Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Ke konci druhé světové války spojenecké tajné služby zjistí, že Němci pracují na výrobě atomové bomby. Nevědí, jak jsou daleko, ale rozhodně je chtějí předejít.
Uznávaný profesor Alvah Jesper (Gary Cooper) je proto kontaktován OSS (Office of Strategic Services) s žádostí o spolupráci. Má za úkol navázat ve Švýcarsku kontakt s doktorkou Katerine Lodor (Helene Thimig), která uprchla z Německa, a přesvědčit ji ke spolupráci se Spojenci. Když je ale Němci zabita, je jeho poslední nadějí italský doktor Polda (Vladimir Sokoloff), taktéž pracující na výrobě bomby. Další cesta Jespera proto vede do Itálie, kde jeho život zkříží krásná Gina (Lilli Palmer). (fleurette)

(více)

Recenze (16)

majo25 

všechny recenze uživatele

Vôbec nie zlá špionážna dráma s prvkami dobrodružnosti, ktorá sa môže oprieť o dobrú prácu s akciou a dialógmi, a tiež o hercov. Je síce pravda, že treba prekusnúť množstvo tej lepkavej romantiky, ktorá je tak typická pre hollywoodske 40. roky, našťastie aj kvôli zasadeniu do vojnových časov sa vyskytuje až od druhej polky. Cooper nie je natoľko výnimočný, aby si ho divák zapamätal, rola fyzika mu nepasuje, zato rolu špióna si celkom zastal. Škoda, že trilerový prvok nie je celkom vychytaný. Inak spokojnosť. ()

liquido26 

všechny recenze uživatele

Snad jedinou mou výtkou je to, že to bylo příliš dlouhé. Hodina a tři čtvrtě sice u filmů (ani z této doby) není nic neobvyklého, ale tady se mi ta délka jevila jako zbytečná. Ideál by byl tak 85-90 minut. No a jinak to byla docela pěkná špionážní podívaná. V menší roli se objeví mladý Robert Alda, otec známějšího Alana Aldy a v úplném závěru se opravdu mihne Lex Barker, který nebyl ani uveden v titulkách. ()

Reklama

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Bývaly doby, kdy jsem si přál pracovat jako tajný agent ... ale v osmi mě to přešlo." Mě to na rozdíl od profesora Jespera přešlo až ve dvanácti, ale to je asi tím, že on ví víc o křivkovým integrálu sinusový vlny. Nicméně já jsem ve svým neagentství statečně setrval a on se zbaběle vydal válečně agentovat do neutrálního Švýcarska a do ne až tak neutrální Itálie. Mě to s ním celkem bavilo, ohromil mě svou famózní němčinou, rozesmál mě svým bojovým uměním a o holky jsme se rodělili. On si nechal nudně kladnou Ginu a já jsem pošilhával po zlobivý Ann. Tak to má v černobílejch filmech být. ()

EdaS 

všechny recenze uživatele

Opravdu nechápu, proč byly (a jsou) Langovy americké filmy tak strašně podceňovány. Plášť a dýka je neskutečně zábavný hitchcockovský (těch podobností s o dvacet let mladší Roztrženou oponou je dost) špionský film, jehož jedinou chybou je zpomalení ve druhé třetině, potřebné pro vývoj vztahu mezi Cooperem a Lili Palmerovou (a že to mezi nimi jiskří!). 90% ()

flyboyeda 

všechny recenze uživatele

Roztomily, ikdyz take trochu naivni "tak a ted jsi spionem" snimek odrazejici dobu vzniku. Sympaticka zapletka, lehce nadprumerne provedeni, kteremu dodava kouzlo predevsim vzajemna chemie mezi ustredni dvojici spionazne-odbojovych hrdlicek. Hodnotim za slusne tri hvezdy, ctvrta je za okouzlujici Lilli Palmer. ()

Galerie (35)

Zajímavosti (6)

  • Dialog proti atomové bombě byl před vydáním vystřižen. (sator)
  • Stejnojmenný rozhlasový seriál o 26 epizodách byl produkován společností NBC v roce 1950. (sator)
  • Kvůli vojenskému zpravodajství a důvodům utajení bylo hollywoodským filmovým studiím zabráněno vládou USA zmiňovat OSS (Úřad strategických služeb) ve filmech během druhé světové války. Tento film byl však poprvé uveden v září 1946, což bylo po konci druhé světové války, což vysvětluje, proč byl v tomto filmu OSS zmíněn. (sator)

Reklama

Reklama