Spalující touha

Eyes Wide Shut - Spaľujúca vášeň

Široko zatvorené oči

Thriller / Drama / Mysteriózní / Erotický

USA / Velká Británie, 1999, 159 min

Báječné mistrovo sbohem světu filmu i světu jako takovému... Co vlastně zanechává jako testament? Vzrušující, erozitující a tajemně dráždivou esej, podobenství nenápadné krize vztahu dvou lidí, které na moment odcizí jeden sen, jeden pocit. Fascinující duet Toma Cruise a Nicol Kidman je především ve znamení vizuální převahy toho prvního, ale větší přesvědčivosti té druhé. Doktor William Hartford, ve své podstatě šťastný, spokojený a sebevědomý muž, se jednoho krásného večera dozví od své řádně zhulákané ženy o jednom neuskutečněném milostném dobrodružství a tento příběh, spíše nenaplněný sen, mu dá impulz k neskutečné a nadreálné pouti za pokušením, za utišením rozbolavělého mužského ega. Při této pouti pomalu přestává být sám sebou a stává se člověkem, který nosí masku... a obklopen rozkoší, perverzí a všudypřítomným pokušením se nakonec zaplétá do zvláštní hry, která je plná nebezpečí a neznámých. A ani maska ho nedokáže ochránit před neodvratným. Kubrick je znepokojivý a sugestivní jako vždy, atmosféra předvánočního New Yorku dodává jeho filmu gejzíry křiklavých barev, překrásná ženská nahota dráždivost a příběh obrovskou vnitřní sílu. Každý záběr je rozkoší. Smyslnou, strhující. Herecké výkony... fantastické. Hudba – minimalistická, padnoucí. Mistrovské podobenství s jednou jedinou pointou... šoustáním. Skutečnost. Sen. Rozjitřené vnímání. Hluboké snění. Oči doširoka zavřené.(26.10.2004)

Tenhle film je zvláštní. Pro někoho může být šokující, ale podle mě to je velmi zdařile natočený film s dějem, které by pod taktovkou méně talentovaného režiséra skončilo jako nechutné béčko (případně Péčko :-)). Pan Kubrick ale dokázal udržet laťku po celý film stejně (hodně) vysoko a i přes spoustu scén zabývajících se sexem jde o psychologický film rozebírající zejména to, jakou roli hraje v životě tolerance, porozumění a hlavně náhoda. V postavách Toma Cruise (který zde podává (nejen na sebe) velmi dobrý výkon) a Nicole Kidman (ta hraje naprosto fantasticky) je toto všechno nádherně analyzováno a konfrontováno. Ona se dopustila "snové nevěry", on se jí chtěl pomstít. Ale jenom díky neuvěřitelnému štěstí z tohoto nočního výletu po předvánočním New Yorku nevznikla tragédie. Scénář je neuvěřitelně inteligentní, promyšlený (nevím, jestli v něm hnidopiši najdou nějakou logickou chybu, ale pochybuji) a krásně spletitý. Navíc na mě měl zajímavý efekt - po 2.shlédnutí jsem sice (snad :-) porozuměla některým věcem, ale vyvstaly další otázky, takže určitě jsem tohle dílo neviděla naposledy (navíc ve mě podruhé zanechal film ještě hlubší dojem než při prvním shlédnutí). Co se týče technické stránky, tak k té nemůžu mít jedinou výhradu, skvělá je i kamera a naprosto fantastická mi připadá hudba - úvodní Shostakovichova suita, instrumentální hudba v "domu orgií" ale zejména Musica Ricercata - klavírní minimalistická skladba, která hraje vždycky, když už má Tom Cruise na mále nebo když mu hrozí nebezpečí, jsou naprosto úžasné a perfektně podtrhují atmosféru děje. Jsem teď zvědavá, co sem napíšu po 3.shlédnutí a na co nového při něm přijdu :-)(15.3.2004)

Eyes Wide Shut se pohybuje na pomezi dvou klišé : americká filmová rodina 20.století a tajemný, stále však uvěřitelný příběh vycházející z fantaskních vídeňských romanet přelomu 19. a 20.století. Obě tyto roviny jsou přítomny a třebaže žádná z nich není zrovna originální, z jejich střetnutí se nesměle cosi zajímavého dere. Poslední Kubrikckův film není zdaleka tak děsivý jako Shining, ani tak krutý jako Mechanický pomeranč, má však své nevtíravé a tiché kouzlo. Atmosféra je mysteriózní, erotická, trochu i hororová. Nebo by taková alespoň měla být. Námět: jedení zakázaného ovoce. Kubrick nám klade zajímavé otázky: Lze na pravdě jedné noci stavět celý život? A na druhou stranu : Lze zjevení této noci ignorovat? Přesto tomu něco chybí. Kubrickova práce na filmu je tradičně vysoce precizní. I když tato verze filmu neměla být posledním střihem, není nedokončenost nijak znát. Jako vždy Kubrick dokonale zpracovává myšlenky jiných, přežvýkává dílo Arthura Schnitzlera, sám však jakoby ovšem nebyl přítomen. Pro mě zůstal Kubrick těsně pod cílovou páskou mimořádného díla. Je jí ovšem vzrušujícím způsobem blízko.(26.10.2004)

Geniální psychologické drama plné otázek, myšlenek a pocitů, které asi každý bude dlouho zpracovávat. Výborná Nicole Kidman i Tom Cruise v posledním Kubrickově snímku, který se hodně liší od těch předchozích, ale má snad ještě větší kouzlo a hloubku, než všechny ostatní (pokud to vůbec jde). "Only as I am sure that the reality of one night is in that long matter of whole lifetime can never be the whole truth..."(7.10.2010)

Jsou to takové lepší tři hvězdy...Asi něco jako u mechanického pomeranče, koneckonců i z něj jsem měl stejný pocit z Eyes Wide Shut - čím víc se film blížil konci tím méně jsem mu rozumněl a padala na mne, částečně provázená nudou pramenící z "vypadnutí" ze snímku, respektive jeho podstaty. Eyes Wide Shut je snímek vedený důkladnou a promyšlenou režií, filmem s působivými hereckými výkony a podmanivou hudbou, jemto však též film určený spíše lidem, kteří jsou co možná nejvíce naladěni na Kubrickovu osobitou strunu. Ale možná je jádro mého neúplného pochopení snímku v něčem jiném, než v nepřístupnosti Kubrickova vesmíru. Třeba nemám dostatečné zkušenosti v oblasti, které se film věnuje. Možná ve svých devatenácti letech vnímám sexualitu ještě příliš povrchně. Anebo naopak příliš složitě? Takže Let's fuck more!(25.10.2007)

• - Tom Cruise a Nicole Kidman podepsali oba kontrakt s otevřeným ukončením, to znamená, že se upsali projektu na tak dlouho, jak bude potřeba. Ani jeden z nich nemohl tušit, že to bude na déle, než rok. (don corleone)

• - Jeden z pacientů, jehož jméno vypustí Tom Cruise, se jmenuje Kaminsky. To je zase odkaz na film 2001: Vesmírná odysea (1968), kde se takto jmenoval jeden z astronautů. (don corleone)

• - Eyes Wide Shut měl premiéru 16. července 1999. Stanley Kubrick trval na tom, že to bude tento den a žádný jiný. Přitom 16. červenec 1999 byl dnem, na který připadlo 30. výročí letu Apolla 11 na Měsíc. Podle fanoušků konspiračních teorií měl tento kosmický let údajně zrežírovat právě Kubrick na objednávku americké vlády. (Looka)