Bomba, která mohla zničit lidstvo (TV film)

The Bomb

Dokumentární

USA, 2015, 115 min

Jonathan Adams

Pěkné záběry nejen hříbků.(15.9.2017)

I keď ste už čo to o studenej vojne prečítali, tento dokument vám určite poskytne aj zopár nových poznatkov. V čom boduje naplno, je množstvo archívnych záberov, ktoré dokument robia veľmi divácky príťažlivým. Novinkou bola pre mňa informácia ohľadom ženských protestov proti testom kvôli neblahému pôsobeniu na kravy a tým pádom aj na mlieko pre dojčence. Tento námet by bol skvelý aj pre celovečerák a nejaký Oscar by bol istý. Negatívom je povrchnosť, zachytiť všetko komplexne sa v jednom dokumente nedá. Ale môžete po jeho pozretí v tématike zapátrať hlbšie.(7.9.2017)

Los Alamos v Novom Mexiku znie ako miesto vhodné na westernovú prestrelku ostrých chlapcov. Ale bolo to tajné miesto, kde sa vyvinuli prvé atómové bomby. Kto, kedy, prečo, ako, na to všetko odpovie tento dokument. A tiež čo bolo potom a čo sa ešte mohlo stať, ale našťastie sa nestalo, a tak je ľudská civilizácia stále tu. –––– Nemohl jsem uvěřit, že vidím explozi se zavřenýma očima. –––– Někteří fyzici navrhli, že bychom mohli vyrobit jaderný ruční granát. Jediný problém spočíval v nalezení naprostýho blba, který by ho hodil.(15.1.2019)

Po zhlédnutí tady toho jsem o pár let staršímu dokumentu musel ubrat o hvězdu. Nejen, že THE BOMB je 2x delší a mapuje důkladněji, ale převažuje i v pár dalších bodech, včetně hezčího provedení. Jde na věc už od objevu štěpné reakce, je rozdělen do kapitol, projde A i H bomby, ukazuje tunu krásných (včetně restaurovaných) záběrů výbuchů, krátce zmiňuje i dnešní situaci, obsahuje komentáře několika prominentních osobností a také (což je můj oblíbený bod) zdůrazňuje, že Bomba v podstatě znamenala moderní světový mír. Někdo někde napsal, že je to pořád super podívaná jste-li na úrovni osmý třídy, s čímž nelze argumentovat, nicméně si myslím, že pokud nejste chemik fyzik, případně neočekáváte-li zde extra hlubší sondu, budete jedině rádi. Vhod tu přijde i závěrečná zmínka pár klasických "atomic age" filmů, které bude radost dohnat. Dada di-di dam-da daa ♪♫ P.S. podíval jsem na řadu dalších titulů a vede TRINITY AND BEYOND spolu s ATOMIC CAFE / bum / evoluce(24.7.2017)

No asi tak, přínos byl pro ekonomiku a průmysl v tom, že se našly nové cesty, jak organizovat program a výrobu. Ty cesty se našly právě při výrobě bomb a jejich součástí. A to je to gró dokumentu. Divák se nedoví nic navíc, co najde třeba na wikipedii, že v projektu Manhattan bylo zapojeno hodně přes půl milionu lidí, vzniklo několik pracovišť/továren po celých státech, ale dostane to s dobovými záběry a v barvě. A to všechno chtělo neomezené zdroje a 2 vůdce, původně plukovník, pro projekt už 2hvězdičkový generál ženijních vojsk Leslie Groves a druhý byl geniální vědec, do té doby považován za loosera, J. Robert Oppenheimer. 75%(10.1.2019)