Henry Brogan (Will Smith) je elitní nájemný zabiják, absolutní profesionál, který bez pochybností vždy stoprocentně odvede zadanou práci. Při poslední zakázce se však k němu dostaly informace, které neměl slyšet, proto se ho jeho zaměstnavatel s těžkým srdcem rozhodne nechat zlikvidovat. Koho však poslat na člověka, který je v tomhle oboru nejlepší ze všech? Ideální by byl Henryho dvojník, o něco mladší, odolnější a odhodlanější. Ve společnosti Gemini, vedené technokratem Clayem Verisem (Clive Owen) už léta probíhá tajný projekt, který právě tuhle možnost nabízí. Henry se poprvé bojí o život. V patách má rovnocenného protivníka, který předvídá jeho každý krok a každý úder vrací o něco silnějším protiúderem. V doprovodu tajné agentky Danny (Mary Elizabeth Winstead) zběsile prchá napříč kontinenty, než mu dojde, že pokud má mít aspoň nějakou šanci na přežití, musí se svému pronásledovateli postavit tváří v tvář. V ponurých kulisách budapešťských katakomb se mu ho konečně podaří zahnat do kouta, ale když se mu podívá do očí, má najednou mnohem víc otázek než odpovědí. Proti němu stojí jeho o třicet let mladší Já. A stále ho chce zabít. (Cinemart)

Pitryx

Akční scény na jedničku. Konec je jedno velké zklamání i přes překvapení v něm. Za akce stovka procent, zbytek s bídou dvacet. Ale nechám to nakonec na šedesáti. ()

Hovadin

Nápad to byl dobrý, film se mi vážně líbil. Dal bych klidně i 5 hvězd, jediný problém bohužel byly efekty, které v dnešní době lze určitě udělat lépe. ()

Pete

Že to bude strašná hovadina, s tím jsem byl dopředu smířený. Navzdory tomu mně epická demence některých zápletek a dialogů vzala dech - a že se zde prakticky pořád mluví o h*vně, akční scéna v podstatě jediná (tanec s motorkou). Navíc to celé ani nijak úžasně nevypadá, takové M:I je o parník jinde. Esence průměrně debilního akčního filmu z osmdesátek, akorát místo mladého Dudikoffa tu běhá slušně omlazený Smith. Přes to všechno, světe div se - já se celkem bavil, a narozdíl od některých nedávných podobných pitomostí (6 undergroud), necítím vůči Blíženci nakonec vyloženě odpor. ()

instageek_cz

Blíženec koloval Hollywoodem od počátku 90. let a na jeho scénáři je to znát. Můžete si teď představit typický trailerový voiceover: Elitní zabiják – Vlk samotář – Zrazen agenturou, která ho stvořila – Musí bojovat o vlastní život – Je nejlepším z nejlepších – Jenže proti němu pošlou jediného člověka, který se mu vyrovná – Jeho! Respektive jeho naklonované mladší já. BANG! 90’s zápletka jako vyšitá a máme tu akční pecku ve stylu Tváří v tvář, tedy příběh ze současnosti říznutý trochou sci-fi. Podle mě přesně tohle Blíženec je. Ztracený hit, který by krásně zapadnul do série akčňáků z 2. poloviny 90. let, jako Skála, Con Air nebo Nepřítel státu. Byl jsem opravdu mile překvapený, o jak fajn podívanou šlo. Will Smith tu hraje typického „smutného vraha“ a Mary Elizabeth Winstead je mu na útěku skvělou „náhodnou“ parťačkou, chemie mezi nimi funguje nenuceně. Hlavním tahákem je ale samozřejmě digitálně omlazený Smith. Jak to s ním dopadlo? 50:50. Když jsou scény ve stínu, vypadá tahle o 30 let mladší digikopie DOKONALE, skutečně jako živý člověk, včetně očí, které bývají u podobných postav problematická. Ovšem kdykoliv ho vytáhnou do plného světla, je to zase jen postavička z Playstationu 3… I tak jsem se bavil, akce mi přišla HODNĚ dobrá, nadupaná, intenzivní, dal bych si to líbit v kině. Výborný je taky Clive Owen coby hlavní záporák, potvrzující dvě známé skutečnosti: Je to úžasný herec, a zároveň tzv. box office poison, čili že hraje v samých propadácích. To byl bohužel i Blíženec, který měl při rozpočtu 138 milionů dolarů celosvětové tržby 173,5 USD. Škoda, věřím, že kdyby vznikl dřív, mohl se zařadit možná i mezi 90's klasiky. Takhle jde pouze o technologický experiment se zastaralou zápletkou. Každopádně pamětníkům VHS devadesátek bych jej s klidem doporučil!:) Hodnocení: 8/10     Další nejen filmové recenze a zajímavosti čtěte na Instagramu, profil instageek_cz , díky!:) ()

DeDanu

To jsem se nasmála! Při třetím Willu Smithovi mi na mysli vytanula slavná otázka  jednoho českého klasika:-)))  ,,Sakra, kolik vás tam ještě je?" ()

ostravak30

Je zajímavé, že Blíženec se věnuje podobnému tématu jako starší film 6. den a oba mají k dnešnímu dni stejný počet procent na csfd - 57. Blíženec přitom na to jde jinak. Tady nejsme v budoucnosti. Prostě si jen někdo něco vyzkoušel. Když klonování, tak na lidech. Jinak to celé totiž není úplně originální téma. Opět výborný ... něco, zde je to střelec, proti kterému se obrátila jeho vlastní organizace, chtějí ho zabít a nahánějí ho všude možně. Akčních momentů je tu dost. Zajímavější je spíše vytvoření digitální kopie Willa Smithe. Samozřejmostí je i očekávaný konec a happy end na závěr. ()

koty2201

Blíženec bol jeden z tých filmov, ktoré zneli dobre na papieri, ale výsledok až tak slávne nedopadol. Tak som to odignoroval. Lenže teraz sa naskytla príležitosť si to pozrieť v televízii a že teda za pokus nič nedám. Nakoniec to nedopadlo až tak katastrofálne ako naznačuje výsledné skóre tu, na ČSFD. Áno, medzi akčnými filmami nejde o nič nové a príbehy o zrade vo vlastných radoch sú klasikou. Hlavne v špionáži. Len sa do toho nakombinovalo aj isté klonovanie bývalých agentov. Hlavný hrdina je vyslúžilý nájomný vrah, Henry Brogan, ktorý už ide do dôchodku, ale nemá pokoj, po ktorom túži. Zisťuje, že prišla zrada od jeho bývalého mentora, ktorý spolupracoval s Henryho bývalou agentúrou. Keďže ho už jeho mentor nepotrebuje, rozhodol sa ho nechať odstrániť jeho vlastným klonom. Nepovažujem to za spoiler, lebo na to odkazovali už v traileri a aj v popise filmu. V závere už je ten scenár trochu deravý a tak trochu stráca pevnú pôdu pod nohami. Ale v základe ide o poctivé akčné B-čko. Ak to nie je B-čko, tak bohužiaľ, vyšší rozpočet tu nevidím. Will Smith sa do takýchto filmov rozhodne hodí a bavil ma aj tu. Málokedy mu mám čo vytknúť. Aj keď v súkromí šťastie nemá. Ale to sem nepatrí. Jeho parťáčka v podobe agentky (ktorú tiež zatiahli do zrady) Danny Zakarewski (Mary Elizabeth Winstead) nebola zlá voľba, aj keď tu nemala veľa šancí zažiariť nejak herecky. Ale zrejme dala zo seba maximum v rámci scenára. Bola fajn už v sólovke Harley Quinn a odinakadiaľ ju ani nepoznám. Potešil aj Benedict Wong v menšej úlohe Henryho bývalého kolegu Barona. Po technickej stránke tu mám pár vecí na vypichnutie. Vo všetkých kategóriách ide o ničím prekvapivý štandard. Či už ide o kameru, masky, hudbu, choreografie, zasadenie deja, kostýmy a podobne. Ale logicky musím vyzdvihnúť technickú novinku v podobe digitálneho omladenia hercov. Áno, máme tu aj Willa Smitha v podobe z pred 25 rokov. Ale táto technológia v roku 2019 len začínala a je to vidno. Nielenže Willova omladená tvár je príliš gumená, ale aj pohyb jeho dvojníka. A naozaj toto CGI nevyzeralo dobre. Hlavne v súbojoch telo na telo. Každopádne, ak to zhrniem, tak beriem to ako fajn akčnú jednohubku, ale ktorá vás nesklame a ani nepoteší. Dá sa to, odporučiť to môžem, ale nie je to nič výnimočné. ()

Mistr_Moon

Mladý Will pořád vypadá jako umělý paňác a počítačem dělané souboje vypadají jako souboje paňáců. Nechápu jak mohli 20 let po Matrixu pustit do světa něco takového. ()

jokino

Pre mňa to bol dosť sterilný film, ktorý sa velmi chce hrať na niečo, čím nie je. Smith bol v úlohe ako-tak fajn, scény neboli extra prehnané, fighty celkom uveriteľné, no film bol na môj vkus, čo sa týka žánru, príliš "okato farebný a čistý", a hra s emóciami nejako nefungovala.. O negatívach sa nebudem zbytočne rozpisovať. Ako "jednohubka", sa to dalo, ale u mňa nič viac. ()

prochyn

Celkem slušný akčňák s Vilíkem Smisem. Občas to trochu drhne. Skvělé soubojové scény v kasematech a na motorkách. Jedna hvězda navíc za šťastný konec. Viděl jsem v kině. ()

Mikecat

Zaujímavý nápad s klonovaním, Will Smith ako inak výborný, aj Elizabeth sa dobre zapája, aj digitalizovaný Smith ako klon Junior. Príbeh celkom fajn, vynikajúce súboje, naháňačka na motorkách oživila dej, škoda, že viac priestoru nedostal Smithov kamarát letec - veterán z vojny. Ľúbili sa mi aj rozumné rozhovory so "synom", nechaj vraždenie tak, staň sa chlapom, otcom, patriotom, nájdi si babu a užívaj všetko to, čo som ja zavrhol a neskôr banoval. ws ()

Emílio

Asi 20%ný odvar filmu, ktorý mohol byť za určitých okolností (ktoré nenastali) aj dobrý. Z gauča sa to na zaplácnutie nudy aj vidieť dá, ale keby som si pri tom trošku zdriemol, tak by mi to nevadilo. Napadlo ma, že dám dve, ale to by bolo už moc. ()

wowylgu313

Myslím si že podceněný film. Jako hlavní zápor je brané to že je to prý klasický akční film z devadesatek. Nijak jsem to nezaregistroval. Vidím nový akční film s povedeným nápadem. Mě osobně se tedy líbilo když Will bojuje proti svému mladému já. Film ma i krásný tempo takže se nenudite. Myslím si že na 70-75% by to i vydupalo. Je to jeden z těch filmů který se vám do paměti rozhodně nenatlačí ale když už ho vidíte tak to jede to svoje a líbí se vám to. ;-) ()

Kinofil

|| R || Paramount || Rozpočet: $138 mil. || USA: $ 48 546 770 - ČR: 5 763 870 Kč - Celkem: $ 172 972 170 || Je těžké hodnotit Blížence a opomíjet jeho hnusný technický vizuál. Pokud bych to opravdu udělal, zůstane mi laciný příběh s průhlednou zápletkou a nezajímavými postavami (až na Smithe). Je z toho hodně cítít námět z 90. let. To by nevadilo, kdyby si to někdo uvědomil a nesnažil se mě překvapovat zvraty až je to směšné. Největší plus je omlazený Will, ze kterého vůbec netrčí pixely (byl komplet CGI a ne jen omlazený) a skvěle utáhne veškeré emoce. Zbytek se holt utápí v ošklivém 120 snímkovém digi bordelu, který i přes konverzi na klasických 24 FPS je stále patrný (zhlédnuto s true-motion). Každý záběr vypadá jako z telenovely, barvy jsou umělé a jediná akce tomu trochu dává smysl, ale i tak je příliš počítačová. Nač vymýšlet takovou technoligii, která utopí veškerý filmový zážitek? 50%. ()

Mission: Impossible 7 a 8 se znovu odkládají

Mission: Impossible 7 a 8 se znovu odkládají

21.01.2022

Pokračování Avatara nebudou mít HFR

Pokračování Avatara nebudou mít HFR

23.10.2019

Režisér Ang Lee (Pí a jeho život, Ulička slávy) dlouhodobě vsází na to, že vyšší snímková frekvence (HFR) je budoucnost kinematografie. Jeho poslední pokus přesvědčit diváky, že má pravdu, nicméně… (více)

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018