The Siege of Jadotville

• Irsko Jadotville (neoficiální název) (více)
všechny plakáty

Nízkorozpočtový snímek z produkce stanice Netlix byl natočen podle skutečných událostí. Ukazuje příběh jednotky irských vojenských "paniců" v čele s Patem Quinlanem (Jamie Dornan), kteří jsou v době studené války vysláni pod záštitou OSN do Afriky a mají po místním vojenském převratu jediný úkol, udržet mír v místě zvaném Jadotville. Z mírové mise se ve finále vyklube boj o holý život, když se vlivem zákulisních taktik, boje o moc a další tajné zpackané operace OSN na místě, stanou obětními beránky, od kterých všichni dají ruce pryč a nechají je napospas osudu. Skupinka 150 nováčků, kteří nikdy nezažili skutečnou válku a vyděsí je i had v trávě, je tak postavena před rozhodnutí, jestli tváří v tvář obrovské přesile najatých žoldáků budou kapitulovat, nebo bojovat do poslední vystřelené kulky a zemřou jako hrdinové. Paradoxně tato událost byla zametena pod koberec, jako by se nikdy nestala, a o jednotce se dlouho mluvilo jako o zbabělcích irské armády. Uznání se dočkali až po letech v roce 2005, kdy byli irskou vládou konečně oceněni. (pavcas)

tron

Možno obsahuje spoilery. Prvých 30 minút je strašných, ale akonáhle dôjde k prvému pokusu o dobytie základne, chytá netflixovská snímka dych a ponúka nenápaditú, ale zručne nakrútenú akciu. Potešila ma zápletka o skupinke vojakov, čeliacich niekoľkonásobnej presile, ale tak zas nejaký veľký zázrak to nebol. Hoci sa kasting plus mínus vydaril, ku koncu už to iba vyčerpane dychčí a čaká na vyslobodzujúce titulky. Nepomohol ani scenár, ktorý je alebo blbý alebo len mal tú smolu, že sa aj v skutočnosti také blbosti stali. Keď im mohli poslať vrtuľník na odvoz ranených, prečo ho poslali prázdny? Prečo ho nenapratali muníciou a posilami? Prečo nepriatelia muničák neodpálili hneď? Prečo keď mali takú gigantickú presilu, tam proste rovno nevleteli, ale radšej to tam komplikovane desiatky a desiatky hodín dobíjali a pri prvej príležitosti sa sťahovali? Tiež som nepochopil, koľko ich tam vlastne bolo. Mužný Jamie Dornan čosi hláškuje o 150. chlapoch, ale ja som ich tam videl 20. Plus ma výrazne otravovali všetky scény bez vojakov (politické a kvázi diplomatické riešenia). „Nemáte právo prijať moju kapituláciu. Nič-menej ja tu vašu prijmem rád.“ ()

EvilPhoEniX

Netflix jede! Siege of Jadotville je příjemný válečný film o bandě Irských vojáků bez zkušeností, bez munice, bez podpory, bez pořádné základny in middle of nowhere in Afrika proti několikanásobné přesile, kteří navíc nehrají fér. Od 30 minuty nonstop válečná vřava se sympaťákem Jamie Dornanem v hlavní roli. Překvápko za skromný rozpočet. 85% ()

Malarkey

Nedokážu pochopit, kdo v Netflixu přišel na to, že tento film bude nízkorozpočtový. To by herci museli hrát zadarmo a to tady jsou na můj vkus až moc velká jména. Jamie Dornan, Mark Strong, Mikael Persbrandt nebo Guillaume Canet? K tomu je všechny vrhli do válečné vřavy s naprosto parádními akčními sekvencemi. Nechápu tedy, jak to tvůrci natočili za těch pár peněz, ale je hezké, že podobný příběh představili. O Jadotville jsem totiž neměl do té doby ani potuchy a už teď alespoň vím, že jednotky OSN taky občas sem tam něco udělají. Není to podmínkou a v tomto případě si to zaslouží větší pozornost. A samozřejmě i velký respekt. Proč? To si zjistěte sami, protože takový film by si zasloužil daleko více hodnotících, než tu aktuálně má! ()

Fr

,,KAŽDÝ MÁ V HISTORII SVOJI ROLI“...“ /// … a jak nám historie ukázala, OSN se o svoje vojáky dokáže postarat! (ironie čuráku!…) Film o hrdinský obraně (nerovnýmu boji) a politickejch čachrech pod vlajkou OSN, tedy vzoru ctnosti i práva. Směs politiky a války, kterýmu dodává „správnej“ význam i říz právě ta vojenská jednotka irskejch cucáků. Zajímavý i díky scénáři Kevina Brodbina. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu „The Siege at Jadotville: The Irish Army's Forgotten Battle“, kterou v roce 2005 napsal Declan Power, neznám. 2.) Neustále mladejm vopakuju: dýchej, zmáčkni, zabij. 3.) Thx za titule „audit.cz“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * ()

Zeck

No, ušlo to. Patrně to není zrovna zhodnocení, které by ambiciózní Netflix chtěl slyšet, jenže ten hype musel jeho expanzí zákonitě splasknout a ačkoliv je film kvalitně obsazen a téma rovněž slibuje zajímavou podívanou, svěřit akční válečné drama do rukou debutanta a požadovat nadprůměrnou kvalitu, to se jeví jako celkem nevídaný risk, který "překvapivě" nevyšel. Tvůrci se evidentně inspirovali žánrově podobnými snímky a to vojenské hrdinství plné empatických pohledů, vzájemnosti a umělých frází plných klišé chtěli uvěřitelně přenést i do tohoto filmu, jenže to z nějakého důvodu moc nefungovalo. Politické pozadí s obdobně nefungujícími dialogy a umělými emocemi na tom bylo podobně a tak zde zbyl snad jen ten boj, který to mohl zachránit a trochu vytáhnout. No a ten boj byl prostě jen průměrný, ačkoliv si režisér pečlivě odškrtával vše, co dle škatulek v takových filmech má být. Samotná akce pak stála na hordách tupých útočníků, staticky stojících a nekrytých v řadě na poli 200 metrů od protivníka, kteří do sebe nechávali sypat olovo, přesto obránce vždy skoro porazili, aby se těsně před vítězstvím stáhli do lesa a za deset minut "hrůzně" naběhli znovu na ty samé pozice, jen aby dali prostor hlavním postavám pro telefonáty na velitelství. Veškeré znázornění akce stálo na střídavých záběrech na palbu jednotlivců z obou stran a to je asi tak všechno, čím nás chtěl Smyth ohromit. Netuším, jak ten boj probíhal ve skutečnosti a ani po zhlédnutí nemám chuť si to najít, ale vážně by se nic nestalo, pokud by tu akci ve jménu filmového zážitku trochu zatraktivnili. Obávám se ovšem, že režisér nic víc předvést ani nemohl, protože na to postrádal finance a hlavně cit. Jak řemeslně natočit zábavné akční drama a přitom jen ukazovat jednotlivce jak střílí, to nám letos předvedl Bay a jeho 13.hodin, Jadotville s mnohem menším rozpočtem nepředvedl skoro nic, ačkoliv ukazoval v podstatě úplně to samé. Je to rozhodně dobrý irský film pro irské publikum, pokud ho ale zbytek světa vůbec neuvidí, o nic tím nepřijde. Dornan hrál mimochodem skvěle, škoda, že mrhá potenciálem ve filmové šedi. 60% ()

• Napriek tomu, že ide o televízny film, v obmedzenom rozsahu bol premietaný v írskych kinách. (Jello Biafra)
  • Režisér Richie Smyth, pre ktorého šlo o režijný debut, od hercov požadoval, aby sa zúčastnili náročného vojenského tréningu v Južnej Afrike. (MikaelSVK)
  • Natáčelo se v Jihoafrické republice. (BMW12)