let drive hraje maleho kluka. 6/10(30.4.2011)

Ono to není ani tak o antisemitismu - dosaďte si za to slůvko třeba xenofobii nebo rasismus a film pak bude fungovat i v dnešní době. Jde spíš o to, jaký má celý ten pokus vliv na lidi, kteří ho absolvují a o zjištění, že lidé ve vašem okolí jsou pouze pokrytci maskující své pohrdání milými slůvky a obratným vytáčením. Ještě víc mě snad ale zaujala práce Elii Kazana. Tenhle režisér si totiž s herci rozuměl jako nikdo jiný před ním ani po něm. A to platí nejenom tady, ale i pro jeho pozdější filmy 50. let (Tramvaj do stanice Touha, V přístavu,...). I když vás jeho filmy nezaujmou, jednu věc mu nemůžete upřít - totální nasazení, přirozenost a společnou chemii mezi všemi herci. Je čirou radostí sledovat naprosto realistické výkony bez přehrávání nebo šmíry. Zatím nejlepší Kazan.(27.11.2010)

NFR 2017, Oscar 3 : Nejlepší film, Režie, Herečka VR - Celeste Holm + 5 nominací: Herec HR - Gregory Peck, Herečka HR - Dorothy McGuire, Herečka VR - Anne Revere, Střih, Scénář . . . . . . . . . . Zlatý Lev - výběr. . . . . . Novinář Gregory Peck se vydává za Žida, aby odhalil skrytý antisemitismus. Dosti přesvědčivé.(16.1.2003)

Kariéra Gregoryho Pecka ( môj obľúbenec ) mala veľmi rýchly nástup, netreba sa čomu diviť, jeho talent bol očividný. V tomto príbehu mu dopomohol legendárny režisér Elia Kazan k skvelému výkonu novinára a spisovateľa, ktorý má napísať sériu článkov o antisemitizme. Sprvu sa nevie čoho chytiť, napokon nápad, že sa pár týždňov bude vydávať za Žida, aby spoznal americkú spoločnosť, bol veľmi účinný. Podhubie, ktoré objavil, prekvapilo všetkých zainteresovaných... Film si zakladá na precíznom scenári, kde dominujú dobre napísané dialógy.(9.9.2011)

Když jsem sledoval snímek "Džentlemanská dohoda", skoro se mi udělalo nevolno. Ani ne z toho, jak je film natočený, jak je zahraný, protože proti tomu moc nelze říct, je dobrý, ale spíš proto, že si člověk uvědomí, že to je film, který akcentuje antisemitismus brzy po válce. Ale uběhlo 70 let, a ve světě se vůbec nic nezměnilo. Nenávist je pořád tady a ještě horší. V podstatě nadčasový film.(9.1.2017)

• - Rádio Lux Theater vysílalo hodinovou verzi rozhlasového filmu 15. března 1954. Dorothy McGuire a Gregory Peck si své role zopakovali. (Terva)

• - Roli Anne Dettrey si měla zahrát herečka Constance Bennett, ale odmítla. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v New Yorku, Kalifornii a Connecticutu. (Terva)