Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Český umělecký film z hornického prostředí, který na životných, rázovitých postavách havířů a důlních techniků řeší aktuální problémy našich uhelných dolů. Jeho hlavní postavou je úderník Vondra, který za pomoci politického tajemníka Diviše pochopí, že není hrdinstvím lámat tělesnou silou rekordy, a tím odrazovat ostatní havíře od překračování norem; že pravým hrdinstvím je pracovat výkonně, ale bez vypětí sil, věnovat své práci mozek i duši, využívat sovětských zkušeností, a hlavně strhávat svým příkladem ostatní k celkovému zvýšení těžby, k splnění plánu. V realistickém pohledu na soudobou hornickou problematiku a v pečlivém zpracování tkví vysoká umělecká i politická hodnota, účinnost a přesvědčivost tohoto filmu. (Filmový přehled)

(více)

Recenze (27)

Abdul odpad!

všechny recenze uživatele

Tento film si ze své doby vzniku bere takřka všechno. Je zde něco málo namyšlený úderník Vondra, muž ocelových svalů a v jádru dobrého ducha. Je zde jeho dobrý přítel a podzemní spolupracovník Šimek, který se jím nechá uhnat a odejde na jinou šachtu. Je zde politický tajemník, stranickým tiskem sečtělý, bodrý Diviš, který ač obdivuje Vondrou vykonanou práci, ukáže mu na světlých příkladech k historickému i aktuálnímu vzoru ze SSSR, jak udělat stejně za minimální námahu. Verbální přesvědčování ovšem zpočátku na Vondru nezabírá, takže se k dílu dostává Divišova žena Marie, která Vondrovi díky svým schopnostem navodit v obličeji přešťastný stav celého sovětského dělnictva (známe Jiřinu Švorcovou) k manželovi přece jen ukáže cestu. Je tu také nešťastná Vondrova manželka Božena v podání Vlasty Chramostové, ovšem i tu Vondrovo osvícení nažene do mnohem příjemnějšího rozpoložení. Na počátku jsem napsal, že si tento film bere ze své doby vzniku takřka všechno. Musím se opravit, bere si úplně všechno- obsazen byl i Bohuš Záhorský. ()

pytlik... odpad!

všechny recenze uživatele

Hm, člověk se tak nějak přestává divit Mašínům. Makat celý den v továrně a pak jít do kina na tohleto s úmyslem si odpočinout a pobavit se, z toho by prdlo v kouli i daleko méně sadistickým povahám než byli oni. Těžko vybrat scénu, která by byla alespoň v něčem malém dobrá... Možná bych ocenil Vojtu, tu poškrábanou gramodesku ("normy si rozvracet nedáme!") ztvárnil fakt skvěle. Taky se ukázalo, že naše socialistické zdravotnictví dosáhlo vysoké úrovně, protože výměna páteře za dřevěnou tyč sice člověka kapku v pohybu omezí, ale hrát se s tím dá, jak hezky prokázal Dohnal, jsem se vždycky leknul, když se ta kredenc s kuličkou nahoře pohnula nebo promluvila. Také ženské byly daleko zocelenější než dnes. Zatímco dřív správná údernice zvládla ovládat až 36 stavů najednou, ty dnešní krasotinky jsou rády, když ve zdraví přežijí dva (normální a jiný) a to ještě postupně. Možná je to tím, že se dřív ženské nerozptylovaly erotikou, jak hezky prokázala procházka těch dvou manželů za krásného letního večera, kdy místo aby zapadli do přírody někam na odlehlé místo, vylezou na kopec, ze kterého mají celou Ostravu jak na dlani, se všemi čmoudícími továrnami a těžními věžemi, a ona, místo aby nějakou vhodnou činností manžela rozptýlila a pomohla mu zapomenout na starosti, těší ho "neboj, i u vás na dole jednou zavlaje údernický prapor!". A on se na ní podívá a s údivem vyřkne nádhernou pochvalu "ty jsi vlastně dobrá ženská!". Dobrý byl také ten politický tajemník Diviš, který podle popleteného dědy Záhorského pocházel z hornické krve, kterážto se v něm projevovala tak, že se procházel v dolech se svítilnou na helmě, na práci ani nesáhl, radši držel ruce pěkně za zády a všem jenom radil. Naštěstí pro něj pracovali v dolech mimozemšťané, které jeho vejšplechty povzbuzovaly a dělaly jim dobře, protože každý normální člověk by podobného týpka hezky rychle pohřbil pod pořádnou hromadou uhlí. Poučení z filmu: Neupravená šramačka neodkopává spodky! ()

Reklama

ostravak30 

všechny recenze uživatele

I takové filmy museli sem tam někteří natočit, aby pak mohli mít volnější tvůrčí svobodu. Faktem je, že už jsem pár propagandistických filmů viděl a tento je celkem dobře obsazen. Není to úplná fraška, spíš je dost úsměvné, když pozorujete trestaného horníka, kterak se rozhodne nejet na víkend za rodinou, ale zůstat v práci a pomoci kolegovi plnit normy. Naopak je dost reálné, že starší horníci by takového úderníka asi moc v lásce neměli a to si myslím, že by mu ještě někde za tmy dali přes čuňu. Stejně humorné je vyvěšování vlajky, nad kterým se celý kolektiv dojímá a považuje to vůbec za to nejdůležitější v životě. Jistě se i tací našli, kteří neřešili nic jiného než normy a práci, ale většina horníků spíše debatovala v hospodě a uvažovala, jak uživit haranty a ženu, která seděla doma a starala se o domácnost. Mnohem důležitější je tento film jako otisk doby. ()

ripo

všechny recenze uživatele

Každá svítící hvězda nad těžní věží je výmluvným svědectvím, že si horníci tohoto dolu plně uvědomili svou vysokou odpovědnost, která vyplývá z jejich velikého podílu na celkovém plnění našeho pětiletého plánu. Autoři filmu „Nad námi svítá" si předsevzali pomoci rozsvítit všechny hvězdy, které dosud nad těžními věžemi nezáří. Proto nejenom kritisují všechny nedostatky na dolech, ale také ukazují — na konkrétních lidských osudech a v ostrých, pravdivých střetnutích postav — cesty k nápravě a vítězství. Přesvědčují diváky, že vysoké úkoly plánu těžby je možno splnit jenom správnou organisací a mechanisací práce v dolech, podporou údernického a zlepšovatelského hnutí, zaváděním nových, sovětských těžebních method, spoluprací technické inteligence s havíři a správnou činností odborových a stranických organisací. Velmi dobře je ve filmu vystižena role politického tajemníka a jeho práce, která musí vycházet z hlubokých politických a odborných znalostí a z láskyplného, citlivého vztahu k lidem, z víry ve tvořivou sílu pracujících. Politická náplň filmu a její umělecké zpracování je zárukou, že film „Nad námi svítá" zapůsobí nejen na horníky, ale i na ostatní pracovníky, aby překonali dosavadní nedostatky a věnovali všechny své síly a schopnosti plnění a překračování plánu. Filmový přehled 16/1953 ()

Marthos

všechny recenze uživatele

"Z nových filmů, které natáčejí v současné době naši filmoví pracovníci, upoutává pozornost svou thematikou zejména film Nad námi svítá, který podle námětu Jiřího Marka natáčí režisér Jiří Krejčík. Celé ladění filmu je hluboce lidské a film si hlavně všímá lidských konfliktů mezi pracovníky hnědouhelného dolu Žofie. Je to především brigádník Vondra, který nemá vždy dobrý poměr k lidem a jehož zvýšené výkony jsou ostatními horníky spíše odsuzovány, než by je vedly k zvýšení těžby. Dobré Vondrovy vlastnosti však podchytí politický tajemník strany Diviš, který mu pomáhá odstranit jeho lidské chyby, až přesvědčí horníky o správnosti a upřímnosti Vondrových snah." Kino 7, str. 453 ()

Zajímavosti (3)

  • Ve filmu zazní píseň „Jak jsou krásné květy v máji“. (sator)
  • V komparzu filmu hráli skuteční horníci. (lausik)
  • Natáčelo se na Ostravsku a Kladensku. Místo děje sice není ve filmovém příběhu specifikováno, ale točilo se hned v několika ostravských dolech – Trojice, Zárubek, Julius Fučík, Alexander a Hedvika. (sator)

Reklama

Reklama