Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Nízkorozpočtový snímek z produkce stanice Netlix byl natočen podle skutečných událostí. Ukazuje příběh jednotky irských vojenských "paniců" v čele s Patem Quinlanem (Jamie Dornan), kteří jsou v době studené války vysláni pod záštitou OSN do Afriky a mají po místním vojenském převratu jediný úkol, udržet mír v místě zvaném Jadotville. Z mírové mise se ve finále vyklube boj o holý život, když se vlivem zákulisních taktik, boje o moc a další tajné zpackané operace OSN na místě, stanou obětními beránky, od kterých všichni dají ruce pryč a nechají je napospas osudu. Skupinka 150 nováčků, kteří nikdy nezažili skutečnou válku a vyděsí je i had v trávě, je tak postavena před rozhodnutí, jestli tváří v tvář obrovské přesile najatých žoldáků budou kapitulovat, nebo bojovat do poslední vystřelené kulky a zemřou jako hrdinové. Paradoxně tato událost byla zametena pod koberec, jako by se nikdy nestala, a o jednotce se dlouho mluvilo jako o zbabělcích irské armády. Uznání se dočkali až po letech v roce 2005, kdy byli irskou vládou konečně oceněni. (pavcas)

(více)

Recenze (96)

agentmiky 

všechny recenze uživatele

Popravdě jsem doposud nic o tomto incidentu nevěděl, a já se rád dozvídám nějaké informace o událostech, které mě minuly. Jeden z prvních snímků v rámci Netflixu, jenž se ale dle mého úsudku dá považovat za jeden z nejzdařilejších. Opravdu luxusní obsazení, Dornan v roli irského velitele jednotek OSN zaválel, i přítomnost Stronga potěšila. Film je od začátku do konce nabušený scénami, kde pořád něco vybuchuje, a pořád na plátně probíhá jedna přestřelka za druhou. I proto by mě zajímal filmový rozpočet, neboť většina lidí, co film viděla, říká, že film natočili za úplný pakatel. Pokud ano, tak smekám kloubouček (už jen za scény se stíhačkou a sestřelením vrtulníku, protože to bylo technicky na vysoké úrovni). Také mě fakticky překvapilo, že v roce 1961 s největší pravděpodobností sestřelili letadlo, v kterém se právě nacházel tehdejší generální tajemník. I hudební doprovod se podařil. Film, která se jednoduše nedostane do povědomí široké veřejnosti, ale pro vyhledávače žánrovek povinnost. Za mě dávám 82 % ()

Fr 

všechny recenze uživatele

,,KAŽDÝ MÁ V HISTORII SVOJI ROLI“...“ /// … a jak nám historie ukázala, OSN se o svoje vojáky dokáže postarat! (ironie čuráku!…) Film o hrdinský obraně (nerovnýmu boji) a politickejch čachrech pod vlajkou OSN, tedy vzoru ctnosti i práva. Směs politiky a války, kterýmu dodává „správnej“ význam i říz právě ta vojenská jednotka irskejch cucáků. Zajímavý i díky scénáři Kevina Brodbina. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu „The Siege at Jadotville: The Irish Army's Forgotten Battle“, kterou v roce 2005 napsal Declan Power, neznám. 2.) Neustále mladejm vopakuju: dýchej, zmáčkni, zabij. 3.) Thx za titule „audit.cz“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * ()

Reklama

sniper18 

všechny recenze uživatele

Slušná žánrovka. The Siege of Jadotville je presne ten typ filmu, ktorý vo svojom žánri prakticky v ničom nevyniká, ale je to po všetkých stránkach dostatočne kvalitne odvedená práca, čo mi hlavne v tomto období, kedy sa už klasický vojnový žáner moc neprejavuje celkom stačí. Trochu odlišný je vlastne len samotný konflikt, ktorý ešte asi filmovo spracovaný nebol a fakt, že tentoraz západná strana vlastne v ničom nemá navrch a musí čeliť mnohonásobnej presile domácich,v tomto prípade vojakov Konga, inak je to klasika. A tak je tu zoznamovacia úvodná polhodina, počas ktorej si ma síce celkom získali možno len dve, tri postavy, ale aj tak sa divák dozvie všetko dôležité a navyše to osvieži aj zaujímavý vzťah s príslušníkmi francúzskej légie, ktorí ale bojujú na druhej strane. A následne sa to už naplno rozbehne, prevedenie je síce len úplne priamočiare a dejovo to už jednoduchšie takmer ani byť nemohlo, ale zase sa stále niečo deje, keďže na nedostatok akcie sa tu teda nedá sťažovať. Nie je síce moc rozmanitá, predsa len sa stále odohráva v tom istom prostredí, ale obrana oblasti pred mnohonásobnou presilou má aj tak vždy svoje čaro, takže s tým nemám problém. Technicky je zvládnutá veľmi kvalitne, ale chcelo by to viac zapamätaniahodných scén, v tomto vlastne aspoň trochu vyniká len odstreľovač a tiež čo sa týka obetí, tak je to celé až moc jednostranné, ale celkovo sa na akciu pozerá veľmi dobre a našťastie je jej dosť. Obsadenie mohlo byť aj lepšie, ale aj tak zaujme Jamie Dornan v úlohe veliteľa, ako jeho pravá ruka charizmatický Jason O'Mara, odstreľovač a celkom aj Mark Strong. A režijne tu síce nie je žiadny osobitý prínos, ale na ten potrebný žánrový štandard to určite stačí. Takže The Siege of Jadotville sa určite nezaradí medzi tie vojnové filmy, ktoré pozerávam opakovane, ale nemám dôvod hodnotiť horšie, bavilo ma to od začiatku až do konca a akcie je dosť, viac som od toho ani nechcel. 72% ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

,,Co vám velení řeklo při žádosti o posily ?'' - ,,Hodně štěstí, teď jste v rukou Božích! '' -------- Tak tohle bylo sakra dobré a schválně půjdu proti místním evidentně ,,znalcům''. Na to, že šlo o nízkorozpočtový film, to bylo naprosto skvělé. Dokonce bych řekl, že takto pořádnou válečnou porcičku akce jsem už dlouho neviděl! O tomto konfliktu jsem samozřejmě nic nevěděl (stejně jako místní znalci), ani o tom jak dobře to Irové dali. Sice zde někteří napadají chování nepřátel, je si však třeba uvědomit, že všechno co střílelo nebyli jen francoužští případně belgičtí legionáři s výcvikem. Jistě mezi nimi byla i halda místních černých žoldáků o jejichž výcviku lze jen těžko uvažovat. Co mně zaujalo byl fakt, že se útočilo z planiny kryté stromy (což bylo na jednu stranu logické), na stranu druhou s touto převahou bych obsadil blízký hřeben a obránce vystřílel zeshora jak králíky na hřišti... Ale třeba si tvůrci a věřím v to dobře nastudovali reálie i histerické skutečnosti. Po filmu jsem si k tomuto konfliktu něco zjistil a film se reálií držel celkem věrně včetně náletů na obrance. Jediné co chybělo byla obrněná lehká vozidla, kterými obránci disponovali. Tady je nahradily jeepy a defendery. U těch jsem obzvláště trpěl. Defíky patří mezi má oblíbená auta a když jsem viděl jak ve filmu vybuchují, hoří atd... trhalo mi to srdce. :-)! Film byl plný silných momentů, velmi hustý byl například rozhovor v hospůdce u koňaku, nebo dotaz velitele zda se jeho muži chtějí vzdát! I hudba mi tu sedla. Pokud bych měl na talíři jen takovéto nízkorozpočťáky, budu celkem dobře spokojen! Jsem rád, že tvůrci vzdali poctu hrdinům z Jadotville. Tenhle film jim byl poctou a je to poprvé, kdy jsem zaznamela, že jednotky UN (United Nothing .-) jen nepozorovaly, ale také jednou opravdu bojovaly co to dalo. Dal bych za 4 hvězdy, ale protože je tu film opravdu výrazně pododnocen, přidávám i pátou prázdnou nábojnici a rozhodně jej doporučuji vidět ! . * * * * * ()

Remivsremi 

všechny recenze uživatele

Netflix se opět vytasil s neočekávaným příběhem a přetavil ho v skvělý válečný film. Obsazení je zde parádní a budete prožívat každou minutu tohoto výtečného souboje nevyrovnaných stran. Není tady žádná patetická hra na přílišné emoce, pouze jasně předvedená ukázka, kdy skupinka vojáků ze sebe dokáže vydat maximum při velice nezvyklé situaci. 8/10 ()

Galerie (55)

Zajímavosti (4)

  • Natáčelo se v Jihoafrické republice. (BMW12)
  • Režisér Richie Smyth, pre ktorého šlo o režijný debut, od hercov požadoval, aby sa zúčastnili náročného vojenského tréningu v Južnej Afrike. (MikaelSVK)
  • Výzbroj írskych vojakov sa skladá z belgických útočných pušiek FN FAL, švédskych samopalov Carl Gustav m/45 a ďalej z britských ľahkých guľometov Bren, opakovacích pušiek Lee–Enfield No. 4 Mk I a vodou chladených guľometov Vickers. (Jello Biafra)

Reklama

Reklama