Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Český umělecký film z hornického prostředí, který na životných, rázovitých postavách havířů a důlních techniků řeší aktuální problémy našich uhelných dolů. Jeho hlavní postavou je úderník Vondra, který za pomoci politického tajemníka Diviše pochopí, že není hrdinstvím lámat tělesnou silou rekordy, a tím odrazovat ostatní havíře od překračování norem; že pravým hrdinstvím je pracovat výkonně, ale bez vypětí sil, věnovat své práci mozek i duši, využívat sovětských zkušeností, a hlavně strhávat svým příkladem ostatní k celkovému zvýšení těžby, k splnění plánu. V realistickém pohledu na soudobou hornickou problematiku a v pečlivém zpracování tkví vysoká umělecká i politická hodnota, účinnost a přesvědčivost tohoto filmu. (Filmový přehled)

(více)

Recenze (27)

karlee 

všechny recenze uživatele

I ten úderník by měl být trochu kolegiální... Není to zas tak špatné, jen ten politický tajemník přesvědčuje lidi až moc snadno, chtělo to trochu vyostřit, jeden projev a všichni jsou z něco hin. Tradičně výborný Vojta, který sice hájí dělnickou věc, ovšem tak nějak postaru, než pochopí. Naopak postava Záhorského mi přišla trochu kýčovitá, rozšafný děda se selským rozumem. Obrácení Lackovičovo je samozřejmě spíše komickým číslem. ()

Abdul odpad!

všechny recenze uživatele

Tento film si ze své doby vzniku bere takřka všechno. Je zde něco málo namyšlený úderník Vondra, muž ocelových svalů a v jádru dobrého ducha. Je zde jeho dobrý přítel a podzemní spolupracovník Šimek, který se jím nechá uhnat a odejde na jinou šachtu. Je zde politický tajemník, stranickým tiskem sečtělý, bodrý Diviš, který ač obdivuje Vondrou vykonanou práci, ukáže mu na světlých příkladech k historickému i aktuálnímu vzoru ze SSSR, jak udělat stejně za minimální námahu. Verbální přesvědčování ovšem zpočátku na Vondru nezabírá, takže se k dílu dostává Divišova žena Marie, která Vondrovi díky svým schopnostem navodit v obličeji přešťastný stav celého sovětského dělnictva (známe Jiřinu Švorcovou) k manželovi přece jen ukáže cestu. Je tu také nešťastná Vondrova manželka Božena v podání Vlasty Chramostové, ovšem i tu Vondrovo osvícení nažene do mnohem příjemnějšího rozpoložení. Na počátku jsem napsal, že si tento film bere ze své doby vzniku takřka všechno. Musím se opravit, bere si úplně všechno- obsazen byl i Bohuš Záhorský. ()

Reklama

GIK 

všechny recenze uživatele

Symbolika: Hilmar 3 x šest a při tom bere Boží jméno nadarmo (pro K.P.).  Záhorský: „mo.diánská šachta“ „Tobě se to mluví. Ty jsi ve straně.“ Švorcové to tady docela sluší. Sejk se Švorcovou – konečně pořádné budovatelské nadšení. Švorcová jde tvrdě do horníka rekordmana: „Půjčím vám knížky o Stachanovovi. V Sovětech to dalají také tak.“ Budovatelské šílení Švorcové 10 z 10. Tajemník strany bude na dole dělat politiku. Chodí po dole: „Tak co, co je novýho?“ „Strana je tu od toho, aby vám pomáhala.“ Stalin v detailním záběru i s jeho radama, jak mají soudruzi pracovat. Strašidlo G-S straší ke konci opravdu poctivě. ()

ripo

všechny recenze uživatele

Každá svítící hvězda nad těžní věží je výmluvným svědectvím, že si horníci tohoto dolu plně uvědomili svou vysokou odpovědnost, která vyplývá z jejich velikého podílu na celkovém plnění našeho pětiletého plánu. Autoři filmu „Nad námi svítá" si předsevzali pomoci rozsvítit všechny hvězdy, které dosud nad těžními věžemi nezáří. Proto nejenom kritisují všechny nedostatky na dolech, ale také ukazují — na konkrétních lidských osudech a v ostrých, pravdivých střetnutích postav — cesty k nápravě a vítězství. Přesvědčují diváky, že vysoké úkoly plánu těžby je možno splnit jenom správnou organisací a mechanisací práce v dolech, podporou údernického a zlepšovatelského hnutí, zaváděním nových, sovětských těžebních method, spoluprací technické inteligence s havíři a správnou činností odborových a stranických organisací. Velmi dobře je ve filmu vystižena role politického tajemníka a jeho práce, která musí vycházet z hlubokých politických a odborných znalostí a z láskyplného, citlivého vztahu k lidem, z víry ve tvořivou sílu pracujících. Politická náplň filmu a její umělecké zpracování je zárukou, že film „Nad námi svítá" zapůsobí nejen na horníky, ale i na ostatní pracovníky, aby překonali dosavadní nedostatky a věnovali všechny své síly a schopnosti plnění a překračování plánu. Filmový přehled 16/1953 ()

Marthos

všechny recenze uživatele

"Z nových filmů, které natáčejí v současné době naši filmoví pracovníci, upoutává pozornost svou thematikou zejména film Nad námi svítá, který podle námětu Jiřího Marka natáčí režisér Jiří Krejčík. Celé ladění filmu je hluboce lidské a film si hlavně všímá lidských konfliktů mezi pracovníky hnědouhelného dolu Žofie. Je to především brigádník Vondra, který nemá vždy dobrý poměr k lidem a jehož zvýšené výkony jsou ostatními horníky spíše odsuzovány, než by je vedly k zvýšení těžby. Dobré Vondrovy vlastnosti však podchytí politický tajemník strany Diviš, který mu pomáhá odstranit jeho lidské chyby, až přesvědčí horníky o správnosti a upřímnosti Vondrových snah." Kino 7, str. 453 ()

Zajímavosti (3)

  • V komparzu filmu hráli skuteční horníci. (lausik)
  • Ve filmu zazní píseň „Jak jsou krásné květy v máji“. (sator)
  • Natáčelo se na Ostravsku a Kladensku. Místo děje sice není ve filmovém příběhu specifikováno, ale točilo se hned v několika ostravských dolech – Trojice, Zárubek, Julius Fučík, Alexander a Hedvika. (sator)

Reklama

Reklama