M. Night Shyamalan uvádí zcela nový thriller inspirovaný komiksem, nazvaný Skleněný. Spojuje tak dva samostatné úspěšné filmy Vyvolený (2000) a Rozpolcený (2016). Z filmu Vyvolený se vracejí herecké hvězdy Bruce Willis v roli Davida Dunna a Samuel L. Jackson jako Eliah Price, známý pod pseudonymem Pan Skleněný. Z thrilleru Rozpolcený se objevuje James McAvoy, který ztvárňuje roli Kevina Wendella Crumba a jeho vícenásobné identity, jež v sobě ukrývá. A právě narušeného Crumba se svými 24 osobnostmi sleduje v novém fantasy thrilleru David Dunn, který k tomu využívá své nadpřirozené schopnosti. (Falcon)

filmfanouch

M. Night Shyalman dal v roce 2000 světu Vyvoleného a v roce 2017 poté Rozpolceného u kterého se ukázalo, že funguje ve stejném světě jako Vyvolený. Ještě tentýž rok bylo potvrzeno, že se Vyvolený a Skleněný dočkají závěru své trilogie Eastrail 177 jménem Skleněný ve kterém se kromě Vyvoleného a Rozpolceného pochopitelně vrací i Skleněný. M. Night Shyamalan dlouho prohlašoval, že právě Skleněný po 19 letech zakončí příběh, který kdysi nastartoval ve Vyvoleném a bude definitivní tečkou za celou srážkou vlaku Eastrail 177. M. Night Shyamalan u Rozpolceného jaksi našel ztracenou formu a leckdo tak doufal, že právě Skleněný bude ten oficiální návrat na vrchol..... No do toho totálního návratu na vrchol má asi Shyamalan ještě daleko, s radostí ale řeknu, že je Skleněný dokonalé zakončení celé Eastrail 177 trilogie a jeden z nejuspokojivějších závěrů trilogie všech dob. Tohle je to správné zakončení Vyvoleného na které jsme dlouho čekali. M. Night Shyamalan natočil nejlepší film za hodně dlouhou dobu (možná od Vesnice a to už je 15 let!). Skleněný je vzrušující podívaná, která sice není pro každého, pokud se jí ale divák podrobí už ho jen tak nepustí a totálně ho pohltí. Perfektně spojuje postavy nastavené ve Vyvoleném a Skleněném a Bruce Willis zde podává nejlepší herecký výkon od Sin City (taky dlouhých 14 let!). Skleněný navíc servíruje pravděpodobně nejchytřejší film s tématikou superhrdinství. Často jsem si při jeho sledování vzpomněl na Temný rytíř povstal nebo Logana, kteří sice ve finále fungují ještě o level výš, Skleněný se však rozhodně nemusí stydět. Není to film pro každého. Kdo jde do kina kvůli akčním scénám bude zklamán jelikož těch je ve filmů snad méně než kolik je prstů na ruce. Zapomeňte na Batman v Superman nebo Občanskou válku. Skleněný stejně jako v případě Vyvoleného nebo Rozpolceného spíše jde po psychické hloubce postav- jejich charakterech, vztazích a pocitech. M. Night Shyalaman tak dokázal za 20 milionů dolarů natočit film, který sice nevypadá příliš draze nebo lákavě, ve finále však nefunguje vůbec špatně. Vyvolený-Rozpolcený-Skleněný do jisté míry tvoří pravděpodobně jednu z nejzbytečnějších trilogií v dějinách, na druhou stranu jak Vyvolený tak Rozpolcený dokázali fungovat sami o sobě a především by bez závěrečné scény Rozpolceného člověk těžko pochopil, že se vlastně jedná o stejný sdílený svět. Skleněný je tak jakýsi kříženec obou snímků a i když z toho mohl vzniknout hrozný bordel, ve výsledku to opravdu funguje. Stejně jako u všech předchozích Shyamalanových filmů platí, že jeho filmy nejsou pro každého. Ten problém má i jeho dodnes nejlepší film Šestý smysl. Film trvá 129 minut a po úvodních 15 minutách následuje téměř hodina bez akce, kde jsou Vyvolený, Rozpolcený a Skleněný uvězněni v blázinci, jsou vyslýchaní, mezitím se jim jejich blízcí nějak snaží pomoct....zrovna s těmi scénami s blízkými mám problém, protože ve finále jsou fakt zbytečné. Anna- Taylor Joy, která mě bavila v Rozpolceném je tady tak nějak navíc stejně jako Charlayne Woodard v roli matky pana Skleněného. Jediný kdo tam nějak funguje je tedy syn Vyvoleného v podání Spencera Treata Clarka (který se obličejem vůbec nezměnil). Bál jsem se ale toho, že jak Shyamalan hlásal, že měl původní materiál až 200 minut, že z toho bude sestříhanej bordel. Nikdy jsem však neměl pocit, že by mi něco nedávalo smysl nebo tvořilo dějovou nesrovnalost. Jak sem říkal tak Bruce Willis předvádí nejlepší herecký výkon od Sin City, James McAvoy si toho schizofrenika pořád dává na Oscara a Samuel L. Jackson se konečně vrátil jako pan Skleněný a všem vytřel zrak. Už jenom vidět tyhle tři spolu na plátně je paráda ,vše to ale nějak pomalu spěje až k finále..... za který se zvedám a Shyalamanovi tleskám! Shyamalan sice vždycky tvořil pro své filmy zásadní zvraty, tohle ale není takový ten novodobý dementní zvrat, nýbrž návrat k Šestému smyslu, Vyvolenému nebo Znamení! Doufal jsem, že na to bude mít Shyamalan koule ale nevěřil jsem tomu. Ale udělal to! A už jenom proto Skleněného obdivuju. Díky tomu všemu jsem schopen Skleněnému odpustit slabší akční scény, celkem nevýraznou postavu Sarah Paulsonové, pár přeci jen zbytečných scén,ne-úplně výraznou hudbu nebo absenci nějakého zajímavého originálního vizuálu. Skleněný není dokonalý film, je to ale důstojné zakončení Eastrail 177 trilogie. Máme Vyvoleného. K tomu můžou existovat různé výtky, ale měli bychom z něj být nadšení. Následně dorazil jeden z nejlepších horrorů posledních let Rozpolcený. A nyní vznikl Skleněný, který ukazuje, že byli všechny motivy zacyklený a hrozně tím ve výsledku prospívá Vyvolenému i Rozpolcenému. Ve výsledku možná nemusíme na trilogii Eastrail 177 vzpomínat tak dobře jako na trilogii o Temném rytíři nebo Spider-Manovskou trilogii od Sama Raimiho, rozhodně se ale jedná o jedny z nejchytřejších projektů se superhrdinskou tématikou... a to ve výsledku taky není málo! () (méně) (více)

POMO

Mr. Shy si s tím hodně vyhrál. Důsledně pracuje s dramatickým potenciálem všech tří hlavních postav a jejich prohlubující/blížící se interakce uvnitř jednoho baráku, graduje a baví skoumáním a rozkrýváním podstaty brilantního námětu, který stvořil před 19 lety a před 3 na něj navázal (magická myšlenka přítomnosti komiksových hrdinů v realitě), a dělá to pro něj typickou vychutnávkou vizuální kreativity, tematických odkazů a ve finálne i dvěmi pointami. Ale přesto, že to při první pointě do sebe všechno zapadá a stává se správně konspiračním a vůči divákově očekáváním originálním a odvážným, nejsem si úplně jistej, že jsem to tak chtěl. Nemluvě o druhé pointě, která tam prostě neměla být vůbec, protože na ni film absolutně není stavěný. ()

T2

Rozpočet $20miliónovTržby USA $111,035,005Tržby Celosvetovo $246,985,576Tržby za predaj Blu-ray v USA $6,467,831Tržby za predaj DVD v USA $4,163,357║ Shyamalan stále vie a spojenie troch hlavných protagonistov vyústi v slušné psycho. James McAvoy si rozpoltenú úlohu doslova vychutnáva. Svoje čaro tu spraví aj návrat postáv z predošlých dielov. Vyhrotené až do konca. /videl v kine: 100%/ ()

novoten

Doba si žádá ostré pózy proti filmům, které štěpí publikum a než vyjít takovému případu trochu vstříc, je lehčí se mu začít smát. Skleněný je totiž stejně jako svého času Vyvolený pro trpělivé diváky, ale takovým dnes trendy příliš nesvědčí. Shyamalan oprašuje pozvolné tempo, jinakost a zatímco většinu stopáže slibuje novou generaci komiksu, nakonec přichází s pravým opakem, s antikomiksem, jehož finále kopne alespoň trochu empatického diváka přímo do slabin. Za pomoci perfektně využitých flashbacků musím uznat, že na některé pointy jsem zkrátka připraven nebyl a přestože si nemyslím, že právě takhle bylo všechno před dvaceti lety rozmyšleno, uvěřil bych, že to, co tvůrce dlouhé roky nosil v hlavě jako pokračování nezlomitelného vztahu Davida a Eliáše, mělo vypadat právě takhle, jen Kevin mu posloužil jako ideální roznětka. Tady není místo pro odbočky, takže stížnostem nad tím, že nás teď mají čekat sequely či spin-offy, se musím potutelně smát. Ty totiž nikdy nepřijdou, ani přijít neměly. Řečeno bylo vše, do poslední kapky. A nejvyšší hodnocení dávám, i když si nejsem jistý, jestli se sem dokážu ještě někdy vrátit a i když mě při odchodu z kina vnitřně bolelo asi úplně všechno. ()

JohnnyD

Kým Unbreakable bol komiksová dráma/thriller a Split psychologický horor, Glass je postmoderný komediálny komiks. Dokonca aj postava Jamesa McAvoya, ktorá mala byť v Split desivá, je tu skôr komediálnym prvkom. Nečudujem sa preto, že mnohí diváci ostali z tohto žánrového posunu rozčarovaní. Glass vyzerá úplne, akoby ho Shyamalan nakrútil hneď po Lady in the Water. Aj tu sa totižto pohybuje na tenkej hrane medzi komédiou a (komiksovou) fatálnosťou a to všetko dopĺňa o žánrovú meta-vrstvu. Glass je jeden z tých filmov, kde divák očakáva, čo sa stane, chce, aby sa to stalo a keď sa to stane, má na tvári široký úsmev. A po dlhšej dobe Shyamalan opäť (v menšej miere) predvádza aj svoj vizuálny talent (scéna snímaná spod mláky!). ()

• David Dunn (Bruce Willis) má jméno a příjmení, které začíná na stejné písmeno D. Je to odkaz na komiksové superhrdiny, kterým také jméno a příjmení začíná na stejné písmeno např. Peter Parker, Bruce Banner, Matt Murdock, Reed Richards. (tyzmrde)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

Herci z Vyvoleného se vrací