Rok 1933, zaoceánsky parník začína plavbu v Mexickom Veracruz a smeruje do Bremerhavenu v Nemecku. Cestou sa zastavia na Kube, kde zoberú do podpalubia veľkú skupinu španielskych poľnohospodárskych robotníkov. Film nás zavedie medzi reprezentatívnu vzorku vtedajšej spoločnosti so všetkými svojimi nemocami. Táto 36 dňová cesta odhalí všetko, nacionálne chovanie všetkých Nemcov, silný antisemitizmus voči židom, ale aj obyčajné nemoci bežného národa, ako faloš, pokrytectvo, namyslenosť, neznášanlivosť a iné klasické neduhy. Nikto z nich netuší v akom blázinci sa onedlho Európa ocitne a presne tomu zodpovedá aj mozaika vzťahov na lodi. Jednoducho loď bláznov.(2.9.2015)

• Houdini

Oscar 2 : Kamera ČB, Výprava ČB + 6 nominací: Nejlepší film, Herec HR - Oskar Werner, Herec VR - Michael Dunn, Herečka HR - Simone Signoret, Kostýmy ČB, Scénář - A(31.3.2004)

• danecek24

23. Zlatý Glóbus za rok 1965 - nominace (3) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herečka (drama) - Simone Signoret, Nejlepší herec (drama) - Oskar Werner(10.1.2009)

Ve třicátých letech pluje po moři loď, shromažďující lidi různých národů a charakterů. Každý má nějaké své osobní trable, ale ve vzduchu visí něco, co je spojuje: blížící se vznik třetí říše. Někdo si od nových poměrů slibuje nastolení pořádku, někdo se domnívá, že vynikne, budou-li ostatní umlčeni, někomu je to jedno atd. Takže sledujeme, co se děje, když např. uřvaný nácek sdílí kajutu se stále dobře naloženým židem. Kritika prý Lodi bláznů vyčítala, že celé téma zjednodušuje, když ho konfrontuje s tak vyhraněnými jednotlivci, ale právě to mi připadá zajímavé. Jinak je to úplně běžně vyprávěný film s důrazem na dialog a několika vypjatě emotivními scénami, na které si věru nepotrpím. A s pestrým mezinárodním obsazením, na které si naopak velmi potrpěl režisér Kramer. Herci vynikající. 60%(21.2.2006)

Film, který má ještě i dnes opravdu hodně co říct, protože rasismus je věčný.....(9.2.2007)