Film Arizona Dream z roku 1993 nás přivádí do prostředí New Yorku, kde žije Axel (Johnny Depp), který se živí jako strážce ryb v zátoce. Jednoho dne ho navštíví bratranec Paul, který Axela požádá, aby se zúčastnil strýcovy svatby pořádané v rodné Arizoně. Jelikož Axel nabídku odmítá, bratranec ho spícího unáší a Axel se ráno probouzí v těžké kocovině v Arizoně, kde se začnou dít neuvěřitelné věci... A především, kde se začínají plnit sny. Axel sní o životě na Aljašce mezi Eskymáky, v absolutním tichu. Elaine (Faye Dunawayová) se chce naučit létat. Grace by zase chtěla zemřít. Sny docházejí ke svému naplnění v momentu, kdy Axel podlehne touze postavit letadlo pro Grace, jelikož se do ní bezhlavě zamiloval... Magický realismus, jak bývá nazýván Kusturicův způsob filmového vyprávění, přenáší režisér z Balkánu do Arizony, i zde létají ryby, sanitky, touhy a sny se zhmotňují. Vedle slavných hollywoodských star jakými jsou Johnny Depp či Faye Dunawayová se ve filmu objevují i kultovní herci jako Vincent Gallo či Lili Taylorová. Nezaměnitelnou hudbu k filmu složil slavný Goran Bregovič, který s Kusturicou již dlouho spolupracuje. (Česká televize)

Panacek odpad!

Tohle nešlo vydržet. Jakmile vlezla na obrazovku Fay Dunaway, tak jsem vzal do zaječích. Možná to, co mi připadá jako čirá trapnost, je právě ta slavná poetika. Mívám to i s Jakubiskem. ()

Joski

Môj úplne prví typ na slepo na DVD nosiči a absolut pecka film. Vincent Gallo skvele cituje filmy: Zúriaci býk (Scorssese), Na sever severozápadnou linkou (Hitchcock) a Kmotr III.(Coppola):-))))) Kusturica predstavuje svoj americký sen:-) ()

Laborant

Další z Kusturicových originálních lahůdek na pomezí vážnosti a humoru se skvělími hereckými výkony Faye Dunaway a Johnyho Deppa. ()

Perr

1* za zajímavou hudbu, jinak na mě to bylo příliš divné, divné postavy, divný příběh, také humor mě minul, takže docela nuda a bohužel dlouhá nuda. ()

Black-star

Je mi líto, ale k tomuhle filmu vážně nemám co říct. Asi jsem intelektuálně nedošla takové úrovně abych to vůbec pochopila. Ten film mě nebavil, neměl vůbec žádný smysl. Nechápu co na tom všichni vidí tak užasného a geniálního nebo i vtipného. Je to naprostá blbost. Je to takový mletí pátého přes deváté a i to má oproti filmu mnohem větší řád a smysl. Fakt to byla ztráta času ale přetrpěla sem to. Jediné co tento film zachránilo před horším hodnocením byla pěkná hudba, což bylo opravdu jediné co mě na filmu zaujalo... Dávám 12% a dodávám že se na tenhle film už znovu nepodívám! ()

Angalo

Jeden z filmů, který není důležité pochopit, ale prožít. Jako Malý princ. Spousta motivů, pocitů, myšlenek a každý si z toho může vzít něco jemu blízké. ()

maddictive

Všechno lítá, co křídla má...znáte to ze školky?? No teda, dost zvláštní! Dloouhatánské, bláznivé, rozvleklé, snivé, absurdní. Já v tom teda žádnou komedii neviděla- Arizona Dream je sakra tragédie! A ty humorné okamžiky to nijak nespraví. Po Černé kočce a bílém kocourovi teda mnohem náročnější film. ()

KANZASHI

Jsou filmy, které nemusíme chápat rozumem, jsou jako sen, občas prolétne ryba, někdo se vznese na židli a hlavně neskutečně rajcovní a divná Lili s cigaretou a harmonikou, vrrrr. Kombinace Kusturica + Bregović + Depp + Taylor a jejich ruská ruleta = ♥ ()

junxi91

No, těšil jsem se na pořádné dobrodružství s Johnnym Deppem, ale místo toho jsem dostal zdlouhavou romantickou podívanou, která měla spoustu hluchých míst. Hlavní hrdina Axel má na začátku filmu sen o Eskymákovi, který uloví vzácnou rybu a přiveze ji své rodině. Také se tam topí nějací tažní psi a eskymák souloží s eskymačkou pod kožichem. Axel žije v New Yorku a má skvělou práci - plaví se na rybářské lodi a značkuje ryby. Jeho bratranec Paul jej přemluví, aby se přestěhoval do Arizony, kde bude hostem na svatbě svého strýce Lea, který si bere mnohem mladší kost. Strýc Leo se živí prodejem Cadillaců a chce, aby po něm Axel převzal rodinný podnik. Axel se tomu nejprve brání, ale nakonec to na týden zkusí. V autosalonu se Axel setkává s dvěma podivnými ženskými - Elaine, která má odjakživa sen postavit létající stroj, a s její nevlastní dcerou Grace, která svou nevlastní matku nesnáší a přeje si spáchat sebevraždu a převtělit se v želvu. Axel se do staré Elaine zamiluje a rozhodne se pomoci jí splnit její sny. Bydlí s oběma na farmě, kde společně s Elaine staví létající stroj, který Grace každou noc ničí. Axel jej pak zase další den staví. Leo a Paul je navštíví, aby přesvědčili Axela k návratu domů, ale Elaine na ně vystartuje s brokovnicí. Axel s Elaine stroj dokončí, ale při zkušebním letu to napálí do stromu. Axel se snaží vysvobodit Elaine a Grace z jejich trápení, ale nejde mu to. Grace se rozhodne zahrát si s Axelem ruskou ruletu. Axel má z hry strach, ale nakonec si strčí hlaveň do huby a cvaká si tam jednu za druhou, rána naštěstí z hlavně nevychází. Paul se účastní talentové show, protože miluje filmy a zná spoustu scén nazpaměť. Předvádí Caryho Granta ve scéně z filmu Na sever SZ linkou, kde Cary Grant uniká kluzáku v obilí. Paul však obdrží nízké hodnocení, a Leo má zdravotní potíže. Axel si uvědomí, že jeho strýc umírá, a zavolá mu sanitku. Den před Elaininými narozeninami se Axel a Paul vrací do domu Elaine a Grace. Elaine je naštvaná na Axela, že jí nekontaktoval, ale odpouští mu. Další den má Elaine narozeniny a dostane jako dárek Letadlo. Čtveřice to oslavuje společně s mexickými hudebníky a na stromě visí Piňata, kterou Grace mlátí holí. Oslavy přeruší bouře, a tak jdou všichni dovnitř, aby uschnuli. Jediná Grace zůstává venku, aby osvobodila želvy. Uvnitř vypráví Paul Elaine jednu historku s Axlem, zatímco Axel jde nahoru balit dárky s Grace. Axel říká Grace, že už nemiluje Elaine a slibuje, že pojede na Aljašku. Pak se všichni čtyři baví o tom, jak by chtěli umřít - Paul by chtěl umřít v 35 letech. Grace má však své plány - jde ven do deště s nabitou pistolí, no a pak je tu ještě znovu Axelův sen se strýcem Leem, ve kterém jsou oba Eskymáci. Jako nebylo to špatné, líbilo se mi Paulovo filozofování o banánech a koláčích a jeho napodobování filmových scén, stejně jako nesmělost a plachost Axela. Ale jinak nešel přehlédnout ten Kusturicův rukopis, spočívající v až příliš velkém důrazu na vztahy a romantiku. ()

lenzi

Neviem, neviem. Nejako som tomu Kusturicovi v Amerike neprišiel na chuť. Keď boli tí američania americkí, tak som im to veril. Akonáhle sa začali chovať uletene, temperamentne a balkánsky, tak som im to nevedel zbaštiť. ()

Tiiso

Opravdu jsem tento film nedokázal dodívat do konce. Styl humoru který se v něm objevoval mě osobně nic neříkal. Tím, že mě humorné scény iritovaly a jiné vážnější nedokázaly být dostatečně vážné, jsem nedokázal příběh absorbovat a asi po hodině a deseti minutách projekce zanechal. Faye Dunawayové role věčně opilé hysterky neseděl a navíc ji představovala velmi podprůměrným způsobem. Tot vše. ()

Astrebleue

Osobitý film popisující život jako něco, co se nemá naprosto brát vážně.Potácejíc se bez cíle a stejně v tom chaosu zjistit, že tě něco vede.Snové provedení je perfektní, bohužel jen jsem pro tenhle náhled na život moc seriozní a realistická.Jinak to ovšem nemá chybu, zvláště hudba, která je kapitolou sama o sobě a z velké části tvoří film, tím, čím je. ()

Speck

Naprosto úchvatná mozaika grotesknosti, poetičnosti, zasněnosti, symboličnosti, radosti, melancholie... Skvělí herci a hlavně dokonalá hudba Gorana Bregoviće. Nadpozemsky pozemská bouře. ()

rottik-cb

„V New Yorku vidíte každého, ale nikdo nevidí vás.“ Arizona Dream je lehce mimózní film. Realita se v něm prolíná s halucinacemi a sny, láska se snoubí se smrtí a hranice mezi štěstím a zoufalstvím je tak tenká… Důvodem, proč jsem se na tento film dívala, je sice Johnny Depp v hlavní roli, ale o toho tu až tak moc nejde. Osobně mě daleko víc zaujala Faye Dunaway v roli Elaine, starší milenky Axela (Depp). Od dob Bonnie a Clyde její herectví urazilo kus cesty a v tomto snímku je jednoduše fenomenální! Zajímavá je zde také mladá Lili Taylor. Hraje Grace, doopravdy vyšinutou dceru Elaine. Vincent Gallo v roli Paula je ještě docela sladký. I když jedna jeho replika mně fakt dostala do kolen: „Můžeme se pomilovat, ale nesahej mi na obličej ani na vlasy.“ :) Tento film je o snech, ale i o zoufalství, odcizení a nevyhnutelném rodinném odkazu. Moc bych chtěla dát plný počet, ale zas tak nadšená jsem bohužel nebyla… ()

vojta1

Věděli jste, že snění není jen ten nejkrásnější stav mysli, který nás dovede k původně nedosažitelnému a krásnému, ale že může být i nebezpečné? Záleží na tom, na co své sny zaměříte. ()

jos_sep

Nějak jsem vůbec nepochopil, o co jde a co se děje. A to to ze začátku vypadalo tak slibně a u pár scén jsem se opravdu od srdce zasmál. Potom se z toho najednou stalo jekési psycho drama a nakonec jsem už chtěl, aby byl konec. Škoda, o 30 minut kratší stopáž a jasno, zda jde o komedii nebo o drama a šel bych o jednu hvězdu výše. ()

CANAL+ nově v sekci VOD

CANAL+ nově v sekci VOD

14.08.2023

Letošní rok je na nové streamovací služby bohatý. Jedním z nových hráčů je mezinárodně působící společnost CANAL+, která svou platformu uvedla letos v dubnu na český trh.   VOD knihovna CANAL+ nabízí… (více)

Kusturica a Depp rozpoutají revoluci

Kusturica a Depp rozpoutají revoluci

07.12.2009

Asi ne filmovou (i když, kdo ví?), pouze mexickou. Tu z počátku 20. století. O tom, že Emir Kusturica připravuje film o legendárním banditovi, revolucionáři a lidovém hrdinovi Pancho Villovi, jsme už… (více)