Otzi, muž z ledu

Německo / Itálie / Rakousko, 2017, 97 min

Felix Randau

Felix Randau

Beat Solèr

Německo servíruje Evropského Revenanta z Ötztal Alp 5300 let zpátky z doby Neolitů a vypráví příběh muže, jehož mumie je jedna z nejstarších a nejznámějších na světě. Jedná se o dobový historický revenge survival, kde hlavní hrdina se vydá na lov a mezitím je celý jeho kmen včetně jeho rodiny brutálně zavražděn, vypálen a ženy znásilněny ( mimochodem hodně drsná a silná scéna). Přišel tedy téměř o vše a jedinou možností je krutá odplata vyhledat viníky a popravit je. Rozhodně zaujme krásná chladná příroda, neobvyklé ztvárnění pravěké doby, původní germánský dialekt, kterému divák nerozumí a žádné titulky nejsou a nejspíš nikdy nebudou dostupné, ale k příběhu nejsou potřeba, což upozorňují i tvůrci na začátku filmu. Film má sice pomalejší tempo vyprávění, ale pokud se vžijete do tehdejší doby, tak Vás čeká hodně nevšední zážitek s drsným začátkem i koncem. 70%(9.10.2018)

Slavného Otziho (omlouvám se, že píši bez té diakritiky nad "O", nicméně oficiální český název filmu je skutečně takto) zná asi i člověk u nějž archeologie nemusí nutně patřit mezi ta největší hobby. Však objev zmrzlé (dochovalé!) mrtvoly muže i s veškerým příslušenstvím (batoh, zbraně,...) z doby eneolitu je pravým vědním pokladem. Když navíc za použití moderních technologií a vědeckých postupů dokážeme z obsahu žaludku a pylů zjistit přibližná místa kde se ve dnech před svoji smrtí pohyboval a dokonce způsob jakým byl zabit, tak to nejednomu člověku začne šrotovat fantazií možný příběh tohoto nešťastníka. Ovšem to je ono úskalí archeologie, i když dokážete shromáždit relativně dost informací, tak vám stejně chybí podstatná část poznatků směřujících k většímu pochopení člověka, jeho mysli, apod. Jméno a skutečná motivace "Otziho" smrti nebude nikdy odhalena. Toto fantastické tajemství a zároveň možnost aspoň zlehka nahlédnout pod pokličku pradávné minulosti vytváří zajímavý koktejl, takže je až s podivem, že se největší celebrita pravěku (ok, možná hned po Lucy) dostala na filmová plátna až teď. Co diváka ihned udeří do uší silou pravěkého sekeromlatu je ale jazyk, kterým je ve filmu mluveno. Díkybohu to není žádná současná řeč, což by sice bylo velmi srozumitelné, avšak na důvěryhodnosti by to asi moc nepřidalo. Tvůrci se rozhodli pro starou verzi rétštiny, což je časově asi také trochu mimo, ale mimo o trochu méně, než kdyby Otzi a spol. hovořili současnou němčinou. Ve výsledku film tak klade trochu větší požadavky na diváka, který musí zápletku (nijak komplikovanou) pochopit jen z obrazů, čemuž dnešní diváci už tak trochu odvykli. Osobně zastávám ten názor, že film by měl být schopen vyprávět primárně obrazem a že zbytečná doslovnost a vysvětlování slovy je někdy na překážku. Výsledný obraz pravěku je tak správně syrový a krutý, to se podle mě tvůrcům podařilo vystihnout na jedničku. Nejsem rozhodně odborník na eneolit, ale myslím si, že tady se celkem povedl a pocit, že "takto nějak to mohlo skutečně být" je hodně silný. Film je to výborný, má skvělé akční scény a silné scenérie. Jsem rád, že očekávání do něj vložená režisér Felix Randau dokázal naplnit. P. S. Někoho může potěšit i malá rolička, kterou tu má Franco Nero :).(19.10.2018)

Zajímalo by mne, co kromě oblečení a nástrojů má reálný základ a co ne. Vydržel jsem koukat, bylo to zajímavé, ale mohlo to být víc napínavé a víc mystické. Přesto si to zaslouží 4*, ačkoliv jedna výtka k synopsi: kultura Remedello, ke které Otzi patřil, v jeho době už nežila v neolitu, ale eneolitu - používala měděné nástroje. :)(13.8.2018)

Upřímně skláním pomyslný filmový klobouček. Nenapadlo by mě, že v Německu se někdo rozhodne natočit prehistorické drama se vším všudy. A to včetně i místního germánského dialektu. Myslel jsem si, že tyhle precizní ulítlosti má ve filmové branži na svědomí jenom Mel Gibson. Ve filmu tak nerozumíte ani slovo, ale příběh je tak jednoduchý, že vše pochopíte naprosto bez problémů. Příběh je jednoduchá pomsta a v devadesáti minutách plných krásných záběrů a pravěké doby si budete říkat, že takový filmový zážitek tu podruhé asi už nikdy nezažijete.(2.10.2018)

Snímok, ku ktorému nie sú zapotreby žiadne titulky, ktorý zaujme diváka najmä krásou divokej prírody, no a v neposlednom rade - “revenge” príbehom. “Muž z ľadu” nie je vyslovene akčnou “zábavou”, no vďaka jednoduchému námetu, zasadenému do “doby kamennej”, určite viac než slušne zaujme. Ľahký nad priemer.(16.10.2018)