Živitel (festivalový název)

Kanada / Irsko / Lucembursko / USA, 2017, 94 min

Nora Twomey

Anita Doron

Anthony Leo, Andrew Rosen

Přestože se jedná o animák, není Breadwinner nic pro děti, ale silná emotivní sonda do země, jejíž národ je skrze náboženství natolik pomatenej, že se i z malých dcer - v touze přežít - musejí stávat muži!(24.6.2018)

Tak silné! A přesto animované.(9.3.2018)

Nechaj pršať slová a nezvyšuj hlas, pretože je to dážď vďaka ktorému kvet rastie... nie hrom. Príbeh Parvany v meste Kábul je príbehom ktorý chytí za srdce. Nie je to film pre deti. Je to film pre dospelých videní cez oči dieťaťa. Afgánska kultúra a politická rozdelenie sú najväčšími nepriateľmi pre obyčajné rodiny a pre ženy, ktoré tu nemajú žiadne postavenie. Twomey ale vedie svojich hrdinov cez náhody a dobrodenie aj úskaliami a nebezpečnými miestami kde hrozí smrť. Všetko je to správne vyvážené. A do toho sa rozprávajú príbehy. Nepamätám si, že by mi niečo tak chytilo srdce a zároveň ma tak dojalo ako toto. Minimálne predchádzajúce Mooreové a Twomeyovej diela, neboli písané a robené s takou nutnou úprimnosťou ktorou chceli niečo vypovedať. Hudba nádherná. Na konci výrazná katarzia. Máloktorí tvorca dokáže hovoriť o hrôzach sveta a vojny a zároveň v tom nájsť krásu a nádej.(3.2.2019)

Animovaný film bez muzikálových čísel a hovoriacich zvieratiek, zato však so silným príbehom, ktorý nie je určený úplne pre detské publikum.(17.3.2018)

V mnohom nádherné, v mnohom hrozivé. "The Breadwinner" je jeden veľmi zaujímavý film, ktorý skvele pokračuje v tom, čo začali jeho dvaja predchodcovia. Osobne poviem, že film ma vedel nahnevať na Taliban, vedel ma nahnevať na to, ako hnusne sa stále ľudia v týchto krajinách správajú k ženám a je to pre mňa veľmi nepríjemné. No súčasne sa z toho človek veľmi veľa dozvie, je to nádherne animované a pritom to má úplne jednoduchú hlavnú myšlienku. Je to príbeh dievčaťa, ktoré chce nájsť svojho otca a pomôcť mu. Lebo sa dostal do väzenia úplne pre nič. Ale má to v sebe toľko srdca, že človek ostáva fascinovaný. Príbeh, ktorý malá Parvana rozpráva je veľmi zaujímavý a súčasne sa z neho dozvedáme niečo viac o jej histórii, živote jej rodiny a vyznie to presne tak ako má. Osobne poviem, že podľa mňa je toto jeden nádherný film, ktorý odporúčam všetkým, ktorí majú radi kvalitné a dospelé animované filmy. Deti to asi nebudú môcť pozerať, ale keď dospejú, tak toto bude skutočne zážitok. Odporúčam vidieť. Čeknite si a zhodnoťte sami. Hodnotenie: A(14.3.2018)

Na první pohled tohle není moc výrazný snímek, i když se samozřejmě dostal do celosvětové distribuce kin. Na druhý pohled je to klasika o outsiderovi, který se odličuje a snaží se nějak zapadnout, i když je velmi svůj. A to se mu nakonec hezky daří. Díky tomu si snímek získává sympatie.(5.3.2018)

Zajímavý animovaný film, který je velmi aktuální z dnešního světa. Myslela jsem, že se budu nudit, nenudila jsem se, ale něco mi tam stejně chybělo. Také bych řekla, že tam bylo pár zbytečných scén na víc, které film vůbec nepotřeboval. Nicméně s hlavní postavou jsem soucítila a film mě zaujal, ale nebavil.(2.3.2018)

Třetí rozdílný animovaný film od stejných tvůrců. Po Brandanovi a tajemství Kellsu a Písni moře, tu máme příběh mladé afghánky, která je nucena vydávat se za chlapce, aby zachránila svou rodinu. Tíživé téma poměrů v Afghanistánu. Především situace žen. Opět velmi silné téma, protkané muslimským mýtickým příběhem.(5.3.2018)

Technickým prevedením prostý, no obsahom veľmi silný animovaný film, ktorý by si nepochybne zaslúžil omnoho väčšiu pozornosť verejnosti. Prinajmenšom by si tento emotívny príbeh vykresľujúci ťažké postavenie žien v afgánskej spoločnosti mali pozrieť niektoré dnešné "feministky", ktorých najväčším problém je, že ženy obdržali menej nominácií na filmové ocenenia ako ich mužskí kolegovia. (80%)(29.3.2018)

Silný příběh o životě žen v Afghanistánu uprostřed války, který funguje jako dost temná pohádka pro děti (včetně pohádkového příběhu uvnitř příběhu), ale větší dopad bude tentokrát nejspíš mít na jejich rodiče. Za mě jedno z největších překvapení letošních Oscarových nominací. Doufám, že se nominaci za nejlepší animovaný film tomuto snímku podaří proměnit a díky tomu se snad dostane k více divákům.(27.2.2018)

Další luxusní oskarová nominace s velmi silným tématem. Akademici by si opravdu měli sáhnout do svědomí a zapátrat proč v posledních letech upřednostňují laciné Pixarovky před takovými díly!(18.3.2018)

Pohádkové ladění dívčího pohledu jen podtrhuje těžko uvěřitelnou nesvobodu, represi a nenávist vůči ženám (a "inteligenci") v Afghánistánu. Kdyby se tam tvůrci nesnažili nandat snad všechny myslitelné tragédie, které potkávají válkou zbídačené, "zakázaně" vzdělané rodiny pamatující dřívější uvolněné časy, nejspíš by to na působivosti ještě něco přidalo. Ale bohatě stačí i stávající silné prolínání příběhů v nadprůměrné animaci a krásném, svébytně kresleném kabátku.(24.5.2019)

Nejnepotřebnější ale nejsilnější metly lidstva (válka sama o sobě & Islám) utvořily nesmírně silný příběh z končin, které v porovnání s naší domovinou vypadají jak z jiného světa. A přesto s obdobným osudem jako zdejší hrdinové musejí nejen v nespravedlivě řízeném Afghánistánu každodenně bojovat i jeho dnešní obyvatelé. Emotivní rána do zad, která mi jen utvrzuje odpor vůči praktikám muslimského světa.(29.5.2019)

Film, který člověka zasáhne. A je to díky výborně napsaným postavám, každá rána osudu pak vedle nich zasáhne i vás.(23.2.2019)

• hazdrova

Zaujímavé, každopádne to malo veľa chýb. Jednoduché spracovanie mi nevadilo až tak, ako tie zbytočné scény s príbehom so slonom, ktoré boli zbytočné. Dosť mi to kazilo dojem. 2,9*(9.3.2018)

Animované filmy nie sú zrovna to, čo by som nejak extra vyhľadávala, ale tento snímok som si nesmierne užila. Zaujala ma hlavne téma a prostredie v ktorom sa príbeh odohrával. Film zachytáva život pod nadvládou Talibanu. O živote a právach žien v týchto krajinách radšej pomlčím. Príbeh matky, dvoch dcér a malého syna v tejto krajine plnej nepriateľstva ma chytil za srdce. Nakoniec musím dodať, že animácia bola naozaj skvelá.(20.9.2018)

Opravdu jsem netušila, že se mi dostane tak silného a drsného příběhu. Ze strany Cartoon Saloon jde po nevinném a roztomilém filmu Song of the Sea o pořádný obrat. The Breadwinner totiž není žádná pohádka, která by sklopila zrak před smutným a nespravedlivým světem - film mu jde přímo naproti a nebojí se ukázat hrůzu náboženského fundamentalismu, misogynie, dětských sňatků, války a násilí. Ty jsou ve filmu zobrazeny nesmlouvavě ve vší své zrůdné ohavnosti. Jenže je tu i něco jiného, protiváha v podobě lásky, přátelství, obětavosti a soucitu, bez kterých by lidé žijící na tak strašných místech v tak strašných dobách brzo zešíleli. Ve výsledku je z toho hluboký příběh rodiny, která navzdory všem okolnostem drží pohromadě hlavně díky odvaze dívenky, které život naložil na ramena víc, než by mělo dítě snášet. Při sledování mi bylo těžko a cítila jsem strach, byla jsem ale také okouzlena vším dobrým, co nám film dost nedisnyovským způsobem ukázal. Musím vyzdvihnout posledních deset minut filmu a především dramatickou scénu, která zobrazuje konfrontaci zoufalé matky s jejím bratrancem. To byl moment, kdy už jsem to nevydržela a slzela jako dítě. Je skvělé vidět, že i animované filmy mohou předvést něco tak výjimečného.(2.11.2018)

Trochu by mě zajímalo, proč je tenhle sice animovaný, ale jinak smutný, temný a trochu depresivní příběh definovaný jako rodinný film. Podle mě je to čistokrevné tragické drama, které ano - obsahuje krásné prvky jako přátelství, rodinná láska atp, ale jinak je to celé hozené do místa a času, které vám s kombinací děje rozhodně den nevylepší, spíš naopak. 70%(28.2.2018)

• Cobur

Jeden z mála filmů, které jsem nedokázal dokoukat, protože to byla neskutečná nuda, plná samoúčelného patosu.(30.9.2018)

Príbeh o chlapcovi, ktorý ide poraziť slonieho kráľa, aby mala dedina semienka na sadenie, prerušovaný príbehom dievčaťa (akože jeho sestry), ktorá musí bojovať o prežitie, starať sa o rodinu a dostať otca z väzenia v prostredí nepriateľskom pre nežné pohlavie, kde ženy sú brané ako otroci prípadne veci. Z tohto hľadiska išlo o dobré zobrazenie pomerov v Afganistane ale asi aj vo väčšine východnejších štátov s podobnou politikou, prípadne vierovyznaním. Prerušovaný príbeh o Sulejmanovi bol zaujímavý, len skončil inak, ako som predpokladal. Nebol tam žiadny reálny boj, iba sme vďaka tejto legende zistili, čo sa mu stalo v reálnom živote a film tak pekne uzatvoril príbeh hlavnej rodiny. 7,2/10.(14.3.2018)

<< předchozí 1 2