Kariéra Gregoryho Pecka ( môj obľúbenec ) mala veľmi rýchly nástup, netreba sa čomu diviť, jeho talent bol očividný. V tomto príbehu mu dopomohol legendárny režisér Elia Kazan k skvelému výkonu novinára a spisovateľa, ktorý má napísať sériu článkov o antisemitizme. Sprvu sa nevie čoho chytiť, napokon nápad, že sa pár týždňov bude vydávať za Žida, aby spoznal americkú spoločnosť, bol veľmi účinný. Podhubie, ktoré objavil, prekvapilo všetkých zainteresovaných... Film si zakladá na precíznom scenári, kde dominujú dobre napísané dialógy.(9.9.2011)

Záverěčná deklamace na pohovce o světlých zítřcích je pronesena se zanícením, za které by se nemusel stydět ani kovaný marx-leninista. Pravda nechodí hlavní třídou a nehlučí, jak pravil klasik, takže je otázkou, zda se Kazan nesnaží přesvědčit kromě diváka také sebe. Co mě osobně oslovilo, byla brilantní studie vztahu mezi idealistou Peckem a konformní McGurieovou, kdy se náklonost sváří s ideály a přemítá se nad tím, jak dalece je člověk schopen se změnit. Právě pro tohle je Kazan machr, ne pro ty plakátové postoje a plamenné projevy. Ostatně jeho osobní život sám usvědčil tyto pózy jako prázdné.(30.3.2009)

Prišlo mi to celé strašne prepísknuté. O situácii ohľadom židov v USA po 2. svetovej vojne však neviem absolútne nič, takže tu je chyba možno vo mne. Ale problém som mal hlavne v tom, že vo filme nie sú žiadne životné postavy, iba nositelia rôznych ideí. Nikomu som sa nedostal pod kožu a všetky tie vynikajúco zahrané a zrežírované scény boli pre mňa etudami na podobnú tému a nie zaujímavým príbehom. Od držiteľa oscara za najlepší film režírovaný Elia Kazanom som asi naivne očakával viac. Capra tieto veci zvládal oveľa lepšie 7/10(9.8.2015)

Oscar 3 : Nejlepší film, Režie, Herečka VR - Celeste Holm + 5 nominací: Herec HR - Gregory Peck, Herečka HR - Dorothy McGuire, Herečka VR - Anne Revere, Střih, Scénář . . . . . . . . . . Zlatý Lev - výběr. . . . . . Novinář Gregory Peck se vydává za Žida, aby odhalil skrytý antisemitismus. Dosti přesvědčivé.(16.1.2003)

Ta dramatická, společensko-kritická část Džentlmanské dohody je znamenitá, snad jen mohla jít trochu více do hloubky (co však chtít po čtyřicátých letech, že?). Například na úkor romantické linie, která mi tentokrát příliš nesedla (především ten krátký moment náznaku trojúhelníku je zcela zbytečný - a tím pádem i jedna z postav). Gregory Peck znamenitý (ostatně jako většinou). "To je ten problém. Nikdy nic neděláme."(24.10.2013)

• - Ve chvíli, kdy se právě natáčela líbací scéna mezi Philipem (Gregory Peck) a Kathy (Dorothy McGuire), byla do ateliéru pozvána na prohlídku indická herečka Shobhna Samarth. Morálně se pohoršila, ztropila skandál a řekla, že se už nikdy na žádný americký film nepodívá. Scéna se musela natáčet ještě jednou. (lucascus)

• - Rádio Lux Theater vysílalo hodinovou verzi rozhlasového filmu 15. března 1954. Dorothy McGuire a Gregory Peck si své role zopakovali. (Terva)

• - Roli Anne Dettrey si měla zahrát herečka Constance Bennett, ale odmítla. (Terva)