Lesní rituál

• Velká Británie The Ritual

Po tragické události, při které zemře jejich kamarád, se parta čtyř kamarádů vydává do švédské přírody uctít jeho památku a zároveň upevnit narušená přátelství. Po úrazu jednoho z nich a nepřízni počasí se zpátky do civilizace vydávají "zkratkou". Jak řekne jeden z nich - kdyby zkratka byla cesta, dávno by se jí říkalo cesta. A má pravdu - na co skupina v lese narazí, neexistuje příliš racionální vysvětlení a všichni musí bojovat s démony - ať už s těmi, na které nyní narazí, tak s těmi, které mají hluboko uvnitř po smrti kamaráda... (kery-)

Olafsson

Bacha, SPOILERy. Partička velmi nesympatických anglických frajírků dostane řádně na prdel od lesního démona, jehož fyziognomie, projevy a styl lovu mi naháněly skutečnou hrůzu. To co předved jeden z blbečků hned na začátku, kdy nechal ve štychu svýho kámoše mě hrozně nasralo a od tý doby jsem jemu i celý partě přál smrt. S přibývajícími minutami filmu se moje přání jen utvrzovalo, prostě ti chlápci byli takové ty typy "stag party" či "eurotrip", borečci jakých v Praze potkáváme pravidelně desítky. Prostě čuráčci. Lekačky dobrý, atmosféra na výbornou, musím obzvláště vypíchnout vynikající atmosférický zvuk a hudbu, toto bylo zvládnuté na jedničku s hvězdičkou. Trochu mě zklamal závěr, čekal jsem nějaké vyvrcholení, potom co se ten poslední vypotácel z lesa.. A vono nic... Tak jako tak na čtyři hvězdy to určitě u mě má. ()

Brmbolec

Podľa mňa to tento rok len tak niečo neprekoná. Výborné budovanie napätia, brutalny dizajn "boha", kamera, herci. Prečo nedať 5 *, keď toto je presne ten typ hororov, ktorý milujem... ()

XXXXXXXX

Když se takhle partička paznechtů, rituálně vypraví na tour de forest, asi nikoho nepřekvapí, když po půl hodině začnou trpět haluškami, že by se na ně pomalu dala napatlat i bryndza! Kromě toho, že v roztomilouškém lesním hotýlku, místo recepčního, provádí check in-check out bezhlavé torzo sudo-větévko kopytnatce, a že očividně den předtím neměli až tak bezhlavě užívat slivovici, se zdá být všechno v pořádku. Jen chudák Evžen má po tom tripu ještě sem tam zbytkáč na plicích a proto čas od času, navštíví bleskově Wallmart. Dále příjde na řadu selekce typu: Nehulíš, zaplatíš! a než se Evžen naděje, zmizí Aleš se zbytkem alkoholu někde v lesích, Čeněk obdivuje krásu místního podnebí pěkně z větévkovitého posedu a na ubohého Evžu zůstal jen věčně si stěžující Hujer! Naštěstí je v tomto filmu patrná také jeho vzdělávací funkce, neboť i když je Hujer sebestředný kojot, a nebo možná právě proto, jsou mu tentokrát švestičky z jeho zahrádky platné, asi jako píchlá nafukovací panna na pustém ostrově. Evžen tedy neváhá a stříhá si z 1500m volným způsobem po ztemnělém lese! No a co Vám budu povídat..... Dobíhá první! Škoda jen, že výsledného předávání cen na stupni vítězů už se divák nedočká! ()

stephano

Takhle si představuju kvalitní horor. Minimum lekaček ale hutná atmosféra od začátku do konce. škoda že takovejch neni víc. Někomu může ten konec přijít trošku mimo, ale mě to dalo určité zakončení toho co se vlastně dělo. ()

germiny

Taaaak suprová atmosféra se táhla celým flimem, až to posledních pár minut totálně zkolabovalo. Hudba hraje pěkně na nervy, neprostupný les kam se podíváš, 4 kámoši a jedna chajda s poněkud znepokojujícím čímsi a úplně to stačí. Hrozná škoda toho konce. Jinak je to opravdu fajn jednohubka - no možná dvojhubka. ()

SAINTS

Tento film balancuje medzi štyrmi a troma hviezdičkami,nakoniec som dal štyri slabšie.Skoda trocha slabšich hereckych vykonov a trochu slabšieho finale.Ale inak slušny horor s dobrov atmosferov a strašidelnym lesom. ()

Dickator

Byl to takový jalový, ale zajímavý projekt, provedení se jistě mohlo zdařit lépe. Nicméně i tak poměrně zajímavá záležitost, 60%. ()

Rooseman

No, minimalistický, atmosférický horor zasazený v krásné skandinávské krajině nabídne leccos, ale strach ne. Je to taková severská fairytale s těžko zpracovatelným koncem. Do teď nemůžu přijít, jak se nakonec Rafovi povedlo utéct, a proč se mu vůbec podařilo utéct. Kdyby to bylo takhle jednoduché, mohli nakonec utéct všichni obyvatelé vesnice, no ne? Nemluvě teda o hlouposti tří ze čtyř kamarádů (neříct o nefungujícím kompasu, tvrdohlavé rozeběhnutí se na druhou stranu, než je stanovený plán cesty, nemluvení o tom, co se stalo v chatě)... Na druhou stranu atmosféra lesa a chaty, dobrá hudba a krásně udělaný démon to na ty tři hvězdy vytáhnou. ()

1V4N

2/3 filmu super, ale posledná tretina (ľutujem, že to nebola tá hokejová), kde sa zjaví posadnutá skupinka ľudí na čele s LOSOM, ktorý s určitosťou nepatrí Santa Clausovi hodnotím ako prepadák a 2 hviezdy museli ísť bezpodmienečne dole. ()

iN

Už poněkolikáté v hlavní roli les - tentokrát severský. Sice nic světoborného, ale stopáž je příjemná, chlapi postupně mizí a nepříjemné pocity při zkoumání opuštěné chatky v lese jsou na místě. Jen ten konec je už spíš fantasy/scifi, ale ano, bavil jsem se dobře. ()

adamix

Základné pravidlo znie: ,, NIKDY SA NEVZDIAĽOVAŤ OD SKUPINY! " Scenáristi však musia spraviť príbeh dramatickejším a jednotlivých postáv sa musia postupne zbaviť, tým si ich však divák neobľúbi. A týchto umrnčaných štyridsiatnikov asi vôbec. Cez pár mínusov si ma film získal, pretože pracuje na atmosfére vďaka zvukom, hudbe a lesnému prostrediu. Záverečný vizuál severského démona tiež nie je na zahodenie. Byť lepších postáv, idem s hodnotením vyššie, ostanem však pri silných 3*. ()

Pitryx

No ten začátek ušel, ale pak už to bylo zbytečně protahované a tím tedy i trošku nudné. Dvacítku dostává jednoznačně potvora, konečně nový nápad. Takže když dám filmu dvacet, dohromady to tu čtyřicítku dá. Podruhé netřeba. ()

petrik11

Vcelku to ušlo, ale kľudne si mohli odpustiť tých domácich ľudkov. Potom to skôr pripomínalo nejakú nepodarenú rozprávku. ()

DoubleJack

Tak tohle se povedlo. Poměrně svižný začátek, který má za cíl ukázat vztahy mezi kamarády a pak hurá do lesa. V tom okamžiku se rozjede psychologická hra, která následně zakomponuje i nordickou mytologii. Jestli se něco stalo opravdovým highlightem tohoto filmu, tak jsou to noční zvuky. Ty povedeně dokreslují celou atmosféru a nejistotu, kterou postavy prožívají. Navíc samotné chování skupiny je celkem rozumné a logické což, ruku na srdce, není v těchto filmech zrovna obvyklé...Co kvituju s povděkem je rozdělní příběhu na tři jasně dané celky, které dávají příběhu jasnou kostru. Když pak nakonec přijde řada na mostrum a je vysvětleno proč se co děje, rozhodně jsem nebyl zklamán. Takových kousků víc, prosím... ()

iz67

Kdo se (ne)bojí, tak by nemel lézt švédům do lesa. Nejsou moc pohostinní a jejich domaci zvirata jsou nebezpecna. Takova Blair Witch se staršími. Spíš důvod k usklebku.... Nic moc ()

curfew77

Opravdu nejvíc působivý je film zhruba v polovině, nocleh ve srubu skutečně stojí za to. Dlouho jsem doufal, že tvůrci najdou nějaké elegantní vyústění zápletky, ideální plynoucí z úvodního traumatu, to se ale nestalo a poslední třetinu jsem spíš prozíval. Čekal jsem asi sofistikovanější kus, nicméně natočeno je to velmi zručně a obrazově vytříbeně - jen tomu Švédsku to asi ideální reklamu neudělá. 55 %. ()

Arkagas1989

Film jsem si pustila hodinu po dočtení knihy, kterou jsem dala de fakto na jeden zátah a to byla si ta největší chyba. Je to atmosférické, temné, lesy jsou tu nádherné a přítomnost něčeho, co vraždí, ale nevidíte to, je sázka na jistotu. Bohužel vidět tento film po knize je největší kravina jakou můžete udělat, protože budete neskutečně na*raní. Z knihy si film vzal jen 4 kamarády v pustých lesích a rohatého Boha. a tím to končí. To, co v knize graduje a udržuje napětí až do konce ve filmu vůbec není, stejně jako konečná část, kdy jsou dva kamarádi vězněni a připravováni na obět. Tahle část je totiž úplně jinak, s úplně jinýma postavama a je to něco, co je pro knihu stěžejní. Stejně tak tam nejsou vězněni 2, ale přežil pouze jeden a ten má k útěku ještě sakra daleko. A ta osvícená pěšina? Tak to byla totální kravina, u které jsem si říkala jestli mám vůbec sílu to dokoukat. Místo mladých lidí, kteří stěžejní postavu terorizují svázanou umělohmotnými pásky tady máme jakési staré osazenstvo, co má po ruce jen provaz. Absolutně zde chybí symbolika, mystika, napětí a konec? Tak ten mě rozsekal úplně. A ne, opravdu se tady nejedná o vraždícího démona, ale o staré božstvo, které vychází ze symboliky bohyně Hel. Ale to už bychom asi chtěli moc. Ve filmu je kniha zachována max z 10% a pokud tohle viděl Adan Nevill, myslím že musel být dosti na*rán. Neb jinak se to říct nedá. Stařenka, která se tam dvakrát mihne je navíc pro příběh vlastně nejstěžejnější postavou, neb se jedná o samotnou dceru Boha. Ale co už.. 3 hvězdy dávám jen za to, že se na to hezky koukalo díky krásným lesům a hezky animovaného Boha. Celé. Znovu si to rozhodně nikdy nepustím, jako x dalších filmů podle knihy. ()

helrohir

Vôbec nie márny horor, ktorého najsilnejšou devízou je práca s atmosférou a nahlodávanie ľudskej mysle strachom z nevideného. Film pracuje s osvedčenými hororovými postupmi, kde k pocitu strachu dopomáha brilantná práca s kamerou, zvukom a vhodne zvoleným prostredím. Pozitívom je aj to, že hlavné postavy sú racionálne uvažujúci dospelý muži, a nie partia tupých teenegerov alebo hysterických žien. Škoda, že v poslednej tretine príde k výraznej zmene v rámci prostredia, pričom atmosféra dôsledkom tejto zmeny začne pozvoľna blednúť, a až do záveru filmu už nedokáže nadobudnúť predošlú "účinnosť". Na druhej strane musím pochváliť "dizajn" toho tvora zároveň aj s pozadím jeho existencie. Čo sa týka konca, môžeme polemizovať na takýmto zakončením, ale v podobných filmoch je vymyslieť záver, ktorý by sadol každému divákovi občas nad ľudské sily. Za mňa ide o celkom podarené hororové dielko, ktorý však neponúka až takú originalitu. 60%. ()

Bublaga

Tohle je Horor! Plastické postavy. Uvěřitelné dialogy. Břitký anglický humor. A pak se to celé zvrtne… A nastupuje les, respektive zkratka, ze které může uniknout jen vyvolený. Vnitřní děsy vypuštěny. Okultismus. Primitivní náboženství. Něco. Někde. Blízko.  Škoda poslední zhruba čtvrtiny. Za mě by mohlo být ukázáno méně. Přesto atmosféra působivá. Do lesa teď nějakou dobu nepůjdu a trip po Švédsku odkládám na neurčito. Tohle krmit nebudu! ()

WeeLass

Mytologických hororů moc není, a těch dobře zpracovaných už vůbec ne. The Ritual ale rozhodně vyniká svým zprvu minimalistickým zjevem, který se vystupňuje do fantasy rozměrů a nenechává diváka jen se svou představivostí. Atmosférou připomíná mnou moc neoblíbený Villmark, kde jsem nemohl vydechnout ze strachu z tajemna, jen aby se na závěr ukázalo, že žádné není. Co se ale týče tohoto filmu, nechápu, proč si tu všichni stěžují na závěr, mě osobně se to velmi líbilo. Efekty byly velmi působivé a vzhled běsa se povedl. ***** ()