Pro námět své odlehčené komedie o půvabech a úskalích nevěry sáhl režisér Jiří Krejčík až do doby renesance. Za podklad ke scénáři, který si napsal sám, mu posloužily povídky z pera Giovanniho Boccacia a Markéty Navarrské. V příběhu "Arabský kůň" je úczyhodný měšťan messer Francesco Vergellesi tak pevně přesvědčen o ctnosti své manželky, že ji neváhá vsadit proti vzácnému hřebci, na nějž má zálusk... Povídka "Náušnice" vám ukáže, kterak si může chudá dívka dopomoci ke vzácnému šperku a jakých intrik je třeba, aby se postarší šlechtický pár konečně dočkal dědice... (oficiální text distributora)

007.

V první povídce Výborný Kopecký, ale byla horší než druhá povídka, u které jsem se mimo výborných herců i příjemně bavil. 77% celkově. ()

Trixinka

Věřím, že původní povídky byly veselé a podařené. Povídky zfilmované byly nudné, zdlouhavé a o ničem. Nebýt výborných československých herců, dala bych hodnocení ještě nižší. ()

Rodin

Celek nebyl rozhodně špatný, co ho ovšem povýšilo výrazně nad průměr, to byla role nasaná pro Jirku Sováka. A jím zahraná. To byl opravdu koncert. Já dávám hlavně kvůli zmíněnému zážitku 80%. ()

montenegro

Český Dekameron. Milé, vtipné, dobře natočené. Výborná je hlavně druhá povídka, Sovák, Budínová a Landovský se vyřádili:-) ()

maoc

První povídka trochu moc ukecaná a roztahaná, ale druhá byla vynikající. Příjemně strávený čas u TV. ()

Pitryx

IQ Francescovy manželky by se udávalo v záporných hodnotách, podle toho jak hovoří, a o čem. Tohle se Boccaciovi povedlo. A paní Vašáryová to zahrála skvěle. Leč ta nuda velká u toho. Nebylo zbytečné stále dokola rozebírat totéž? A pak ten monolog, ten jsem nedal a prostě ho po chvíli přeskákal. Takže první povídka nula plusů. Nevím, zda ta druhá nebyla ještě nudnější, ono se to těžko posuzuje, když vás něco nebaví, nevěnujete tomu tak velkou pozornost. Tak jsme se po dvaceti minutách dostali k jádru pudla, totiž k náušnici. Pak se konečně něco děje. Takže zde teprve desítka za děj a celkově desítka za kostýmy. Více prostě dát nelze. ()

Chejpao

První povídka je slabší, ale čert to vem, já prostě musím dát 5* - Náušnici jsem viděla snad dvacetkrát a pokaždé jsem u ní málem umřela smíchy. A Slávku Budínovou mám mezi nejoblíbenějšími herečkami, přestože si ji z jiné role vlastně nepamatuju. ()

Wolfvater

Perfektní komedie, mne baví zejména druhá povídka. A ty řeči, že je to rozvláčné a mělo se to zkrátit? To už jste opravdu z amerických rádoby komedií někteří tak zblblí, že po komedii vyžadujete, aby na vás humor sypala od počátku do konce jak tatra písek z korby? Inu pro každého to asi není, zvláště ne pro ty, kteří neradi přemýšlí a nevyhledávají i skrytý humor, nebo jen úsměvy. Jejich chyba. Ale protože to nechápou, neznamená to ještě, že je to špatný film. Pan režisér Krejčík věděl moc dobře, co činí a výsledek stojí za to! ()

JancakV

Souhlas s NinadeL - Národní poklad. Vždy příjemný film ke skouknutí. Nechápu výhrady k délce, v těch dobách se nespěchalo a tak volné tempo jen umocňuje celý dojem. ()