Lesní rituál

• Velká Británie The Ritual

Po tragické události, při které zemře jejich kamarád, se parta čtyř kamarádů vydává do švédské přírody uctít jeho památku a zároveň upevnit narušená přátelství. Po úrazu jednoho z nich a nepřízni počasí se zpátky do civilizace vydávají "zkratkou". Jak řekne jeden z nich - kdyby zkratka byla cesta, dávno by se jí říkalo cesta. A má pravdu - na co skupina v lese narazí, neexistuje příliš racionální vysvětlení a všichni musí bojovat s démony - ať už s těmi, na které nyní narazí, tak s těmi, které mají hluboko uvnitř po smrti kamaráda... (kery-)

elanista1

4* dávam hlavne za prvú hodinu. Strašidelné, atmosferické, tajomné, upršané švédske lesy s obludou, na pozadí krivdy z minulosti, a nádej štyroch chlapov na prežitie, dobre gradujúce finále a celková spokojnosť. ()

Bublaga

Tohle je Horor! Plastické postavy. Uvěřitelné dialogy. Břitký anglický humor. A pak se to celé zvrtne… A nastupuje les, respektive zkratka, ze které může uniknout jen vyvolený. Vnitřní děsy vypuštěny. Okultismus. Primitivní náboženství. Něco. Někde. Blízko.  Škoda poslední zhruba čtvrtiny. Za mě by mohlo být ukázáno méně. Přesto atmosféra působivá. Do lesa teď nějakou dobu nepůjdu a trip po Švédsku odkládám na neurčito. Tohle krmit nebudu! ()

Nikolas__

Čistočistá hororová krása plná strachu, napětí a hlavně maximálního prožitku. Občas jsem sám sebe přistihl, jak si uvědomuji že tohle je prostě jeden z nejlepších a nejoriginálnějších žánrovek roku dva tisíce sedmnáct. Nevím proč jsem do toho filmu šel s vědomím toho že to je found footage, protože nebylo hah, nevadí. Příjemné prostředí dělalo své (samozřejmě že lesík dokáže vždycky nějaká ten děs vyvolat), postavy mi zrovna k srdci nepřirostly ale na druhou stranu je hráli velmi obstojní herci. Úplný závěr, čímž mám na mysli tu opravdu poslední scénu (skutečnost..?), se mi upřímně nelíbil, neboli jsem to bral spíše flegmaticky. Průběh filmy byl avšak skvělý a hlavně jeho druhá polovina byla podbarvena kvalitním scénářem, navíc se to nebojím nazvat nejlepším folk hororem za hodně dlouhou dobu. Koneckonců to nejdůležitější, bylo zjištění že tu máme s přehledem monstrum roku. 85% ()

safixxx

No, tak tohle vyšlo, čekal jsem parodii na záhadu Blair witch, ale naštěstí to tak nebylo. Originální, napínavý děj....možná si mohli ještě pohrát s tím útěkem z lesa a přihodit tomu ještě vyšší tension, ale rozhodně jeden z top hororů roku. I got a taste for a trip into Swedish forests! ()

uhlerado

Chlapci sa vydajú na turistiku do Švédska a chcú si urobiť skratku, začne sa to však kaziť. Film má dobré grády počas celej svojej dĺžky. Kamera a réžia je napriek menším skúsenostiam podarená. Väčšinu filmu som bol v napätí a trošku v strese. Pripomínalo mi to, ako Pomo píše, Blairwitch a Descent. Dobrých hororov je ako šafránu a tento sa podaril. Preto dávam 4 *. Les má vždy svoju atmosféru a temnú stránku. ()

brasek

Konečne opäť jeden slušný hororový snímok, tentoraz zameraný na nordické ságy. Veľmi potešili exteriéry, švédske husté lesy majú svoje čaro, príbeh je zaujímavý a atmosféra je vcelku slušná. K dokonalosti chýba väčšia gradácia deja a viac napätia, ale z celkového pohľadu určite spokojnosť. ()

argo.smile

Mohol to byť horor roku. No keď nastúpili na scénu divný dedinčania a prerostle lesné zvieratko, tak to šlo rapídne dolu vodou. Severské mytológie sú špecifické a pritom rôznorodé ale toto? Do vtedy to bol atmosférou nabitý a znepokojivý Forest za 5*. Ale po celom zhliadnutí slabé 3* ()

lupajz

Niekto by konečne mohol Brucknerovy dať scenár, ktorý nie je úplne ujetý alebo ho nechať do toho dať viac seba a určite by to bolo lepšie. Postavy mi vôbec nesedeli a ich rozhovory som miestami úplne ignoroval. [6/10] ()

Naghavi

Parádní kousek, od plné palby jsem couvl díky závěru, kde jak zmínilo více lidí, zlo nemělo být ukázáno. ()

rEooo

Čakal som skor survival, ako naháňačku, ale bolo to prijemné spestrenie, možno trošku viac krvy by to chcelo v pasážach ktoré boli v tme, ale ok 80% ()

veverysiak

Polka je veľmi pekne vystavaná a dáva slušný potenciál na dosiahnutie vyšších mét, lenže keď príde na scénu hlavný bobo, naberie to smer dole kopcom až k šlendriánsky odbitému záveru, ten hnusný škandinávsky les si zaslúžil viac, takže 40%. ()

hony23

Čtveřice rádoby dobrodruhů se courá lesem plným tajemných sil a čím dýl na to čumíte, tím ubíráte hvězdičky v hodnocení ()

izinka

První půlka je fajn. Hutná atmosféra, tma a samý les. I když předvídatelné ( člověk už si v duchu tipuje pořadí obětí :-) ), je to paráda. Ale jakmile dojde na vysvětlování a objeví se obludka, začíná to jít do háje. Atmosféra je v tahu. A závěr stojí za prd úplně. Kdyby byla kvalita stejná od začátku do konce, bylo by to za 4*, takhle je to jen průměr ***. ()

Saxos

Zážitková turistika do hlubokých severských lesů, které jsou domovem zdřevěnělého soba obrovského, z velké části zkříženého se samotnými bohy, není dobrý nápad. Fakt měli dát Amstr, nebo Ibizu. Na třetí pokus dokoukáno až do konce. Celkem chápu předchozí spánek. První třetina měla něco do sebe. Pak asi les čaroval. Když to vezmeme kolem a kolem, moc se neudálo. Tma, stromy, stromy, tma, "tlačí mě boty", baterka, tma, stany, stromy, "a já mám zraněné koleno", tma, stromy, pár srubů s degenerovaným výkvětem severu, velkej asi soboLokki co si pocestné věší na stromy. Do toho narveme pocity viny, výčitky, jednoho přeživšího cestovatele a máme horor. Bída. ()

Ace.A.T.L.

Velká část filmu je pěkně ponurá a je super, že to dokáže navodit husinu. Neni to nijak extra velkej BOOM, ale neni to marný. Člověk pořád čeká a respektuje zlo. Ale když pak to "zlo" ukážou na plno, tak nějak se vytratí všechno bubáctví a to film hodně srazí dolu. Bavil jsem se, ale nejsem úplně ohromenej. Za mě 3* a DOPORUČUJU ()