Vábenie výšok

Dokumentární

Slovensko, 2017, 105 min

Zvuk:

Martin Merc

Videné ako celovečerák v Kine SNP. Vábenie výšok je viac dokumentom o Ivanovi Gálfym ako o našich horolezcoch v Himalájach. Ale to nemyslím, ako výčitku, skôr ako konštatovanie. V každom prípade je to aj krásny dokument o fascinujúcich výkonoch horolezcov (nielen) v najvyšších horách sveta. Výpovede jednotlivých aktérov sú dychberúce a tých 100 minút ubehne ani neviete ako.(25.10.2017)

Nádherný dokument o slovenskom výškovom horolezectve. Aj keď je to prezentované vo všeobecnosti, tak je jasne vidno, že je to skôr ako pocta pre Ivana Gálfyho. Čo je dobre, kedže ten človek dokázal niečo neskutočné a je veľká škoda, že sa o ňom už dnes moc nevie a mladý o ňom nevedia vôbec. Je smutné, že takýto výborný slovenský dokument je tak málo docenený. Bol som na tom v kine, kedže rád podporím slovenských tvorcov a bolo veľmi smutné, že som tam bol jediný s kamarátom a ešte jedným starším pánom. Takéto filmy majú málo pozornosti v kine a práveže na takéto filmy by mali chodiť mladý a podľa mňa by na to mali chodiť aj zo školy, aby sa o tom viac dozvedeli, kedže takéto veci sa ani NEVYUČUJÚ! Je to veľká škoda. Každopádne je to film výborný a výpovede horolezcov sú dychberúce a neuveriteľné. Taktiež aj zábery sú parádne. Odporúčam film všetkými desiatimi!(29.10.2017)