Dětská komedie Drahomíry Králové je ozvláštněna klíčovým "pohádkově vědecko-fantastickým" motivem, kdy působením blesku dochází ke zdvojení dvanáctiletého, technicky mimořádně nadaného Pavla Musila. Každý z dvojníků je přitom vybaven zcela odlišnými charakterovými rysy, danými Pavlovým duševním rozpoložením jejich vzniku. Tím přirozeně dochází k řadě komických situací, omylů a zápletek nejen mezi samotnými "sourozenci" a jejich vrstevníky, ale i mezi dětmi a dospělými... Velmi podařený námět i scénář, u mě velká spokojenost. 85%(4.4.2013)

Hlasky o tom, jak se hlavni hrdina v nestrezenem okamziku obelstil a zavrel do komory, aby nemohl jit do skoly, a ackoli se nekolikrat zadal, pustil se az pozde, nemaji chybu! A takovymi hlaskami a vtipnymi momenty je film prospikovany. Ale jinak mi Musil, co jeste malo zkusil a porad chce na nekoho hupnout, k srdci az tak neprirostl. Ovsem to je muj problem, ne vada filmu.(15.1.2012)

"Ja se omlouvam, ze jsem dneska nebyl ve skole. Ja jsem sice byl rano pripravenej, ale v nestrezenem okamziku jsem se obelstil, a zavrel do komory. A jeste bych rad podotknul, ze jsem se pustil az ted, ackoliv jsem se nekolkrat zadal...." Pozdne osmdesatkova komedie pro deti, ktera ma sice svoje mista, ale uplne za to nej ji nepovazuju. Na muj vkus trosku ukricene, a poetika filmu o deset let starsich ji uz chybi.. 3-(2.5.2015)

Tohle je velmi povedená sci-fi komedie pro mladší publikum. Jako dítěti se mi to hrozně líbilo. Celá myšlenka filmu je založená na tom, že kluk ukradne matce, která pracuje ve výzkumném ústavu, jakýsi speciálního preparát a s jeho pomocí si vytvoří dvojníky. Ti za něj na jedné straně třeba chodí do školy a dělají domácí povinnosti, na druhé straně se ale začnou hlásit o svá "lidská" práva. Motiv jejich dočasné existence mi trochu připomněl Blade Runnera nebo Já, robot (knihu). Kultovní záležitosti: Předtočená odpověď na matčiny ranní budící telefonáty a oblíbená větička chlapcových tyranů: "Musil, Musil, tys ještě málo zkusil." :o))(19.10.2007)

■ ∞ Před mnoha a mnoha lety, v čase šedých let osmdesátých, respektive na jejich konci, jsem v Československé TV viděl tento film a tuze se mi líbil, avšak v počátku let devadesátých století dvacátého jsem v záplavě bijáků ze zpocených států amerických zapomněl na tento film určený především pro děti a mládež, jak se tenkráte říkávalo a postupně mi v paměti zůstaly jen hlášky: "Musil, ještěs málo zkusil." / "Čunderlíci! Vraťte ty kola nebo na vás hupnu!" / "Pane Mráz, pane Mráz, (Vaše) žena je nemocná!" / "Dej ty pazoury pryč, nebo na tebe hupnu!". Nebo odpovědi nahrané na magnetofonovou pásku, která byla spuštěna každé ráno, aby mamince bylo poslušně odpovídáno na její otázky. Dál jsem si pamatoval už jen to dvojí "klonování". Jednou v posteli a jednou v písku. A to je opravdu, ale opravdu vše. Po těch letech jsem už ani nevěděl, kdo v tom hrál, kdo to napsal, režíroval, a nemohl jsem si vzpomenout ani na název. Když tu nenadále, přibližně před dvěma měsíci, tak z čista a jasna, jako rána pěstí v podchodu, když se večer vracíš domů, jsem se od jednoho neznámého hrdiny dozvěděl název tohoto filmu; nu a tu mne nenapadlo nic lepšího než se na tuto sci-fi komedii podívat znovu. ■ Jak jsem si naplánoval, tak jsem i později učinil a musím podotknout, že jsem se na toto pokoukání opravdu moc těšil a to zpravidla není moc dobré pro pozdější hodnocení onoho filmového díla, neboť má očekávání povětšinou nezůstávají kladně naplněna a mnohokráte jsem poté rozčarován. Nuže a jak to bylo u filmu Kam doskáče ranní ptáče? ■ Nostalgie je velká svině a mnohdy je velmi obtížné, ba přímo nemožné, se jí zbavit či alespoň jí nepřikládat takovou váhu při svých diváckých radovánkách. Tato rodinná komedie si nehraje na žádný velkofilm a to je jedině dobře. Od samého počátku až do úplného konce jsem se náramně bavil a mnohokráte porovnával své pocity z klukovských let a ty nynější, a světe div se, ani chvíli jsem se nenudil a film se líbil v podstatě úplně stejně, možná ještě o píď víc, jako když jsem jej viděl onehdá poprvé. ■ Připomnělo mi to mé dětství, ne že bych byl vědátor, vynálezce, elektrotechnický nadšenec, ale ta atmosféra toho filmu, nechuť hlavního hrdiny ráno vstávat, chodit do školy, ve škole být učitelským sborem nepochopen, tak trochu třídní šašek, malinko v učení flákač, tvůrce neplech a šprťouchlat, ale i prepubertální chlapec s velkým smyslem pro spravedlnost, především, jedná-li se o nepatřičnosti a šikanu starších, větších, silnějších žáků z vyšších ročníků, páchaných na nevinných obětech, které se neumí nebo bojí bránit či nepřístojnosti vůči spolužačkám. ■ ■ ■ Nápad s hmotou, která při určitých elektromagnetických stimulacích dokáže "klonovat" mě tehdy moc nadchnul a trochu mě mrzelo, že nebylo více pojednáno o tom, na jakém principu přesně tato hmota pracuje a detaily toho, co to vlastně zapříčiňuje. Nyní jsem však naopak rád, že film do tohoto vysvětlování nezabředl a je nám prostě a jednoduše řečeno, že je to tak a tak a tečka. Tento film je více komedií a určen spíše k zábavnému pokoukání a ne aby vysvětloval fyzikální a biochemické náležitosti a nyní jsem tomu rád, že film je takový, jaký je. Kam doskáče ranní ptáče je svým způsobem pokračováním bláznivých sci-fi komedií ze sedmdesátých let dvacátého století československé kinematografie. Tento film sice není žádná pecka, ze které si sedneš na zadek a čelist Ti klesne až na kolena, ale je natočen velmi dobře a hlavně zábavně a upřímně musím říci, že v záplavě současných sračiček, je stále v pozici, kdy to ostatním s malíčkem v nose natře. ■ ■ ■ ⁞ [95/100]. ■ ‖ [89/100]. ■ ↨ [83/100]. ■ ― Pavel DIVIŠ & Luboš DIVIŠ [83/100], Miloslav ŠIMEK - I když zde má jen malou roličku ředitele, tak jí dal velký rozměr [93/100]. ■ ῼ Jaroslav UHLÍŘ - Zde musím podotknout, že UHLÍŘův rukopis, jinde tak lehce rozpoznatelný, není v tomto filmu vůbec poznat a na konci filmu, když jsem v titulcích viděl jeho jméno, jsem čuměl jako puk. [81/100]. ■ ∩ „Pane, vy jste vdova!“ (1970), Dívka na koštěti (1971), Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974), Zítra vstanu a opařím se čajem (1977), Což takhle dát si špenát (1977), Arabela (1979), Létající čestmír (1983), Křeček v noční košili (1987), Zabil jsem Einsteina, pánové... (1969), The Terminator (1984), The 6th Day (2000), Návštěvníci (Expedition Adam '84) (1983), Chobotnice z II. patra (Die Tintenfische aus dem zweiten Stock) (1986), Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974). ■ № 2x; 1x ⌂ [D], [TV], [TV_RGB], [PZ]. 1x ⌂ [D], ϿϾ, [PZ], [480p], [12-III-2014; 10:30]. ■ ↘ topi80, karlee, Testament, Siegmund, blackrain. ■ ↔ ① [95/100]; ② [97/100] [12-III-2014; 10:30]; ‡ [97/100] [12-III-2014; 10:30]; >>> [96/100]. ■(20.3.2014)

• - Když přibližně ve 45. minutě "originální" Pavel Musil (Pavel Diviš) sleduje televizi, zatímco jeho dvojníci uklízejí, na obrazovce běží český kriminální film Muž na drátě (1985), konkrétně scéna, kdy Jarda (Boris Rösner) v šatně z legrace přiloží Evženovi (Jiří Bartoška) k zádům maketu revolveru a řekne mu: "Ruce za hlavu," což Evžena velmi vyděsí. (8smdesat)

• - Scény z koupaliště byly natočeny na koupališti Lhotka na Praze 4. (lofa)