Circle: Uzavřený kruh

• Česko The Circle (více)

Svět bez hladu. Svět bez válek. Svět bez nemocí. Neomezené možnosti. V úchvatné a největší high-tech společnosti The Circle neexistuje problém, který by nebylo možné vyřešit. Její technologie mají moc doslova změnit svět. Právě sem, do zaměstnání snů, nastupuje mladá a ambiciózní dívka Mae (Emma Watson). SDÍLET ZNAMENÁ STARAT SE. Šéf a zakladatel (Tom Hanks) společnosti je vizionář, který vybudoval v Circle ráj na Zemi a který touží po dokonalém světě. Jeho receptem na pokrok a na šťastné a spokojené lidstvo je svět bez tajemství, naprostá otevřenost a transparentnost všech lidí, sdílení . . . a sledování. CHOVÁŠ SE HŮŘ NEBO LÍP, KDYŽ TĚ NĚKDO SLEDUJE? Mae je obklopená vymoženostmi supermoderní společnosti. Ohromena ideály a vzájemností se na návrh samotného šéfa Circle zapojí do experimentu, který by štěstí a pokrok v Circle mohl rozšířit do celého světa. Současně s tím začne potkávat tajemného muže. Stane se její nový život pohádkovým snem nebo dostane příchuť hororové noční můry? Bude mít kruh, do něhož vstoupila, cestu ven? KDO MÁ TAJEMSTVÍ, LŽE. (Bontonfilm)

Autogram

Sociálne siete to tu schytali na celej čiare. Alebo práve naopak, môžu to brať ako víziu svojich ešte svetlejších zajtrajškov. Možno to nie je čistých filmárskych päť hviezd, ale kde nejaké body stráca príbeh, tam bodujú myšlienky. Myšlienky, na ktorých dnes stojí svet? Pre niektorých určite: Tajnosti sú lži a keď sa niekto pozerá, chováme sa lepšie. Alebo: Ak o niečom neexistuje záznam, tak sa to ani nestalo. Každý druhý človek má nárok na zážitky, ktoré práve prežívame. Emma Watson bola bravúrna, a skoro tak aj Tom Hanks. Jediná škoda, že film končí bez veľkého vyvrcholenia, ale aj v skutočnom svete sme niekde v rozbehu a nevieme, ako to dopadne. –––– Čeho se nejvíc bojíte? – Nenaplněného potenciálu. –––– SeeChange. Protože vědět je dobré. A vědět vše je lepší. –––– Mercere, zastav auto! Jsi obklopený přáteli. ()

vyfuk

Jakožto současný současný novopečený sledovatel seriálu Black Mirror si docela živě dokážu představit tuto zápletku jako jednu epizodu tohoto seriálu. Asi je zde nutno zmínit, že ani tak nejde o nic průlomově originálního, ale já zde konstatuji své milované klišé. A to takové, že mě to jednoduše bavilo. Film popisuje jednoduchý a zároveň duchaplný příběh, který dává smysl a má příběh. S tím, že je to skvěle doplněno velice dobrým výkonem Emmy Watson a dokonalým výkonem Toma Hankse. K tomu asi není moc ve výsledku co říct. ()

ghatos

Přesně ten příklad filmu, kdy náročná látka převálcuje schopnosti režiséra. Tohle téma je nesmírně těžké a složité. Tohle by možná zvládl jen Nolan. Zde se musí jít opravdu do hloubky psychologie, filozofie, politologie, sociologie, ekonomie, etiky atd. Naneštěstí tohle byl pouze povrchní, předvídatelný a naivní pokus. 48%. ()

kklepkaa

Tohle by se mělo povinně pouštět děckám (a některým dospělým), co permanentně visí na sociálních sítích a sdílejí kdejaké hov*o. Chvílemi z toho celkem i mrazilo, když se člověk zamyslel nad důsledky. A ono když se to tak vezme, zčásti se to děje už teď. Tom Hanks bohužel moc prostoru nedostal. Za to Emma dokazuje, že má velký potenciál. ()

Trapper33

The Circle měl obří potenciál a super obsazení a vznikl z toho totálně průměrný film, který nepřináší nic moc nového, ničím neokouzlí a upřímně, 4 hodiny po zhlédnutí, si kromě pár scén moc nevybavuju, co všechno ve filmu bylo. Ano, námět skvělý a šup sem s podobnými filmy, ale pro příště bych poprosil, aby na nich trošku víc zapracovali. Místy to postrádalo logiku a doteď vlastně nevím, jakou pozici Emma v Circlu zastávala. Celkově byl celý Circle obestřen mlhou, na první pohled všechno skvělé a fungující, ale nějaký ten pohled do zákulisí nám tvůrci nenabídli a vše nechali na naší fantazii. Za mě je to škoda.. ()

giovanni3

Film který takřka pojednává o Google. Vše je zdarma, skvělé, sdílené atd... Důvodem není jen blaho, ale hlavně centralizovaná moc a peníze. Je třeba byt transparentní ve veřejných funkcích, které platí občané. Naopak do soukromí nemá kdo komu zasahovat. Bohužel nastolený trend již nezměníme a tento film na to ve finále neupozornuje moc silné. Celý děj je vlastně o Mae která žije svůj život v Circle a sem tam se ukáže na výše zmíněný problém. Zápor jsou díry v ději viz návštěvy podzemí. Každý ma čip, pásku a vstup musí přes otisk a nikdo s tim nemá potíž. Kamery jsou všude, ale u citlivých dat ne? I zvrat s milováním.. tak vypnu kameru ne? Celkově průměr co táhla velmi uveritelna a něžná Emma Watson. Hanks tu neměl moc co ukázat. 3z5 ()

blackkocour

Dej si pozor, když si budeš u sebe v pokojíčku pouštět incestní porno, a kamera tě zasnímá, jak si u toho, ty dobytku, mastíš klobásníka 220 tahy za sekundu, Hermiona udělá Deux ExPolicia, a budeš bez oprávnění na volbu právníka, odsouzen na 5 let natvrdo [nebo na 2, pokud tě nepodmíněně nepustí za dobré chování..]. Proč radši film neukáže trochu horší konce, jak se může celá lidská populace smazat ze systému, jako moje složka "Sex s mrtvolama po rozkladu." Co třeba tím, že Google nainstaluje všem svým uživatelům mikroskopický čidel do mozku, a tím může očumovat jejich zvrhlé myšlenky, a jejich polohu? Protože v dnešní době si musíte udělat přihlášení i k tomu, abyste se mohli vůbec vysrat do bluetooth implantovaným japonským záchodě s Pikačuem. Všichni jsme moderní otroci, dobrovolně si do kapsy nosíme malý nástroj zkázy, taky nazývaném Smartphounem. Mimo toho, jak je Emma šukatelný pudlíček, a tatíčkovský Tom Hanks, který si na erekci už musí pomocí vakuovou pumpičkou, nemůžu dát nic jiného než podprůměr. ()

Anet21

Obsahuje spoilery....Témou, ktorou film spracováva je to výborné, vlastne ani nejde o nejakú antiutopickú budúcnosť, ako skôr o víziu možnej blízkej budúcnosti, kedy kvôli sociálnym sieťam zašibe ešte viac ľuďom ako dnes. ⚪Pretože celý ten koncept zdieľania svojho života s ostatnými, neustáleho postovania fotiek, storíčiek a iných internetových hlúposti sa deje aj teraz, google určí vašu polohu aj keď si sledovanie polohy vypnete, nfc čip v mobile za vás zaplatí v reštaurácii, na story na instagrame ukážete, čo ste robili celý deň, a ak aj vy nie, tak si stačí otvoriť youtube, kde každodenne pribúda milióny videí, vlogov zo života ľudí, ktoré sledujú ďalšie milióny divákov.⚪ A tak, prečo by to nemohlo ísť ešte ďalej? Prečo by nemohol každý nosiť gps náramok, aby bolo poznať jeho polohu? (veď to je na dobrú vec, aby sa nestrácali ľudia), prečo by korporát nemohol sledovať vaše telesné funkcie? (veď vás chce len chrániť), prečo by sa nemalo voliť povinne? (veď aj dane sa musia platiť)⚪ Ono to znie ako bizár: ,,Kto by už na toto vo svete pristúpil, a ešte v počte viacerých krajín?", ale ak sa nad tým zamyslíme hlbšie, vlastne to už ani ako bizár nepôsobí, hlavne skrz to, ako sú dnes niektorí prepytujem influenceri schopní žiť ,, virtuálny život" viac ako reálny, ako sa množstvo ľudí zoskupuje do ,,stád" a preberá cudzie názory a pod.⚪Aj napriek tomu má však celý koncept filmu veľké dejové diery a muchy, i keď je očividné, že aj autor predlohy chcel každý motív vyhnať do krajnosti a v tomto vypätí potom stavať druhý významový plán. No, nefunguje to. Lebo napríklad: neverím, že by sa vlády desiatok štátov dali tak ľahko presvedčiť k tomu zmeniť svoje voľby na povinné na sociálnej sieti, nechápem, prečo tak obrovská a rozvinutá firma ako Circle dáva kameru každému blbcovi, ale sami si do priestorov očividne ani jednu bezpečnostnú kameru nedajú, keďže hrdinka si aj s hrdinom chodí kade chce, na tajné miesta, kde nemá čo robiť a nikto o tom nevie, a hlavný bod - prečo, ak hrdina itčkár, ktorý nesúhlasí s vedúcimi firmy a celým systémom, a ktorý mal celý čas pod palcom možnosť leaknúť zo serverov detailné kompromitujúce informácie na riaditeľov a zvrátiť tým celý systém to neurobil sám už dávno, ale vyčkával na niekoho inému, kto mu to rozkáže?⚪ Ďalším problémom je samotná pointa, ktorú vlastne film stratil na polceste. Najskôr sa zdá, že Watsonová sa v práci oťukáva, zisťuje, že ju chcú všade sledovať, všetko o nej vedieť, nezdá sa jej to, ale drží hubu, na to vidí, ako medializácia ublížila jej kamošovi a podozrenia v nej rastú, riaditelia korporátu ju začnú spracovávať, ale zase, vidno, že väčšinu vecí robí na silu, nechce sa neustále nahrávať, má toho po celý deň dosť, Hanks jej viac-menej vkladá svoje slová do úst, no z ničoho nič z módu ,, nezdá sa mi to" prechádza vo filme do módu ,,fanatik," ktorý navrhne skoro úplnú kontrolu spoločnosti (what??) po smrti kamaráta sa síce zloží, ľutuje, do čoho sa zapojila, osloví itčkára, aby do sveta uvoľnil tajné dáta o riaditeľoch, no vlastne nie za cieľom zdiskreditovať ich a celú firmu raz a navždy položiť, ale pre....... zrušenie súkromia všetkých..??? akože čo??? Ja naozaj neviem. V závere okolí nej krúži niekoľko dronov a ona sa usmieva. Ak malo ísť k akési zobrazenie prerodu z čistého človeka na morálne pokriveného, tak prečo to je hrané od EW na začiatku rovnako ako v závere?⚪ Čiže čo bol ten charakterový oblúk postavy? Vadilo jej teda to, čo robí, alebo vôbec nie? Ono týmto otázkam naozaj nepomáha ani scenár, ani samotná Watsonová, ktorá ad 1. - ak by nehrala v HP, tak by o ňu v živote ako o herečku nikto nezakopol, pretože fakt hrá strašne, ale že strašne slabo a ad 2. - hrá hlavnú postavu nemastne-neslano, že ako divák neviete, či ju tak zámerne inštruoval režisér, alebo to len ona nezvládla. Celá pointa teda vyšumí do prázdna, pretože film nepôsobí ako premyslená hra s divákom, kedy sa nespoľahlivá postava s divákom hrá a ten celý čas nevie, či ne dobrá, či zlá, ale ako film, v ktorom sa scenárista nevedel rozhodnúť, či z toho konceptu urobiť antiutopický triler, alebo propagandistickú agitačku. Sklamanie, aj keď úvodná pol hodina aspoň ako-tak reflektuje a nastavuje zrkadlo celým korporátnym spoločnostiam, konzumu virtuálneho života a ,,pseudovizionáristickým" prednáškam v hlave za čiernym pozadím ako od Applu a iných. Príbehovo sa ale z toho dalo vytĺcť oveľa viac, pričom aj výprava, kamera pôsobia celkom lacno až dojmom ,,nezávislých" filmov, čo však v tomto prípade nie je lichôtka.⚪ () (méně) (více)

h0n24 odpad!

Zapomenutelné. Nedoporučuji. Circle je zajímavý nápad, kterému chybí pointa. Respektive inteligentní pointa. "Nábožensky" založený film o uctívání technologií a otevřenosti je zakončen tím, že to nejlepší je přesný opak, technologie se zbavit a možná i žít v jeskyni. Takové vyhánění čerta ďáblem. # Přemýšlel jsem, jak by se dal snímek vylepšit a v podstatě by stačilo na konci z úst "nezaujatého" zemřelého či rodičů říci, že "jakákoli technologie nebo firma je odsouzena k zániku ve chvíli, kdy přestane sloužit obyčejným lidem". # Tom Hanks je hodně slabý, tam kde film mohl herecky pozvednout, jej potopil. ()

herr_carter

Na 100% souhlasím s komentářem Verbala...takhle by to asi nějak dopadlo (a časem možná dopadne) , kdyby měl tenkrát Hitler internetové připojení a současně přístup k nynějším hi-tech udělátkám...prostřednictvím sdílení, ukládání a focení tu jednou možná díky nějakému "vizionáři" budeme mít další pokus o vytvoření ideálního světa, což bude mít ale možná fatální následky = lidská rasa se totiž nemůže změnit, natož zlepšit.............moje hodnocení = 8 z 10. ()

Soweek

Nejsem si jistý, jestli snímek byl nakonec globalizační nebo antiglobalizační, každopádně se snaží nabíjet zbraně na obě strany tak, aby si z toho každý odnesl to co potřeboval. Tohle jsem doufal, že o The Circle napíšu po jeho shlédnutí. A tak trochu je to vlastně i pravda, ale problém je v obsahu samotném. Film skáče z jednoho extrému do opačného. Extrémy a situace jsou navíc těžce nereálné, tvářící se, že vytvořit a vylaunchovat program na sjednocení každého bajtu na světě do jednoho programu je vlastně velice jednoduché a je to otázka jednoho měsíce práce, vyhledávací rychlosti jsou někde u trilionu dat za vteřinu a podobné nesmysly. Celé to pak působí jak kdyby Vám někdo pustil 2 extrémistická propagační videa a omylem jim smíchal dohromady scény. Film je navíc velmi otravný a nasírací protože si jako divák uvědomujete, že opět někdo zkouší testovat vaši diváckou inteligenci a hranici testu nastavil na IQ 60. ()

sedm.1

V případě The Circle se musím ztotožnit s mnoha zdejšími komentáři, které se zmiňují o nevídané dějové stagnaci, nebo-li zápletka zde roztažená do téměř dvou hodin by jinak ve fungujícím filmu zabrala tak max. půl hoďky, a to jsem ještě hodně tolerantní. Když to tak vezmu, alespoň průměrné zábavě odpovídala tak akorát zhruba druhá třetina filmu, kdy tvůrci nastolili pár zajímavějších otázek, krapet se zvýšilo i tempo a chvílemi se dokonce objevilo napětí, úvod je tu ale neuvěřitelně zdlouhavý, s hromadou fakt zbytečných scén, a když pak v poslední třetině dojde k postupnému odhalování a „nečekaným zvratům“ a vše dospěje k finálnímu rozuzlení, vytasil jsem pohled zoufalé oběti nemístného fóru, jelikož pointu nelze považovat za nic jiného, než za nudné fiasko, které na mě nemělo sebemenší dopad. The Circle nedisponuje ale ani působivou atmosférou, stylově je o ničem, emočně zcela vybíleno, nápaditost nulová, obsazení, kvůli kterému jsem v podstatě tento snímek vůbec zaregistroval a vlastně do něj nakonec i šel, je též vyloženě nevýrazné, kdy si sice Tom Hanks své odehraje a Emily Watson je opět neuvěřitelně miloučká, ale že by tedy samotný film tito dva svými hereckými výkony vyloženě zachraňovali, tak to rozhodně také ne, přesto všechno ale má nejvýraznější kritika nicméně určitě pramení především z opravdu hodně nezáživně zpracované zápletky, kdy už její samotná podstata na mě neudělala žádný dojem, přišla mi mdlá, divná a podle toho to také taky celé dopadlo. ()

psychoJoa

Slibně vypadající film s děsivým tématem o moci technologií a internetu. Musím říct, že až na (pro mě nepochopitelný) závěr, film nese zajímavé myšlenky a děj je plynulý a udrží si pozornost. Hanks a Watson jsou rozhodně sympatické duo, ale ten konec? Film byl rozjetý na mnohem víc. Bez spoilerů bych svůj názor napsat nedokázala, ale uvidíte sami. Podle mě to totiž místo happyendu (ke kterému děj směřoval) skončilo katastrofou! (- což je vlastně snad jediná thriller připomínající scéna.) ()

JADIM

Ďalší "katastrofický" film o tom, ako môžu technológie ničiť súkromie. Pripomína mi to trochu Čínu alebo tie aplikácie, ktoré používajú na sledovanie svojich detí rodičia, ktorý nevedia, čo so sebou. Demokracia a "ochrana" je proste ospravedlnenie na všetko, aj na pravý opak. Viem si dobre predstaviť, ako nudné to muselo byť v knihe, ale vo filme to celkom fungovalo, s pár technickými "abstraktnými" vychytávkami naozaj zaujímavé. V rámci podobných filmov je to netradičné, bez extrémnej zápletky a extrémneho rozuzlenia, ale aj tak sa na to dobre pozerá a hlavne na Emmu Watson, ktorej sa tu podarilo zakryť jej výrazný Britský prízvuk :P 7,5/10 (Videné 25.4.2020, Originálne znenie) ()

luksatka

Možný spoiler Knihu jsem nečetl, takže budu hodnit pouze pocit z filmu jako takového. Popravcdě, nápad, který v dnešním světě sociálních sítí není vůbec nepředstavitelný, mě přinutili, abych se na film podíval. Bohužel pro mě, snímek se začal rozjíždět až ve své 2. polovině, kdy už jsem neměl ani moc touhu dál na film koukat. Určitě se začátek filmu daleko více zredukovat. Blíže konci se napětí začínalo ztupňovat a to i ve mě, bohužel s koncem, který byl vlastně překvapující, ale moc rychlý. S filmu se daleko určitě vytěžit a ani herci typu Toma Hankse a Emy Watson to nezachránili.Za mě 50 % ()

Lukoboss

Velkej brácha tě sleduje... tahle myšlenka a tématika je už vcelku stará a mohli jsme ji vidět (anebo číst) v různých dílech. V dnešní online době je to dost aktuální, ale to pojetí by tady prostě muselo být jiný. Scénář je neskutečně tupej a naivní, sice předloží nějaký téma, ale už nedává další otázky nebo dokonce řešení. Moc se mně nelíbilo ani to, že hlavní hrdinka je na začátku zakřiknutá holčička, ze které se během pár okamžiků stane v obrovské firmě téměř součást vedení a nebojí se pronášet v obrovským sále chytrolínský hlášky jako Jobs. Její chování se neskutečně mění, nejdřív je proti, pak je tahounem celé novinky, pak je zase proti. Sama asi neví, co chce. Z její workoholické kámošky se najednou stane troska, která neví, jak dál (prostě divný!), role vývojáře, kterej celej systém postavil, jde jaksi do ztracena (vůbec tam tahle linka nemusela být) a hlavně úplně všichni se chovají jako fanatici a běhají s kamerama a telefonama úplně všude, aby to hlavně streamovali na net. Bylo to neskutečně násilně podaný, thrillerová složka je takřka nulová, dokonce si troufám říct, že tvůrci nějak moc netušili, co vlastně chcou natočit. Podle toho to taky vypadá. ()

klukluka

Nedávno jsem kluka zastihl při tom, jak na youtube sleduje plačícího Fattyho Pillowa. Zeptal jsem se, co se mu stalo. "Rozešla se s ním jeho holka." Fatty mezitím stačil pláč obohatit o tsunami nejhorších vulgarismů na adresu své ex. Z nosu mu tekla svíčka, jeho hysterie dostoupila vrcholu, nepřestával ale streamovat. Pocítil jsem k němu hluboké opovržení a dal jsem to před synem i najevo. Syn se přiklonil na Fattyho stranu. Fatty ten den určitě znovu navýšil počty svých odběratelů, to sebeobnažující, ponižující kino mu za to (z jeho pohledu) určitě stálo. Muž žijící v přímém přenosu. Člověk s prstem na tepu doby. Na rozdíl ode mě. Tenhle trend už fakt není pro mě a usvědčuje mě z mé nadcházející staroby. The Circle vnímám jako poměrně zajímavý pokus, jak alespoň trochu oslabit bezmeznou moc Marka Zuckerberga nebo těch skromně vyhlížejících dolarových multimiliardářů z gůglu. Obávám se, že ve svých rukou pevně (!) svírají značnou část tohoto světa. Ale stejně jako autoři The Circle věřím, že lidstvo znovu přijde na chuť soukromí a intimitě. Body za námět a za obsazení, ovšem scénář, kamera, režie - špaténka, fakt slabota. P.S.: Globální hon na kamaráda má v reálném světě zatím spíš podobu success stories - pro příklad "nejkrásnější vězeň světa" (dnes model) nebo holka. ze které udělala superstar jedna fotka na Instagramu a v písemné podobě položená otázka Justina Biebera na sociální síti ve znění: Bože, kdo je ta holka? Kdo by to chtěl vědět dnes, snadno si to dohledá. ()

wooozie

Zajímavé téma, které sice naznačuje blízkou a docela pravděpodobnou budoucnost, ale všechno je to zpracováno tak zoufale, až to chvílemi nudí a to jsem si myslel, že mě film s takovou tématikou nudit nemůže. Nicméně je to tragicky natočeno, nesmyslně obsazeno a mizerně napsáno. Proč? V první řadě je tu naprosto tristní práce s postavami. Nejsem expert na scénáře a nijak to nestuduji, ale domnívám se, že by měli scénáristé mít v malíčku vývoj postav, jejich motivace, dilemata a dřív nebo později by měli jejich činy dávat alespoň náznakem smysl či opodstatnění. V The Circle se nic z toho neděje a všechno plyne prostě proto. Ale ne z nějakého záhadného důvodu, prostě a jednoduše je to katastrofálně napsáno. Abych nezapomněl na ten druhý důvod. Film se sice honosí i titulem thriller, ale když má film 110 minut, tak v tomto žánru očekáváte dřívější napětí než jenom pár minut před koncem. Navíc to všechno končí v té části příběhu, kde se normální filmy podobného ražení teprve rozjíždějí. Nechci být přehnaně kritický, ale The Circle je horkým kandidátem na zklamání roku. ()

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců