Klukovský klub Rychlých šípů – Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka – zjistí, že v temné čtvrti Stínadla se cosi děje. Starý kostelník jim vypráví příběh osiřelého zámečnického učně Jana Tleskače, který byl zároveň zvoníkem v kostele svatého Jakuba ve Stínadlech. Tam také za záhadných okolností zahynul pádem ze zvonice. Rychlé šípy podniknou nebezpečnou výpravu na nepřátelské území. Ve zvonici najdou Tleskačův deník, ve kterém chlapec píše o jakémsi svém vynálezu. Jeho plány ukryl v kovovém hlavolamu, zvaném Ježek v kleci. Návod na vysvobození ježka z klece je v deníku podrobně popsán. Kde se však hlavolam nachází, to musejí Rychlé šípy teprve zjistit. Není to jednoduché: ve Stínadlech totiž vládne drsný chlapecký gang Vontů… (Česká televize)

booom

Tak tady pozor! Tenhle film ma neobycejne hutnou, temnou atmosferu kombinovanou se skvelou hudbou. Z cehoz vznikly opravdu famozni zabery v ceskem filmu temer nevidane. Bohuzel vse je pokazeno prisernymi hereckymi vykony vsech. Pouze Dusin, Losna a tajemny Em jsou OK. Kazdopadne stoji za zhlednuti. ()

Fíma

Film asi není tak pěkně udělaný jako seriál - hlavně herecké výkony, ale prostředí se na Stínadla hodí a atmosféra je určitě správně foglarovská. Jako milovníka foglarovek mě navíc těší, že se film drží knižní předlohy mnohem věrněji oproti seriálu, který smontoval dohromady Záhadu hlavolamu a Stínadla se bouří. Jinak Foglar u mě jasně vede, taková Rowlingová se může jít zahrabat s těmi svými Bradavicemi, Stínadla jsou prostě to nejlepší místo pro klukovské sny. ()

Romadoor

Nemůžu si pomoct - prkennost herců je několikanásobně převážena celkovou atmosférou, hudbou, záběry na sešlé omítky pavlačáků, komičností Bratrstva ("Jjaakkoouu trubkůůů??"), hlasem Petra Čepka a mojí sentimentalitou. ()

steinbauer81

Měním hodnocení ze 4 hvězdiček na 5.  A to jen díky synovi - díky němu jsem si uvědomil, že pro cílovku - kluky 7-11 let je to velmi dobrý film. Připomněl jsem si dětství a to jak jsem Foglarovy knihy hltal. ()

papuchalk

Celkem neférově opomíjený film. Není to sice žádný zázrak, ale povězme si kolik dobrých filmů po revoluci u nás vzniklo, ještě k tomu pro mládež a zjistíme, že jich zase tolik není. Toto není vůbec špatný počin a myslím že je v lecčems dokonce lepší než ten slavný seriál, který jsme všichni viděli v Magionu. Ale stejně, Rychlý šípy nikdy nebyly mou krevní skupinou, já prostě frčel na vinetuovi a na lovcích mamutů. Nikdy jsem nečetl Foglarovky, a musím říct že mi přijde docela legrační, že i v tomto filmu hraje asi 450 chlapců a žádná dívka. Kdyby tam nějaká vešla do záběru tak se asi všichni zblázněj a naruší jim to celý ten svět stínadel, kůlniček, a klubovniček, KPZetek, infantilních malůvek na uličních zdích, a švihadel omotaných kolem pasu. Nejhorší nadávka je: Ty plantážníku.. Taky je legrační jak nás jakože přesvědčujou, že Vontové a Stínadla existujou po několik generací, přitom Tleskač a jeho vynález ukrytý do ježka je záležitost dvou generací (delší časový úsek by M rozhodně nedal jako živá osoba) a potom když se ztratí ježek, tak to všechno zničeho nic skončí, celá tradice, jakoby to celý na tom ježkovi stálo. :D A nikoho nenapadlo vzít pilník. ()

carl.oesch

Jak píšu k seriálu z roku 1969, Bočan s Kotkem by si měli a mohli dát repete, říct si, co bylo v kterém zpracování dobřě a co špatně a asi by bylo pak bylo optimální. Jenže to nejde. Vizuálně skvělé - zejména reály byly vybrány velmi pečlivě, herci odpovídají věkově i vzhledem daleko lépe knize, bohužel všechno zazdila prkenná mluva, kterou předepsal scénář a která zásadním způsobem limituje i herecké projevy. Děj se příliš vleče, respektování předlohy (jedná se pouze o zpracování první části trilogie) nedokáže naplnit skoro 100 minut filmu. Poctivá je i výprava, někdy ale z vizuální stránky příliš čiší snaha co nejvíc "napodobit" komiksy. A bohužel, rozpadávající se části Prahy, Brna a Olomouce (rozdělovací třída) už dneska vypadají úplně jinak, takže s tím, co patří k nejsilnějším stránkám tohoto zpracování by už to tak dobré nebylo......ale za snahu a poctivost ty tři hvězdy dávám. ()

PetrJulian

Oproti stařičkému seriálu velké zklamání. Pokud se na film bude dívat někdo, kdo nikdy ani nepřičichl k Rychlým šípům a nic o nich neví, tak se s takovouto filmovou "partou" ani nemůže ztotožnit. ()

mr.bredok

Fantastické exteriéry, trochu přidušená dějová linie a šílená hudba, ale za ty exteriéry bych dal skoro až 5 hvěd ()

jungewolf

Celkem zdařilá filmová adaptace Foglarovy knížky, plná tehdy začínajících herců : končícího Velkého Vonta hraje Filip Jančík, Otakara Losnu Matěj Hádek a v postavě Dlouhého Bidla skoro nepoznatelný Karel Zima, původně dětský herec Jan Kehár jako mladý Mažňák. Uhrančivý hlas vypravěče - Petr Čepek. A v malé roli kostelníka - tehdy už herecký veterán Josef A. Stehlík. Tehdy to ještě šlo natočit(1992, premiéra v kinech - 1993) , historické centrum Prahy ještě nebylo opravené... , dávám 4,5 * a 68 % , hlavně za atmosféru. ()

harycek

Sice to bylo už v barvě , ale na původní černobílý seriál to nemá, spíš bych řekl, že ta barva ubrala na tajemnosti!?!? ()

Drozdo57

Ako dieťa som sa veľmi snažil mať tento film rád, pretože Rýchle Šípy boli pojem pre generáciu mojich rodičov. Bohužiaľ tento film vo mne akurát vyvolal pochmúrne a depresívne nálady. Pretože presne tak tento film pôsobí. Nie som veľmi odborník na pôvodné Rýchle Šípy a neviem, aký tón mali vo svojej dobe. Mne to jednoducho vôbec nesadilo a tiež je to bohužiaľ nezábavné. ()

moviepill

Pôvodný seriál z roku 1969 som nevidel, moja pamäť sa len mihá zábleskami scén, ktoré som zrejme postrehol ešte ako decko. Nečítal som ani Foglarove knihy, ale čo-to som o kulte ježka v kleci a príbehoch zo Stínadel počul. Preto som bol zvedavý na to, akým spôsobom Petr Kotek túto látku spracoval. A nedopadlo to zle. Príbeh je dosť pútavý, miestami, ako zaznieva v niektorých iných komentároch tu, takmer hororový a prestrihy súčasnosti s minulosťou fungujú dobre. Je síce pravda, že herecké výkony chlapcov sú tak trochu stuhnuté, šablónovité, ale film vyzdvihujú najmä tri veci - 1. výprava - fantastická atmosféra Stínadel, temné chodby a chodbičky, starý kostol… Vizuál teda na výbornú. 2. hudba - Petr Malásek odvádza pri podkresľovaní atmosféry rovnako vynikajúcu prácu. Palec hore. 3. kamera - niektoré scény sú natočené brilantne a tajil sa mi dych nad invenciou a funkčnosťou záberov; medzi všetkými najmä záverečná scéna úteku chlapcov zo Stínadel. Celkovo teda film hodnotím 4* a začínam sa zaujímať o Foglarovo dielo. Možno trochu neskoro, ale predsa… ()

Gig

Když jsem tento film viděl poprvé, byl jsem puberťák. Byl jsem ovlivněn seriálem od Bočana. Chybělo mi tam plno věcí, které jsem znal ze seriálu. Hlavně kluk s maskou - Široko. Knížky jsem četl o rok pozdeji. To bych se díval na tento snímek jinak. Z dnešního pohledu je mi smutno, že tento film nezabodoval u diváků a nebyly dotočeny zbývající dva díly. Co se musí ocenit je výborná grafická stránka, vývorná hudba, všude kluci či dospívajíci kluci a ne třicátníci jako v slavném seriálu. Konečně je tu Bratrstvo kočičí pracky. Ještě jednou velká škoda, že další díly nevznikly. Už neuvidíme, jak by v tomto provedení vypadal třeba takový Široko. A tak tajemství velkého Vonta opravdu zůstane tajemstvím. ()

Alden_Larson

Co se zápletky týče, tak je to celkem slušný film. Není složitý na pochopení, ale zároveň je ve svém vlastním zájmu komplikovaný. Svět Rychlých Šípů je plný detailů a zajímavých maličkostí, které dávají jejch světu nádech realismu. Postavy mi ale něpřišly moc zajímavé, ani herecké výkony nebyly zrovna skvělé. Na druhou stranu ale film vypadá fantasticky. Hudba mi nejdříve přišla trochu zvláštní, ale postupně jsem si na ní zvyknul, dává totiž filmu takový jedinečný nádech, který jde těžko popsat, ale rozhodně se k filmu hodí. 7/10 ()

miza

Seriál byl rozhodně lepší.Tenhle svět bude asi vždy velice těžké pochopit.Co je na tom krásné,že jsme jej sledovali a nbo četli a byli i trochu ovlivněni.V každém zanechal kousek stopy. ()

Dvorik

Srovnávám s TV seriálem, trilogii jsem kdysi dávno četl. Potěšila zde zmínka o jejich časopise Tam-Tam i Bratrstvu kočičí pracky. Uvěřitelnější byli i herci, protože v seriálu hráli mladé kluky třicátníci. Chybí tu ale skvělá postava tajemného Široka. Černobílá ale sluší Stínadlům mnohem více, přece jenom převedení do barev nebyla správná volba. ()

WDMD

Vynikající atmosferické zpracování Foglarovy knihy s komiksovým nádechcem. Tolikrát proklínané "prkenné herectví" se k tomuto dílu dobře hodí, ačkoliv možná nebylo režisérovým záměrem; Foglarovy postavy jsou vždy trochu prkenné, strojené. Zobrazení Vontů jako jako pouličních grázlů v sedřených kožených bundách je okouzlující. Vontové zde dostávají nádech "pásků" z 50.let, prvních vyznavačů rock'n'rollu v československu, divokých jezdců na motocyklech JAWA. Jen mě mrzí, že Petr Kotek nenatočil celou trilogii. Nesmírně rád bych viděl Širokka v jeho zpracování. ()

aannemer

Kdyby byl tento film černobílý, dal bych plných pět. Škoda jen, že nebyly následně zfilmovány i Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta. ()

bezdiakritiky

sice je film slabší než seriál, ale za podívání stojí. atmosféra města prořídla, to neznamená, že si nebudete opakovat - "když natočíme nejdelší osten ježka tak, aby vyčníval z klece nejširším jejím otvorem, posuneme ježka do poloviny výšky klece; pak točíme za vyčnívající osten..." - znáte to. ()