Nemožem si pomôct , ale aj keď som videl skoro všetky filmy s V.Burianom stále ho považujem za naj herca českej kinematografie / a to vačšinou hral len komediálne úlohy/ a herci ako J.Marvan ,J.Sovák ,L.Pešek J.Werich sa radia v poradí až za ním.Neviem či je to s lútosti ako sa k nemu všetci zachovali po skončení 2.svetovej vojny /mám naštudovaný celý životopis aj povojnové výsluchy a som rád , že bol rehabilitovaný./ ,ale hodnotím všetky jeho filmy za perfektné. Stačí mi zaujímavá zápletka a trocha improvizácie a spevu či tanca. Tento film mi to splňa ,keď sa V.Burian /v roli bratránka Emana / po dohode s Č.Šlegrom začne vydávať za strýčka Jonáša z Ameriky , ktorého nikto nevidel 20 rokov .Situačné skeče ,prezliekačky, nahánačky a dialógy nekončia dokonca filmu.Vo filme V.Burianovy skvele sekundujú okrem už spomenutého Č.Šlegra aj A.Mandlová / rola Libušky ktorá neznáša bratránka Emana ,ale on ju miluje/ aj J.Marvan / docent na psychiatrii/ T Pištek /ako bratranec Haniball/ alebo H.Vítová./sekretárka , ktorá miluje Emana./ Scény z psychiatrie,reštaurácie , alebo ,,perfektná,, Burianova angličtina a opis Ameriky a vymyslených rodinných pomerov nemajú chybu .Film bol natočený v roku 1934 a môj syn , ktorý má teraz 7 rokov /2010/ ho vydržal pozerať celý a čo som sa divil aj sa pri ňom bavil !!!!(7.4.2010)

Stará česká komedie s neustále hláškujícím Vlastou Burianem. Tento film přeměnil v one man show, kde kromě obvyklých neuvěřitelných hlášek vyměňuje obleky, fousy a vlasy a hraje strýce Jonáše z Ameriky. Jeho angličtina je nezapomenutelná stejně jako všechny scény s ním. Velmi zdařilý černobílí snímek.(17.11.2007)

Vlasta Burian hraje bláznivého synovce Emana, který se čistě v zájmu svého bratrance Adolfa (potřebuje se vypařit z domu, aby vyplatil odvrženou milenku-kabaretní zpěvačku) převleče za strýce Jonáše z Ameriky a baví zbytek příbuzenstva. Tj. základní kostra filmového příběhu, na detailech nezáleží, protože celek je plně podřízen králi českých filmových komiků, ostatní tvoří opravdu jen mimořádně slabý kompars. Adina Mandlová eskapády krále komiků ani nevydrží a směje se někdy zády, někdy přímo do kamery, Hana Vítová coby sekretářka tentokrát opravdu není zamilování hodným objektem, Čeněk Šlégl pak hraje jen dalšího donchuána. Jediným důstojným partnerem je Theodor Pištěk v roli žárlivého strýce Hanibala, naopak zhola zbytečné je zastavení v ostravském kabaretu, kde se ocitáme jen proto, aby si Ljuba Hermanová mohla zazpívat píseň. Komik typu Járy Kohouta nebo Fandy Mrázka by tento film udržel tam, kam námětově spadá, v mezích pokleslé frašky. Burianovi však chatrný námět stačil k rozehrání velkého sóla. Maskované převleky, absurdně nesmyslné historky, improvizování hudebních nástrojů, důkaz mimořádných pohybových schopností, drobné urážení dalších hrdinů, vše co český divák na Burianovi zbožňuje, je zde použito měrou vrchovatou. Tento film je příkladem lidové zábavy (v dobrém slova smyslu), Vlasta Burian ji vždy posouval o nějaký stupínek výš než hvězdy Slavínského filmů. Filmy Karla Lamače většinou jen využívaly Burianových schopností k naplnění filmové kasy, rozehrání jeho vloh mu bohužel neposkytovaly. Je otázkou zda „good vodpoledning“ je opravdu k popukání, ale kdo jen trochu zavadil o fenomén Burian, pochopí.(8.2.2004)

Prvá polhodina čerpá z nemých grotesiek, potom príde na rad hovorené slovo, na ktorom bude stáť všetok vtip. Ten má svoje lepšie aj horšie chvíľky, asi najpamätnejšou sekvenciou je "vyvraždenie" celej rodiny v USA. Bohužiaľ po tomto vrchole sa príbeh už len tak trmáca do konca, keď to je síce všetko strašne bláznivé, ale už nie príliš vtipné. Na rok 1934 ale dobré....moje pocity zhrnul woody v komentári. Len tie základy nesiahajú do Číny, ale do Japonska.(25.12.2015)

Vynikající československé černobílé komediální dílo. Film má vynikající scénář, režii a hudbu. Ve filmu naprosto exceluje a vyniká hlavní postava v podání nezapomenutelného Vlasty Buriana. Kromě Vlasty Buriana ve filmu excelují také Theodor Pištěk, Mariana Hellerová, Hana Vítová, Adina Mandlová. Vlasta Burian ztvárnil svou roli naprosto bravurně a nelze mu nic vytknout – výborný herecký projev, humor, zábava, ale také i např. vynikající tělocvičné místy až artistické výkony. Film má výborný děj a celkový spád, rozhodně u filmu nehrozí žádná nuda. (edice: film pro pamětníky).(2.3.2014)

• - Jonáš/Eman (Vlasta Burian) říká, že bydlí v Hopfenštokově ulici. Tak se skutečně jmenovala v Praze od poloviny 19. století do roku 1952 dnešní ulice Navrátilova na Novém Městě. (rakovnik)