Deštivý den v New Yorku

A Rainy Day in New York

Daždivý deň v New Yorku

Komedie / Romantický

USA, 2019, 92 min

Příjemná oddechovka, která po značné době ukazuje již téměř ztracený um barda Woodyho Allena. Celý film stojí a padá na milenecké dvojici Chalamet/Fanning, přičemž Ellie je ve své prostotě rajcovní jako Ginny Weasley v kouzelnickém hábitu od Madame Malkinové. Po celou dobu metráže jsem se nepřestal bavit nekonvenčním filosofováním obou hlavních aktérů zakončené Ellie v prádle spodním. Následné au revoir bylo jen malinou na hoře slazené šlehačky. 80 % Celosvětový příjem ke 2. 3. 2020: $20,810,600, což je 0,83 násobek rozpočtu(4.3.2020)

I v dešti a zatažené obloze, je přece krása. Nečekaně příjemné překvapení a to i přesto, že už to tu přeci bylo, že Woody Allen přetáčí sám sebe. Jenže tady se to zase docela povedlo, což i vzhledem k jeho věku, klobouk dolů. Tedy, příběh je zase známý, ovšem s nečekaně podivnou téměř závěrečnou scénou (rozhovor matky se synem) a následným uvědoměním si (Chan), příjemné, romantické, avšak samozřejmě očekávané vyústění. Dvě hlavní postavy jsou velmi dobře napsány a samozřejmě i zahrány, především Timothée Chalamet byl výborný a Elle Fanning dokonale "prostá"... je vidět, v jaké době film vznikal. Za to zbytek velmi silného obsazení, má až příliš málo prostoru a to je samozřejmě škoda. Každopádně o světě filmu prozradí právě tyto vedlejší postavy mnoho a snad i o Woodym, už klasicky. Právě proto a pro ty dialogy tu jsou... vždyť dialogy zaujmou snad nejvíce, něco tak trefného, dokonale vtipného, jsem už od Woodyho nečekal. Příběh odlehčují a do jeho atmosféry jednoduše padnou! Ta je opět na vysoké úrovni, díky klasicky dokonalé kameře Vittoria Storara, jeho barvičkám, světlu a samozřejmě i hudbě, působí Deštivý den jako ze staré školy, což musí potěšit. Právě u této retro atmosféry měl možná Woody Allen zůstat a zasadit film do jiné doby, moderní technologie tu ruší. Opakem toho budiž zase krása New Yorku, alespoň ta filmová. 70%(27.9.2019)

tisící variace na to samé,která je ale natolik zábavná a okouzlující,že ta hodinka a půl uteče jako nic a klidně bych si to dal znova.Chalamet je tu okouzlující a bylo fajn ho vidět v nenáročné roli,ve které není rozervaným mladým mužem.To samé platí i o Elle Fanning,kterou jsem po druhé Zlobě podezíral,že není moc dobrá herečka,ale tady je stejně jako Chalamet okouzlující a její roztomilou a ambiciozní na oko blbku by si člověk klidně pozval domů...70%(6.1.2020)

Šli jsme na to s mým nejstarším (27) a bylo mi úplně líto, že se nemůžu aspoň chvíli koukat jeho očima, nezatíženýma vzpomínáním na Manhattan a vůbec na doby, kdy ještě Woody svoje repliky chrlil sám a nemuseli s nimi zápasit (jakkoli se ctí) o dvě generace mladší herci s už docela jiným herectvím; očima, které se právě pro tyto obrázky New Yorku – pro mě prostě jen hezké, snad až příliš pastelové, neobjevné – dokázaly nadchnout až k „poprvé v životě jsem si říkal, že by tam stálo za to zajet“. Dokázat tak nemyslet na to, kolikátou variaci na Bílého šejka prožívá Ashleigh, umět si nevšímat rutinně, skoro by se chtělo říct odfláknutě rozzáběrovaných dialogových pasáží, neskouzávat v myšlenkách k ročnímu odkladu premiéry a honorářům darovaným na charitu a k tomu, jak je to děsivé, když se takhle najednou udělá tolika lidem davově jasno, bez soudu a bez důkazů, v něčem, co se mohlo a nemuselo stát před čtvrt stoletím. — Ale přes všechny tyhle rozptylující elementy se mi ke konci srdéčko po allenovsku romanticky roztetelilo – a mnohem víc mému mladšímu společníkovi, kterému zatím žádný Woody takhle nesedl – čili jestli on to nakonec potvora nenatočil líp, než mi připadá, jenom už víc pro tyhle děcka než pro nás ufrfňané staříky. ***1/2 a nevylučuju, že časem ta půlhvězdička přibude.(20.10.2019)

Chvíli před projekcí nového filmu Woodyho Allena jsem psal Dzvandzimu: "Teď uvidím dva filmy, od kterých nevím co čekat" a v duchu si jen říkal, že tohle přesně mám rád, protože pokud přijde skvělý film, je to velmi příjemné překvapení. No a helemese, ono to vyšlo hned u toho prvního! Zpočátku jsem byl však velmi rozpačitý (což je velmi důležité zmínit, pro diváka který není zvyklý na styl Woodyho Allena a tenhle snímek mu přijde náhodně pod ruku), hlavně jsem bojoval s hereckými výkony, které mi přišly jen jako stroze odříkané repliky. Od momentu kdy přišla na plac Selena Gomez jsem však byl okouzlen stejně jako mladý Gatsby a postupně se nechal lapit do propleteného a znamenitě zvládnutého scénáře. S jakým citem a vášní rozpravovali Gatsby s Chan o New Yorku jsem chytal nutkání okamžitě jít, nasednout na letadlo a nechat se kochat všemi místy z filmu za jakéhokoliv počasí. S jakým umem ve mně Woody Allen změnil pohled na tohle rušné a uspěchané město o 180°, tomu se musí jenom zatleskat. Nepochybně ve snímku zanechal část své duše a to jak v postavě režiséra Pollarda, tak v osudech mladých lidí obklopených prostředím deštivého velkoměsta. Jedině tímhle si odůvodňuji, proč dokáže Woody natočit i ve svém pokročilém věku takhle skvělý film. Namísto většiny nových a umělých slaďáren by právě tohle měl být biják oslovující mladé generace. Co se týče mne, já si ho i přes počáteční překážky užil velmi a vzhledem k vyvolaným emocím nemohu hodnotit jinak. V mém bucket listu nově přibývá návštěva New Yorku (ovšem za předpokladu, že bude pršet) a polibek s dívkou v 6 odpoledne pod hodinami v proslulé ZOO. Díky mistře za tenhle skvost!(11.10.2019)

• - Herci Timothée Chalamet, Selena Gomez, Rebecca Hall a Griffin Newman darovali své honoráře z filmu po kontroverzi se sexuálním obtěžováním Woodyho Allena. Všichni kromě Newmana své peníze darovali nově vzniklému „Time’s Up“ a Newman je věnoval na „RAINN“. (hansel97)

• - Film byl hotov již roku 2018, ale vzhledem k sexuálnímu skandálu režiséra filmu Woodyho Allena v distribuci nebyl. Rok 2018 tedy od roku 1982 byl prvním rokem, kdy nebyla uvedena premiéra Allenova filmu. (JoranProvenzano)

• - Režisér filmu Woody Allen zažaloval společnost Amazon Studios a požadoval odškodné ve výši 68 miliónů amerických dolarů za to, že společnost film odmítala uvést, čímž prý porušila smlouvu. (JoranProvenzano)