Gentleman s pistolí

• USA The Old Man & the Gun (více)
Trailer 1

Pro někoho je loupež způsob výdělku. Pro něj způsob života... Texas 1981. Forrest Tucker (R. Redford) je na první pohled zcela nenápadný postarší elegán s kloboukem, pečlivě uvázanou kravatou a naslouchátkem. Jednoho dne zahlédne na dálnici ženu (S. Spaceková) s porouchaným autem a rozhodne se ji svézt. Dají se do řeči, ona mu řekne, že se jmenuje Jewell, on se jí představí jako obchodník Bob Calahan a spřátelí se. Ženě už však neřekne, že ve chvíli, kdy ji potkal, unikal před policií, protože právě vyloupil banku. Forrest je ve skutečnosti jedním z největších bankovních lupičů v zemi, jemuž se i přes pokročilejší věk daří úspěšně unikat zákonu. Když se Forrestovi podaří další nenápadná bankovní loupež za bílého dne, je při ní náhodou i detektiv John Hunt (C. Affleck). Ten je šokován, že ono "přepadení" ani nepostřehl a že lupič i se svými kumpány měli odejít bez povšimnutí předními dveřmi přímo jemu před nosem. Fascinován tímto mužem se pustí do vyšetřování a při studiu podobných případů zjistí, že Forrest má na svědomí daleko více loupeží, než si všichni myslí… (Česká televize)

Trailer 1

Fr

,,KDYŽ HO KONEČNĚ DOPADLI, TAK POLICISTÉ, KTEŘÍ HO ZATÝKALI UVEDLI...ŽE SE USMÍVAL...“ /// Pomalá, nostalgická atmosféra – nejen kvůli triu Redford, Glover, Spacek. Ten film je výjimečnej stářím a nostalgií k němu. A jestli jde o Robertovo rozloučení… tak asi je to pro něj i jeho fandy paráda. My ostatní to vezmeme jako filmovou rutinu. Asi jako když vzal do ruky zbraň gentleman Michael Caine. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, že každej správnej Forrest utíká a utíká a .... 2.) Jedu jen kusy (téměř) podle skutečnosti. 3.) Thx za titule „Cibina“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

EvilPhoEniX

Pěkná Redfordova rozlučka s kariérou o obdivuhodném kriminálnikovi, který nespočetněkrát utekl z vězení a vykradl přes 100 bank. Samotné loupeže jsou zábavné a usmívající se Redford gentleman je super. Baví i Casey Affleck v roli policisty, který se snaží Redforda dopadnout. Škoda, že útěky z vězení byly shrnuty jen v 5 minutách a žánr komedie je zde celkem nevyužitý. Přesto slušná retro podívaná, která má kouzlo i srdce. Mám to pomezí 3 a 4, ale vzhledem k tomu, že se jedná o poslední Redfordův zářez rád zvednu.70% ()

tron

„Policajti, ktorí ho zatýkali, tvrdili, že sa usmieval.“ Občas to nie je tak úplne ono, ale inak šarmantne zvládnutá záležitosť, ktorú milovaný Bob Redford ťahá dopredu bez najmenších problémov ako kôň, ktorý si je istý svojimi silami, vie, čo chce a ako to dosiahnuť. Najviac ma bavili Bobove spoločné scény s Caseym Affleckom (bohužiaľ je ich dosť málo) a i samotného Caseyho postava ako taká; páčilo sa mi, ako ho poháňalo pátranie po lupičskom gangu, ako mu to vlievalo novú silu do rodinného života. To bolo strašne krásne. Film je silný i v mnohých ďalších momentoch, napr. vo finále ani nedýchate, lebo si prajete, aby to dopadlo dobre, hoci máte tušáka, že to moc dobre nedopadne. Trochu som nepochopil scénu s dcérou a vnukom – prečo neboli na konci? To mu o nich detektív nepovedal? Prečo??? Snímke okrem vážnosti a dojatia (a skvelého soundtracku) pomáha i humor (záverečná koláž s útekmi). 20% navyše za to, že je to rozlúčka. ()

Jara.Cimrman.jr

"Mají daleko víc zkušeností s loupením, než máme my s jejich chytáním." Já nemám žádný zkušenosti s vykrádáním bank, což je v mým věku trošku ostuda, tak se snažím alespoň filmově vzdělávat. Většinou mi to moc nejde, protože cílem bejvají prachy a těch mám dost. Jenže tady jde o zábavu z loupení a to už mi připadá jako zajímavej důchodovej koníček. Forrest a jeho Parta za zenitem jsou zkrátky fajn pohoďáci, kteří mi dodali spokojenej úsměv na tvář a neotravovali mě zbytečnostmi v podobě rodinnejch, morálních nebo penzijních traumat. Prostě užívat si člověk musí umět v každým věku a já se toho zkouším držet. ()

Malarkey

Atraktivní námět je zpracován do podoby pomale vyprávěného a silně staromilného filmu, který v mnoha ohledech není špatný, ale celkově vzato jsem chvílemi měl co dělat, abych film vůbec dokoukal. Herecky na nikoho z hereckých legend nemůžu říct ani popel. Naopak musím sklonit poklonu Robertovi Redfordovi a Sissy Spacek, že se takových rolí chopili se ctí. Každá z postav je ale svým způsobem něčím vysloveně zvláštní. Nevím, jestli je to tím, že čím starší osobnost jsme, tím specifičtější se stáváme, nicméně kupodivu nejdivnější tu nebyl právě Robert (i když o něm to vlastně je), ale Casey Affleck, který hraje brutálního flegmatika vyšetřovatele a všechno mu je docela u prdele. A ano...v dnešní době je velice populární točit s hereckými legendami příběhově kvalitní a pro jejich filmografii významná dramata, nicméně v tomto případě se to bohužel nestalo. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 31. srpna 2018 na filmovém festivalu Telluride. (Stoka)
  • Scénář vychází z článku Davida Granna z roku 2003 v The New Yorker s názvem „Starý muž a zbraň“. (Stoka)