Film Arizona Dream z roku 1993 nás přivádí do prostředí New Yorku, kde žije Axel (Johnny Depp), který se živí jako strážce ryb v zátoce. Jednoho dne ho navštíví bratranec Paul, který Axela požádá, aby se zúčastnil strýcovy svatby pořádané v rodné Arizoně. Jelikož Axel nabídku odmítá, bratranec ho spícího unáší a Axel se ráno probouzí v těžké kocovině v Arizoně, kde se začnou dít neuvěřitelné věci... A především, kde se začínají plnit sny. Axel sní o životě na Aljašce mezi Eskymáky, v absolutním tichu. Elaine (Faye Dunawayová) se chce naučit létat. Grace by zase chtěla zemřít. Sny docházejí ke svému naplnění v momentu, kdy Axel podlehne touze postavit letadlo pro Grace, jelikož se do ní bezhlavě zamiloval... Magický realismus, jak bývá nazýván Kusturicův způsob filmového vyprávění, přenáší režisér z Balkánu do Arizony, i zde létají ryby, sanitky, touhy a sny se zhmotňují. Vedle slavných hollywoodských star jakými jsou Johnny Depp či Faye Dunawayová se ve filmu objevují i kultovní herci jako Vincent Gallo či Lili Taylorová. Nezaměnitelnou hudbu k filmu složil slavný Goran Bregovič, který s Kusturicou již dlouho spolupracuje. (Česká televize)

CatcherBlock

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů.... Ten Srbský temperament, rozjuchanost a zároveň citlivost je tady znát, Kusturica to předal s vášní... Pokud nejsi úplný Blb, skryté poselství ve filmu pochopíš a uvidíš ..... A dá ti to do života mnoho..... Vincent Gallo fantastický, Johnny Depp Legenda ()

trojtmberk

Někdy se to tak seběhne, že si po dlouhým dnu pustím film, do kterýho se mi moc nechtělo, protože sem na něj slyšel většinou jenom samý pozitiva a chtěl sem si ho dát v klidu a ono se stane, že ta pravá filmová nálada, která byla bůh ví kde, se dostaví s filmem automaticky, protože to co se přede mnou odehrává do sebe tak nějak zapadá a jako bych to co před sebou vidim odněkud znal. Arizona dream je opravdu "jenom" o těch snech a o tom, že je jedno jestli sníte o eskymácích, létání, herecký kariéře nebo úspěšnym prodávání Cadillaců, protože každej by měl nějakej ten sen mít a ať už je sebevíc ujetej, vždycky se někde najde někdo, kdo to pochopí. ()

hans500

Zajímavý mix mezi komedií (první polovina) a vážným filmem (druhá polovina). Depp perfektní, Gallo také (výborně cituje filmy), příběh a scénář hodně zajímavý, skvěle vybraná hudba výsledný dojem ještě vylepšuje. ()

mr.kliky

willy wonka a pouštní diy továrna na sny. nebo na rybí čokoládu. a taky na auta.. každopádně ovšem na náladu.. (mimochodem neskutečně skvostná je tu music) ()

LeoH

Čím víc viděných filmů, tím těžší je bezvýhradně se nadchnout. Tenhle se těžko k něčemu přirovnává, pocitově pro mě někde na půl cestě mezi Allenem v jeho poetičtějších momentech a jeunetovskou bizarností s méně obžernou vizualitou. Vážně to mělo přes dvě hodiny? Utekly jak voda. Opravdu kouzelný příliv obrazů a nápadů, který se z nějakého důvodu (prosvítající režisérovo ego?) nedostává tak úplně pod kůži. Ale skoro. ()

UhLee

(6/10). O Arizona Dream jsem nevěděl ani ň. Zároveň jsem si opravdu říkal, zda jsem si pustil správný film, když tam začal najednou pobíhat Eskymák. Je to hodně osobní snímek režiséra Kusturicy, který mě v tu chvíli deprese kvůli rozpadu Jugoslávie. Je proslulý, že dost improvizuje a i zde šlo vidět, že nechal Johnnymu a ostatním v mnohých scénách volnou ruku a občas se ti herci utrhli ze řetězu. Viz. Deppova kura. Ale jinak je to dost fajn film, který je sice ve výsledku dost předvídatelný, ale pořád dokáže pobavit i nadchnout ve vyvrcholeních snů jednotlivých postav. Johnny si tady jede svoje bomby s mladým ksichtem a jde mu to náramně. Není ještě zkažený slávou.. ()

Sfinkter

Gallovy interpretace filmových klasik jsou skvělé, jsem rád, že ho nemám spojeného pouze s bídou Miluji tě k sežrání. Fantazie je mým denním chlebem a ve filmech, kde se lidé vznášejí, se cítím šíleně útulně. ()

Tyny

Kusturica fantazíroval a mně to prostě nějak nenadchlo, já na ty jeho filmy prostě nejsem stavěná nebo co. Každý do mně hustil ať si pustím Arizona Dream, že je to nejlepší film, který se jen tak nevidí. Je fajn, pohodový film pro pohodový večer s příjemnou atmosférou a mladým Deppem, to beru. Ale létající ryby a vše kolem, to nějak není nic pro mně. Ať jsem se snažila, jak jsem se snažila, nenašla jsem ve filmu pointu a důvod, proč film vznikl. Buďto má chyba, nebo to tak je. Průměr, nenadělám nic. ()

Lomy

V první polovině výborný pětihvězdičkový film s ironií, nadhledem a originální balkánskou optikou viděné dílo, ze kterého pryští neotřelý humor a ve kterém těžko můžeme předvídat, co se vlastně stane v následujícím okamžiku. Ale pravdou je, že ke konci už Arizona Dream poněkud lapá po dechu, mít klasickou devadesáti minutovou stopáž, tak ohodnotim tenhle kus 5*, ale takhle musím jít o půl až o celou hvězdičku níže. ()

Tomasso001

Hudba, herecké výkony, režie a stejně tak skvělý příběh. Asi se nebude líbit každému, ale i to je dobře. Mě se líbilo a komu se líbí třeba Irving a podobní autoři, myslím, že si přijde na své:-) ()

danoo

Keby nie toľkej vypätej symboliky a metaforického subjektivizmu mohla by byť Kusturicova poetická tragikomédia o zrútení amerického sna viac ako dokonalá. ()

Endyis

EK trošku jinak, ovšem opět hezky, snově s perfektní práci mistra Bregoviče, který dodává filmu bezvadnou atmosféru a co teprv Depp; a co Faye Dunaway (v nejlepších letech); a co Jerry Lewis (kterou sice skoro vůbec neznám, ale jako mazanec).... ()

lennyd

Po smrti svých rodičů žije Axel (Johnny Depp) v poklidu v New Yorku, daleko od rodné Arizony. Ani prosba strýce Lea, aby se zúčastnil jeho svatby jej k návratu domů nepřemluví, ale jeho bratranec Paul najde řešení. Spícího Axela unáší a když se Axel probudí, je příliš daleko od New Yorku. V Arizoně Axel ale nachází něco, co by zde nečekal - Elaine (Fay Dunaway) a její nevlastní dcera Grace (Lili Taylor) mu natolik učarují, že je ochoten hodit vše za hlavu a splnit jakékoliv přání obou žen ... Asi nemusím psát žádnou svoji myšlenku, protože se stoprocentně ztotožňuji s názorem gouryelly - Zacianm mit pomaluju dojem, ze Kusturicovym filmum vubec nerozumim a nejhorsi je, ze ani snad rozumet nechci. A tento film me v tom jen utvrdil. Stejně jako ostatní Kusturicovy filmy má i tento vcelku zajímavý námět a myšlenku, jenže chaotické zpracování (podtrženo balkánským hudebním doprovodem) mi nijak nesedí, a naopak mne docela hodně irituje. Johnny Depp i obě dámy sice podávají výborné herecké výkony (hlavně Lili Taylor mi učarovala), ale k čemu to je když mi film nedává smysl... ()

venison

"Arizona Dream" je vlastně takový naprosto průměrný devadesátkový film, který těží z fantasmagorických představ hlavních hrdinů a absurdních situací z jejich prapodivných životů.. Herecké výkony jsou fajn, scénář překvapuje, ale děj se celkem na můj vkus až moc vleče.. To, co ze snímku "Arizona Dream" dělá výjimečnou podívanou je naprosto famózní nadčasová hudba Gorana Bregoviće, která přejede diváka hlubokým vjemem jako vlna tsunami.. Veškeré scény díky těmto neuvěřitelným tónům dostávají spalující náboj.. ()

Master19

Musím snížit hodnocení jednak z důvodu přepísklé stopáže a jednak kvůli dabingu, který byl vyjímečně otřesný. V něm hádky Axela a Elaine vypadaly jako jednolitý nesmyslný řev. Jinak jde o pěkný, zadumaný příběh, který je ozvláštněn vtipnými momenty a filmovými odkazy. ()

Compadre

Když jsem si to tenkrát šel půjčit do vyideopůjčovny, tak jsem ještě nevěděl, že Johnny Depp hraje jen v divných filmech. Tohle na mě bylo moc. ()

Tomesh

Půvabný, krásný a nesmírně pozitivní film s obrovsky silnými momenty. Jeden z mála filmů, při kterém je vám tak krásně a sladce na duši. Nádhera. Kusturica je opravdový balkánský kouzelník, tohle nikdo jiný neumí. Hudba, to je kapitola sama pro sebe. Zajimavé jsou též odkazy na Scorseseho Zuřícího býka nebo Coppolovo Kmotra. Nejkouzelnější film, který jsem zatím viděl. ()

zdenny

Film, který si nezaslouží být tam, kde je. Bohužel pro něj ho srovnávám s filmem "Co žere Gilberta Grapea". Oba dva jsem viděl s celkem krátkým časovým odstupem a v obou hrál Johnny Depp. A to byl hlavní důvod, proč jsem oba filmy zhlédl. Možná bych na ně nikdy nenarazil nehrát v nich Johnny. Jenže narozdíl od kultivovaného, herecky přesvědčivého a citově vysoce nadstandardního Grapea, je toto velice slabá kávička - a to hlavně a především díky režisérskému umění Emira Kusturici. Který do každého svého filmu doslova cpe balkánskou dechovku, a tento film tím byl velice poškozen. A nejen muzikou z jeho rodiště, nýbrž kompletní hudbou, která v tomto filmu zazněla. Poslechnout si soundtrack z tohoto filmu, tak zcela určitě zblázním. Jinak k filmu: Když Johnny přijel za svým strýcem do Arizony a začal pracovat v jeho autobazaru, myslel jsem, že Axel prodá alespoň jeden vůz a děj se bude odvíjet od tohoto zlomového okamžiku. Ne, o tom tento film vůbec nebyl, což mne dost zklamalo. Místo toho se hned při první obchodní "akci" zamiloval do starší ženy a začal kolotoč šíleností, hloupostí a tupé režijní ekvilibristiky. Prakticky všechny postavy byly ztřeštěné, nereálné a rozumově celkem tupé. Toto je znakem i novodobých českých komedií. Takže se dá říct, že Evropani v tomto žánru docela plavou. Kdo toto chce hodnotit vysoko, měl by si pustit Gilberta Grapea a určitě své hodnocení sníží minimálně o jednu hvězdu. PS: Tento film se dal natočit naprosto jinak, ale natočil ho E. Kusturica, tak je takový, jaký je. Někdo je tím unešen, někdo tomu rozumí, někdo to chápe. Já ne - zřejmě nejsem tak odborně na výši jako většina uživatelů csfd. Dvě hvězdy dávám za opravdu silný příběh Eskymáka v úvodu a za závěr filmu, kdy se Grace zastřelila - tam se i ta hudba hodila a závěr byl slušně vygradovaný. PPS: A ty debilní rybky, co tam proplouvaly dějem, tak ty mě teda hodně iritovaly. PPPS: A nejvíc mě žere, že mi v tomto trapném filmu připadal trapně i můj velký oblíbenec Johnny Depp. ()

Tomatáš

Možná dělám chybu, když píši komentář bezprostředně po filmu. Po delším přemýšlení bych možná konečně pochopil, co tím vším chtěl vlastně básník říci..Emir zřejmě tvoří své filmy v nějaké halucinaci či pominutí smyslů, ale možná právě proto (a přes to) se u jeho filmů nedá jen tak usnout!:)Oceňuji pochopitelně herecké výkony snad u všech hlavních postav a zejména bych vypíchnul Lili Taylor!!!Prozatím za 3* ()

CANAL+ nově v sekci VOD

CANAL+ nově v sekci VOD

14.08.2023

Letošní rok je na nové streamovací služby bohatý. Jedním z nových hráčů je mezinárodně působící společnost CANAL+, která svou platformu uvedla letos v dubnu na český trh.   VOD knihovna CANAL+ nabízí… (více)

Kusturica a Depp rozpoutají revoluci

Kusturica a Depp rozpoutají revoluci

07.12.2009

Asi ne filmovou (i když, kdo ví?), pouze mexickou. Tu z počátku 20. století. O tom, že Emir Kusturica připravuje film o legendárním banditovi, revolucionáři a lidovém hrdinovi Pancho Villovi, jsme už… (více)