• Irsko

(neoficiální název)
  • Jihoafrická republika

Drama / Thriller

Irsko / Jihoafrická republika, 2016, 108 min

Tento film ukazuje, k čemu slouží OSN. Jak v obsazených zemích páchá zvěrstva a zatajuje je. Jak hájí pouze zájmy korporací a klidně kvůli nim obětuje své vojáky. Jednotka irských vojáků se ocitá na misi v Kongu bez pomoci, bez munice, jídla, léků. OSN, která je tam vyslala, dává od celé akce ruce pryč a přestává s vojáky komunikovat. Na vojáky útočí několikanásobně početnější skupiny žoldáků, placených místními oligarchy. I žoldáci nakonec uznají, že měli nesmírně statečné soupeře. Na rozdíl od činovníků OSN a irské vlády. Skvělý film.(17.6.2017)

Raz za čas padne vhod aj film menej náročný na dejové zauzlenie ako to bolo tento krát. Misku váh však s prehľadom naklonila slušná pozemná, ale aj letecká vojenská akcia. Nájdu sa veci, ktoré filmu uberajú na kvalite ako pád raneného vojaka z helikoptéry, ktorého zachránili, či klamlivý počet írskych vojakov, keď ich veliteľ povedal, že ich 150 tak to znásobil 3 krát. Plusom však bola aj ukážka svinského počínania politickej osobnosti a úplným bonusom sa stala neschopnosť Francuzského veliteľa, ktorý si nedokázal poradiť s mladíkmi, ktorý v živote nebojovali. 70%(20.10.2016)

"Rommel? Viem, že Francúzi nemajú radi Nemeckých stratégov...Obsadili vás za 2 týždne..." V niektorých recenziách som zachytil niečo o nízkorozpočtovom a amatérskom filme, tak som k nemu pristúpil trocha opatrne. Na mňa však od prvých sekúnd pôsobil veľmi profesionálne a v momente, keď som zbadal M. Stronga si hovorím, že to predsa nemôže byť len taký malý film. Trochu nechápem, tunajších "odborníkov" na vojnové filmy. Ten film má všetko, čo má dobrý film mať. Veľmi sympatická hlavná postava( nikdy som si nemyslel, že to o Dornanovi poviem), výborné herecké výkony, perfektne zvládnuté a prehľadné akčné scény a hlavne film rozpráva príbeh, ktorý stojí za to spoznať. Asi najviac si budem pamätať scénu rozhovoru v bare medzi veliteľmi znepriatelených strán, kde na posmešky o tom, že Irská armáda nikdy v žiadnej vojne nebojovala, nasral francúzkeho žoldáka zmienkou o Rommelovi a vetou z úvodu mojej recenzie. Film silné 4*, ale rovnako ako Big bear mám pocit, že film je výrazne podhodnotený niektorými tunajšími "znalcami" , preto plný počet. 90%.(7.11.2016)

Za málo peňazí veľa muziky. Žiadne super akčné scény, žiadni super akční hrdinovia, ale obyčajní vojaci, ktorí sa zrazu ocitli uprostred paľby bez poriadneho vybavenia, bez pomoci a proti presile. Ktorí mali asi aj šťastie v nešťastí. Vraj hlupáci z Jadotville .. pche. Kvalitné herecké obsadenie, ktoré nesklamalo .. páčilo sa mi.(15.10.2016)

Slušně natočený válečný snímek, jehož hlavním kladem je to, že případným zájemcům o moderní historii přibližuje polozapomenutou kapitolu afrických dějin, tragický osud Patrice Lumumby a jepičí existenci Tshombeho (který si je tu docela podobný) loutkového pseudostátu Katanga. Jinak bezzubá OSN již tradičně ve vleku velmocí a z vysoka seroucí na místní i své vlastní lidi. A Boltonovi tentokrát opět zjevně chybělo alespoň těch 20 dobrých mužů navíc :-).(18.10.2016)

• - Režisér Richie Smyth, pre ktorého šlo o režijný debut, od hercov požadoval, aby sa zúčastnili náročného vojenského tréningu v Južnej Afrike. (MikaelSVK)