Děj dětského filmu Vyhrávat ptichu se točí kolem nejmasovějšího sportu - fotbal. "Vypráví příběh party venkovských kluků a táty jednoho z nich, obětavého trenéra Šedivého, který se snaží se svých svěřenců vychovat oravdové fotbalisty. Žákovské jedenátce věnuje každou chvíli volného času, někdy i na úkor svého rodiného života. Vede malé fotbalisty k tomu, aby se z nich nestaly primadony, aby se halasně nechvástali skutečnými nebo fiktivními úspěchy, ale aby si zvykli " vyhrávat potichu." To jen ve stručnosti k tomuto sportovnímu příběhu z komunistické doby, který ovšem neztratil ani po letech, nic na své originalitě.(21.11.2013)

• Lischai

První půlka vypadala dobře. Mělo to - na dětský film z 80' - docela šmrnc, bylo to hezky zahrané a dokonce se i otevřelo zajímavé téma ztráty otce jako dětského idolu. Ale v půlce se to nějak rozklížilo, spousta prostoru byla věnována relativně nezajímavým věcem (past na Hrušínského, krávy, lov ryby...) a to skutečně zajímavé rodinné téma nějak zmizelo do vzduchoprázdna.(20.2.2014)

Příjemná letní věc. Takový ten dětský film o partě dětí v létě, zde fotbalistů na venkově. Na rozdíl od ostatních má hlubší myšlenku a to se mi líbilo. I já znám jednoho takového chlapíka, který by pro ten ,,svůj'' sport obětoval cokoliv. Věnuje se s neskutečnou trpělivostí malým prckům, připravuje si z nich členskou základnu pro žáky, maká na hřišti jako údržbář, trénuje starší... Vše zadarmo, jen pro ten sport a jen pro to aby ti malí nedřepěli doma u počítačů a beden a snad pro ten vnitřní pocit dobře vykonaného díla... Když mu jako rodiče nutíme na konci sezóny dárkový koš, kroutí se jak pomlázka. Pavel Nový tu hraje právě takového člověka. * * *(22.6.2014)

Já bych ty kluky dal do repre a Novýho nechal trénovat místo DeBílka a pokud by naše fotbal repre měla úroveň minimálně jako tenhle film, tedy klasický průměr bylo by tak o tři třídy výš než jakou úroveň mé teď. Tohle je klasická letní sušenka, když je čas a chuť dá se v pohodě schroupat. Hlavně holčíčí akce kdy kluky v tom křoví zaházely hovnama a dalším sajratem byla hodně inspirativní pokud se jedná o myšlenku co bude dělat až mě před volbama osloví politici.(8.9.2013)

Byl jsem zvědavý, jak vypadá zfilmovaná verze knihy, kterou jsem dostal snad někdy ve 3.třídě za vzorné chování a kterou jsem měl hodně rád (Jan Krůta - Jeho veličenstvo míč, podle roku vydání byl ale zřejmě dřív scénář). Snímek o partičce vesnických (nejen) kluků, pro které fotbal znamená tolik, že založí tajné bratrstvo, jehož cílem je (nejen) pomstít potupu svého trenéra - tatínka hlavních dvou postav. No, kniha byla lepší, nicméně za maminku Lenku Termerovou (kterou jsem si přesně takhle představoval) a za nostalgii hodnotím tak, jak hodnotím … “… chlap góly do prázdné branky nedává …“(14.6.2011)

• - Film se točil v Krásné Hoře nad Vltavou, hrají tam i někteří místní obyvatelé. (LaDaCa)