Režie:
Felix RandauScénář:
Felix RandauKamera:
Jakub BejnarowiczHudba:
Beat SolèrHrají:
Jürgen Vogel, Susanne Wuest, André Hennicke, Violetta Schurawlow, Sabin Tambrea, Franco Nero, Anna F., Ann-Birgit Höller, Paula Renzler, Henry Buchmann (více)VOD (1)
Obsahy(1)
Objevili muže, ale ne jeho příběh... Ötztalské Alpy před více než 5300 lety. Nedaleko potoka se usadil klan z doby neolitu. Jejich vůdce Kelab je zodpovědný za to, aby střežil svatou relikvii skupiny zvanou Tineka. Zatímco je Kelab na lovu, osada je napadena. Členové kmene jsou brutálně vyvražděni, mezi nimi i Kelabova žena a syn, jen jedno novorozeně přežije... a Tineka je pryč! Kelab, oslepený bolestí a vztekem, touží po jediném – pomstít se. Z Kelabovy honby za vrahy se nakonec stane dlouhá a trnitá cesta. Bojuje o novorozencův život a proti silám přírody. A jedna fatální chyba promění Kelaba z lovce v lovnou zvěř. Osamělost v něm navíc začne probouzet čím dál větší pochyby o jeho činech. Když Kelab konečně stane tváří v tvář vrahům svého klanu, jeho největší výzvou bude, aby se sám nestal pronásledovatelem. (Cinemax)
(více)Videa (1)
Recenze (39)
Za pomstou přes kopec - aneb - to zrcadlo je moje, voe!! Když necháme stranou diskutabilní historickou věrnost (diskutabilní proto, protože o tý době v konečným součtu víme h.vno), zbude nám docela pěkně vystavěná filmová úvaha o tom, jak se "rodil člověk". V dřevěný pixle, po který všichni tak jdou, je totiž zrcadlo - ergo schopnost sebereflexe, jedna z věcí, která dělá člověka člověkem (taky Vám přijde, že LIDÍ je na světě strašně málo???), a pro hlavního hrdinu to ve finále není hezkej pohled. Čtyry prehistorický ledovce. ()
Slavného Otziho (omlouvám se, že píši bez té diakritiky nad "O", nicméně oficiální český název filmu je skutečně takto) zná asi i člověk u nějž archeologie nemusí nutně patřit mezi ta největší hobby. Však objev zmrzlé (dochovalé!) mrtvoly muže i s veškerým příslušenstvím (batoh, zbraně,...) z doby eneolitu je pravým vědním pokladem. Když navíc za použití moderních technologií a vědeckých postupů dokážeme z obsahu žaludku a pylů zjistit přibližná místa kde se ve dnech před svoji smrtí pohyboval a dokonce způsob jakým byl zabit, tak to nejednomu člověku začne šrotovat fantazií možný příběh tohoto nešťastníka. Ovšem to je ono úskalí archeologie, i když dokážete shromáždit relativně dost informací, tak vám stejně chybí podstatná část poznatků směřujících k většímu pochopení člověka, jeho mysli, apod. Jméno a skutečná motivace "Otziho" smrti nebude nikdy odhalena. Toto fantastické tajemství a zároveň možnost aspoň zlehka nahlédnout pod pokličku pradávné minulosti vytváří zajímavý koktejl, takže je až s podivem, že se největší celebrita pravěku (ok, možná hned po Lucy) dostala na filmová plátna až teď. Co diváka ihned udeří do uší silou pravěkého sekeromlatu je ale jazyk, kterým je ve filmu mluveno. Díkybohu to není žádná současná řeč, což by sice bylo velmi srozumitelné, avšak na důvěryhodnosti by to asi moc nepřidalo. Tvůrci se rozhodli pro starou verzi rétštiny, což je časově asi také trochu mimo, ale mimo o trochu méně, než kdyby Otzi a spol. hovořili současnou němčinou. Ve výsledku film tak klade trochu větší požadavky na diváka, který musí zápletku (nijak komplikovanou) pochopit jen z obrazů, čemuž dnešní diváci už tak trochu odvykli. Osobně zastávám ten názor, že film by měl být schopen vyprávět primárně obrazem a že zbytečná doslovnost a vysvětlování slovy je někdy na překážku. Výsledný obraz pravěku je tak správně syrový a krutý, to se podle mě tvůrcům podařilo vystihnout na jedničku. Nejsem rozhodně odborník na eneolit, ale myslím si, že tady se celkem povedl a pocit, že "takto nějak to mohlo skutečně být" je hodně silný. Film je to výborný, má skvělé akční scény a silné scenérie. Jsem rád, že očekávání do něj vložená režisér Felix Randau dokázal naplnit. P. S. Někoho může potěšit i malá rolička, kterou tu má Franco Nero :). ()
Upřímně skláním pomyslný filmový klobouček. Nenapadlo by mě, že v Německu se někdo rozhodne natočit prehistorické drama se vším všudy. A to včetně i místního germánského dialektu. Myslel jsem si, že tyhle precizní ulítlosti má ve filmové branži na svědomí jenom Mel Gibson. Ve filmu tak nerozumíte ani slovo, ale příběh je tak jednoduchý, že vše pochopíte naprosto bez problémů. Příběh je jednoduchá pomsta a v devadesáti minutách plných krásných záběrů a pravěké doby si budete říkat, že takový filmový zážitek tu podruhé asi už nikdy nezažijete. ()
Když jsem se o Otzim poprvé dozvěděl, pracoval jsem zrovna u jedné archeologické společnosti. Nejen, že jsem kopal v terénu, ale měl jsem na starosti i laborku a zpracování nálezů, včetně jejich kreseb do nálezových zpráv. Samozřejmě, že mne ten nález fascinoval. Už dříve jsem četl o podobných nálezech jako byli třeba lidé z bažin. Zde to bylo úžasnější nejen kvůli zachovalým ostatkům Otziho, ale i díky kompletní výbavě, která byla u Otziho nalezena. Archeology nezajímají jen nálezy samotné jak si někdo myslí. Pro ně jsou důležité i nálezové souvislosti z nichž lze složit po malinkatých kousíčcích kus zapomenuté historie. Jak jde věda kupředu, jsou ty možnosti stále větší a s nimi se zvětšují i ony střípky poznání. Antropologie určí lecos o jedinci samotném, osteolog je schopen identifikovat zvířecí kosti v nástrojích a paleobotanik je schopen na základě rozboru pylů a semen určit období kdy dotyčný žil. Je to neuvěřitelný detektivní příběh. Samozřejmě že krom daných dat lze poslední dny a hodiny Otziho interpretovat různě a pravdu se už asi niky nedovíme. Přesto jsem byl tímto počinem pana Randau doslova fascinován. Otzi zemřel zhruba před více než 5000 lety na konci doby kamenné. Někoho možná překvapil vzhled Otziho, ale tehdejší lidé nám již byli zcela podobní a nešlo o žádné neandrtálce. Z hlediska mozkové kapacity to bylo stejné. Tehdejší člověk by se asi nevyznal v našem světě, to ale neznamená, že byl hloupější. Měl dovednosti, které zas neovládáme my. Obrovské znalosti přírody, počasí, rostlin i zvířat... Už jen třeba Otziho obuv! Podešve měla z medvědí kůže, provázky pak byla na ně naázána lýková síťky vycpaná suchým senem. Vrch bot byl z jelenice kvůli nepromokavosti. Český vědec PetrHlaváček tyto boty v Alpách vyzkoušel v trase kudy Otzi šel. Nemohl si vynachválit jejich podolnost i výborné izolační vlastnosti! Příběh Otziho je příběh jednoho osudu a také asi smutným dokladem, že se lidé zabíjeli mezi sebou už od pradávna. V tom pravěku, drsné době, kde přežít byl kumšt bych to snad ještě chápal... Film byl úžasný. Opravdu mne to dostalo nejen jako milovníka historie a archeologie, ale i svým způsobem dechberoucím příběhem, kterému kulisy dělají překrásné majestátní Alpy. Doporučuji vidět! Dávám za 5 jiskérek od křesadla. * * * * * ()
Syrový film z počátku doby bronzové o muži, kterého žene pomsta. Pomsta zabít tři muži, kteří mu vyvraždili kmen a vypálili vesnici. Příběh se odehrává v Alpách a záběry na pannenské pohoří jsou překrásné. Kamera a výprava se skutečně povedla. Postavy hovoří starověkým rétorománským jazykem pro zachování autenticity, což je další kladné plus. Syrovost příběhu je znát po celou dobu, a to už od prvních tří minut, kdy dojde k porodu, následnému úmrtí matky a pohřbu. Ovšem také to není film, který si oblíbíte právě k danému tématu. Stylizací se hodně podobá filmu BOJ O OHEŇ a příběhem Gibsonovo APOKALYPTO. [219. hodnocení, 23. komentář, 71%] ()
Reklama