Gentleman s pistolí

• Kanada

• Nový Zéland

Komedie / Krimi / Drama

USA, 2018, 93 min

Odrolují se titulky, za mnou přijde Robert Redford a s lišáckým úsměvem říká „Pojď jdeme vykrást banku“, neváhal bych ani vteřinu. Až tak moc feelgood dramedii se povedlo Davidu Lowerymu natočit. Redford se loučí ve velkém stylu, lepší příležitost pro to snad ani dostat nemohl. Tenhle jeho finální herecký výkon představuje pravou esenci Redforda, velikána, který herecký svět opouští se vztyčenou hlavou a úsměvem na tváři. Navíc ho tady obklopují další skvělý herci, především Sissy Spacek a Casey Affleck, kteří oba dosahují srovnatelných kvalit a jejich vedlejší herecké výkony by si určitě zasloužili větší pozornost než se jim dostává. The Old Man & The Gun je sice naivně přemrštěné vyobrazení jednoho až neuvěřitelného reálného příběhu, ale Lowery to celé obrací v jeho prospěch. Namísto aby šel celkovým tónem filmu proti srsti příběhu, nechává film poklidně plynout a absurditu téhle životní story mění v přednost filmu, vykresluje ji s pozitivností jemu vlastní. Tak trochu vlastně obrací heist movie žánr naruby. Po A Ghost Story je tohle další vytříbená emoční jízda a Lowery se pomalu stává mistrem empatie. Hvězdou je pro mě i kameraman Joe Anderson, který ty osmdesátky vystihl do puntíku. Velice příjemná podívaná a pro každého Redfordova fanouška must watch.(14.1.2019)

Když má chlap rodinu a práci, co ho nebaví, je z něj "flegmoš" (výbornej Affleck). No a pak je tu ostřílenej děda co má taky někde rodinu, která ho sotva kdy viděla, ale tenhle děda gentleman dělá zase něco, co ho naplňuje štěstím (Redford). A když tenhle ten děda jde za flegmatickým Affleckem na hajzl a vy spatříte poprvé za celej film Affleckovu postavu šťastnou, až dojatou... Mě to vehnalo krásně nostalgickou slzu do oka. Nádherná, překrásná, dokonalá, minimalistická a bezchybně zahraná scéna. Nádhernej odpočinkovej klenot a rozlučka s legendou šítá na míru. Chlapa, kterej dělá co miluje, prostě nezměníš. David Lowery svrzuje a stvrzuje, že je borec. Další zářez z ranku "Perly sviním 2018"(6.2.2019)

Redfordova herecká derniéra, ktorá nie je nijak megalománska a nepotrebuje byť ani extra svetoborná. Je to len komorná, no zato dosť svižná kriminálka inšpirovaná reálnym dianím, s humornými prvkami a nesúca sa v odľahčenom tempe, v ktorej sa veľmi nežartuje, no aj tak vyvolá radostný úsmev. A rád budem veriť myšlienke, že si Robert túto svoju rozlúčku viac než užil a vychutnal, pretože je to cítiť počas celého jej priebehu.(21.1.2019)

Čekala jsem trochu víc. Zlákal mě název filmu i jeho obsazení. Např. přitomnost Toma Waitse dávala tušit, že by se mohlo jednat o peprnější a zajímavější podívanou. Ale asi jsem čekat spíš ani něco neměla. S ohledem na Robertovo ohlášení konce jeho herecké kariéry, jedná o takové oddychové decentní rozloučení.(13.2.2019)

Bankovního lupiče gentlemana, policajta na jeho stopě i Loweryho nekonformní styl spojuje jedno slovo. Ležérnost.. Citlivý film o nebezpečí prázdnoty života bez „pozitivní“ závislosti, tempem se přizpůsobující svým postavám a potřebám vyprávění. A pan Robert Redford? Přirozený talent, který nám naposledy ukázal, že takoví jsme byli a že je nezbytné žít po svém. Nezbývá, než popřát legendě spokojenou penzi a příliš vzdálený most tam na druhou stranu..(13.2.2019)