Deštivý den v New Yorku

• Nový Zéland

• Austrálie

Komedie / Romantický

USA, 2019, 92 min

Oooooooh :) To bylo TAK krásné :) Jemné, nenásilné, zábavné a hlavně zabalené do tváře Chalameta, který si mě filmem Call Me by Your Name tak neskutečně získal. Film jsem si pustila, jelikož jsem si chtěla vyčistit hlavu a prostě poznáte, že je to Woody Allen, když jste viděly celou jeho filmografii, ale je tam znát už to, že toho má opravdu hodně za sebou. Nesnáším happyendy a tady - já ani nevím - je to happyend,ale zároveň není - je to tak upřímné, čisté, skvěle šokující vyjádření matky o své minulosti. Otevřené, mladé, svěží, tak plné možností a příležitostí, se kterými si mladý pár v jednu chvíli ví a v druhé zase neví rady...Bavilo mě to. Potěšilo mě to. Pohladilo mě to na duši a zpříjemnilo večer :)(21.3.2020)

Woodymu Allenovi se nedá upřít jedinečný styl a především pozoruhodný cit pro přirozené dialogy, pomocí kterých dokáže velmi citlivým a laskavým způsobem demonstrovat pohnutky svých hrdinů. Ačkoliv se jeho poslední film odehrává ve velkoměstských kulisách dnešního New Yorku, je zde neustále přítomna jakási hřejivá retroatmosféra, kterou lze interpretovat jako jedno z Woodyho dalších nostalgických povzdechnutí, anebo jako dobrotivou naději. Naději, že i v dnešní přeexponované době se vyplatí poslouchat hlas svého srdce navzdory společenským tlakům či očekávání od nejbližšího okolí. Deštivý den v New Yorku je vlastně jedním z Allenových nejoptimističtějších filmů. Odehrává se sice v jakémsi hořce melancholickém oparu, ale neobsahuje žádné vyhrocené nebo emočně vyčerpávající konflikty. Prostě příjemný film, který pohladí duši i srdce.(23.8.2020)

Žádná vytrucovaná sebeopisovací omalovánka, ale naopak nejlepší allenovka od Půlnoci v Paříži. Chalametův všestranný talent se pro upršený New York dokonale hodí a snad právě ona lehká pozéřina galerií, večírků, filmařů a vzpomínání na dekády staré umění, se v jeho posmutnělém obličeji zračí zcela přesně a příjemně. Nezastírám, že se i popadesáté vtipkuje o stejných tématech v čele se vztahovým hemžením, ale když je výsledkem takhle povedená sebezpytující romantická komedie, milerád to zkusím i pojedenapadesáté.(9.10.2019)

Chvíli před projekcí nového filmu Woodyho Allena jsem psal Dzvandzimu: "Teď uvidím dva filmy, od kterých nevím co čekat" a v duchu si jen říkal, že tohle přesně mám rád, protože pokud přijde skvělý film, je to velmi příjemné překvapení. No a helemese, ono to vyšlo hned u toho prvního! Zpočátku jsem byl však velmi rozpačitý (což je velmi důležité zmínit, pro diváka který není zvyklý na styl Woodyho Allena a tenhle snímek mu přijde náhodně pod ruku), hlavně jsem bojoval s hereckými výkony, které mi přišly jen jako stroze odříkané repliky. Od momentu kdy přišla na plac Selena Gomez jsem však byl okouzlen stejně jako mladý Gatsby a postupně se nechal lapit do propleteného a znamenitě zvládnutého scénáře. S jakým citem a vášní rozpravovali Gatsby s Chan o New Yorku jsem chytal nutkání okamžitě jít, nasednout na letadlo a nechat se kochat všemi místy z filmu za jakéhokoliv počasí. S jakým umem ve mně Woody Allen změnil pohled na tohle rušné a uspěchané město o 180°, tomu se musí jenom zatleskat. Nepochybně ve snímku zanechal část své duše a to jak v postavě režiséra Pollarda, tak v osudech mladých lidí obklopených prostředím deštivého velkoměsta. Jedině tímhle si odůvodňuji, proč dokáže Woody natočit i ve svém pokročilém věku takhle skvělý film. Namísto většiny nových a umělých slaďáren by právě tohle měl být biják oslovující mladé generace. Co se týče mne, já si ho i přes počáteční překážky užil velmi a vzhledem k vyvolaným emocím nemohu hodnotit jinak. V mém bucket listu nově přibývá návštěva New Yorku (ovšem za předpokladu, že bude pršet) a polibek s dívkou v 6 odpoledne pod hodinami v proslulé ZOO. Díky mistře za tenhle skvost!(11.10.2019)

Deštivý den v New Yorku je tím nejklasičtějším příkladem Allenovo převládající tvorby, tudíž nesmírně ukecaná vztahová dramédie, plná teatrálních a afektovaně se chovajících postaviček, které tu tentokrát řeší především nesmírně důležitá a zásadní životní rozhodnutí, jako například jestli jít na snobský večírek v červených, či černých střevíčkách, a tak podobně, takže na hony vzdálený film realitě obyčejného člověka. Vše se tu tak doslova topí v moři plném povrchnosti a mamonu, stejně tak jako triviálních schíz postav, které by potřebovali tak akorát lopatu do ruky, aby se nechovali jako totální kokoti a neřešili své nicotné problémy. Každopádně, Allen se v tomto prostředí ovšem umí pohybovat zatraceně obratně a zábavně, a ví, co a jak na diváka platí, takže místo toho, abych se ze vší té povrchnosti a nadutosti nepoblil, tak jsem si tu šaškárničku naopak poměrně užíval, má to spád, pro dané snobské prostředí působivou atmosféru, zápletka pak sice neoslní, zároveň je ale příjemná, přímočaře naivní a i když překypuje kýčovitostí, tak i přesto snesitelná. Jinak se Allenovi opět podařilo sehnat do svého filmu plno známých hvězd a hvězdiček, a jestli právě tomuto tvůrci něco skutečně jde, tak obsazovat své postavy právě opravdu těmi typologicky nejvhodnějšími herci, kteří filmu pak vždy kvalitativně velice pomůžou nahoru a už jenom kvůli nim si snímky tohoto filmového skřeta zasluhují pozornost, a to i přesto, že mi přijde, že již Woody začíná krapet vykrádat sám sebe.(11.12.2020)

• - Režisér filmu Woody Allen zažaloval společnost Amazon Studios a požadoval odškodné ve výši 68 miliónů amerických dolarů za to, že společnost film odmítala uvést, čímž prý porušila smlouvu. (JoranProvenzano)

• - Film byl hotov již roku 2018, ale vzhledem k sexuálnímu skandálu režiséra filmu Woodyho Allena v distribuci nebyl. Rok 2018 tedy od roku 1982 byl prvním rokem, kdy nebyla uvedena premiéra Allenova filmu. (JoranProvenzano)

• - Herci Timothée Chalamet, Selena Gomez, Rebecca Hall a Griffin Newman darovali své honoráře z filmu po kontroverzi se sexuálním obtěžováním Woodyho Allena. Všichni kromě Newmana své peníze darovali nově vzniklému „Time’s Up“ a Newman je věnoval na „RAINN“. (hansel97)