Vzplanutí

(festivalový název)
  • Jižní Korea Beoning (více)

Během jedné donášky potkává Jong-su přítelkyni z dětství Hae-mi. Dívka právě odjíždí do Afriky a poprosí Jong-sua, aby jí pohlídal kočku. Nadšený z náhodného setkání po letech, Jong-su se těší na její návrat a sní o společném vztahu. Hae-mi se ale z cesty nevrací sama a mladík se stává nechtěným účastníkem zvláštního milostného trojúhelníku. (MFF Karlovy Vary)

Saj

Příběh se my moc nelíbil a proto průměrné hodnocení. Ovšem často si vzpomenu na Benův úsměv a začnu se taky usmívat, protože Benovo přijetí sebe sama je zarážející. ()

Oralfabet

Nevím, jestli to muselo mít dvě a půl hodiny, ale určitě bych nechtěl tvrdit, že to dvě a půl hodiny mít nemělo. Je to dostatečně vtahující a poutavé, a napětí to buduje se záviděníhodnou lehkostí, i ta nejednoznačnost závěru funguje. Jo a Steven Yeun si to totálně krade pro sebe. 8/10 ()

Emo-haunter

Solidně převedený Murakami na filmové plátno, s typickými znaky, které lze bez problému identifikovat ve většině jeho tvorbě. Ale... Příběh má mysteriózní atmosféru, avšak chybí mu poctivá dávka empatie, větší chemie mezi protagonisty, větší temnota fyzická i psychická, a pomalejší tempo místy drhne. Sice jsem se ve své podstatě nijak nenudil, ale dynamika tu doopravdy hodně chybí. A když jsem celou dobu čekal na to, co se nakonec stane, nestalo se z mého pohledu zase moc. Dostali jsme minimum odpovědí, za to celou řadu otázek, na které si odpověď musíme najít pouze my sami. Burning je kvalitní snímek s poctivou řemeslnickou prací - krásná kamera, která utváří příjemnou atmosféru díky důrazu na detail a scenérii, poctivé herecké výkony i práci s dialogy. Chybí mu ale nějaký ten drive, chemie i víc nečekaných momentů. Celkový dojem je pro mě celkem rozporuplný, na jednu stranu mě film dost donutil přemýšlet, na stranu druhou vím, že šlo vytěžit více. ***70%*** ()

mira007

Korejský film  o vztahovém trojuhelníku chudý nesmělý vs bohatý vs ztřeštěná. Na to jak je to vyprávěné pomalu to zaujme, působí to civilně, inteligentně a zároveň mysteriózně. Něco co začne jako citlivá romantika přejde do solidního dramatu, ()

warrenur

Velmi kludna, vizualne i hudobne podmaniva atmosfera... do momentu, kedy zmizne velmi emotivne dievca. Vrtaju vo vas pochybnosti az po samotny zaver. Zvlastna az komorna drama. Pacili sa mi tie momenty "overovani" si pocutych pribehov, prelinane s utrzkami procesu s otcom v mizerii bezneho, neruzoveho zivota. ()

Rockerman

Čekal jsem velký, silný příběh do toho velké mystérium, ale dočkal jsem se jen velké a dlouhé nudy! Sorry jako, ale tohle opravdu ne! Za hezkou Hae-mi i další dívky jediná hvězda. ()

mrtvej pes

Genialita nepotřebuje dvě a půl hodiny. Radši než Burning se to mělo jmenovat Smouldering Slowly. Ale navzdory až anestetickému tempu rozhodně stojí za to se podívat (a dodívat). ()

AngelG

Shrnu to asi takhle.. Je to dlouhé jak týden, není tam příliš dialogů, je to pomalé a v zásadě o ničem. Zároveň to má ovšem neskutečně poutavou atmosféru a vizuální zpracování. Člověk byl tak celý film přilepený k obrazovce a čekal, co se z toho vyklube. Postupem se ukáže, že veškeré malé detaily a dialogy, u kterých si člověk říkal, že jaký vlastně mají smysl anebo je zasunul někam dál do mozku a neřešil, se začnou pomalu dávat dohromady, kdy v závěru vytvoří celý obraz a člověk zůstane jen s pusou u kolen. Rozhodně to není pro každého, ale kdo má rád pomaleji plynoucí filmy, u kterých se musí opravdu přemýšlet, tak si tenhle film zamiluje. ()

rivah

Filmařsky víc než perfektní po všech stránkách - obraz, zvuk, hudba. Ale poněkud mysteriózní téma méně podmanivé, než je tomu u jeho předchozí POEZIE ()

GTS_PUNK

Juhokórejská snímka režiséra Chang-dong Leeho z roku 2018, vychádzajúca z predlohy japonského spisovateľa Harukiho Murakamiho, je filmom dvoch polovíc. Zatiaľ čo prvá sa zameriava na zvláštny milostný trojuholník medzi postavami Jong-su Leea (Ah-in Yoo), Bena (Steven Yeun) a Hae-mi Shin (Jong-seo Jeon), druhá v sebe kombinuje kriminálne a mysteriózne prvky, ktoré zároveň nútia diváka, aby si kládol otázky vzťahujúce sa na prvú polovicu, čiastočne spochybňujúc to, čo sa v nej v skutočnosti odohralo. Napriek tomu, že film je z technického hľadiska natočený dobre, pričom jeho vizuálna a výpravná stránka dokáže zaujať, z príbehového hľadiska sa v ňom to skutočne zaujímavé objavuje až príliš neskoro. Niežeby toto dielo s minutážou dve a pol hodiny bolo obsahovo prázdne, to nie, ale jeho značná časť (predovšetkým v spomenutej prvej polovici) pôsobí ako mlátenie prázdnej slamy. V neskoršom príbehovom kontexte síce divák badá prepojenie aj s tým zdanlivo "nezaujímavým a prázdnym", ale kvalitatívne to už filmu nedokáže veľmi pomôcť. Hoci jeho druhá polovica je z diváckeho pohľadu príbehovo atraktívna a tajuplne napínavá. "Rozpitvávať" to, ako možno Leeho snímku, respektíve Murakamiho poviedku interpretovať, na tomto mieste asi nemá veľký význam. Jej významová čitateľnosť v každom prípade nie je len jedna. Z hereckého hľadiska ide o dielo komorné, ale predstavitelia hlavných postáv podávajú obstojné výkony. Beoning je filmom, ktorému najväčšmi ubližuje jeho dĺžka, prinášajúca so sebou viacero hluchých miest v deji. V prípade, ak by režisér Chang-dong Lee zvolil kratšiu minutáž, v konečnom dôsledku by mohli výraznejšie vyniknúť nielen viaceré filozoficko-psychologické aspekty príbehu, ale takisto jeho dramaticko-mysteriózne prvky v spojitosti s citeľnejším napätím. Takto síce divák vníma, že všetko toto sa v snímke nachádza, ale zároveň vníma akési medzery a chýbajúcu kompaktnosť. A to je naozaj škoda, pretože hľadiac na námet a čiastočne aj na výsledok v podobe príbehu, vidieť, aký veľký potenciál dielo ponúka. ()

ŠpetaMarek

Tak mé kratší období korejské kinematografie bylo neplánovaně ukončeno tímto "skvostem", ve kterém se doslova hodinu a půl nic neděje a zoufalý divák se chytá každého náznaku děje, chytrého dialogu, či nahoty. Když se začne něco dít, tak to skončí tak anti klimaticky, že máte sto chutí jít podpálit skleník. ()

DonBraso

To má dívák tak,když skončí film a přemýšlí a hledá co to mělo vlastně znamenat.Zde to mám až dvojnásobek.Vlastně když pominu jakoukoliv symboliku,sounáležitost či uchopení snímku,tak tu máme řemeslo,který nepospíchá a vypráví.Jemně krouží a ke konci už šlape na plyn,přitom tu nemáte žádnou honičku,nějakou akční vložku.Vše je v příběhu.Tomuhle tleskám,protože od půlky už si říkám jak to vlastně celé je.Ústřední trio je skvěle vykresleno a přesto nějaký tajemství tam vzadu je.Jong-sua se vlastně zamilovává a nakonec vyšetřuje.Jeden by řekl,že tak zvláštní kriminální film neviděl.Postupem se karty ukážou a divák stejně netuší.Těch otázníků bych měl určitě více,ale o tom to snad i je.Pravda je,že délka je typicka asijská a 148 minut jsem jel nadvakrát.Pěkný motiv,hudební podkres dokresluje i běh po cestě. Stále si říkám co mělo znamenat to jezero,ty skleníky.....85% ()

Soupalka

Pomalý a těžký film, který někomu velmi sedne a někomu zase vůbec ne. Tentokrát jsem se vůbec nenudila, ale řadím se spíše do druhé skupiny. I když vlastně specificky není co filmu vytknout (až na to, že 2 hodiny by úplně stačily), tak se mne nijak zásadně nedotkl a na rozdíl od jiných dramat s hustou atmosférou jsem se soustředila na mnohé asociace, které asi nebyly záměrem režiséra. Herecky super, velmi omezený hudební doprovod. Už se mi stalo, že Murakamiho knihu jsem nedočetla. Příběh a všechny náznaky, které nám dávkuje režisér a scénář nás nenechají na pochybách o tom, co se opravdu stalo a jak to mají jednotlivé postavy nastavené v hlavě i v životě.  U filmu jsem vydržela hlavně  kvůli tomu, abych zjistila jak moc z náznaků toho co se odehrává ve skutečnosti bude do příběhu naplno "vpuštěno" - zjistíme co se vlastně stalo Hae-Mi? Jak to bylo se studnou? Jak často a kdo doma uklízí? Co se stalo s ostatníma krávama? Co se vlastně pěstuje v těch sklenících? Jsou všechny skleníky v Koreji plastový a hoří? Potřebuje vlastně hlavní hrdina maminku a tatínka?   Jak dlouho přežije kočka sama v garsonce? Má to jeho auto techničák? ... ()

alexwill

Souhlasím, uskromnit stopáž by jen pomohlo. Ale jinak jsem se v napětí nudit ani nestihl. Stylizace je skvělá, Korea má pro tenhle námět zajimavou a působivou atmosféru. Započítaje ještě hudbu a několik éterických scén, na mě tenhle film zatím na KVIFF zapůsobil nejvíce. ()

Grázl83

Ach ta délka. Proč to sakra musí být tak dlouhé, když se tam první hodinu nic neděje ?! A co ten závěr, o co tam teda šlo ? Z tohoto důvodu nemohu hodnotit jinak. ()

vandamator

Film se nese polehoučku po svojí trase a může se zdát, že se chvílemi nic neděje, ale opak je pravdou v pozadí se toho děje více, než je naservírováno méně vnímavým divákům. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz