Lucerna

The Lantern

(neoficiální název)

Drama / Pohádka / Historický / Fantasy

Československo, 1925, 78 min

Nemé obdobie Československej kinematografie porodilo nemálo diel svetovej úrovne. Ak by som nevedel o pôvode tohto snímku, určite by som rátal s tým, že vznikol mimo naše hranice. Remeselne výborne spracovaný s temne romantickou atmosférou a jednými z vizuálne najlepšie zobrazených vodníkov v histórii.(8.6.2017)

Konečně :) Karel Lamač + Anny Ondráková + Andula Sedláčková = slast.(22.10.2009)

První filmové zpracování populární Jiráskovy divadelní hry je mimořádným dílem, na které o třináct let později Karel Lamač znovu navázal stejně kvalitním zvukovým remakem. Němá verze je plně poddána romantické atmosféře, která je zásluhou báječné kameramanské práce Otto Hellera a Svatopluka Innemanna něčím zcela uchvacujícím a překračujícím běžnou praxi soudobé kinematografie. Mezi plejádou vynikajících hereckých osobností ční postava kněžny v podání Anduly Sedláčkové, která se před kamerou objevila po mnohaleté pauze vlastně naposledy, neboť její jediné vystoupení ve zvukovém filmu nemáme již zdokumentováno.(9.8.2012)

• Stegman

Tohle je přesně ten typ němého filmu, který u mě nemá šanci: vleče se to až hanba, je to plné patetických / groteskních hereckých výstupů, neobsahuje to ani jednu výjimečnou scénu. Jsem neobjektivní? To je subjektivní. :) - Proč bych měl být k tomuto filmu shovívavý, když jiné filmy ze stejné dekády moji kritiku unesou? Kamera je kvalitní, ale to je dost málo. Mnohem radši (*****) mám verzi od F. Filipa.(26.4.2011)

• zette

Jsem si sice vedom, ze se jedna o jeden z nejstarsich filmu u nas natocenych... Presto mam pocit, ze tvurci nicim neprekvapili. Predloha od Aloise Jiraska, absence hudby a zvuku (pochopitelna), herci maji malo prostoru vyrazneji se projevit a na nemy film je to strasne moc otitulkovane a uvodni seznameni s hlavnimi postavami taky nicemu nepomuze. I pres kratkou stopaz se film celkem tahnul.(27.10.2014)

• - Exteriéry filmu se natáčely v Dobré Vodě u Petrovic, na místě jménem Fantův mlýn, který vyhořel roku 1954. Dále se točilo v Praze - Šárce. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Slavnostní předpremiéry se zúčastnil TGM (8. 11. 1925), premiéry pak Alois Jirásek. (NinadeL)

• - Alois Jirásek byl natolik spokojen s kreací Anny Ondrákové, že ji osobně po premiéře poblahopřál. (NinadeL)