Gentleman s pistolí (festivalový název)

Gentleman s revolverom

(festivalový název)

• Austrálie

• Kanada

• Nový Zéland

Komedie / Krimi / Drama

USA, 2018, 93 min

Too old school to be cool. Proč mám z toho filmu pocit, jako by byl natočenej před padesáti lety, ale já ho viděl až teď, a on mezitím stačil hrozně, ale hrozně moc nesympaticky zestárnout? Protože narozdíl od první, ta druhá část předchozí věty podle mě rozhodně nebyla tvůrčím záměrem... Odchod to nakonec je sice noblesní, ale nikoli zapamatováníhodný.(24.1.2019)

Ak rozlúčka tak dôstojná. Čo sa dá málokedy povedať. Redford stále v najlepšej forme v príbehu, ktorý nedbá na žánrové pravidlá a je len umne vyrozprávaný. Čo v zásade Lowery dokázal už v A Ghost Story, kedy jeho rozprávačský um, dokázal vo mne vzbudiť krásne pocity a do určitej miery aj zamyslenie. Herecký koncert v ktorom sa hrá na emócie a ktoré odzrkadľujú len drobné náznaky charakterov, ktoré trochu vybočujú. Nie je to film v ktorom budeme postavám rozumieť. Práve naopak. Na druhú stranu scenáristicky je to príbeh čarosmutný. Pozitívny. Aj napriek téme. A Jackson C. Frank a jeho Blues run the Game značne katarzné.(12.1.2019)

Čekala jsem trochu víc. Zlákal mě název filmu i jeho obsazení. Např. přitomnost Toma Waitse dávala tušit, že by se mohlo jednat o peprnější a zajímavější podívanou. Ale asi jsem čekat spíš ani něco neměla. S ohledem na Robertovo ohlášení konce jeho herecké kariéry, jedná o takové oddychové decentní rozloučení.(13.2.2019)

Krásný kus filmové nostalgie a neuvěřitelný příběh ze života o lupiči gentlemanovi, který svůj život zasvětil vykrádání bank. David Lowery a Robert Redford jsou dokonalé spojení. Lowery prostřednictvím postavy Forresta dokázal do filmu zakomponovat Redfordovu filmografii a jeho cit pro starou filmovou magii. V jeho vrásčité tváři jakoby se zračily desítky let hollywoodské historie. Film tak funguje nejen jako vynikající příběh, ale taky komentář na Redfordovu kariéru. Viz scéna mezi Affleckem a Redfordem. Těžko odhadnete, jestli Casey Affleck svůj nadšený výraz věnuje Forrestovi nebo samotnému Redfordovi. A já jsem se u sledování cítila úplně stejně. Tom Waits a jeho improvizovaná vánoční historka budiž bonusem. "I'm not talking about making a living. I'm talking about living." Dojemné a zároveň veselé zakončení jedné filmové kapitoly.(2.1.2019)

Redfordova herecká derniéra, ktorá nie je nijak megalománska a nepotrebuje byť ani extra svetoborná. Je to len komorná, no zato dosť svižná kriminálka inšpirovaná reálnym dianím, s humornými prvkami a nesúca sa v odľahčenom tempe, v ktorej sa veľmi nežartuje, no aj tak vyvolá radostný úsmev. A rád budem veriť myšlienke, že si Robert túto svoju rozlúčku viac než užil a vychutnal, pretože je to cítiť počas celého jej priebehu.(21.1.2019)

• Tom Waits